Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Макс нямам проблем да споря ама с хора дето вдеват от икономика

Имаме едни от най ниските данъце в ЕС - Защо реши че трябва да ги намаляваме и защо реши че проблемите са ни в монополите.

В ЕС няма нито една страна в която да има подобни издевателства - не виждам да са си махнали оградите по улиците.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Ама какво общо има между касовите апарати и състоянието на бизнеса ????


Бизнеса са му много данъците и го тресе яко кризата. Не му е проблема в касовите апарати.

Става дума за касовите апарати с връзка към НАП. :)
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Manta, въпроса беше адресиран дали има бизнеси. Аз ти казвам иднустрии и то 2. Ако ме питаш като цяло БГ бизнес, автоматично се абстрахираме от всеки среден и голям бизнес и се насочваме към малките и микрото бизнесите.
Там вече е проблемно, това което говориш. Свиват им се доходите, за инвестиции и нови машини, че и нови работници. Но ако се наложи 1-2 касови апарати издадеш + фискализация, за мен е точния проблем, както това което става иначе. Давам пример едно магазинче дето едвам плаща да ще фалира, но пък един гараж дето поправят коли и прочие, няма така го обдуха. Това с касовите апарати е просто черешката на тортата не мисля, че точно заради нея станаха фалитите. В друга тема писах, големите батаци станаха 2010-2011 като се видя че това ще е сериозна криза и дълга няма как се върне .... Всичко се материализира в лошите кредити, фирмена задлъжнялост и т.н. Проблема, беше че дойде държавата уж да оправя и прецака всичко.

За микро компаниите с 1-2 човека с месечен оборот под 1-2к да ще има големи трусове това с касовите апарати. Но ти явно пропускаш предистроията, това исках да ти кажа.

Ако трябва сме реални, доброто на тази стъпка е да изчисти до известна степен бизнеса от нелоялна конрурнеция, ако аз съм в сивото и ти правя дъмпинг, не знам твоя легален бизнес до къде ще издържи.
Има го и другия факт, ако няма данъчен стои и гледа колко надучкваш няма как те хванат.
Врътка беше за точно, за стъпка към ел. правителството, а и до известна степен изсвеляване - то и данъците се увеличиха не случайно.

Не отхвърлям напълно това с апаратите, има едно две положителни неща! Ако имахме пичове горе, щяха или да субсидират смяната или да дават некви данъчни облаги за всеки, които преминал на фиксилизация. Като така ще има стимул на касовите компанни да дават добри отстъпки!

Знаеш ми какво е мнението - 2/3 резачка на администрация като добър пазарен принцип вместо товарена на бизнеса, но .....
Нали знаеш държавата трябва яде, завалиите умират от глад, щото нищо не правят а паразитират на нашия и бизнес гръб!
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Блеки за какви индустрии ми говориш - та чак две били - че чак и даже просперирали - земи се стегни че ставаш за смех - В тия две големи индустрии дали има да работят 100 човека и оборота дали им е повече от 5 милиона лева - Ми те маршрутките в София имат повече работници и по голям оборот пък се нямат за индустрия.

Освен това ако се върнеш малко по нагоре ще видиш че говориме за дребен бизнес - Дребният ИТ бизнес е тука във форума - питай го дали е цъфнал и вързал и ми кажи колко малки компании познаваш дето да се занимават с аутосорсинг
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Ти що нечетеш какво съм ти дал бе?
15к има само в аутосорсинга!Като тенденцията до няколко години да станат три пъти. Това са квалифицирани хора, с умения знания, езици опит и теория зад гърба си и именно такива се търсят и има глад за тях!

Ти в този форум да си видял, някой да си купил касов апарат за консултации?! Всичко минава през банката, апарат не ти трябва, ако си забравил! Колко блогъри си видял да ходят си плащат данъците?!!

Примера ти е лош. Този форум бачка нелегално, насочено на вън демек голяма част са на ЕН пазара. Проблема, не е касовия апарат на този форум, а че няма добър бизнес в БГ. Както добре знаеш, БГ онлайн бизнеса не се регулира от държавата.

Мога ти кажа лично познавам собственик на аутсорсинг компания! Докарава си по няколко к в поддръжка на сайтовете и фБ! В разговоирте ни никога не е присъствала дума касов апарат.

