Съвет при избор на монитор за програмиране

От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Съвременния софтуер има възможност за регулиране размера на шрифта. В случай, че се ползва такъв е предимство мониторът да има повече пиксели на единица площ. Пример.

На повечето монитори ако им се нагласи яркостта на подсветката на 100% регулирането на яркостта чрез ШИМ е изключено. При максимална яркост на подсветката екранът е твърде ярък и затова е добре софтуерно да се намали яркостта (чрез напрежението подавано на течните кристали) - по-горе написах как става под Линукс (за Windows трябва да се инсталират драйверите от сайта на производителя - някои от тях имат опция за регулиране на яркостта без намаляване яркостта на подсветката).

Затова е добре максималната яркост на монитора да не е много висока (на някои монитори е абсурдно висока).

Не виждам абсолютно никакъв смисъл в това да си купуваш висока резолюция, след което да увеличаваш всичко, за да можеш да го виждаш.
Да ползваш повече пиксели на единици площ, но и иконите ти ползват за да ги виждаш.

Единственото което постигаш е да си товариш видеото с висока резолюция която не ти е необходима...
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Не виждам абсолютно никакъв смисъл в това да си купуваш висока резолюция, след което да увеличаваш всичко, за да можеш да го виждаш.
Да ползваш повече пиксели на единици площ, но и иконите ти ползват за да ги виждаш.

Единственото което постигаш е да си товариш видеото с висока резолюция която не ти е необходима...

На едно предишно бачкане имах подобен лаптоп, кошмарно е , трябваше да си правя 120 dpi, за да виждам нормално много от нещата които ползвах.
Не знам как някой може да го търпи това
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

На едно предишно бачкане имах подобен лаптоп, кошмарно е , трябваше да си правя 120 dpi, за да виждам нормално много от нещата които ползвах.
Не знам как някой може да го търпи това

Не случайно читавите производители на TV казват, че FullHD 1920x1080 на ТВ под 42" е безмислена глупост и изобщо не правят подобни изгъзици...
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Проблемът с размера на иконите и шрифтовете е сериозен. Но това важи главно за стария софтуер.

При новия софтуер няма проблем иконите да се увеличат, както и шрифтовете.

Не ползвам Windows и не знам там как е прогреса, обаче под Линукс мога да си настроя иконите и шрифтовете да бъдат какъвто си искам размер (не важи за някои стари програми).

От монитор с много пиксели на единица площ има смисъл само, ако софтуерът, който ползвате успява да го оползотвори. Векторните шрифтове изглеждат много по-добре когато софтуерът има възможност да ги показва правилно и когато мониторът е с повече пиксели на единица площ.

Налагало ми се е да работя на лаптоп с Windows XP и стара складово-счетоводна програма и знам колко е зле положението когато мониторът има много пиксели на единица площ, а софтуера е предвиден да се ползва на монитори от предишната компютърна ера.

Последно като проверявах изобразяването на шрифтовете (fonts rendering) под Линукс (ако е правилно настроено) работи много по-добре от всички възможни настройки под Windows (с някои изключения - например при ползване на класическите шрифтове със стар монитор от предишната компютърна ера - но не съм сигурен дали не се заблуждавам поради носталгични чувства). При най-новите чудовища на Microsoft (Windows след 7-ма версия) не знам как е. За продуктите на Apple мога да коментирам само голямата плътност на пикселите, която позволява векторните шрифтове да се изобразяват на екрана много добре (не знам дали технологията им за заглаждане на ниво пиксел е по-добра, защото пикселите са много малки и не мога да направя сравнение).
 
Последно редактирано:
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Благодаря на всички отзовали се. :|

Преди 2 седмици взех следния модел и към момента съм изключително доволен.
 

Горе