Физическо лице и търговия

Здравейте, четох доста, но все пак ще е добре някой с опит и повече знания да ми каже.
1 Ако купувам стоки и след това ги препродавам онлайн ще има ли накякакъв проблем, ако накрая попълня данъчна декларация. Може ли без регистрация на ЕТ или ЕООД да си продавам като физическо лице и накрая да си пусна данъчна декларация ?
2 При продажба като физическо лице признават ли се разходи ?
3 В крайна сметка например съм продал стоки за 5000лв х 10% = 500лв трябва да платя данък. Нещо друго освен данъка и някой счетоводител да ми я попълни друго ще трябва ли да плащам ?
Благодаря предварително и моля без заяждане нито съм счетоводител, нито съм от търговците, които не искат да плащат даънци.
 
Здравей! За да не стават грешки, ще ти отговоря кратко и ясно. Не може да извършваш търговия, като частно лице. Трябва да регистрираш юридическо такова и да се регистрираш по търговския закон.
 
Здравей! За да не стават грешки, ще ти отговоря кратко и ясно. Не може да извършваш търговия, като частно лице. Трябва да регистрираш юридическо такова и да се регистрираш по търговския закон.
Прецени дали си прав тук
 
Нека да пишат счетоводители или хора, които знаят и са сигурни. Аз също така разбирам написаното в закона, че като физическо лице мога да продавам , но трябва да си попълня данъчна декларация и там се облага дохода , а не приходи и да приспадаш разходи и да се облака печалбата . А в закона пише, че всеки извършваш търговия с цел преподапреп се счита за търговец , ако няма регистрирана фирма пред закона е като ЕТ
Не знам аз повече се обърках ..
Значи няма проблем да купувам и преподавам т.е са извършвам търговия и да съм търговец като физическо лице стига да си подам данъчна декларация
 
Здравей! За да не стават грешки, ще ти отговоря кратко и ясно. Не може да извършваш търговия, като частно лице. Трябва да регистрираш юридическо такова и да се регистрираш по търговския закон.

Бъххх

До 50 000 лв можеш и ти дреме на кура.
 
Бъххх

До 50 000 лв можеш и ти дреме на кура.
Бъххх, до 50 000 можеш да не се регистрираш по ДДС. Бъхх... Айде да не давате некомпетентни съвети, които ще струват много главоболия на хората!
 
Прецени дали си прав тук

Така, пак ще го обясня, защото това за ЕТ е обяснявано хиляди пъти във форума и от мен поне 3 пъти. ЕТ е странен хибрид между юридическо лице и физическо лице, на което се разрешава извършване на търговска дейност от определени видове. ЕТ също се регистрира по търговския закон, така че не виждам какво трябва да преценявам. Сега важните неща. ЕТ не се препоъчва да се регистрира за търговия, защото носите отговорнот с цялото си лично имущество, докато при ЕООД, ООД и др. носите отговорност само с капитала на дружеството. Т.Е., ако си ЕТ и НАП ди праснат един акт за 15 000лв. Ще си ги съберат от личното ти имущество (примерът е опростен и случаен), а ако си ЕООД, ще отговаря въпросното ЕООД.
 
Бъххх, до 50 000 можеш да не се регистрираш по ДДС. Бъхх... Айде да не давате некомпетентни съвети, които ще струват много главоболия на хората!

Бъххх... закона го пише.... не аз. Ако не можеш да врътнеш над 50 000 за 365 дни - защо ти е въобще ФИРМА. Гъделичкаш егото ли си ❤️
 
Ще си ги съберат от личното ти имущество....

Кой умен бизнесмен или далавераджия има лично имущество. Обикновенно всичко е на името на жена ми или на друг роднина или на клошар.

Шъ ми земат дедов.

Аз не разбирам хората, които ги кефи всеки договор, фактура и нотариален акт да е на тяхно име и с техен подпис.

Ти на всяка фактура ли се подписваш.
 
Да кажем, че имам 5-10хил. бройки съм намерил от някъде на много изгодна цена и ще ги продавам, но след като ги продам повече няма какво друго да продавам и не виждам смисъл да откривам фирма да продавам 10 000 бройки и след 5-6 месеца да закривам фирма. Затова питах дали мога като физическо лице да ги продам и да си пусна данъчна декларация.
hap23 е дал доста полезна информация и аз до колкото виждам мога да продавам като физическо лице без никакъв проблем, но само не можах да разбера за осигуровките. Както казах проблема е следния имам 10 000 бройки например и ще ги продавам, но нямам фирма и не виждам смисъл да регистрирам и след няколко месеца да закривам фирма, но все пак 10 хил. по 2лв (цената и бройките са примерни) = 20 000 лв и НАП може да ми направят проблем и затова питах дали мога като физическо лице и с данъчна декларация.
 