Може ли ми кажеш какво е за теб дребен бизнес, колко оборот, печалба и души заети!? Да не се окаже, че ми говориш за микро бизнесите с 1 човек дето едвам докарва 0,5-1к оборот! Да за тях ти казах, че ще си поизфалират.Имам приятелско семейство, мъжат е обущар има едно малко забутано атилиенце и успява да издържа 3членно семейство. Сега сина му влезе в бизнеса и да ти кажа въобще не са ми се оплакали от касовите апарати, а вскичи държавни такси, регулации, закони и законища като цяло глупости. Та той още не е фалирал! Ако визираш едно малко забутано гаражче за кафе или магазинче, дето големите и качествните ги изяждат, това пак не е следствие на апаратите.

Но 99% от фалите в БГ се случиха не заради касовите апарати, това искам ти кажа!
 
Последно редактирано:
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Блеки ти си по четенето на разни парцали като инвестора - дето после пълниш теми с глупости от тях

Аз те попитах дай да ги видим кои са тези аутосоусъри - Дай имена на фирми конкретни да ги видим с какво се занимават - Това аутосорсинга некакъв нов вид гъба ли е дето сега е пораснало и дето миналата година го е нямало - та така рязко му е скочила работата - Тая работа дето я вършат преди някой друг не я ли е вършел или просто сега звучи по фешън.

Това за ИТ отрасъла ти го даваш за пример и понеже става въпрос за дребен бизнес ти казах да се допиташ до хората във форума - А дали си купуват касови апарати можеш да видиш колко теми има абе не може ли да продавам през ФБ и продавалник че не ми се купува касов апарат и фирма щото е голям кур.


Така че преди да напишеш следващият си отговор си поеми дълбоко въздух няколко пъти - И ми отговори кой дребен бизнес е цъфнал и е вързал за последната една година.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Блеки ти си по четенето на разни парцали като инвестора - дето после пълниш теми с глупости от тях

Аз те попитах дай да ги видим кои са тези аутосоусъри - Дай имена на фирми конкретни да ги видим с какво се занимават - Това аутосорсинга некакъв нов вид гъба ли е дето сега е пораснало и дето миналата година го е нямало - та така рязко му е скочила работата - Тая работа дето я вършат преди някой друг не я ли е вършел или просто сега звучи по фешън.

Това за ИТ отрасъла ти го даваш за пример и понеже става въпрос за дребен бизнес ти казах да се допиташ до хората във форума - А дали си купуват касови апарати можеш да видиш колко теми има абе не може ли да продавам през ФБ и продавалник че не ми се купува касов апарат и фирма щото е голям кур.


Така че преди да напишеш следващият си отговор си поеми дълбоко въздух няколко пъти - И ми отговори кой дребен бизнес е цъфнал и е вързал за последната една година.

Манта дадох ти линк, имаш акъл да търсиш в нета! Да това нещо преди 5 години го нямаше в БГ. Out source - демек извън източника. Или иначе казано, даваш на някой друг да ти извършва дадена система на цена по ниска, от твоята. Като продукта си е твои, просто друг го прави на по-ниска цена. Толкова ли не можа видиш в нета кое е как е. Дал съм ти пример с кол центровете, с услугите и с различните вътрешни системи - примерно доста западни компании си преместиха счетоводните отдели в БГ.
Търси инфо, образовай се, не съм ти секретарка :D

Хайде, сега прерови форума и ми покажи, колко души са си купили касови апарати и колко блогари са си подали декларациите за доходите?!

Това с болднато, е показателно как ги мешеш нещата - за теб всеки фалит е свързан с касовия апарат.

Пак ти казвам дефинирай малък бизнес?!

Можеш ли ми кажеш колко малки бизнеса са пуснати фалит и защита срещу кредиторите?! Колко фирми са фалирали заради кредити?! Колко фирми са пуснали кепенците и са си прибрали капитал?! И колко нови компании са създадени?!

Не можеш да кажеш ей това е защото има касови апарати и до там. Много относителен е аргумента ти.

Все едно на някой раково болен да кажеш, е той умря щото вдигна 37,5 градуса!
 
