Трейдърство / Trader - Може ли, да се научим да печелим или е вид хазарт ?

Купих биткойн на 8122 и го продадох на 8139 чрез тъпия Stop limit и
Резултата е 1.5 % загуба.
Голям трейдър ще да съм.. И Тея такси за тоя стоп ебаси и стопа умрял.

В повечето случаи стопа е кофти решение, да. Именно поради тази причина не оставям активни позиции след работно време. :)
Когато се търгува с такъв тип борса е важно да разбереш, че ти дефакто не притежаваш продукт, а контракт за финансова операция,а именно, ако цената падне, гаранцията за финансовата операция погасява загубите. Не е като да чакаш да се качи цената и да нямаш демидж, както ако закупиш физически 1 барел с петрол примерно :)
 
Иска ми се, да засегнем темата за загубите.
Вероятно, мнозина трейдъри имат горчив опит.
Единия вариант е собствените ни грешки. Тях не би следвало да ги обсъждаме, защото вината е в нас.
Аз искам да знам, какъв е риска, независещ от нас.
Например риска от тотален срив.
Да речем, може ли една сутрин като се събудя и да видя, че биткойна е паднал на 50 $ ?
Няма ли някаква защита, някъв лимит на срив.. ?
Примерно, доколкото знам, акциите на фейсбук (мисля че бяха), ограничението е 20,% за ден или денонощие, да паднат
 
По колко сделки средно правите дневно

Загубите са кофти, но с премерени формули на инвест са приемливи :) На така зададените въпроси ще ти вмъкна, че по цял ден се занимавам с уиндоси, мрежи и от тоя род глупости, не fx@маркет (демек newbie). Лично аз бих бил полезен само по техническата част на маркет-а и инструментите му.. Другото е опити, любопитство и четене по темата :)
Би било супер, ако има и други с опит да споделят - маркети, такси, изисквания, къде са окей и от тоя род. :)
 
Току що направих сделка. Костваше ми не повече от час. Искарах късмет . 4% печалба. Доволен съм от себе си :)

4% на сто бона и на хиляда лева са различни неща ;)
 
Току що направих сделка. Костваше ми не повече от час. Искарах късмет . 4% печалба. Доволен съм от себе си :)

С какво търгува, какви са причините да купиш или продадеш, какво те информира, че ще се качи цената или ще падне.? :)
4% на какво? Колко беше маргина? :) Да не цъкаш, като на покер, като следиш просто графиката? :)

Пример: https://www.fxempire.com/forecasts/article/commodity-focus-crude-oil-gold-and-coffee-614697 - ето ЗАЩО (причина).
 
Последно редактирано:
Ами аз съм роден талант.:D
Търговското трябва да е в кръвта на човека иначе и 10 книги с прочете или да се обучава 5 години- пак ще си остане същия загубеняк ;)
Имам си мои критерии, за това кога, какво, на каква цена да купя, и за колко да продам. Като включа и шесто чувство и други мои измишльотини и нещата стават сложни за разбиране от околните :D
 
От време на време, може да поглеждаш тук - https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news
Извън късмета :)
Както върви се очертава, към 30- 60% месечна печалба или до няколко години да съм на Малдивите :D
Проблема обаче е, че засега действам, основно с интуицията си.
Знам, че има много за учене при търгуването, но не е проблема, че ме мързи да уча, а че не вярвам на уроците.
Според мен, хвърлят прах в очите на начинаещите, и разни там свещички и диаграми са въздух под налягане.
Някой може ли да ме убеди, в противното :0
 
Според мен, хвърлят прах в очите на начинаещите, и разни там свещички и диаграми са въздух под налягане.
Някой може ли да ме убеди, в противното :0
Загубите.. :)

Техническата част, метриките и инструментите са важни да се научат, за да може да се ползват. Другото е икономика и анализ на новините. Ще ти дам пример с Нотердам. При инцидента във Франция, цената на петрола подскочи. Връзка м/у Нотдердам и петрола виждаш ли? Ето тук е разковничето на правилния анализ и добрите операции с профит. :)
 
@toiii, вече проявяваш тази присъща алчност - говориш за проценти, за Малдивите... Вече си вярваш, че си голяма работа и сега е достатъчно цената да тръгне в обратната посока за ден-два за да видиш първите сериозни загуби. Като ти спадне портфолиото с няколко десетки % друга песен ще запееш :) Ако е толкова лесно да направиш 8% за деня, значи със сигурност е също толкова лесно да ги загубиш на следващия ден. Не винаги цената тръгва в желаната посока. Има и много манипулация в тия пазари, което значи неочаквани по размер, посока и времетраене движения.
 
Неочаквани по размер, посока и времетраене.
Значи ще играем хазарт.
Ще хвърлям на ези и тура Щото диаграми и метрики, свещи разни и други не предвиждат бъдещето. Това вече става ясно, а и има манипулативни новини и стигаме пак на това, че с обучение, не се става успешен трейдър щото то не те учат на нищо важно.
 
Неочаквани по размер, посока и времетраене.
Значи ще играем хазарт.
Ще хвърлям на ези и тура Щото диаграми и метрики, свещи разни и други не предвиждат бъдещето. Това вече става ясно, а и има манипулативни новини и стигаме пак на това, че с обучение, не се става успешен трейдър щото то не те учат на нищо важно.


TA-то не предвижда бъдещето, но ти помага да намалиш риска. Това обаче не става за 1 седмица.
Както АсеаРоа ти каза, че почваш да си вярваш и правиш бързи заключения - днес 8%, значи до края на месеца ще съм с ....% Особено в крипто, всичко се сменя толкова бързо, че няма да разбереш от къде ти е дошло.

Също така искам да кажа, че 4% на 100к лв и 4% на 1к лв не са различни неща, както някой беше споменал по горе.
4% профит са си 4% профит.
 

Горе