Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

sr71sa

New Member
Рейтинг - 100%
3   0   0
Kакто може би сте видели, пуснах тема в която питах как може да стане плащане от юридическо лице към физическо, по законов начин..........не намерихме общо решение с въпросното юридическо лице. Проблема е, че вероятно ще има още желаещи фирми за реклама в сайта и ще се сблъскам със същият проблем. Ако има колега от форума със фирма или някой регистриран като самоосигуряващ се, да се наеме да издава фактури от негово име за сумите за реклами за да може юридическите лица да се отчитат законово. Да ми пише, ще се разберем за % комисионна от стойността за реклама! Като цяло проекта може да събере от няколко стотин до към 1000 и малко като печалба!
На мен не ми е изгодно да се регна като самоосигуряващ се защото нямам постоянни доходи от дейността и може другия месец да нямам никави доходи, а за фирма ми е още доста рано.
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Какъв е проблема да използвате граждански договор?

Осигуровките се внасят от фирмата, като се удържа част от тях от физическото лице, но иде реч за около 40%.
Давам пример:

Ако сте се разбрали за 1000лв
Физическото лице ще получи чисто почти 900лв.
Юридическото лице ще плати общо около 1150лв за всичко.

Сумите за данъци са ориентировъчни и зависят от сумата на месечна база.

Но принципно това е практиката за осчетоводено плащане между физическо и юридическо лице :)

Успех!
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

лошото в случая е че на фирмите ама хич не им се занимава да ти пуснат граждански договор, счетоводствата почват да увъртат колко е сложно и ....
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Има мнения, че даже е незаконно (това с гражданския договор без регистрация по БУЛСТАТ и плащане на осигуровки всеки месец).

Ако приходите са малко по-добре изобщо не се занимавай с получаването им, а помисли как да ги направиш достатъчно за да ти е изгодно да плащаш данъчно-осигурителен рекет на държавата.
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

за малко пари няма да те търси никой
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Точно така, никой няма да се занимава с глупости за малко пари (а парите са малко, защото са част от малко пари - частта не може да е по-голяма от цялото).
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Благодаря на колегите за щедрите предложения, но за сега нещата с рекламата пропаднаха! Принципно е най-добре човек да има постояни доходи и да се регистрира като самоосигуряващ се, при мен нещата още са далече от този момент, но се работи по въпроса! Иначе ставаше дума за малки суми от порядъка на 35-50на лв. но пък от доста клиенти поне 25.
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

вземай им парите и не се коси, едва ли някой ще се занимава с теб за такива дребни суми, открий си една сметка вземи им парите и си я закрий
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Тъй като хората са в този форум, за да си помагат - нека пишат само тези, които са наясно с нещата.

Няма нищо незаконно в гражданския договор между физическо лице и фирма. Това е съвсем нормален договор според законите на РБ.
Самоосигуряващо лице е с други думи занаятчия - има доста професии, които го изискват, но в IT бизнеса се прави най-често "договор за изработка на <нещо си>", който е реално граждански договор. Почетете малко из нета, направете консултация при счетоводител - когато аз имах такъв проблем - направих това. В България всеки разбира от всичко и за жалост и този форум не се различава. Така само ще ви подведат :)

Повечето счетоводители няма да ти вземат пари за такава консултация, за жалост обаче голяма част от тях също не са наясно с гражданските договори.
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Тъй като хората са в този форум, за да си помагат - нека пишат само тези, които са наясно с нещата.

Няма нищо незаконно в гражданския договор между физическо лице и фирма. Това е съвсем нормален договор според законите на РБ.
Самоосигуряващо лице е с други думи занаятчия - има доста професии, които го изискват, но в IT бизнеса се прави най-често "договор за изработка на <нещо си>", който е реално граждански договор. Почетете малко из нета, направете консултация при счетоводител - когато аз имах такъв проблем - направих това. В България всеки разбира от всичко и за жалост и този форум не се различава. Така само ще ви подведат :)

Повечето счетоводители няма да ти вземат пари за такава консултация, за жалост обаче голяма част от тях също не са наясно с гражданските договори.

Аз ако съм фирма никога не бих направил граждански договор за разход от 35-50 лв на месец (цените на рекламите са посочени по-горе). Просто е безсмислено да се прави каквото и да е за деклариране на този приход/разход.
 
От: От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

Аз ако съм фирма никога не бих направил граждански договор за разход от 35-50 лв на месец (цените на рекламите са посочени по-горе). Просто е безсмислено да се прави каквото и да е за деклариране на този приход/разход.

правилно - всяка уважаваща себе си фирма може да извади пари - 50 лева за реклама без да иска да и се признае за разход, така и теб няма да те занимават с излишни разправиии
 
От: Търся човек с Фирма или самоосигуряващо се лице!

вземай им парите и не се коси, едва ли някой ще се занимава с теб за такива дребни суми, открий си една сметка вземи им парите и си я закрий

това е някаква върховна глупост - смяташ, че като закриеш сметката и вече си неоткриваем?!?! Архивът на банката се пази 5 години, по някакво странно стечение на обстоятелствата или необичайно съвпадение толкова е давността на задълженията към държавата.

АКО на фирмата и направят ревизия на фирмата платец и решат да засекат разходите с декларираните приходи от страна на получателите просто е въпрос на шанс да те пропуснат. Каква е вероятността - зависи само от целта на ревизията. Вярно е, че за такава въшкава сума едва ли някой ще тръгне да се занимава с теб освен ако решат да ловят всички лица получили приходи от фирмата дали са ги декларирали просто нямаш шансове за мърдане.

Най-чистият начин е граждански договор. Ако теоретично някой познат с фирма се съгласи да издаде фактура трябва съответно да му покриеш ПОНЕ данък печалба, а той как ще ти плати сумата вече е съвсем отделен въпрос. Ако не може "на черно" си в изходна позиция - или правим граждански договор или търсим нова фирма (баси безсмисления порочен кръг).

Ако сумата е малка (като цитираната) може да се опиташ да се разберете да ти ги платят буквално казано нелегално. Т.е. да ги извадят "от някъде" (от къде те си знаят) и да ти ги внесат по сметка на физическо лице но БЕЗ превод от сметка на фирмата. Аргументите ти могат да бъдат, че цената е чистата сума, която искаш да получиш и ако минавате през граждански договор ще трябва да натоварите цената с разходите.

Дебело подчертавам - плащането без договор е нелегално и рекламодателят може да откаже. Прибини бол: няма как да си отчете разходите, няма черна каса, ако собственикът ги извади от джоба си реално цената е по-висока за него с платените вече върху сумата данъци и осигурови, де да ви знае дали не му правите постановка за данъчните и т.н.
 

Горе