Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

geopehlivanov

New Member
Рейтинг - 100%
2   0   0
Търся инвеститори / спонсори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

От известно време в главата ми се върти идея да създам социална мрежа от ново поколение. Това ще бъде място за хора с разчупено мислене, хора, които искат да излязат извън рамките на общоприетите норми, хора, които не са съгласни с установената система. От известно време съм заинтригуван от идеята за т.н. икономика на даровете.
За заинтересованите от това какво е "икономика на даровете", повече информация съм дал в следващ пост в темата.

А сега ето и малко информация за моята идея, базирана на този принцип:


Какво е Donated.Work?

logo.jpg


Donated.Work е социална мрежа за споделяне, предлагане и обмяна на лично творчество, идеи, услуги и взаимопомощ.

Изграден на принципа на икономиката на даровете, този сайт има за цел да събере хора, готови да дарят от своето време, знания и умения, без непременно да търсят финансова изгода за своята работа.
Потребителите на Donated.Work ще имат възможност да комуникират помежду си, да оценят работата на останалите и да споделят публично отзивите си за тях. Всеки желаещ ще може да изкаже своята благодарност косвено, като пише лично до избран потребител или сподели публично в профила му своето мнение и оценка, а освен това ще има опцията дори пряко да изкаже своята благодарност, като направи финансово дарение на даден потребител или се отплати със своя услуга или продукт по договаряне.
Тази социална мрежа ще бъде за всички, които желаят да споделят своето творчество и идеи със света - писатели, художници, фотографи, всякакви творци и креативни личности, които имат нуждата да бъдат забелязани и оценени, да бъдат полезни на другите и на света.

[video=youtube;LAPt81b-DI8]https://www.youtube.com/watch?v=LAPt81b-DI8[/video]

desk01.jpgscreen02.jpgscreen03.jpgscreen04.jpgscreen07.jpgshot1.jpgshot3.jpgshot2.jpgtel1.jpgtel2.jpg

Можете да подкрепите кампанията по набиране на средства за изграждане на този проект от линка по-долу:

https://www.collectim.com/bg_BG/campaign/view/8Ft0EL

За дарителите има специални награди! Ако някой може да предложи безплатно стабилен хостинг също ще ни бъде от полза като партньор-инвеститор в проекта.
Ако изявявате желание да се включите с дарение или каквато и да е друга полезна помощ, моля не се колебайте да пишете тук или на лични съобщения!

Нуждаем се от средства за хостинг, подновяване на домейн, закупуване на Wordpress теми и плъгини, допълнителна разработка на модули и популяризиране.


:)
 
Последно редактирано:
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Едно предложение:
Форматирай си текста по-четливо. След петата дума ме изгуби да чета какво си написал. Толкова много натоварващо за очите четиво не съм виждал.
Хубаво е, че си направил демо, така че да се види идеята.
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Едно предложение:
Форматирай си текста по-четливо. След петата дума ме изгуби да чета какво си написал. Толкова много натоварващо за очите четиво не съм виждал.
Хубаво е, че си направил демо, така че да се види идеята.

и мен така, само като видях различна големина на текста и колко е дълго и до там

успех каквото и да е това :D
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Благодаря ви за предложенията, момчета. Ще оправя шрифта и в началния пост ще оставя само по-важното, а другото ще сложа в отделен пост!
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

За заинтересованите от проекта, малко допълнителна информация за принципа на който искам да базирам работата на тази социална мрежа:

Какво е "Икономика на даровете"?

Нека разгледаме значението на термина "икономика на даровете". Икономиката на даровете е икономическа система, при която човек или група от хора предоставят материални блага или извършват услуги за друг човек или група от хора, без за това да очакват определена отплата. Подаряващият сам решава какво, кога и на кого да подари. За разлика от бартер икономиката, при икономиката на даровете този, който е получил подаръка, сам решава дали и с какво да се отблагодари в замяна.

Икономиката на даровете и бартер икономиката са били популярни дълго време в миналото, преди налагането на капитализма и съвременната пазарна икономика. Днес все още има различни малки общности, в които се прилага този вид икономика.

