Търся съвет и информация

kloger

New Member
Здравейте,

нов съм във форума, нов съм в цялата сфера и като всички новаци имам убийствена идея която 100% ще се хареса на всички :)

Шегата на страна, наистина имам идея, свързана с онлайн игра. Нямам опита да преценя реалния потенциал. Изчел съм доста неща относно евентуални финансирания, инкубатори, ангели и прочие. Имам доста въпроси насочени към човек който има опит с инвестициите. Целенасочено не мисля да постна повече информация тук , поради горчивия ми опит с форумните дискусии. Ако някой има възможност и желание да отдели малко време да ми отговори на някои въпроси, ще бъда благодарен. Няма да досаждам с въпроси "кой ще ми даде пари" или други такива. Наясно съм, че колкото и добре да звучи една идея в главата ми, реално може да е пълен провал. Но по-добре да се започне от някъде, едва ли някой е започнал с идея за милиони.

ПП. Ако съм сгрешил форума, съжалявам.
ПП2: внимателно с хейта
 
От: Търся съвет и информация

Много хора живеят с мисълта, че идеите са им унихкални, а всъщност не са... може ли още малко жокерчета за да знаем, къде да те насочим :)
 
От: Търся съвет и информация

Така е. Прав си. Затова търся помощ от човек с опит. Идеи имам различни, но общото между тях което ме интересува е по-скоро относно доброто изграждане на бизнес план, преценки и тн. Звучи повърхностно, но няма как да го обясня. На този етап съм се насочил основно към онлайн дейности, в момента стартирам един малък проект, изцяло финансиран от мен, все още в начален етап.

PP. skype: winky-mitko
За жалост все още не мога да отговарям на лични
 
От: Търся съвет и информация

Нека задам един въпрос към който имам интерес, макар да засичах косвено отговора в различни теми. Какво се прави в случай че имаш идея, което е технологично свързана, но нямаш нужните познания, а имаш само идеята като продукт и монетизацията му. Примерно идея за платформа, или някаква хардуерна играчка или каквото и да е. Не можеш да разбираш от всички технологии, не може всеки да е уеб девелопър или програмист. Какво правим тогава? Отиваме при някой ангел,фондация и тн, казваме им идеята, а те ни питат " Ок супер идея ама ти кат не разбираш от тези технологии/програмиране чии ще го правиш". Друго интересно ми е как да определиш бюджет за такъв тип проекти. Въпросите ми са напълно сериозни и наистина би ми било интересно да бъда насочен към допълнителна информация, а най-добре ако някой разкаже от личен опит.
 
От: Търся съвет и информация

Нека задам един въпрос към който имам интерес, макар да засичах косвено отговора в различни теми. Какво се прави в случай че имаш идея, което е технологично свързана, но нямаш нужните познания, а имаш само идеята като продукт и монетизацията му. Примерно идея за платформа, или някаква хардуерна играчка или каквото и да е. Не можеш да разбираш от всички технологии, не може всеки да е уеб девелопър или програмист. Какво правим тогава? Отиваме при някой ангел,фондация и тн, казваме им идеята, а те ни питат " Ок супер идея ама ти кат не разбираш от тези технологии/програмиране чии ще го правиш". Друго интересно ми е как да определиш бюджет за такъв тип проекти. Въпросите ми са напълно сериозни и наистина би ми било интересно да бъда насочен към допълнителна информация, а най-добре ако някой разкаже от личен опит.

Четири варианта.
1) Намираш си партньор(cofounder), на който да му дадеш 50/60%(колкото се договорите) за да ти направи сайта. В случай, че става въпрос за игра ще ти трябват поне двама cofounder-и(един код и един дизайн), поне като за начало. Това е трудна възможност, реално се разчита на това проекта да ти е достатъчно добър, да имаш специфични умения, които да можеш да предложиш в този проект (маркетинг примерно?). Също така допълнителен бонус носи ако си известен в специфичната ниша, примерно имаш други игри/планове за игри. Имай предвид, че обикновено хората не обичат да работят безплатно и ако се включат трябва наистина да повярват в твоята бизнес идея. Бизнес план е много важна част от този проект, така че трябва да разполагаш с такъв. То трябва да отговаря на "Как ще привлека потребители и как ще печеля от това", както и други неща. Google е твой приятел.
2) Наемаш фирма да ти напише играта и им плащаш кеш. Това е перфектен план в дългосрочен вариант, обаче ще ви е нужно доста парички. Бюджета малко или много се определя след консултации с няколко различни фирми, но ако играта е поне малко сложна очаквай суми от 5,000+ до около 20,000лв за средно сложни игри.
3) Нямаш пари за инвестиране в идеята си и не успяваш да убедиш хората, че бизнес идеята ти си струва риска и това, че ще работят безплатно за няколко месеца(или повече). Опцията е сядаш си на задните части и научаваш програмиране. Не е лесно, но ако това те влече, предполагам че ще имаш MVP(Minimum Viable Product/демо), което може да използваш като демо за заинтересовано на посетителите ти, което може да ти помогне с опциите 1/2 или да ти даде възможност да довършиш проекта лека полека. Това отнема време и пак се налага в по-голямата част от времето да работиш безплатно. Ако наистина си сериозен и можеш да отделяш по 2-3 на ден смятам, че за 5-6 месеца ще разполагаш с достатъчно знания за да изработиш демото.
4) Кандидатстваш за работа в геймърските компании като гейм дизайнер, където работата ти е да измисляш игри, но освен ако не става за някое голямо гейм студио ще се очакват някакви софтуерни познания

Това, което трябва да разбереш е, че идеите са много и поне за този момент изпълнението е много по-важно. Смятам, че ще дойде ден когато човек ще може да си каже идеята и компютъра да изработи играта/приложението и евентуално когато стигнем този момент идеите ще станат важни. Дотогава обаче идеята ти е безполезна, докато не успееш да убедиш някой, че си струва риска в този проект. Ще ти е адски трудно да убедиш някой интернет странник да инвестира труд/пари при теб, така че по-добре използвай социалната си мрежа или ако наистина вярваш в проекта можеш да изтеглиш кредит(не препоръчвам това, преди наистина да си сигурен, че вярваш в проекта си).
 
От: Търся съвет и информация

Мерси за отговора,

а опция в която се събира екип според нуждите от проекта, и с този екип се кандидаства за финансиране? Реално си прав че на никой не би му се работило безплатно, колкото и обещаващ да изглежда един проект.
 

Горе