Създаване на Фитнес форум.

Grundy

New Member
Здравейте на всички ! Тъй като съм нов във форума искам да се представя с няколко изречения. Аз съм студент , изучавам строително инжинерство във Виена. На 21 години съм , родом от Варна. Свободното си време го отделям за игри , но реших че вече е време да затворя тази страница и да се занимавам с нещо , което хем да допринася финансово , хем да е полезно за хората тук. Идеята ми е да направя нещо като bb-team и bodyconstructor тъй като тука активни фитнес форуми не се намират. За начало мисля да направя съвкупност от форум и статии и зависи от това как тръгнат нещата може и да се добави магазин. Тъй като знанията ми в тази област са доста ограничени , бих се радвал да споделите малко препоръки и опит. Разполагам със стартов капитал от около 1500 евро. Не искам това да е поредното нещо , с което се захващам и като няма бърз резултат да се откажа , затова съм готов да вложа средства. Намерил съм хора , които са готови да пишат и превеждат статии. Това в общи линии е причината поради която се присъединих към вас , ше се радвам на съвети и мнения, а защо не и на съвместна работа. Пожелавам ви лек и изпълнен с положителни емоции ден !
 
Софтуерно измислил ли си ги нещата? Бедата е, че добрите CMS-и имат слаби форуми, а пък добрите форуми имат слаби CMS-и. Трябва да решиш на кой аспект ще залагаш повече:

- на социалния, при който би избрал форумна система с повече екстри и по-недъгав модул за новини, в този случай IPB е най-добрата платформа, но и Xenforo мисля, че вече има що годе читав новинарски модул.
- на новинарския, при който избираш например Wordpress и ползваш някой от неговите плъгини за форум - bbpress или wpforo. Wpforo е доста ново, до колкото знам, и вероятно ще има бъгове и липсващи основни функционалностти.

Разбира се, има и трети вариант - комбинираш читав CMS с читав форум, както е например в kaldata.com. Но пък в този случай интеграцията ще куца малко, например ще изисква допълнителни разходи да направиш, така че с един потребител да може да се пише и във форумите, и коментари под новините, автоматично копиране на новините във форума и т.н. И никога решението няма да е перфектно, както при чистата интеграция.

Може би да решиш тази дилема е добра първа стъпка. Иначе евала за ентусиазма, но форум се подкарва доста трудно и по един или друг начин ще иска години труд, през които да не се отказваш, въпреки че резултатите първоначално няма да са задоволителни - гарантирано.
 
Със или без пари бърз резултат от нов форум не можеш да очакваш. Резултатите идват бавно и трудно. Сега на мода са социалните мрежи и създаването на нов форум, който да е успешен граничи с невъзможното.
 
Софтуерно измислил ли си ги нещата? Бедата е, че добрите CMS-и имат слаби форуми, а пък добрите форуми имат слаби CMS-и. Трябва да решиш на кой аспект ще залагаш повече:

- на социалния, при който би избрал форумна система с повече екстри и по-недъгав модул за новини, в този случай IPB е най-добрата платформа, но и Xenforo мисля, че вече има що годе читав новинарски модул.
- на новинарския, при който избираш например Wordpress и ползваш някой от неговите плъгини за форум - bbpress или wpforo. Wpforo е доста ново, до колкото знам, и вероятно ще има бъгове и липсващи основни функционалностти.

Разбира се, има и трети вариант - комбинираш читав CMS с читав форум, както е например в kaldata.com. Но пък в този случай интеграцията ще куца малко, например ще изисква допълнителни разходи да направиш, така че с един потребител да може да се пише и във форумите, и коментари под новините, автоматично копиране на новините във форума и т.н. И никога решението няма да е перфектно, както при чистата интеграция.

Може би да решиш тази дилема е добра първа стъпка. Иначе евала за ентусиазма, но форум се подкарва доста трудно и по един или друг начин ще иска години труд, през които да не се отказваш, въпреки че резултатите първоначално няма да са задоволителни - гарантирано.
Не го подвеждай още от началото. Интеграция между форум и CMS за статиите (WP или жумла ) не е никакъв проблем.
 
Като дизайн ми допада повече Wordpress най-вериятно с bbpress - плъг. Парите , които съм предвидил са повече за поддръжка тъй като нямам много свободно време.
 