Последно редактирано:
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Дай имена на фирми конкретни да ги видим с какво се занимават - Това аутосорсинга некакъв нов вид гъба ли е дето сега е пораснало и дето миналата година го е нямало - та така рязко му е скочила работата - Тая работа дето я вършат преди някой друг не я ли е вършел или просто сега звучи по фешън.

Технологични - ABB, Honeywell са реално outsourced клонове на големите компании
High-tech : Vmware са били outsourcing фирма преди да ги купят, Asic Depot, Sibiz, в Пловдив има още 2-3 по-малки, но не им знам имената + много други из София.

На втората част от въпрос - да, била е вършена от други преди. Само че ние сме по-изгодни в момента. След 4-5-6 години ще намерят по-добри оферти в Македония, Полша (като ИБМ примерно, които местят от Чехия в Полша заради цените) и Сърбия и Турция ако ги приемат в ЕС. Иначе бившите вече разработчици на сайтове в момента са outsource-ват във Виетнам и региона, понеже са по-изгодни. С другите неща е въпрос на време.

Това са ми наблюденията, ако някои има друга информация да сподели.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Касовите апарати са за отчитане на печалбата и данъците.

Да се махнат касовите апарати значи, да не се отчита цялата печалба и да се укриват данъци.

Ако ще помагаме на бизнеса, нека не му помагаме да краде по-лесно, а да му намалим данъците и да не му се налага да краде изобщо.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Макс пак се връщаме на Трайчо Трайков който каза - По добре сива икономика от колкото никаква - що ли му е на действащ министър да говори такива неща???

Ок - Фалита на икономиката не е от въвеждането на касовите апарати - Сега остава само да видим колко време ще е необходимо за да ги махнат - Преди година предрекох че ще се случи до година и половина тоест някъде до към краят на септември.

А по между другото не разбрах защо никой в ЕС не ги ползва - ние ли сме най умните?
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Съгласен.

Сивата икономика в повечето случаи не пречи чак толкова, а по-скоро помага.


Сивата икономика не е само в касовите апарати, а в плащането на заплати под масата и съответно плащането на по-ниски данъци и осигуровки. Сивата икономика е точно в отчитане на по-малко приходи и съответно плащане на по-малко данъци. Сивата икономика е когато някой извършва услуги без да плаща данъци.

Това си е ОК. Тези хора ако се наложи да плащат всички данъци и осигуровки сигурно ще се откажат да работят щото няма да им излиза сметката и ще виснат на социалните.


Проблемът е, че не можеш да кажеш за големите касови апарати, за малки не. Няма равенство пред закона, няма да издържи никъде. Не можеш да кажеш веригите бензиностанции по един начин, малките бензиностанции по друг начин. Може нещо там по-оборот да ги хванеш под 50 000.

Лошото е, че поставя икономическите субекти в неравна ситуация и в дългосрочен план това води до изкривяване на пазара.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

А дано ти излезе точна прогнозата!!!
Абе фалит на икономиката силно казано, по върви рецесия/депресия но ако питаш НСИ сме си в стангация. ЕС е в рецесия. Иди го разбери как 0.5% над 0-та си в стагнация а под нулата си рецесия :D

Я кажи те питам в УК-ско, ако си покажеш всички касови бонове за фискалната година случайно намаляват ли ти данъчната основа?!
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Касовите апарати са за отчитане на печалбата и данъците.

Да се махнат касовите апарати значи, да не се отчита цялата печалба и да се укриват данъци.

Ако ще помагаме на бизнеса, нека не му помагаме да краде по-лесно, а да му намалим данъците и да не му се налага да краде изобщо.

Алоу, 90% от дребния бизнес е на патент. За какво укриване на данъци говориш? Ако ще влиза в ДДСто, сменя фирмата. ЛЕГАЛНО.
 
още нещо хората толкова нямат пари че пазаруват на версия и ги пишат по тефтерите... как да го чукнеш такъв на касовия апарат и да платиш данъци на пари който не си ги взел

пп едно приятелче лятото беше на море в турция никъде не е имало касови бележки и въпреки всичко бизнеса върви а икономиката им дърпа...


най ми е смешно за клатушките как искат отделна връзка в нап това вече е смешно :D

BKR-M005.png


в щатите нямат връзка с ирс ние тук сме най напред в целия свят
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Ахааа .... бизнеса 90% е на патент, обаче точно тия 200лв за касов апарат му идват в повече... Да бе.