Да кажем, че имам 5-10хил. бройки съм намерил от някъде на много изгодна цена и ще ги продавам, но след като ги продам повече няма какво друго да продавам и не виждам смисъл да откривам фирма да продавам 10 000 бройки и след 5-6 месеца да закривам фирма. Затова питах дали мога като физическо лице да ги продам и да си пусна данъчна декларация.
hap23 е дал доста полезна информация и аз до колкото виждам мога да продавам като физическо лице без никакъв проблем, но само не можах да разбера за осигуровките. Както казах проблема е следния имам 10 000 бройки например и ще ги продавам, но нямам фирма и не виждам смисъл да регистрирам и след няколко месеца да закривам фирма, но все пак 10 хил. по 2лв (цената и бройките са примерни) = 20 000 лв и НАП може да ми направят проблем и затова питах дали мога като физическо лице и с данъчна декларация.

Можеш :) и винаги е могло да правиш - да се прави бизнес и без фирми и касови бонове. Зависи от стоката и нишата? И в момента има много физически лица /художници - плетачки - дърворезбари и т н..../, които не са фирма и се самоуправляват и сами си плащат всички осигуровки и сами си плащат ДДС и се отписват от ДДС...

Просто модата на фирмите е малко прекалено модна и всеки първо прави фирма - вместо да пресметне оборот и разходи и отговорност и т н....
 
Ще си ги съберат от личното ти имущество (примерът е опростен и случаен), а ако си ЕООД, ще отговаря въпросното ЕООД.
Ако си управител на въпросното ООД пак отговаряш с цялото си имущество.

"Това означава, че ако заемате длъжност „управител” в търговско дружество, Вие отговаряте с цялото си имущество. Вредите трябва да са причинени виновно.(умишлено или непредпазливо)."

https://lawyer-bulgaria.bg/отговорност-управител-дружество/

НАП по закон могат да изгърбят управителя на ООД за ДДС и други данъци, ако дружеството няма достатъчно капитал, но по принцип няма такава практика.
 
НАП по закон могат да изгърбят управителя на ООД за ДДС и други данъци, ако дружеството няма достатъчно капитал, но по принцип няма такава практика.

Ти до сега не си имал запор заради неплатено ддс над 10 000 лв. Не знаеш праговете и мерките на нап. Те филтрите никога не ги опоменават. Трескат ти банковите сметки и всичко друго като УПРАВИТЕЛ. Просто не дърпай дявола за запора...
 
Ако си управител на въпросното ООД пак отговаряш с цялото си имущество.

"Това означава, че ако заемате длъжност „управител” в търговско дружество, Вие отговаряте с цялото си имущество. Вредите трябва да са причинени виновно.(умишлено или непредпазливо)."

https://lawyer-bulgaria.bg/отговорност-управител-дружество/

НАП по закон могат да изгърбят управителя на ООД за ДДС и други данъци, ако дружеството няма достатъчно капитал, но по принцип няма такава практика.
Това дето си го линкнал, случайно да видя, че се отнася за несъстоятелност? Потърси в нита какво означва абревиатерота ООД или ЕООД.
 
Можеш :) и винаги е могло да правиш - да се прави бизнес и без фирми и касови бонове. Зависи от стоката и нишата? И в момента има много физически лица /художници - плетачки - дърворезбари и т н..../, които не са фирма и се самоуправляват и сами си плащат всички осигуровки и сами си плащат ДДС и се отписват от ДДС...

Просто модата на фирмите е малко прекалено модна и всеки първо прави фирма - вместо да пресметне оборот и разходи и отговорност и т н....
Това са занаятчии и свобонни професии бе! И са самоосигоряващи се лица. Не схига, че не са ти ясни нещата, ами продължаваш да подвеждаш човека.
 
Честно съвсем се обърках сега мога ли да продавам като физическо лице да извършвам търговия и да подам данъчна декларация ? Става ли или не и ако става какво друго се плаща осигуровки ли или друго ?
 
Това са занаятчии и свобонни професии бе! И са самоосигоряващи се лица. Не схига, че не са ти ясни нещата, ами продължаваш да подвеждаш човека.

Е Физическото Лице какво е. Затворена професия ли е? Или и тя е Свободна и може да се Самоосигурява - какво пречи на ФЛ да го прави.

Свободно си продава - и преди да надскочи оборот по ЗДДС си прави Регистрация като ФЛ и когато реши - може да се отпише по всяко време - както и фирмите.

Ако реши и всеки месец преди да достигне оборот по ЗДДС може да си плаща данъци - кой го спира? Също и двете осигуровки.

Щом не иска да е в сивата икономика - системата на НАП не го спира - както всички нас...
 

Горе