Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Desisslava Dimitrova

Active Member
Искам да направя нещо подобно на Grabo, но само за туристически дестинации.
Още не съм го решила, но мисля да рекламирам клиентите си или с продажба на ваучери или с някаква система за резервация. И двата случая ще бъде процент от реално осъществена сделка.
Въпросът ми е, трябва ли да имам лиценз за туристическа агенция?
Защото четейки Закона за туризма, малко се обърках. Аз всъщност осъществявам рекламна дейност, не организирам екскурзии и нямам собствен туристически обект. Ето тук чета и не знам какво да правя!
Какво мислите по този въпрос?
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Май ти трябва
Виж грабо дали имат и ще си направиш изводите
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Въпросът е спорен. Засега се минава между капките,
но четох коментари, че туристическите агенции и там браншовата им организация
били надали вой против многото знайни и незнайни сайтове за продажба на билети
и туристически услуги, които се навъдиха в БГ нета.
Защото по принцип за продажба на туристически услуги се изисква турагентски лиценз,
а сайтовете от типа на Грабо дефакто пак извършват продажбата те - първоначално прибират пълната
сума за услугата от клиента
и после ТЕ превеждат парите на агенцията, т.е никаква реклама не е това,
а си е чиста продажба, чието минаване между капките не се знае докога ще е.
В този смисъл много зависи как ще си организираш ти сайта,
за да не си уязвима, надявам се ме разбираш...:wink:

П.П. "Аз всъщност осъществявам рекламна дейност, не организирам екскурзии и нямам собствен туристически обект."

Туроператори са тези, които организират екскурзиите, а турагенти са тези, които ги продават.
И за двата вида дейност се изисква лиценз!
Имай предвид, че резервациите също са турагентска дейност, а не рекламна.
 
Последно редактирано:
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Явно ще стане невъзможна мисия. За да ми дадат лиценз, едно от условията е да имам пет години стаж в туризма. Е, моя стаж е в съвсем друга област.
И какво ми остава - или да карам на афилиейт или клиентите да ги пускам на някакъв абонамент за реклама в сайта. Но от друга страна, не са много желаещите за абонамент, при положение ,че има толкова много сайтове, които предлагат безплатни обяви.
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Явно ще стане невъзможна мисия. За да ми дадат лиценз, едно от условията е да имам пет години стаж в туризма. Е, моя стаж е в съвсем друга област.
И какво ми остава - или да карам на афилиейт или клиентите да ги пускам на някакъв абонамент за реклама в сайта. Но от друга страна, не са много желаещите за абонамент, при положение ,че има толкова много сайтове, които предлагат безплатни обяви.
Е, има и други начини. Помисли още.:)
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

За изваждане на лиценз или по принцип как да се изкарат пари от нета?
За изваждане на лиценз няма смисъл да мислиш, защото едва ли скоро ще му избиеш цената само чрез сайт,
дори и да си го извадиш:

Такси

Съгласно Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма:

1. За разглеждане на заявлението за регистрация за:

а) туроператорска дейност - 1000 лв.;

б) туристическа агентска дейност - 500 лв.

2. За вписване в регистъра на:

а) туроператорите - 4000 лв.;

б) туристическите агенти - 2000 лв.

----------------------------------------
Става въпрос не за пари от нета, а за това, за което имаше идея и конкретно за твоите клиенти.
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Явно ще стане невъзможна мисия. За да ми дадат лиценз, едно от условията е да имам пет години стаж в туризма. Е, моя стаж е в съвсем друга област.
И какво ми остава - или да карам на афилиейт или клиентите да ги пускам на някакъв абонамент за реклама в сайта. Но от друга страна, не са много желаещите за абонамент, при положение ,че има толкова много сайтове, които предлагат безплатни обяви.

Просто предлагай реклама и се договаряй със собственици на хотели и т.н.