Месечни/годишни разходи , оправяне на бъгове даже и оптимизиране. Все пак трябва да се прави от хора , които разбират от това.
 
трябва да се прави от хора , които разбират от това.
Тогава не се занимавай. Няма да е скоро денят, когато ще излезеш на плюс финасово.
Test e прав - да развиеш форум ще ти трябват поне 3 години и 5-6 активни съмишленика през това време.
Направи си блог. По лесно ще го монетизираш.
 
Не го подвеждай още от началото. Интеграция между форум и CMS за статиите (WP или жумла ) не е никакъв проблем.

Дай ми пример за такава интеграция - стилово да съвпадат темите, да може с един юзер да коментираш и на двете места, коментарите на статиите да се отразяват като брой мнения, от двете места да имаш достъп до профилен панел и лични съобщения, администратор във форума да е админ и на коментарите, да имат обща търсачка, която да изкарва резултати и от двете места и т.н. Че вероятно имаме различна дефиниция на "никакъв проблем".
 
Тогава не се занимавай. Няма да е скоро денят, когато ще излезеш на плюс финасово.
Test e прав - да развиеш форум ще ти трябват поне 3 години и 5-6 активни съмишленика през това време.
Направи си блог. По лесно ще го монетизираш.

Какво имаш предвид това , че блог ще мога по-лесно да го монетизирам ? Можеш ли да опишеш какво точно означава за теб да монетизираш блог ? Мерси предварително !
 
Дай ми пример за такава интеграция - стилово да съвпадат темите, да може с един юзер да коментираш и на двете места, коментарите на статиите да се отразяват като брой мнения, от двете места да имаш достъп до профилен панел и лични съобщения, администратор във форума да е админ и на коментарите, да имат обща търсачка, която да изкарва резултати и от двете места и т.н. Че вероятно имаме различна дефиниция на "никакъв проблем".
Е има доста bridges, пък и дори junior developer може да направи нещата, които си казал без проблеми.
 
Месечни/годишни разходи , оправяне на бъгове даже и оптимизиране. Все пак трябва да се прави от хора , които разбират от това.
Живеем в 2016, вече програмистите не правят сайтове, това е за юзерите, в тоя ред на мисли не мисля, че има кой знае какви бъгове да оправяш на готовите системи. Тези пари ако питаш мен, с такъв форум бих ги вложил първо в портал със статии / социална мрежа както казаха, и чак след като има комюнити тогава форум.
 
Сега като се замисля, аз бих ги вложил така: Фейсбуук група / 1/4 от тея пари / 1/4 за статии ( доста статии са това ) , а другите пари си ги остави и през това време четеш здраво предприемач и blackhatworld.com и гледаш другите как го правят и си правиш поуки, като говорим за интервал 3-4-5-6 месеца.
 
Е има доста bridges, пък и дори junior developer може да направи нещата, които си казал без проблеми.

То bridges има, ама повечето са на доста базово и елементарно ниво, и ако могат да синхронизират профилни групи скачаш до небето от кеф. Вкарва и допълнително ниво на усложнение при ъпгрейди, не само трябва да чакаш два CMS-а да се обновят, ми и автора на бриджа да реши, че му се занимава да го обнови също. Само като погледна бриджовете на phpbb към WP, има ги много, да, ма повечто не са обновявани от години. Да наричаш някой бридж интеграция е все едно да сложиш фейсбук логин или фейсбук коментари на някой сайт и да твърдиш, че си интегрирал твоя сайт с фейсбук. Ми не, седи ми като кръпка, грозна кръпка при това, особено в тия сайтове, в които седят и двата типа коментари - фейсбукските, на платформата, па и ако се вкара един disqus за цвят и става супер компот.

В общия случай е така, в необщия сериозно поддържаните бриджове струват доста пари, понякога повече от лиценза за самите платформи: https://invisionpower.com/files/file/8202-ipbwi-for-wordpress-v4-ipbwp-single-sign-on-bridge/

Като е толкова лесно, мисля че примерите за успешно интегрирани сайтове от различни платформи ще валят тук, а реалността е че веднага мога да позная кога някой сайт е правен на една платформа и кога е сбирщайн. Какъв ужас е от админска гледна точка мога само да си представям.

