Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

svilenov

Member
Здравейте,

Заради мобилния ъпдейт ми се наложи да направя отделна мобилна версия на един сайт. Работата е следната - някои от страниците на тази мобилна версия са с контент 1 към 1 копирани от десктоп версията (все пак искам каквото пише на десктопа, това да виждат и мобилните потребители). Сложил съм скрипт в десктопа, който да пренасочва към мобилната при устройства, по-малки от 800.
Въпроса ми е следния - ще се отрази ли негативно на сайта ми този копиран контент, или Гугъл ще си го разпознае, че това е мобилна версия и няма да ме наказва?
И друго - смятам да оставя мобилната версия да се индексира от Гугъл. Много добре е описана с микродата и разчитам и на нея за евентуални някакви класирания, а в нея също ще сложа скрипт, който пък да пренасочва към десктопа при настолни компютри. Нали това не е грешка от моя страна.
Благодаря предварително.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

А това направил ли си го?

https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/configurations/separate-urls?hl=en

Т.е. на десктопа правиш rel alternate към мобилната; на мобилната rel canonical към десктопа.
Описваш във сайтмапа и мобилната като alternate.

AKO си ги направил правилно (!!!) няма от какво да се притесняваш. Освен от редиректа който описваш във началото.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Здравей, няма да имаш никакви проблеми и за напред вместо да правиш отделна версия като пример m.site.com използвай най-добрата практика поне за момента като си правиш мобилната версия с media тага и всъщност така сайта ще бъде един и същ само че ще се бъде обзивчив (responsive)
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

mobilio, не бях го направил. Прочетох го и общо взето ми стана ясно какво трябва да направя, но само едно нещо там не ми е ясно. В този пример:

HTML:
<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 640px)"
      href="http://m.example.com/page-1" >

Какво показва ето това : media="only screen and (max-width: 640px)" ? Разбирам, че явно става въпрос за размери устройства, но аз точно това ли трябва да въведа, включително с 640px? Защото скрипта ми е следния:

HTML:
<script type="text/javascript">
  <!--
  if (screen.width <= 800) {
    window.location = "http://www.mysite.bg/m/page1.html";
  }
  //-->
</script>

С какво трябва да се замени откъса от този код, който Гугъл ми предлагат? И какво имаш предвид с "Освен от редиректа който описваш във началото." ?



Сега се сетих и друг въпрос. В линка, който ми даде, Гугъл описват как ще стане сайтмапа относно десктоп версията - с "alternate". А в сайтмапа на мобилната с "canonical" ли го правя?

Освен това чета за някои грешки, които били допускани. Значи в десктоп версията си имам контент на няколко страници, който в последствие на мобилната версия реших да го събера на едно - събрах всичкия текст и го сложих в една страница на мобилната. Проблем ли е от тези няколко страници (напр. www.example.bg/m/page1.html , www.example.bg/m/page2.html , www.example.bg/m/page3.html) да посочвам с "alternate" (вкл. и в сайтмапа) тази само една страница на мобиланта, в която съм събрал съдържанието от page1,page2 и page3 ???

Благодаря много за отделеното време
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Сега.

1. Сега 640 е някаква гранична стойност за мобилни която те дават за пример там. Ако при теб е 800 може би ще имаш проблем със iPad чиято разделителна е 1024×768. Защото едната версия ще те препраща към мобилната, другата не във зависимост от ориентацията.

Тук вече можеш или да промениш редиректа на 640 или промени кода във rel alternate на 800. Както си избереш.

2. Можеш да направиш редиректа със HTTP или със JS. Там са го описали как става по-точно.

3. Във Сайтмапа - десктоп е основния, мобилния е алтернейт. За останалото виж пак първото ми писание.

3. Сложи го към 1вата само. Ако бомбардираш със Rel Alternate бота може да се откаже да го чете и да го игнорира.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Тоест, да разбирам, че мобилен сайтмап не ми е необходим, така ли? Всичко го правя в десктоп сайтмап, който от за Гугъл е достатъчен и за двата сайта?

А под "1-вата" имаш предвид останалите странички от десктопа, които искам да ги пренасоча към една и съща вътрешна на мобилната, да ги пренасоча към начална ли? Защото ако не ги пренасоча, за тях излиза, че няма мобилна версия и Гугъл няма да му хареса.

Съжалявам, ако въпросите ми са аматьорски, но и аз съм начинаещ в тези неща.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Да, не ти трябва mобилен сайтмап. Само десктопа сайтмап ползваш.

За насочването е малко странно. И не мога да ти кажа какво да направиш реално заради обединението. На практика виж как другите решават подобен проблем. Защото оригиналния съвет е за релация 1:1 т.е. всяка десктоп страничка има мобилна версия. Или при релация 1:0 т.е. десктоп версия няма мобилна версия. Но релация тип много:1 е малко извън рамките.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Благодаря, а относно скрипта:

HTML:
<script type="text/javascript">
  <!--
  if (screen.width <= 800) {
    window.location = "http://www.mysite.bg/m/page1.html";
  }
  //-->
</script>

Спомена, че трябва да ги уеднаквя. Само че в скрипта ми не пише "=800", а "<=800". В този смисъл ако в сайтмапа и като цяло във всяка страница сложа media="only screen and (max-width: 800px)" ще бъде ли някакъв проблем или това последното показва не точно 800px, а 800px и по-малко?
 
Последно редактирано:
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Така чудесно защото 800 влиза само във едното условие. Проблема ти е когато имаш ТОЧНО 800.
http://www.w3schools.com/cssref/css3_pr_mediaquery.asp
Виж там примера за 300.

Проблема е че онова е <800 докато кода за редирект ти е <=800. По-добре махни =-ното от редиректа за да бъдат еднакви.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Добре правя го така:

HTML:
<script type="text/javascript">
  <!--
  if (screen.width < 800) {
    window.location = "http://www.mysite.bg/m/page1.html";
  }
  //-->
</script>

и съответно:
HTML:
<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 800px)" href="http://mysite/m/page1.html" >

И друго - немалко от страниците ми не са с дублирано съдържание. Тях няма защо да ги правя с "alternate" и "canonical". В такъв случай тях как ги описвам в сайтмапа, след като няма такива релации? Нали и тях някак трябва да ги има в картата, за да е по-лесно на Гугъл? А след като на мобилна версия не правя карта....?

А когато направя alternate и canonical, мобилните страници ще бъдат ли класирани в Гугъл или отпадат от класирането?
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

1. Чудесно.

2. На всичко сложи alternate + canonical. Това че няма дублирано съдържание не означава, че страницата не съществува. Разбира се във идеален вариант имаме релация 1:1. Т.е. всяка десктоп има своя мобилна. Обаче на практика може да е 0:1 или 1:0. Тогава може да се наложи да направиш десктоп страница ако имаш мобилна такава или мобилна ако имаш десктоп.

3. Технически ще бъдат индексирани и ще указваш на гугъл когато имаш релация 1:1 че това е един и същи контент. Отделно пречиш така на мобилните ти резултати да излизат на десктоп търсене и обратното.

Проблема обаче е да направиш 1:1 релация. Т.е. всяка десктоп страница да има своя мобилна и обратното. Ако си редактирал и съединявал страници малко става мазало.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Да, това е проблема, че съединявах контент. Вероятно ще трябва да го върна в стария му вид. Иначе на мен идеята ми за класиране беше следната - искам и резултатите от мобилната страница евентуално да се показват в СЕРП-а, а на самите мобилни страници да сложа скрипт, подобен на горния - ако се влезе от десктоп устройство, да редиректва към десктоп версията.

Иначе и друга ми е мисълта за различния контент - например страницата Контакти в десктоп версията и мобилната са с различен контент, а на мен ми се иска да се виждат и двата. rel="canonical" не прецаква ли тази идея и съответно излиза че без него, скрипта за редирект не е достатъчен?
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

1. Ами не - остави бутон за превключване м/у десктоп и мобил. Не прави редиректи от мобилна към десктоп автоматично защото не е добър сигнал. Препоръчвано е от линка дето ти го пуснах най-нагоре.

2. Както казах - няма пълно щастие. Но вариант във който да класираш и 2те страници е малко фантастика защото имаш поне 50% еднакво съдържание и знаеш ли утре кой вятър ще задуха и как ще пострадаш? Каноникала прецаква точно тази идея. Точно само редиректа не е достатъчен.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Добре, така ще го направя. Иначе това за бутон за превключване при желание на потребителя от мобил към десктоп исках да го правя и преди, но можеш ли да ми кажеш как става? Ако сложа един обикновен линк, който да води от mysite.com.com/m към mysite.com, то последния пак ще редиректне към мобилната. Какво се прави в такъв случай, за да заведе мобилния потребител действително към десктоп версията (при негово желание)?
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Ами туряш един линк "view desktop version of this page" и го насочваш към същата страница но десктоп версията и.
Виж във онзи първия линк секцията "Bidirectional vs unidirectional redirects". Там е указано ясно "Also, we suggest giving users a way to override the redirect policy, i.e. allowing mobile users to view the desktop page and allowing desktop users to see the mobile page if they so choose."
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Тоест най обикновен линк на страница mysite.com/m/index.html с
HTML:
<a href="http://mysite.com/index.html">Настолна версия</a>
ще пренасочи потребителя към десктопа, без обратно да го върне в мобилната? Защото това преди време го бях пробвал, но нещо не се получи.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Мхм... сега направи някакъв пиниз нещо като:
<a href="http://mysite.com/index.com#from_mobile">Настолна версия</a>

и във редиректора направи и нещо като:
<script type="text/javascript">
<!--
var myloc = window.location.hash.substr(1);
if (screen.width < 800) && (myloc != "from_mobile") {
window.location = "http://www.mysite.bg/m/page1.html";
}
//-->
</script>

Кода е написан на сляпо и може да се наложи да го преработиш малко.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Да го преработя, само че не ме има в JavaScript... Това, което добави в скрипта не ми говори нищо.----var myloc = window.location.hash.substr(1);---- и --- && (myloc != "from_mobile")----
Общо взето разбирам, че from_mobile е произволно име на котва, но добавката в скрипта, която посочва нещо за нея...?
Съответно ми се иска да има както бутон десктоп---> мобилна, така и мобилна----> десктоп
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Т.е.
1ви ред вземаш първата котва
2ри ред - сравняваш ширината И съдържанието на котвата

Стратегията е като имаш котва да не те редиректва обратно във някакъв редирект цикъл.
 
От: Частично дублирано съдържание в мобилна версия? Как ще се отрази на класирането?

Тоест целия този скрипт показва - редиректвай към mysite.com/m, ако устройството е по-малко от 800px, освен ако не се натисне ето тази котва (from_mobile)? Защото --- var myloc = window.location.hash.substr(1);---- особено hash.substr нищо не ми говори.
 

Горе