Фирма, функционираща в няколко държави

От: От: Фирма, функционираща в няколко държави

Не ми се търси къде точно пише, че възникването на място на стопанска дейност в страната води до задължение за регистрация на търговско представителство (т.е. до задължение да висиш на опашка в Агенцията по вписванията за да ти дадат номер по БУЛСТАТ на чуждестранната фирма, при което възниква задължение чуждестранната фирма да спазва българското данъчно-счетоводно законодателство - т.е. процедурата е също толкова тежка, колкото и регистрацията на българска фирма и водене на счетоводство, която обезсмисля регистрацията на офшорна фирма).

Затова офшорните фирми са по-подходящи ако имате 1-2ма клиенти в България годишно и за чужди клиенти, но не и за редовна работа само с български клиенти.
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

Хепи погледни коментара ми под твоя пост и кажи има ли решение на проблема според теб
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

Обаче когато искат с наложен платеж по чия сметка ще се превеждат парите - Складиращата фирма дали предлага такава услуга - защото ако не предлага идва пак кофтият момент с регистриането на БГ фирма - Също така тя ли се занимава с гаранциите - На онлайн магазина чии данни стоят техните ли?

Очевидно българската фирма ще бъде свързано лице. Тогава обаче има едни интересни закони за сделките между свързани лица и ставаш "абсолютен престъпник"* само като си помислиш за това (данъчните закони във всички шибани държави са такива - а то не останаха държави, които не са шибани - питай министъра на културата да ти ги обясни тези неща със шибането).

* Това ще ти го съобщят като те проснат на земята. После ще те дават по телевизията. След това може и да те оправдаят в съда.

Затова Амазон си има фирми във всяка държава, където има склад.

По принцип не би трябвало да има проблем (дори и лицата да са свързани) българската фирма да получи плащането с наложен платеж и после да препрати парите на чуждата фирма. Както и да се занимава с гаранции и подобни неща. Тоест счетоводителят трябва да се погрижи печалбата да се прехвърли на чуждата фирма за да може тя да плати дивидент на собственика. Или ако собственикът е един - може да се направи така, че българската фирма да бъде на печалба - така ще се плати по-малък данък (ако данъкът в другата държава е по-висок). Тогава обаче се случва сделки между свързани лица и трябва да се провери в другата държава дали това е престъпление - много държави имат неясно формулирани данъчни закони, които обявяват за престъпление сделките между свързани лица, когато това води до по-малък дължим данък - дори и когато друг закон не е нарушен. И ако нямаш правните консултанти на Google може да се наложи да плащаш глоби и да лежиш на топло.

Ако става въпрос за фирма, която е регистрирана в държава от ЕС - може и да по-просто, не съм сигурен. Как румънски и гръцки фирми се закриват и се откриват български (като продължават да имат дейност в съответните държави, но плащат данъци в България)? Значи има някакви възможности, трябва да се пита някой компетентен данъчен консултант. Не знам дали тези фирми имат физически магазини в Румъния и Гърция.
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

След изчетеното до момента имам и аз въпрос. Аз съм в УК и имам регистрирана фирма тук - LTD. Това значи ли че ако продавам в Ebay.es примерно не дължа данъци тук?
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

Фирмата дължи данък за продажбата там, където е мястото и на стопанска дейност. Ако си продал стока чрез ползване на сайта ebay.es, мястото на стопанска дейност е там, където ти е регистрирания офис на фирмата. Ако си продал услуги е малко по-сложно (особено с ДДС-то).
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

След изчетеното до момента имам и аз въпрос. Аз съм в УК и имам регистрирана фирма тук - LTD. Това значи ли че ако продавам в Ebay.es примерно не дължа данъци тук?
Позаинтересовай се за фирми регистряни на територията на Isle of Man и ще разбереш за какво става въпрос
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

Здравейте!
След като изчетох доста от темите, реших да се регистрирам тъй като не намирам отговор на въпросите си.
Ситуацията е следната. Искам да развивам онлайн търговия - продажба на био и натурална козметика. Стоката ще се внася от европейски страни, предимно Англия. Искам да имам онлайн магазин както в България така и в Португалия и Германия.
Как е възможно това? Каква фирма трябва да се създаде, за да функционира в няколко държави? Може ли да се направи фирма с клонове в другите държави или не? Също може ли да ми разясните въпроса с ДДС.
Ще съм много благодарна да получа мнения и коментари!