Малкия бизнес страда от тежката корумпирана бюрокрация, от растящи данъци и налози, от увеличението на осигуровките с минималната заплата, от увеличаването на местните данъци, от новите разпоредби за счетоводство и 1000-та глупави правили, с които трябва да се съобразява.

Средния и едрия бизнес в България страдат най-много от скъпата енергия- ток и природен газ и гориво.

Имаме картел на вносителите на гориво с основен играч Лукойл. Имаме един от най-скъпия газ в Европа благодарение на Русия. Имаме монопол в енергетиката - ЕВН, ЧЕЗ, Е ОН.. , имаме монопол в земеделието и животновъдството - няколко огромни производители на зърно, слънчоглед и тн.

Хайде като се оправят сега с ЕРП-тата да минат и през Лукойл и през другите монополи.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Ахааа .... бизнеса 90% е на патент, обаче точно тия 200лв за касов апарат му идват в повече... Да бе.



Малкия бизнес страда от тежката корумпирана бюрокрация, от растящи данъци и налози, от увеличението на осигуровките с минималната заплата, от увеличаването на местните данъци, от новите разпоредби за счетоводство и 1000-та глупави правили, с които трябва да се съобразява.

Средния и едрия бизнес в България страдат най-много от скъпата енергия- ток и природен газ и гориво.

Имаме картел на вносителите на гориво с основен играч Лукойл. Имаме един от най-скъпия газ в Европа благодарение на Русия. Имаме монопол в енергетиката - ЕВН, ЧЕЗ, Е ОН.. , имаме монопол в земеделието и животновъдството - няколко огромни производители на зърно, слънчоглед и тн.

Хайде като се оправят сега с ЕРП-тата да минат и през Лукойл и през другите монополи.

Макс забрави да кажеш, че за замеделците им даваме 1 милярд субсидии, а те се отблагодаряват по пазарни цени, без грам отбив :)
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Блеки стига да можеш да докажеш че разходите са ти свързани с бизнеса няма никакъв проблем да приложиш и доста странни касови бележки - а за неща като горивото направо си ги слагаш без да се занимаваш с триста глупости както е в БГ. А както и фирмата ми е регистрирана по ДДС си приспадам и ДДС-то и горивото ми идва по евтино от в БГ щото в БГ никога не прилагах тия бележки щото после трябваше да стана писар на пътни листа.

Отелно че ако живееш под наем и използваш жилището за офис на фирмата имаш право да си приспаднеш като разход на фирмата една трета от наема.


От доста време се чудя дали да пусна една тема за това как държавата Субсидира дребният бизнес в УК ама и този път няма да е просто няма смисъл - като гледам тук хората още са настроени че дребният бизнес трябва да бъде дран бит и ебан

На блеки ще му пусна едно линкче да погледне и искам без да коментира линка да каже прав ли съм или не съм прав.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Манта, мен въпроса ми беше от към физически лица, може би не съм се изяснил правилно.

Абе доста готино си звучи - не ти ли сакат някви транспортни листни/билети или там какво беше за да докажеш че си навъртял 1к километра?
Това с наема е супер добре, про стимулиране!

Давай линковете, но защо реши че трябва да е дран, бит и ебан дребния ни бизнес като никой не иска това а точно обратното. Ако визираш мен, колкото по либерално толкова по-добре. Просто изразих становище по линия апаратите ти, това е. Давай линка!
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

За 10 години три пъти ни караха да сменяме касови апарати. Сега работата е толкова западнала, че такива дребни салончета като моя оцеляват на ръба. Аз съжалявам, че си платих патента за тая година. Половината град е безработен, ресторантите фалираха, а аз чакам на някого да правя прически. Та сега НАП само може да проследява фалита на салоните за красота в града - един по един удрят капенците, заедно с магазини и други подобни обекти.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

....
От доста време се чудя дали да пусна една тема за това как държавата Субсидира дребният бизнес в УК ама и този път няма да е просто няма смисъл - като гледам тук хората още са настроени че дребният бизнес трябва да бъде дран бит и ебан...

Пусни, на много хора би им било полезно!!! Включително и на мен!
 

Горе