Търговия с услуги

stanlenov

New Member
Здравейте. Интересува ме следното колеги. Ако направя сайт и в него продавам кулинарна рецепта и плащането се извършва чрез смс, то трябва ли задължително да имам фирма или не? Как стоят нещата някой запознат ли е с тази вид услуга? Благодаря предварително!
 
Колеги :) тука всички са без фирми.

Гледай оборота - ако надскочиш 50 000 лв за 12 месеца все тая как ще плащаш ДДС - избери фирма или частно лице.

Но ако избереш фирма :) я стартирай преди да почнеш с приходите.
 
Колеги :) тука всички са без фирми.

Гледай оборота - ако надскочиш 50 000 лв за 12 месеца все тая как ще плащаш ДДС - избери фирма или частно лице.

Но ако избереш фирма :) я стартирай преди да почнеш с приходите.

Значи мога да предлагам тази услуга и без фирма така ли? А могът ли да ме глобят за нещо?
 
Май не си в час с нищо на ниво ДДС за Частни,лица.
 
Ми май не... обясни ми с 2 думи мога ли да стартирам това начинание?

Ще си лягам. Наеми си счетоводител. Боже пази България...
 
Ще си лягам. Наеми си счетоводител. Боже пази България...

Тцтц за какво е този форум? Да го затворят и да се свършва... мисля, че нищо няма да ти пречи с 2 думи горе долу да ми разясниш... твоя работа... чак “боже пази България”... та ти всичко ли си знаел? Тарикат... лека нощ и се наспи хубаво ;)
 
та ти всичко ли си знаел

Дадох ти сериозен съвет. От незнание съм на 4-та фирма :) чат ли си. Ако бях послушал съвета на препатилите - щях да съм със 113 000 лв напред.
 
Тцтц за какво е този форум? Да го затворят и да се свършва... мисля, че нищо няма да ти пречи с 2 думи горе долу да ми разясниш... твоя работа... чак “боже пази България”... та ти всичко ли си знаел? Тарикат... лека нощ и се наспи хубаво ;)
Колега, казах го по-нагоре. Строго препоръчително е при всякава търговска дейност да направиш фирма. Винаги може да намериш някакви варианти, но това е най-добрият и безболезнен начин. Не е нищо страшно, данъците под заветните 50 000 хич не са големи
 
28. "Упражняване на занаят" е производството на изделия или предоставянето на услуги, осъществявани от физическо лице, вписано в регистъра на занаятчиите, което не е регистрирано като едноличен търговец.
29. "Лица, упражняващи свободна професия" са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.

При достигане на оборот от 50к имате задължителна регистрация по ДДС, без значение дали работите като фирма или ФЛ.

Важно е да се направи индивидуално данъчно планиране преди да изберете ФЛ или фирма, тъй като има съществени разлики в размера на годишните осигуровки и в размера на признатите разходи(от които зависи годишния Ви данък). Така избягвате ситуация, при която след една година може да се окаже, че поради не добро предварително обмисляне сте внесли няколко хиляди в повече за осигуровки (пресен случай).
 
Стига сте го плашили човека с тея ДДС-та бе! Почвай си проекта на физическо лице, ако потръгнат нещата ще си регистрираш фирми и каквото е нужно. Докато разбереш кое, какво и дали ще го бъде я навъртиш 2-3000 лв, я не.

Тествай си спокойно, ако нещата потръгнат, ще ги вкараш в законови рамки.

Най-малко ти трябва да се набучиш с фирма по ДДС, а нещата да излязат други. 5 години ще я влачиш след това! Правиш си нещата, вадиш калкулатора, нещата излизат, регистрираш фирма. Нещата тръгват много добре - регистрираш се по ДДС. Работиш в тази последователност, ако изкараш нещо пред другото, ще се преебеш!

Доколкото знам СМС операторите пускат данни към НАП на автоматик, така че може да се наложи да платиш някакъв данък като физическо лице. На 2000 лв. оборот ти е към 300 лв.
 
Стига сте го плашили човека с тея ДДС-та бе! Почвай си проекта на физическо лице, ако потръгнат нещата ще си регистрираш фирми и каквото е нужно. Докато разбереш кое, какво и дали ще го бъде я навъртиш 2-3000 лв, я не.

Тествай си спокойно, ако нещата потръгнат, ще ги вкараш в законови рамки.

Най-малко ти трябва да се набучиш с фирма по ДДС, а нещата да излязат други. 5 години ще я влачиш след това! Правиш си нещата, вадиш калкулатора, нещата излизат, регистрираш фирма. Нещата тръгват много добре - регистрираш се по ДДС. Работиш в тази последователност, ако изкараш нещо пред другото, ще се преебеш!

Доколкото знам СМС операторите пускат данни към НАП на автоматик, така че може да се наложи да платиш някакъв данък като физическо лице. На 2000 лв. оборот ти е към 300 лв.

Ъъъ все тая - да си наеме счетоводител. 300 лв са цените в Добрич...

Ако прескочи 50 000 лв без да се усети - данъка е около 9-10 000 лв... не е 2 000 = 300 лв...

Каквото и да избере - ако не иска да се шашка - си наема счетоводител...

Може и сам да се оправя - ако е чел и учил по пътя опит-грешка...
 
Здравейте. Интересува ме следното колеги. Ако направя сайт и в него продавам кулинарна рецепта и плащането се извършва чрез смс, то трябва ли задължително да имам фирма или не? Как стоят нещата някой запознат ли е с тази вид услуга? Благодаря предварително!

Фирма или лице упражняващо свобдна професия - въпрос на сметки и избор.
Само внимавай с регистрацията по ЗДДС. Ако пуснеш реклама във фейсбук ще трябва регистрация по ЗДДС /за справка ЗДДС чл. 97а/. Т.е. продаваш/купуваш услуга от ЕС трябва регистрация по ЗДДС.
 

Горе