Но като цяло няма лошо, много хора избират такова решение, с плюсовете и минусите. Кой съм аз, че да държа сметка на kaldata, само споделям мнение. Важното е човека да си направи сметката трезво и като хората. Но с 1500€ бюджет за всичко, може да разчита само на готови платформи и искрено препоръчвам да не тръгва да бридж-ва. Иначе вкусове - бол.
 
Според мен модела да сплитва статии форум още от началото ще е грешен, по-добре първо да направи комюнитито чрез статии / или каквито и да било, след това форум. Иначе хубави доводи си написал и ти, спор няма.
Като никога занимавал се с bridges и подобни, нещата ми се виждат прости откъм join на 2 дб, би ли обяснил какви са подводните камъни при такива ситуации, понеже явно има такива? Мерси
 
Според мен модела да сплитва статии форум още от началото ще е грешен, по-добре първо да направи комюнитито чрез статии / или каквито и да било, след това форум. Иначе хубави доводи си написал и ти, спор няма.
Като никога занимавал се с bridges и подобни, нещата ми се виждат прости откъм join на 2 дб, би ли обяснил какви са подводните камъни при такива ситуации, понеже явно има такива? Мерси

Ами то и аз нямам безкрайния опит с десетки платформи и стотици бриджове за да се изказвам като последна истанция, но мога да дам информация от малко практически опит.

- Темите не може да ги нагласиш, никога. Може да звучи лесно да понагласиш лого, хедър, меню, категории и т.н. да изглеждат еднакво между различните платформи, но разликите винаги ще ги има и ще са дразнещи. Да не говорим, че това предполага зависимост от къстъм девелопер, което струва доста обикновено. Представи си при всяко обновяване на софтуера да търсиш човека да фиксва и темата, пък като ползваш два софтуера цикъла на обновяване става двоен.

- Откъм функционалности придобиваш само общите неща между двата софтуера. Например в IPB има вторични групи, всеки потребител може да е в две профилни групи едновременно, от които само първичната е видима. Така например може да направиш някой да е админ във вторичната група - в първичната ще изглежда, че е обикновен юзер, а иначе ще си е пълноправен админ. Подобна гъвкавост като бриджваш се губи, след като Wordpress (до колкото ми е известно) не поддържа нейтив подобна функционалност.

- Зависимост от хора, които не винаги са сериозни. Пак казвам, нямам безкрайния опит, но повечето бриджове се девелопват от домашни фрилансери или подобни, не знам да има някой бридж официален от разработчиците на самия CMS. В един момент им писва и увисваш. Мога да дам пример, че за моят IPB форум бях разглеждал интеграция с MediaWiki. Когато я разглеждах си имаше бридж, който уж работеше като слънце. IPB се ъпдейтна до по-нова версия, MediaWiki се ъпдейтва постоянно, но бриджа не е обновяван. Заради бриджа си принуден да стоиш на стари версии на софтуера, които може вече да имат и критични дупки в сигурността.

- Бъгове. Просто каквото съм разглеждал, нито едно от тези решения не е безпроблемно, поне за платформите, от които аз съм се интересувал. В по-горе линкнатия пример за $189, който уж се прави от сериозен девелопер, вчера четох в съпорт темата три страници дискусии за бъг ,че има разлика между брой юзери в едната и другата платформа, и с всяка следваща синхронизация се появяваха и изчезваха юзери от едното и другото място.

Та, не че е невъзможно, не че доста сайтове не бутат по 2 платформи с бридж или без, но трябва да се преценят добре всички аспекти.

Абсолютно съм съгласен, че трябва да се започне първо със блог/статии и чак вече като има натрупана аудитория, тогава да се мисли за форум. Натрупаната стабилна аудитория се гледа по коментиращите статиите, дали почват да се повтарят коментиращи, дали се бъзикат един с друг на неща дори несвързани със статията и т.н. В този момент коментарите идват тесни и може да се пусне форумче. Иначе, когато се прави насилствено нищо няма да стане. Тук сигурно се пуснаха десетки теми за платени постове, постове срещу линк и т.н. с цел да се вдигне форум, бас хващам че нито един не е изкласил.
 

Горе