Трябва ли да бъдеш администратор на лични данни?

mr_nikolov

Active Member
Колеги имам един въпрос който ме тормози. Става въпрос за онлайн платформа до която достъп може да имаш само чрез регистрация с електронен подпис, трябва ли да си регистриран като администратор на лични данни за да работиш с тази информация? Някакси по пътя на логиката ми звучи логично да е необходимо да се регистрираш като такъв за да изискваш и съхраняваш тази информация.
 
От: Трябва ли да бъдеш администратор на лични данни?

Ел. подписа съдържа ЕГН и т.н. данни според закона щом обработваш ЕГН и подобни данни трябва да се регистрираш. Лошото е, че са много тромави в тази агенция и всичко става за много бавно. Един познат го бавиха 1 година без да му пратят отговор.
 
От: Трябва ли да бъдеш администратор на лични данни?

А когато се обработват данни на физически и юридически лица от страна в европейския съюз трябва ли да се регистрираш в some kind of европейски регистър на администраторите на лични данни ? Иначе за процедурата, чета че отнемала до 2 седмици за отговор след прием на документи ама и на мен ми звучи много хубаво ...
 
От: Трябва ли да бъдеш администратор на лични данни?

А когато се обработват данни на физически и юридически лица от страна в европейския съюз трябва ли да се регистрираш в some kind of европейски регистър на администраторите на лични данни ? Иначе за процедурата, чета че отнемала до 2 седмици за отговор след прием на документи ама и на мен ми звучи много хубаво ...

Принципно търговският регистер, регистрация по ДДС си трае толкова, колкото са казали. Но за администратор на лични данни там са малко тромави. За Европа трябва да се регистрираш, но дали като си регистриран в България, като такъв трябва и в Европа не знам. Според мен не би трябвало, но това е лично мнение.
 
От: Трябва ли да бъдеш администратор на лични данни?

каква е тази система, че ми е интересно

зависи как го използваш

ел. подпис има номер на сертификата, т.е. ако ти съхраняваш само серийния номер и само го проверяваш при доставчика дали все още е валиден, при теб няма нужда да съхраняваш самите данни в подписа

но ако пускаш някакви фактури на физ.лица, няма как да не си администратор на лични данни, ако имаш 5 служителя - вече си администратор на л.д, ако съхраняваш някакви подписани файлове с ел.подпис - вече си администратор защото подписа с личните данни е част от подписания файл
ако подписваш договори на хартия, примерно както банките правят да ти активират интернет-банкиране - пак си администратор на л.д. - те са ти на хартия
 
От: Трябва ли да бъдеш администратор на лични данни?

Да данните ще трябва да бъдат съхранявани поне докато бъдат проверени за истинност или злоупотреба с тях така че ми е ясно вече, че трябва да съм администратор, но когато става въпрос за физически и юридически лица от други страни за първо време само от европейския съюз как стои въпроса - имам ли право регистриран като администратор в България да обработвам данните им?
 

Горе