Здравей, Галя Павлова,
все още ли обмисляш възможността за онлайн търговия? Аз съм собственик на онлайн магазин, имам много ценна информация, която може да ти помогне.
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

Здравейте !!!
Ако мажете да ме насочите как да организирам правно дейността си, която се състои в груб вид в следното. Искам да произвеждам тук продукция и да я реализирам /продавам/ он лайн в Германия. Желанието ми и познанията ми са до функционирането на фирми /ЕООД ,ООД/ на територията на страната. Как мога продажбите в Германия , да ги отчитам в България. В Германия ще имам склад и работници по доставката на поръчаните он лайн продукти.

Благодаря ви предварително !!!
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

@efo

Има няколко начина, но ще ти трябва адвокат и счетоводител защото има тънкости. МНОГО тънкости.

1) Използването на Българска фирма със германски офис
2) Създаването на Германска фирма която ще бъде дъщерна на Българската
3) Създаването на независима Германска фирма която ще работи със тукашната
има и още няколко начина.

Но разбира се това може само адвокат и счетоводител със опит в бранша да ви посъветва.

Някак несериозно е тук във този форум където 50% от потребителите не са виждали 5000 лева, а другите 50% ги смятат за много пари да ви се даде такъв съвет.
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

В една друга тема спорят, че 5000 лева били много пари и било нормално да бъде забранено да се правят плащания (в брой) в такъв голям размер...

Има много малки търговци, които разчитат на плащанията в брой - идва клиента, иска да си купи стоката, търговецът я няма в неговия склад и отива при негов колега, купува стоката от там (в брой - защото банковия превод се влачи до вторник на обяд). Клиентът не го интересува, че понеделник е национален празник и банките не работят, иска стоката веднага.

Който предлага плащанията в брой да се ограничат до суми под 5000 лева изобщо си няма на представа как работи малкия и среден бизнес в България.

onlinebusinessbgblogspotcompromo1.jpg


(Не обръщайте внимание на листчето с адреса на блога, давам картинката за да дразня бедняците, които искат да ограничат плащанията в брой до 5000 лева и не проявяват никакво съчувствие към богатите си съграждани. От реклама на афилиейт програмите съм изкарал само за няколко пакета семки, никой от регистриралите се (през моя афилиейт линк) не прави сериозни пари, не се и надявам някой да се регне през моите афилиейт линкове и да спечеля от това.)
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

@efo

Има няколко начина, но ще ти трябва адвокат и счетоводител защото има тънкости. МНОГО тънкости.

1) Използването на Българска фирма със германски офис
2) Създаването на Германска фирма която ще бъде дъщерна на Българската
3) Създаването на независима Германска фирма която ще работи със тукашната
има и още няколко начина.

Но разбира се това може само адвокат и счетоводител със опит в бранша да ви посъветва.

Някак несериозно е тук във този форум където 50% от потребителите не са виждали 5000 лева, а другите 50% ги смятат за много пари да ви се даде такъв съвет.

благодаря ти за вниманието...

Гвоздея на заданието е дали под каквато е да е от посочените по горе от теб форма Германците ще ме облагат с ДДС за продажбите които ще извършвам там. И ще плащам ли там корпоративен и местен данък.
 
От: От: Фирма, функционираща в няколко държави

благодаря ти за вниманието...

Гвоздея на заданието е дали под каквато е да е от посочените по горе от теб форма Германците ще ме облагат с ДДС за продажбите които ще извършвам там. И ще плащам ли там корпоративен и местен данък.

Зависи от начините, но отговора е и на двете ДА. Но има споразумение за избягване на двойното облагане.

Но всичките механизми си имат плюсове и минуси. Например ако създадеш GMBH там (ООД тук) ще може да бъдеш да бъдеш съден там до размера на уставния капитал (25к юро). Иначе ще бъдеш съден там, но тукашната фирма.

Но както казах намери счетоводител и адвокат които да те консултират във пакет.
 
От: Фирма, функционираща в няколко държави

аз съм счетоводител..., но в България .. имам счетоводна кантора и работя в частния сектор 20 и кусур години... тук почти всичко ми е ясно ... май търся под вола теле.... но съм длъжен да проуча всички варианти. Помагам на една моя стара приятелка , която евентуално може да ми стане клиентка за фирмата и в БГ.
 
От: От: Фирма, функционираща в няколко държави

здравей
вече всичко ми я ясно по регистрацията на фирми в Германия. Ако имаш нужда насреща съм. Поздрави
 

Горе