Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

tope

New Member
Здравейте,
Колеги имам един въпрос свързан с това дали трябва фирма, ако се занимаваш и предлагаш уеб услуги онлайн.

От дълги години се занимавам с уеб програмиране и идеята ми е да си направя сайт където да предлагам изработка на сайтове по поръчка, дизайн, SEO и т.н

Може ли някой по-запознат да ми обясни как седи въпроса и дали е нужна фирма за нещо подобно. Виждам, че има страшно много сайтове който нямат офис и не са фирма, но иамт голямо портфолио.

Нямам големи очаквания, може би няколко проекта годишно да идват от този сайт. Предполагам има значение ако се изкарва под 1000 лв годишно?

Идеята е онлайн да се прави поръчката и да се плаща през PayPal. Сайта ще е за българския пазар.

Благодаря!
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

Здравей.
Поне до колкото аз знам едва ли ще ти трябва, но ако решиш да плащаш данъци спокойно може да си направиш една.
Но пак казвам " Това е моето мнение "
 
Здравей,

И добре дошъл при нас. От сега ти пожелавам много продажби и успешни сделки тук. :)

По принцип е хубаво да имаш. Няма как иначе да работиш с големи фирми, освен на трудов или граждански договор, което си е товарачница в данъците. :) Така де, ако планираш да имаш много работа, фирмата е добро решение. Иначе другите фирми малко трудно ще ги навиеш да работят с теб, ако нямате счетоводно-правни отношения, както си е по реда.

Да, започни първо със сайта и после при някакъв набор от клиенти - мисли и за изграждането на бизнеса, както система вече.

Много от споменатите хора са freelancer-и работят от вкъщи, което намалява и разходите им по една или друга точка. Това няма общо с откриването на фирма. Освен от гледна точка на това, когато клиента иска да дойде да пита нещо. ;)

Как точно ще приемаш поръчки онлайн? Говорим за продаване на готов дизайн ли? Защото за направа на сайт, може да имаш базови пакети, като аз винаги съм бил на мнение, че е хубаво да има срещи преди да се започне някой сайт или какъвто и да е проект на добра цена. Иначе, ако целиш кретени, които търсят сайтове за по 100-200 лева, по-добре смени професията. :)
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

Здравейте,
Колеги имам един въпрос свързан с това дали трябва фирма, ако се занимаваш и предлагаш уеб услуги онлайн.

От дълги години се занимавам с уеб програмиране и идеята ми е да си направя сайт където да предлагам изработка на сайтове по поръчка, дизайн, SEO и т.н

Може ли някой по-запознат да ми обясни как седи въпроса и дали е нужна фирма за нещо подобно. Виждам, че има страшно много сайтове който нямат офис и не са фирма, но иамт голямо портфолио.

Нямам големи очаквания, може би няколко проекта годишно да идват от този сайт. Предполагам има значение ако се изкарва под 1000 лв годишно?

Идеята е онлайн да се прави поръчката и да се плаща през PayPal. Сайта ще е за българския пазар.

Благодаря!

Фирма реално не ти трябва, докато не се стигне до там, клиента да ти иска фактура. Кофтито е, че ще иска и фактурата да е с ДДС, защото иначе няма да им върши работа. А с ДДС е малко по сложно, трябват счетоводители, или знания...

Относно PayPal, много малко хора, според мен ще се навият да използват този вид плащане... Най, вече защото хората по офисите в по-голямата си част са малко скарани с новите технологии на разплащане. Другото е, че за тях е малко несигурно да плащаш пари на някои си, докато по банка, сигурността е по-голяма...
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

Благодаря за отговорите.

Значи мога да работа и без фирма. Това което ме притеснява повече е, че сайта се представя като фирма. Тоест сайта не е лично аз какви услуги извършвам, информация за мен и контакти с мен (като лично портфолио), а по-скоро фирмен сайт за уеб услиги. Затова питах дали мога да работя без фирма. Просто приходите са малки за момента. Плащанията ще са през банков предов или PayPal.

Законно ли е това което правя и подлежи ли на някаква проверка.
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

Самият факт, че извършваш услуги без да имаш регистрирана фирма не е някакво нарушение. Нарушение ще е ако реалзиираш приходи, които не отчиташ по оределения от законите ред. А по принцип всеки гражданин и всяка дейност подлежат на проверка по инициатива на данъчните органи - а дали за теб някой ще прояви такава инициатива никой не може да ти каже.
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

Да, именно! Аз при всички положения ще си пращам данаците на изкараните пари.

Така като гледам има много сайтове, който предлагат този вид услиги и не пише да са фирма, даже повечето нямат и офиси.

Иначе мисля, да направя гражданско сдружение за да мога да си взема бг домей и той да е защитен? Какво ще кажете по-въпроса?
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

Може ли да ми разясните какво точно означава "Граждаското дружество" от юридическа и счетоводна гледна точка. До сега съм правил няколко граждански дружества с цел взимане на защитен домейн .bg, но след като представя докумените в Register.bg ги закривам за да не се плаща нищо повече.

Ако е по-евтино от фирма и мога да работя и да предлагам уеб дизайн услиги с "Граждаското дружество" вместо фирма. Ще е по-добре този път да не го закривам след това. Така или иначе ще се прави.

Какви такси се сплащат след това и има ли нужда от осчетоводяване?

Благодаря!
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

От счетоводна гледна точка гражданското дружество е същото като всяко друго юридическо лице - нещо средно между ООД и събирателно дружество.
От юридическа гледна точка е нещо средно между риба и рак.
За по-евтино - само регистрацията на това дружество е по-евтина от регистрацията на търгово дружество - след това и данъците, и счетоводството, и всичко останало е същото. С гражданските дружества има някои юридически проблеми,които в някои случаи може да се окажат сериозна пречка за бъдещ бизнес, но тези случаи са сравнително редки и за специфични дейности.
 
От: Трябва ли фирма за уеб дизайн услуги?

При откриване на гражданското дружество - за ползване като основание за защитен домейн и след това веднага се закрие - няма никакви такси нали? Смисъл след закриване на гражданското дружество - не се плаща нищо нали?

Мерси!
 

Горе