Фазите на един балон

blackout8

Well-Known Member
Нека да продължа серията с инвестирането, като се дефинират фазите на балон - без значение от какъв финансов инструмент и актив е!

Бизнес циклите са много добре изследвана концепция свързана основно с технологичните иновации, които често пъти довеждат до инвестиции и нови възможности що се касае до пазар и заетост. Резултатът е икономическо разширение и когато технологията стигне върховата си точка и пазара се насити икономическо разширение се забавя и спад – рецесия. Целта на това забавяне или рецесия е да изчисти излишните инвестиции, които са се случили в последната част на икономическото разширение. Целта на рецесията е да нормализира пазара и икономиката и да изчисти всичко неефективно.


Един от мандатите на централните банки е именно да се бори срещу естествените процеси, които се случват в икономиката. Това взаимодействие на централните банки в икономиката води до увеличение на амплитудата на балоните и маниите, които ги подхранват. Въпреки, че в миналото са се случвали много балони, централните банки правят ситуацията много по-лоша, защото предоставят твърде много кредит, процес който те не могат да спрат. Вместо икономиката да се стабилизира спрямо пазарните сили, монетарната интервенция създава дългосрочна нестабилност в името на краткосрочна стабилност.

Балоните или финансовите мании стават на няколко фази – тези фази са наблюдавани повече от 500 години в икономическата история. Всяка мания разбира се е различна и няма две еднакви, но винаги има нещо общо между всичките. Всеки балон може да бъде разделен на четири фази:



1. Stealth или фазата на невидимите – нововъзникващите фундаменти дават голяма възможност за бъдещи печалби, но крият и големи рискове за всички, които решат да им се доверят. Всички решили да инвестират в тази фаза се категоризират като „умни пари“, в повечето случаи това става почти незабележимо. Тази категория инвеститори има тенденцията да оценява по-добре информацията и да има много добра способност да предвижда бъдещето. В крайна сметка цените се покачват през тази фаза, като все по-големи и по-големи позиции се отварят, защото „умните пари“ започват много ясно да виждат какви са фундаментите и какви възможности предлагат.

2. Awareness или фазата на осъзнаването – много инвеститори започват да виждат увеличаващите се цени и решават и те да се включат. В тази фаза има кратък етап на продажби – това се характеризира с реализирането на печалби от инвестиралите през първата фаза. „Умните пари“ се възползват от тази възможност като допълват с още ресурс своите позиции. В крайният етап на тази фаза медиите започват да забелязват позитивните данни и започват да отразяват положително как този нов бум ще доведе до създаване ново богатство в икономиката.

3. Mania или фазата на манията – всички виждат как цените растат нагоре и обществото прегръща тази „инвестиционна възможност, която се случва веднъж в живота“. Бъдещата ценова перспектива на актива просто се екстраполират на базата на миналото ценово покачване, всеки вече е станал тесен специалист и агитира покупки – всичко това е обратно на пазарната логика. Тази фаза не е свързана с логиката, а с психологията. Наливането на огромни парични потоци води ръст на цените до стратосферата – колкото по-висока е цената толкова повече пари се изливат. Едва забележимо в края на тази фаза „умните пари“ и много институционални инвеститори затварят позициите си, докато обществото излива още и още пари. В този етап вече е почти невъзможно да се намери безпристрастно мнение що се касае до фундаментите на актива или сектора, след като много инвеститори водят цената до по-високи и високи нива. На пазара вече се правят състояния от съвсем обикновени инвеститори и това подхранва алчността още повече. Вече всички от обществото решават да закупят този необикновен актив или да инвестират в необикновеният сектор, нищо че досега са нямали и бегла представа какъв е фундамента на актива. Дори те си нямат и представа от фондовата борса, просто знаят, че инвестицията ще им донесе много пари. В един момент вече царува мнението, че фундаментите са се променили и цените винаги ще растат нагоре и всички ще печелят пари – тогава балонът е на сантиметри от спукване.

4. Blow-off или фаза на отвяването/спукването, се свързва с момент когато царува еуфория и в същото време мнозина разбират, че ситуацията се е променила – някой все още се заблудени, но не за дълго. Мнозина се опитват да продадат, но малцина успяват – вече всички очакват цените да спаднат още. В тази фаза обществото разбира, че са купило и държи обезценяващи се активи. Момента на покупка от обществото е почти равен на момента, в който „умните пари“ са продавали. Цените се сриват с огромен темп – много по-бързо от колкото са се качвали. Това довежда до масови продажби и фалити на всички, които са взели кредити за да купят актива. Това от своя страна сваля цената още по-надолу и всичко се повтаря докато цената не намери дъно и не се нормализира. Въпреки, че за обществото счита този сектор за „най-лошата инвестиция“, то „умните пари“ са на друго мнение и започват да придобиват активи на ниска цена.

