Трябва ли цената за доставка да бъде упомената?

teo2

New Member
Здравейте,
Има ли наредба която задължава онлайн магазините да посочват цена за доставка? Търсих, четох, но ненамирам такава информация.
Въпроса ми е нарушавам ли някоя наредба с това, че неупоменавам точна цена за доставка?
Споменал съм на три места в магазина че доставката е за сметка на клиента според ценовата листа на куриера.
Раздел "Доставка" в дъното на страницата.
Раздел "Общи условия, правила и условия"
Както и при създаване на поръчка преди въвеждане на данните за фактуриране и доставка има поле в което е отбелязано, че доставката е за сметка на клиента според ценовата листа на Еконт.

 
Да има, не е наредба, а закон. ЗЗП
 
Но, ако можеш да покажеш цената за достгавка и да я спазиш печелиш точки доверие, което си заслужава усилието.
Действително ще бъде полезно, но ми се иска това да го направя на малко по късен етап...

Да има, не е наредба, а закон. ЗЗП
Прочетох отново ЗЗП, но неоткривам да има такова задължение или е написано така че, не го осмислям правилно... Може ли насока - глава, член...
 
Аз лично от магазини които не описват точно и ясно цената за доставка не пазарувам. Предполагам и много други. Можеш да си прецениш риска.

Калкулатора на ЕКОНТ е твърде тегав за попълване, че да дадеш линк към него и да кажеш - той ще ти даде офертата за доставката. На такива магазини им бия х-а директно.
 
Аз също не пазарувам от магазини, чиято доставка не е упомената точно и ясно. Още повече ако не сте упоменал колко кг, е стоката която продавате, тъй като един компютър (поне това което виждам във вашия случай) може да тежи и над 10кг - тогава доставката няма да е много евтина и има голям шанс да ви откажат пратката ако не знаят цената на доставката предварително. Най-добре за такива пратки си заложете по-висока цена и пращайте с безплатна доставка. Аз примерно работя с фиксирана цена за доставка - един път се набутвам, друг път съм на +, но всичко се смята предварително и всичко е калкулирано в цените на продуктите.
 
Няма такава наредба. Аз я показвам обаче взимам тарифите от съответния доставчик.
Още не съм направил да смята по обем, ама и това ще вкарам.
 
Вече се каза, че не е наредба, а закон.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) (1) Преди потребителят да бъде обвързан от договор или от предложение за сключване на договор, различно от договор от разстояние или от договор извън търговския обект, търговецът е длъжен да предостави на потребителя по ясен и разбираем начин следната информация, освен ако тя е ясна от контекста или от естеството и характера на стоката или услугата:

1. основните характеристики на стоките или услугите съобразно използваното средство за комуникация и естеството на стоките или услугите, включително информация за състава, опаковката, както и инструкция за използване, комплектовка и поддръжка;

2. името/наименованието на търговеца, седалището и адреса на управление, неговия телефонен номер, както и електронния адрес и интернет страницата, ако има такива;

3. крайната цена на стоките или услугите с включени всички данъци и такси или когато поради естеството на стоките или услугите цената не може да бъде изчислена предварително в разумни граници - начина на нейното изчисляване; когато е приложимо, в крайната цена на стоките или услугите се включват всички допълнителни разходи за транспорт, доставка или пощенски такси, а когато тези разходи не могат да бъдат изчислени предварително в разумни граници, се посочва обстоятелството, че такива допълнителни разходи могат да бъдат дължими от потребителя;





Няма такава наредба. Аз я показвам обаче взимам тарифите от съответния доставчик.
Още не съм направил да смята по обем, ама и това ще вкарам.
 
Вече се каза, че не е наредба, а закон.
Точно.
доставка или пощенски такси, а когато тези разходи не могат да бъдат изчислени предварително в разумни граници, се посочва обстоятелството, че такива допълнителни разходи могат да бъдат дължими от потребителя;
Достатъчно е да пише, че разходите за транспорт се поемат от куповача спрямо тарифата на куриер Х

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) (1) Преди потребителят да бъде обвързан от договор или от предложение за сключване на договор, различно от договор от разстояние или от договор извън търговския обект, търговецът е длъжен да предостави на потребителя по ясен и разбираем начин следната информация, освен ако тя е ясна от контекста или от естеството и характера на стоката или услугата:

1. основните характеристики на стоките или услугите съобразно използваното средство за комуникация и естеството на стоките или услугите, включително информация за състава, опаковката, както и инструкция за използване, комплектовка и поддръжка;

2. името/наименованието на търговеца, седалището и адреса на управление, неговия телефонен номер, както и електронния адрес и интернет страницата, ако има такива;

3. крайната цена на стоките или услугите с включени всички данъци и такси или когато поради естеството на стоките или услугите цената не може да бъде изчислена предварително в разумни граници - начина на нейното изчисляване; когато е приложимо, в крайната цена на стоките или услугите се включват всички допълнителни разходи за транспорт, доставка или пощенски такси, а когато тези разходи не могат да бъдат изчислени предварително в разумни граници, се посочва обстоятелството, че такива допълнителни разходи могат да бъдат дължими от потребителя;
 
Хубаво е да се добави и ориентировъчна цена, не за друго, а защото ще губиш клиенти. Много хора не поръчват ако не знаят колко им е транспорта.


Точно.
доставка или пощенски такси, а когато тези разходи не могат да бъдат изчислени предварително в разумни граници, се посочва обстоятелството, че такива допълнителни разходи могат да бъдат дължими от потребителя;
Достатъчно е да пише, че разходите за транспорт се поемат от куповача спрямо тарифата на куриер Х
 
И аз това написах. Лично аз показвам цената на доставка. А отговора на въпроса: Задължително ли е?
Ами не, само препоръчително.
 

Горе