Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от domainer, Юни 29, 2012.

1. dekemvri

dekemvri Well-Known Member

Рег.:
    Март 16, 2009
    Съобщения:
    1,125
    Харесвания:
    57
    Точки:
    48
    От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

На мен мие интересно, ако някой има фирма и търговска марка ''ЯНУАРИ'' ООД от 2009 година, а ти купиш домейн ianuari.com 2013 година дали има основание да ти го вземе. При положение, че това е месец от годината, нищо специфично и иновативно като дума.

2. domainer

domainer Member

Рег.:
    Юни 29, 2012
    Съобщения:
    60
    Харесвания:
    8
    Точки:
    8

Какво научих от адвоката си:
    При условие, че той е бил първи - може да предяви някакви искове.
    Име на фирма не дава права на собственика върху името - Допускат се дублирания на имена. Често в практиката има фирми с еднакви имена, които действат в различни сфери и не си създават конфликти.
    Ако има само име на фирма, без търговска марка, а ти домейна - може да се предяват искове ако домейна се използва с нелоялна цел - възползваш се от името на фирмата за да продаваш/рекламираш същите стоки/услуги чрез друга фирма, и т.н. Мисля че ме разбираш.
    Търговската марка, дава права над името. Търговската марка е вид собственост за определен период.
    Друг е въпроса, че точно "Януари" може би не трябва да може да се регистрира като търговска марка.

3. varlov

varlov New Member

Рег.:
    Апр 19, 2010
    Съобщения:
    362
    Харесвания:
    60
    Точки:
    0
    Професия:
    графичен / web дизайнер
    Място:
    София
    От: От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Всичко може да се регистрира като търговска марка ... плодове, зелецучи, месеци ... всичко.
    Но това не дава права върху домейна, тъй като е с много общо значение.
    Както адвоката ти е обяснил, ако не го използваш с bad faith (което е доста условно), нямаш проблеми.
    Ако обаче въртиш реклами или просто си го паркирал, може и да се разделиш с него.

4. foxigri

foxigri New Member

Рег.:
    Ян 29, 2012
    Съобщения:
    150
    Харесвания:
    3
    Точки:
    0

.com .net домейна няма как да ти го вземе бъди спокоен това е интернационален домейн. Няма закон с което да ти го вземе, но ако е .BG тогава вече работата е друга ( питал съм за .BG домейна и съм сигурен), че може да ти го вземат ако е фирмено име.

5. vandv

vandv Member

Рег.:
    Окт 31, 2010
    Съобщения:
    441
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18

Имал съм подобен казус, разбира се не с подобни домейни, но с думи от рода на "ще го взема по другия начин". Е да, ама такъв начин няма, поне не и ако го разбираме законно. За да го вземе, трябва да отидете на арбитраж, арбитража се поема от него, а там вече нещата са сложни.
    В моя случай, след "заплахите" седнахме и се разбрахме като големи хора, аз взех едни пари, човека взе домейна и двамата сега сме щастливи. :D

p.s.
    Опааа... чак след пускането на мнението видях последния отговор в темата, ами логично, точно както в моя случай. Сега седнете, разберете се и си стиснете ръцете ;)

6. skica

skica New Member

Рег.:
    Дек 6, 2013
    Съобщения:
    21
    Харесвания:
    1
    Точки:
    1

Колеги, дайте контакти на читав адвокат по интернет право?

7. istani123

istani123 Member

Рег.:
    Март 4, 2008
    Съобщения:
    159
    Харесвания:
    6
    Точки:
    18

Много неверни неща са изписани по-горе от хора, които явно нямат опит в материята.

.com домейни могат да се взимат ако имаш търговска марка регистрирана в САЩ. Лично съм отнемал такъв домейн. Праща се оплакване до http://www.icann.org/en/help/dispute-resolution#trademark , но дори и да имаш марката, не е 100% сигурно, че ще автоматично и домейна, който съдържа твоята търговскам марка трябва да ти бъде прехвърлен. Но с американска търговска марка не можеш да имаш никакви притенции върху .eu или .bg домейн.

не всичко може да се регистрира като търговска марка. Например съществуващи думи и географски означения не могат да се регистрират като търговски марки. Освен това търговските марки важат за определена географска зона (държава) и категория продукти или услуги (class). Тоест ако търговската марка Adidas е регистрирана само за спортни артикули, а ти имаш сайт adidas-imoti.bg, който е сайт за имоти, няма да могат да ти вземат домейна.

Има повече информация на USPTO.gov и oami.europa.eu, но иска четене.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice