ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

kreten

New Member
Добро утро, аве имам една мазна мисла от години така ми са върти. Обаче както и да го въртя, както и да го суча не мога да мина без десктоп интефрейс. Значи целта на занятието е следната - юзъра подава квото подава през десктопа, част от данните се обработват на моя сървър, част от данните на компютъра на потребителя. Простата локига показва, че десктоп приложението и моя сървър трябва да си комуникират. Аз не крия - програмирам само на php. Та от тая мазна мисла лека полека реших да се пробвам да науча и некъф втори език - конкретно з адесктоп приложения.

Има някви дървени варианти за десктоп приложение писано на php ама тва е няква содомия в програмирането. Мислех си за джава - секви платформии али бали се хубави работи. Мислех си за С (острия) много мощ, ама php-то е нещо като детска версия в сравнение със С-то и нещо не ме амбицира три години да уча кодиране.

Та мойто питане е: къф език за десктоп програмиране да си избера, че да почна агаля агаля да го уча. Имам хабер от програмиране - php чат пат на прилично ниво.

Не ща съдружници, не ща фрилансъри - искам сам да си науча езика, е млад съм още - секъф език ще ми влезе в работа.

Естествено чел съм доста из нетя по въпроса ама рекох да избера българското и да питам нашенски момчета, че тъй най-шми влязат в положението.
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

C# много ясно
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

C# много ясно

личен опит или?
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Всъщност като гледам тенденциите са повечето десктоп интерфейси да са през уеб броузера вече, за в бъдеще предполагам още повече. "Клауд", майна.

Та абсолютно ли си сигурен, че ти трябва отделно десктоп приложение, дето някой да си инсталира на ПЦ-то? Защото ако имаш потребители с различни десктопи (windows, linux, mac, android и т.н.) става мазало.

А хората даже цял емулатор на ПЦ бяха направили на джава скрипт...
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Всъщност като гледам тенденциите са повечето десктоп интерфейси да са през уеб броузера вече, за в бъдеще предполагам още повече. "Клауд", майна.

Та абсолютно ли си сигурен, че ти трябва отделно десктоп приложение, дето някой да си инсталира на ПЦ-то? Защото ако имаш потребители с различни десктопи (windows, linux, mac, android и т.н.) става мазало.

А хората даже цял емулатор на ПЦ бяха направили на джава скрипт...

ем виж ся - десктопа си е десктоп, има неща дето не моеш ги емулираш. Тва за различните десктопи е плюс за джавата. Аз в общи линии си търся втори език да го фана от единия край. На ризонния въпрос - що не фанеш нещо по-уебесто - ми php-то на тоз етап ми върши достатъчно добра работа. хипотетично руби си е плюс
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Еми колкото и да не харесвам джавата, ще го кажа - хващай джавата тогава. Ако задобрееш и ти омръзне PHP-то, винаги ще можеш да си намериш работа като джава програмист. Чувал съм, че добре плащат. То това последното малко прозвуча, като циганина и баничката, ама карай :wink:
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

направо кат сиганина и баничката прозвуча, щото то и за пхп програмери добре се плаща ама яхта още не съм си купил. Така да са сближим - ти на кво програмираш?
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Бе една молба към модераторите - шмой ли да не ми местите темата в накоя друга секция докат така не си оформя някакво становище, че предната като я махнахте от офтопика напрао умря
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Аз съм назад с модерните обектно ориентирани бози. Най обичам на асемблер да пиша, ама то вече не е модерно. Иначе съм почнал с BASIC, после PASCAL, асемблер, C, bash, perl и т.н. PHP-to не ми е в кръвта, другите шаренийки - въобще :)
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Аз съм назад с модерните обектно ориентирани бози. Най обичам на асемблер да пиша, ама то вече не е модерно. Иначе съм почнал с BASIC, после PASCAL, асемблер, C, bash, perl и т.н. PHP-to не ми е в кръвта, другите шаренийки - въобще :)

еми ти си на ниво вътрешна хирургия, как ще са ти е интересно изтискването на цирей и третирането на ухапвания от комари

бейсика става ли за нещо в момента - говоря изобщо, щото само от обща култура съм проявявал бегъл интерес към него
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Бейсика за никакъв х** не става, ама на времето на правец 82 това се учеше... Е и е все от някъде трябва да се почне де.
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Джавата ще ти е най-лесна и би трябвало да ти свърши работа, но за нещо читаво, ще трябва да понаучиш C# или C++. Помисли и за това, което ти писа колегата rds100, защото да накараш някой да си свали и да стартира нещо на компа си едва ли ще е толкова лесно, освен това е много вероятно да има проблеми с антивирусните... Ако решиш, че може да минеш с уеб интерфейс, пpочети малко за друпал...
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Джавата ще ти е най-лесна и би трябвало да ти свърши работа, но за нещо читаво, ще трябва да понаучиш C# или C++. Помисли и за това, което ти писа колегата rds100, защото да накараш някой да си свали и да стартира нещо на компа си едва ли ще е толкова лесно, освен това е много вероятно да има проблеми с антивирусните... Ако решиш, че може да минеш с уеб интерфейс, пpочети малко за друпал...

за друпала не те разбрах - то е цмс, какво имаш предвид? м др ти на какво програмираш?
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Бейсика за никакъв х** не става, ама на времето на правец 82 това се учеше... Е и е все от някъде трябва да се почне де.

викаш даже за обща култура да не го разглеждам. пу отървал съм му времето - щях да се фаля, че пиша на таквоз архаично нещо (то ще е като хирургия с мотика ама)
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Ами да, пропусни го бейсика. Просто нямаше друго навремето.
Аз по принцип бих препоръчал да се почва от паскал - не че някъде някога ще ви потрябва, ама поне ще ви научи на структурно програмиране. Това са едни навици, които после биха били много полезни за писането на читав код. Защото тези модерните езици като PHP правят всичко прекалено лесно и стимулират да се пише на килограм, без да се мисли. И после стават едни кодове... ум да ти зайде.
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Мммм аз съм привърженик на Делфи... фащаш турбо паскала и си готов с дектоп приложенията за уиндоус. Те майкрософт баш за това ки купиха овреме - бяха тръгнали да стават заплаха. Но вече са остарели и те.
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Ами да, пропусни го бейсика. Просто нямаше друго навремето.
Аз по принцип бих препоръчал да се почва от паскал - не че някъде някога ще ви потрябва, ама поне ще ви научи на структурно програмиране. Това са едни навици, които после биха били много полезни за писането на читав код. Защото тези модерните езици като PHP правят всичко прекалено лесно и стимулират да се пише на килограм, без да се мисли. И после стават едни кодове... ум да ти зайде.

да, тва за паскала и аз съм го чел. знам, че някаква стабилна основа щеше да ми даде повече култура в кодирането ама на- вече имам стил на писане в php а и няма за кога да разучавам паскала, да не говорим че като практичско приложение тотално ми се губи. Начи щеш не щеш ти даваш глас за джавата
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Мммм аз съм привърженик на Делфи... фащаш турбо паскала и си готов с дектоп приложенията за уиндоус. Те майкрософт баш за това ки купиха овреме - бяха тръгнали да стават заплаха. Но вече са остарели и те.

делфина одъртя, ако ще стиквам на уиндоус по-добре да се мъча с острото С
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Ами колкото и да не ми харесва джавата - има едно съществено предимство - че е независима от платформата върху която се изпълнява. Т.е. една и съща програма после може да стане за всякакви десктопи.
 
От: ХИЛОУ - десктоп програмери има ли тука ве за един акъл?

Ако ще е C/C++ , по-добре да е C#, но като цяло за сега предходните 3 и Java-та си държат топ позиции. Иначе както каза тео, Делфи е обектно-ориентиран Паскал. Всеки има различни предпочитания, но май всичките езици са едни и същи само дето синтаксиса си е различен. Аз съм учил и от всичките, естествено в университета и е всеизвестно като учиш от много накрая не знаеш нищо :)) Но съм се спрял на C# ASP.NET и нищо, че е Microsoft, доста ти спестява главоболия като управление на паметта в C/C++ ( те са мощни, но са с малко по-различни цели ). Тук ще чуеш какви ли не мнения относно кой език да избереш :)

По здрави!
 

Горе