Според някои привърженици на икономиката на даровете, чрез налагането й и изместването на пазарната икономика може да се достигне до една съвършенно нова система в съвременното общество, при която технологиите и ресурсите са в помощ на хората, и човек има възможност да развива свободно своите умения. Много хора смятат, че по този начин ще се сложи край на световния глад и ширещата се престъпност, породена от бедността.
Разбира се, икономиката на даровете има и своите критици. Много привърженици на пазарната икономика гледат с надсмешка и откровен песимизъм на идеята за връщането на старите икономически системи.
Всъщност истината е, че с връщането на тези системи ние няма да се върнем назад в своето развитие. Напротив. Икономиката на даровете може да работи заедно с човешкия прогрес и новите технологии. Тя дори би го ускорила. Истината е, че в общество, развиващо се в една икономика на даровете ще има много по-малко престъпност, няма да има глад, стандарта на живот би се подобрил, ресурсите биха били разпределени умно, а технологиите - в услуга на човека. Човек няма да има ограниченията на съвременната пазарна икономика и ще има времето и възможностите да мисли, открива и твори. И всичко това не с цел печалба, а в интерес на всички хора. Много критици са на мнение, че с въвеждането на икономика на даровете хората биха изгубили интерес и мотивация да правят каквото и да е. Това е просто поредната манипулация, която противниците на промяната усилено прилагат. А истината е, че дори в днешната икономическа обстановка можем да видим различни проекти, базирани на икономиката на даровете, които работят успешно. И хората не просто не губят мотивация, а дори напротив - са още по-силно мотивирани да помагат и да творят. Един такъв пример е интернет енциклопедията Wikipedia. А стига човек да поиска, може да намери още много примери.

А има икономиката на даровете почва у нас?

Това, до голяма степен зависи от мисленето на хората, от това как ще приемат една такава идея. В крайна сметка промяната започва от нас.
Икономиката на даровете се гради върху взаимното доверие и благодарност.

Опит за популяризиране на икономиката на даровете може да бъде открит в новия проект Donated.Work. Той ще опита да постави основите за въвеждането на икономиката на даровете в българското интернет пространство.
За да се информирате по-подробно какво представлява този вид икономика е добре да прочетете книгата на Чарлз Айзенщайн "Свещената икономика", но на кратко може да се запознаете с основите й от клипчето по-долу (то е чисто информативно и не се отнася пряко до този проект).

[video=youtube;RcrhXsP1Ifk]https://www.youtube.com/watch?v=RcrhXsP1Ifk[/video]
 
Последно редактирано:
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Само спамерите форматират текста по този начин :)
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Само спамерите форматират текста по този начин :)

Какво му е сега пак на форматиртането на текста??? Текста съм го копирал от друго място, където съм пуснал кампанията по набиране на средства и тук излезе така форматиран, След забележката го оправих... какво пак не е наред и кое ми е спамерското? Аман от подобно отношение, човек се опитва да е сериозен и да създава нещо и винаги ще се намери някой да го плюе и да го мачка. Българска работа.
И в този ред на мисли - "само спамерите" пишат празни мнения, които нямат нищо общо с темата!
 
Последно редактирано:
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Ето как трябва да изглежда:

За заинтересованите от проекта, малко допълнителна информация за принципа на който искам да базирам работата на тази социална мрежа:

Какво е "Икономика на даровете"?

Нека разгледаме значението на термина "икономика на даровете". Икономиката на даровете е икономическа система, при която човек или група от хора предоставят материални блага или извършват услуги за друг човек или група от хора, без за това да очакват определена отплата. Подаряващият сам решава какво, кога и на кого да подари. За разлика от бартер икономиката, при икономиката на даровете този, който е получил подаръка, сам решава дали и с какво да се отблагодари в замяна.

Икономиката на даровете и бартер икономиката са били популярни дълго време в миналото, преди налагането на капитализма и съвременната пазарна икономика. Днес все още има различни малки общности, в които се прилага този вид икономика.

Според някои привърженици на икономиката на даровете, чрез налагането й и изместването на пазарната икономика може да се достигне до една съвършенно нова система в съвременното общество, при която технологиите и ресурсите са в помощ на хората, и човек има възможност да развива свободно своите умения. Много хора смятат, че по този начин ще се сложи край на световния глад и ширещата се престъпност, породена от бедността.
Разбира се, икономиката на даровете има и своите критици. Много привърженици на пазарната икономика гледат с надсмешка и откровен песимизъм на идеята за връщането на старите икономически системи.
Всъщност истината е, че с връщането на тези системи ние няма да се върнем назад в своето развитие. Напротив. Икономиката на даровете може да работи заедно с човешкия прогрес и новите технологии. Тя дори би го ускорила. Истината е, че в общество, развиващо се в една икономика на даровете ще има много по-малко престъпност, няма да има глад, стандарта на живот би се подобрил, ресурсите биха били разпределени умно, а технологиите - в услуга на човека. Човек няма да има ограниченията на съвременната пазарна икономика и ще има времето и възможностите да мисли, открива и твори. И всичко това не с цел печалба, а в интерес на всички хора. Много критици са на мнение, че с въвеждането на икономика на даровете хората биха изгубили интерес и мотивация да правят каквото и да е. Това е просто поредната манипулация, която противниците на промяната усилено прилагат. А истината е, че дори в днешната икономическа обстановка можем да видим различни проекти, базирани на икономиката на даровете, които работят успешно. И хората не просто не губят мотивация, а дори напротив - са още по-силно мотивирани да помагат и да творят. Един такъв пример е интернет енциклопедията Wikipedia. А стига човек да поиска, може да намери още много примери.

А има икономиката на даровете почва у нас?

Това, до голяма степен зависи от мисленето на хората, от това как ще приемат една такава идея. В крайна сметка промяната започва от нас.
Икономиката на даровете се гради върху взаимното доверие и благодарност.

Опит за популяризиране на икономиката на даровете може да бъде открит в новия проект Donated.Work. Той ще опита да постави основите за въвеждането на икономиката на даровете в българското интернет пространство.
За да се информирате по-подробно какво представлява този вид икономика е добре да прочетете книгата на Чарлз Айзенщайн "Свещената икономика", но на кратко може да се запознаете с основите й от клипчето по-долу (то е чисто информативно и не се отнася пряко до този проект).

Открий разликата с твоя пост.
 
От: От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Така вече добре ли е?
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Доооообре де, само аз ли нищо не разбрах каква му е идеята на човека? Някакви разчупени рамки, няква олелия, социалка - ала бала, ама нищо конкретно? Само за едно форматиране се чепка всеки. Разкажи какво ще има, кви подаръци към дарители и прочие и прочие. До тук само за тази икономика видях, то хубаво дарителска, ама тези дарове да не ги берем от дърветата?
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Наградите за дарителите в кампанията са описани в самата страница на кампанията към която съм дал линк - тук не е мястото да ги обсъждам - те не се отнасят пряко до същноста наа проекта. В момента търся средства за реализирането му - това е. От там нататък какво ще представлява самата социална мрежа също съм се опитал доста ясно да опиша - място, където ще могат различни хора с идеи, хора творци, креативни личности и т.н. да споделят свободно своята работа с останалите - място което да събира всички тези хора, които искат работата и творчеството им, това което са създали, свободно да достига до света даром - тоест с идеята да го дарят безвъзмездно на всички. В мрежата ще има групи и под-групи от всякакво естество, където по интереси да се събират хората, ще има възможност за лични форуми и блогове към всеки потребителски профил, както и отделна страница за статии, където да се представят по-сериозни проекти, лично творчество и т.н. Идеята е да може всичко това да се оценя от останалите, всички да обменят помежду си това, което могат да предложат, включително и услуги. Всяка публикация и всеки профил ще може да бъде коментиран и оценяван. Освен това идеята е да се създаде специален модул за да се поставя индивидуален "Donate" бутон към всеки потребителски профил и всяка индивидуална публикация, така, че който желае да се отбалгодарява и по този начин към всеки "автор" - включително и с биткойн валута. Това обаче изисква сериозна разработка на такъв плъгин, за което също са нужни средства. Това е общо взето идеята - мрежа за безвъзмездно споделяне на идеи. Самият сайт също ще се издържа от дарения и евентуално от реклама, но това на етап, когато вече бъде активен и популяризиран, което е и другата крачка - популяризирането, за което също ще са нужни средства. В кампанията си ясно съм описал за какво точно са нужни средствата, които набирам. За съжаление по-голяма част от нужните за изграждането неща са платени, живеем в такъв свят и това е реалноста - за създаването на такава платформа са нужни средства.
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Неещо като реплика на кикстартер, но социален форум с профилчета? Имаше няколко подобни проекта - изгоряха си. Успех все пак нали, ама ако мислиш, че българин раздава туко така пари, бъркаш се.
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Няма нищо общо с кикстартър - сайта на който съм пуснал кампанията си е българска реплика на кикстартър - сайт за създаване на кампании за проекти, които тътсят финансиране от хората. Това, което аз искам да направя е мрежа в която хората просто да споделят работата си с останалите без задължително да чакат отплата насреща - така или иначе много хора го правят по различни места - хора публикуват свободно разкази и стихове по сайтове за лично твор1есство, хора публикуват свободно фотографиите си за оценяване по форуми за фотография, хора публикуват свободно рисунките си в специализирани сайтове и т.н. и т.н. - това е място, което ще обединява всякакакви такива хора на едно място -хора, които искат да покажат на света какво могат. Дори такива, които са добри в създаването на нещо и са готови да го правят безвъзмездно ще имат поле за изява там. А това, че останалите потребители ще имат и опцията ако искат да им се отбалгодаряват с дарения е просто бонус - тук идеята не е някой да пуска нещо, за да печели пари, а за да добива популярност работата му и да достига до възможно най-много хора - СВОБОДНО! Така един може едно, друг се възползва от това, първия пък се нуждае от трето, някой друг му го предлага... и т.н.
Примерно, бай Иван раздава безплатно ракия, Пешо пък прави страхотни снимки... Пешо решава да се възползва и си взима от ракията на бай Иван... но решава все пак да му дари нещичко. Или пък ... му предлага да отиде и да му направи готини снимки на лозята... примерно. Това е съвсем прост, битов, леко малоумен пример, но той илюстрира как подобна система работи на този принцип икономика.
И между другото идеята е мрежата да е международна - не само за България!
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