Изучването на бизнес циклите и фазите на балоните, ще ви помогне да се позиционирате следващият път при „умните пари“, защото историята има важно свойство да се повтаря.

И сега да видим любимият ни борсов индекс - SOFIX и спекулативният балон, който се развие в периода 2004-8:
sofixbalon.png


Ясно се виждат фазите:
Stealth или фазата на невидимите
Awareness или фазата на осъзнаването
Mania или фазата на манията
Blow-off или фаза на отвяването

Това е типичен цикъл, който го има на много борси по света, на всякакви фин. инструменти и активи.

Циклите не се поватарят едно към едно като амплитуди и период, но имат едни и същи ритмични фази!
 
Последно редактирано:
Записвам се за темата. Мерси за инфото, имаш репче от мен. Ще се радвам да се разпише добре темата. ;)
 
От: Re: Фазите на един балон

Записвам се за темата. Мерси за инфото, имаш репче от мен. Ще се радвам да се разпише добре темата. ;)

И аз ще се надявам да я докараме тема до важна :)
 
Re: От: Re: Фазите на един балон

И аз ще се надявам да я докараме тема до важна :)

Записвам се. Тази цикличност само трябва да я наложиш и във времето, което видяхме това, и сигурно ще пастне добре схемата. :)

Бате, то реално това не се ли случва не само при недвижимите имоти, балоните са почти във всяка една област на инвестирането, може би като изключим скъпоценните камъни, метали и петрол и подобни суровини, които уж ги водят дефицит. През годините съм забелязал, че златото и петрола не са имали някакви сериозни балончени диаграми, има ли са спад, но е било временно, и определено търсенето само се е повишило. За недвижимите съм сигурен, че имаше момент, в който бяха нечовешки цени, брокерите танцуваха танца на радостта в този период от време. Дори по едно време тукашните имоти започнаха да стигат някой от имотите в Европа, които бяха много по-симпатични. ;)

Имаш репче от мен, защото знам, че знаеш за какво пишеш и определено го представяш добре. Дори мисля, че това е твоята секция. :) Успехи бате, и ще чета с голям интерес темата ти.
 
От: Re: От: Re: Фазите на един балон

Записвам се. Тази цикличност само трябва да я наложиш и във времето, което видяхме това, и сигурно ще пастне добре схемата. :)

Бате, то реално това не се ли случва не само при недвижимите имоти, балоните са почти във всяка една област на инвестирането, може би като изключим скъпоценните камъни, метали и петрол и подобни суровини, които уж ги водят дефицит. През годините съм забелязал, че златото и петрола не са имали някакви сериозни балончени диаграми, има ли са спад, но е било временно, и определено търсенето само се е повишило. За недвижимите съм сигурен, че имаше момент, в който бяха нечовешки цени, брокерите танцуваха танца на радостта в този период от време. Дори по едно време тукашните имоти започнаха да стигат някой от имотите в Европа, които бяха много по-симпатични. ;)

Имаш репче от мен, защото знам, че знаеш за какво пишеш и определено го представяш добре. Дори мисля, че това е твоята секция. :) Успехи бате, и ще чета с голям интерес темата ти.

Има цикличност на всякъде, самата вселена и природа е оснонва на цикли, а всички пазари са изградени от хора, а те са водени от алчност и страх в оснонавата си и нормално да има цикли на ачлност и страх :)

Да на всякъде име балони в БГ 2008-9 освен на софикс имахме и на НИ
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=54015

Виж ексела наместа се пада 5% доходност, а другаде и по ниско това говори именно, че има яко наличие на нереално търсене и балон за 2008/9 говоря.

Златото прави корекция, но така се обрулват от клона спекулантите и редица други фактори, остават само инвеститорите и така тренда става по силен. Принципно ресурсите трябва да не се мерят спрямо фиатните пари, а един спрямо друг.

Като и показах за реалната стойност на НИ!

Да и аз мисля, че секцията е за мен има с какво да я допълвам :) Мерси за ряпата!
 
От: Фазите на един балон

И от мен имаш +!
Според мен цените на НИ няма да скочат поне 50 години, а само ще падат. Търпение му е майката, за тези които искат собствен дом.
 
От: Фазите на един балон

И от мен имаш +!
Според мен цените на НИ няма да скочат поне 50 години, а само ще падат. Търпение му е майката, за тези които искат собствен дом.

Мерси за ряпата.
А за НИ всичко зависи от балансиращите ефекти, може да са бързи и ужасни и всичко на чисто да почне или 50 години бавно и агонизиращо - примерно една Япония вече повече от 22 години е така!
 

Горе