Примерно имаш сайт за туризъм, в който се предлагат 3 рекламни карета като всяко от тях струва 50лв на месец. Един месец, в който се показва реклама към даден хотел и когато потребителя цъкне, отива в сайта на хотела и там вече не те интересува. Дефакто, ще предлагаш реклама и таргетирани фенове, примерно.

Не виждам проблем.

Примерно, за да се провежда онлайн обучение, също се изисква лиценз, трябва да си обучителен център, но това, че във форума ти за образование рекламата на адсенс е свързана с обучителен център не означава, че и на теб ти трябва лиценз.

Същата логика е и с туризма.
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

За изваждане на лиценз няма смисъл да мислиш, защото едва ли скоро ще му избиеш цената само чрез сайт,
дори и да си го извадиш:

Такси

Съгласно Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма:

1. За разглеждане на заявлението за регистрация за:

а) туроператорска дейност - 1000 лв.;

б) туристическа агентска дейност - 500 лв.

2. За вписване в регистъра на:

а) туроператорите - 4000 лв.;

б) туристическите агенти - 2000 лв.

----------------------------------------
Става въпрос не за пари от нета, а за това, за което имаше идея и конкретно за твоите клиенти.

Ти направо уби всичко детско в мен с тези цени!:twisted:
Днес нещо не мога да мисля. Би ли ми подсказал малко?
Или ми пиши на ЛС.
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Просто предлагай реклама и се договаряй със собственици на хотели и т.н.

Примерно имаш сайт за туризъм, в който се предлагат 3 рекламни карета като всяко от тях струва 50лв на месец. Един месец, в който се показва реклама към даден хотел и когато потребителя цъкне, отива в сайта на хотела и там вече не те интересува. Дефакто, ще предлагаш реклама и таргетирани фенове, примерно.

Не виждам проблем.

Примерно, за да се провежда онлайн обучение, също се изисква лиценз, трябва да си обучителен център, но това, че във форума ти за образование рекламата на адсенс е свързана с обучителен център не означава, че и на теб ти трябва лиценз.

Същата логика е и с туризма.
Да, за рекламата си права. Но нека малко се вдигне сайта, защото е само на 2 месеца.
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Ти направо уби всичко детско в мен с тези цени!:twisted:
Днес нещо не мога да мисля. Би ли ми подсказал малко?
Или ми пиши на ЛС.
Ами така стоят нещата, при това тези лицензи имат срок на валидност.:)
Ето още по темата, ако ти се чете:
http://www.mi.government.bg/bg/services/registraciya-za-izvarshvane-na-turoperatorska-deinost-i-ili-turisticheska-agentska-deinost-59-c61-1.html

btw fifi вече е зацепила и ти е подсказала.:D
Можеш да включиш и периодични безплатни ревюта за хотелите в офертата си към банерите,
"мнения" на доволни клиенти:wink: и прочие глезотийки.
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Ами така стоят нещата, при това тези лицензи имат срок на валидност.:)
Ето още по темата, ако ти се чете:
http://www.mi.government.bg/bg/services/registraciya-za-izvarshvane-na-turoperatorska-deinost-i-ili-turisticheska-agentska-deinost-59-c61-1.html

btw fifi вече е зацепила и ти е подсказала.:D
Можеш да включиш и периодични безплатни ревюта за хотелите в офертата си към банерите,
"мнения" на доволни клиенти:wink: и прочие глезотийки.

Може да направи и там сравнения на предлагани услуги и писане на ревюта като "случайно" вмъква препоръчани връзки (афилиейт) към съответния хотел или пък там каквото и да е, който предлага услуга. :beer:
 
От: Трябва ли да имам лиценз за туристическа дейност?

Здравей Десислава,
Да трябва ти лиценз. Имаше миналите години много глоби от КЗП за сайтове за колективно пазаруване без лицензи. Грабо обжалваха и мисля, че спечелиха делото. Но не те съветвам да експериментираш с правосъдието. Аз лично имам туристически лиценз, който не позлвам, можем да измислим нещо заедно. Пиши на ЛС.
 

Горе