На мен идеята ми харесва. Вече всичко е толкова комерсиализирано. Само за кинти и кинти се мисли.

Но за Бг това трудно ще се получи, малко хора сме. А тези дето ще направят нещо за без пари са съвсем малко. Да дариш нещо трябва да си малко над нещата. Всъщност за Бг ли е проекта или за международния пазар? Не съм гледал презентцията.

Ще помисля аз как мога да се включа с помощ в началото. Дано и други ти помогнат.
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Проекта е за световна мрежа, не само за БГ. От помощ ще ми е и някой с отличен английски (какъвто моя далеч не е) който може да преведе текста от страницата на кампанията, както и текста с наградите на английски, за да пусна кампания и в Indiegogo. За сега съм се уговорил с една позната да ми помогне с превода, но е доста заета и не мога да я пришпорвам, когато го направи ще пусна кампанията и за международни дарители, но ако някой може да го преведе по-бързо и има желанието и времето - ще е от голяма помощ!
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Това повече ми допада. Но с какво мислиш, че ще си повече от вече с създадените сайтове?
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Това повече ми допада. Но с какво мислиш, че ще си повече от вече с създадените сайтове?
Вече създадените социални мрежи са клюкарник в стил "манджа с грозде", а останалите сайтове са тясно специализирани само в дадена сфера. Идеята на тази мрежа е да събере само и деинствено хора с такива виждания за нещата на едно място - хора, готови да предоставят своите идеи на света. Мисля, че дори самия домейн и името на мрежата само по себе си говори с какво тази социална мрежа е различна от всяка друга. И най-важното - това няма да е място Пешо да си качва селфитата с гаджето или Кольо да пуска любимите си песни, нито пък Мими да публикува цитати на Паулу Коелю или Вики да ни уведомява публично, че си има ново гадже, а Митко да си търси нови гаджета там.
И както вече казах - гръбнака на цялата мрежа е икономиката на даровете - същия принцип, на който работи примерно интернет енциклопедията Wikipedia - тоест, този модел може да работи напълно успешно и това вече е доказано.
 
Последно редактирано:
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Те това е пълен отговор! Успех, но не мисли, че ще дойде веднага, дооста ще се потрудиш за него ;)
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Те това е пълен отговор! Успех, но не мисли, че ще дойде веднага, дооста ще се потрудиш за него ;)
Благодаря много, знам, че няма да е лесно, но смятам, че идеята си струва да се боря за нея!
 
От: Търся инвеститори / дарители за съзаване на нов тип социална мрежа

Идеята е интересна, но от икономическа гледна точка подобен тип икономика не може да съществува без примерно капиталистическа икономика, която да я носи на гърба си.

интернет енциклопедията Wikipedia
Се издържа от дарения на хора, които изкарват пари в капиталистическата система.

До колкото разбира целта на проекта е да печели от хората, които вярват в икономиката на даровете?
 

Горе