Шопико, демек Гомбашоп , SaaS-a на суперхостинг - смях и безобразие

ReminD

Well-Known Member
Който не знае, платформата не е на суперхостинг, а реално се dev-ва от gombashop. Та сега някои неща, които не мога да си ги обясня, понеже се налага да редактирам съществуващ магазин там.

Откъм SEO - не може да се генерират / сменят bulk адресите на категории / продукти. Има някакво автоматично генериране, което изобщо не гледа titles, само ако натиснеш бутон, който пък ти генерира идиотски адрес с html накрая. Сиреч обикаляй като поп из всички категории.

Не може да имаш адреси на продукт в йерархична подредба спрямо категориите на продуктите, демек всички продукти са ти в root-a на сайта, заедно с категориите, невъзможно да се направи : "site.com/{category}/{parent-category} , или "site.com/{category}/{product} - Проблема бил, че имало продукти в много категории, и нямало как да се знае коя е главната??? сигурно това ще да е проблема, нищо че всеки продукт като Model си пази maincategory_id , а пък същата категория си има slug... Демек за да мога да променя и да направя истинска йерархия, ще трябва някой да обиколи в 500 продукта, да внимава като пише ръчно слуга, и да добавя там ръчно слуга за категориите и продуктите - LMAO



Не можеш да си редиш и да сменяш блокчета по началната страница - имаш само редакция на page, където може да си добавяш текст. Разни блокове / табове - невъзможно.

Дизайните, прости са, що годе прилично, но пак всички изглеждат еднакво защото не можеш да си променяш почти нищо откъм sections в сайта.

Ранта ми ще продължи като си довърша работата и излязат още проблеми.
 
Това са платформи за хора, които имат някакъв офлайн бизнес (продават торти, шият дрехи и т.н.) и имат елементарна компютърна грамотност. Идеята е да продават и онлайн срещу малка месечна такса, а не да изградят професионален магазин. Ако са искали нещо читаво са щели да си платят 2-3000лв на фирма за някакъв Opencart/Woocommerce магазин или ако са наистина сериоизни Magento, където да им се направят SEO настройки и всичко необходимо, за да работи гладко. На тези платформички не знам какво SEO правиш изобщо - ти не можеш да приложиш 2/3 от техниките, които са употребили сайтовете на челни позиции. Надали може и google dynamic remarketing, facebook pixel и всякакви такива must have добавки да имаш. Всъщност даже ще се учудя в случай, че ти позволява да си качиш файла за удостоверяване в search console :D.

Така че нищо ново под слънцето - на тези платформи такъв им е замисълът
 
Не знам, но това са базови неща, да имаш фул тайм девс и да не можеш да решиш елементарни проблеми като bulk edit е за срам. Виж, има платформи като shopify където нещата са много по различни.
 
Това са платформи за хора, които имат някакъв офлайн бизнес (продават торти, шият дрехи и т.н.) и имат елементарна компютърна грамотност. Идеята е да продават и онлайн срещу малка месечна такса, а не да изградят професионален магазин. Ако са искали нещо читаво са щели да си платят 2-3000лв на фирма за някакъв Opencart/Woocommerce магазин или ако са наистина сериоизни Magento, където да им се направят SEO настройки и всичко необходимо, за да работи гладко. На тези платформички не знам какво SEO правиш изобщо - ти не можеш да приложиш 2/3 от техниките, които са употребили сайтовете на челни позиции. Надали може и google dynamic remarketing, facebook pixel и всякакви такива must have добавки да имаш. Всъщност даже ще се учудя в случай, че ти позволява да си качиш файла за удостоверяване в search console :D.

Така че нищо ново под слънцето - на тези платформи такъв им е замисълът
Спри да пишеш, че само глупости
 
Брат, ти нищо не написа. :) Това са най-спънатите някога предлагани услуги, които са се подвизавали в мрежата, ЕВЪР. Бях писал наскоро за една друга издънка - Селитона - пълна боза. Там ситуацията е абсолютно същата, само малко по-зле. След като клиента си закупи сертификат, за (забележете) всички страници. Правилно прочетохте - предния обхваща само хоума. ;) Та, купи си този, който обхваща всички страници (чакайте малко, че леко се напишках от смях), но какво се случи - оставиха го да увисне с http и https, и не можели да направят редикрект.

Следващо голямо лайньо: Кутиите на сайта са няколко сковани елемента, които едвам едвам се редактират. Имаш опция от няколко. Пълна дъска. Може да наредиш такива, че да изглежда като аматьорско изпълнение от 90-те години. Слайдерът е пълна трагедия, филтрите са шит.

Още нещо да довърша подобаващо: Дизайните, по-скоро темплейтите са пълна скръб. Все едно съм ги писал аз. Изглеждат много зад всичко конкурентно, което виждам. Ако си отвориш магазин с такава платформа си губещ още при започването си.
 
Който не знае, платформата не е на суперхостинг, а реално се dev-ва от gombashop. Та сега някои неща, които не мога да си ги обясня, понеже се налага да редактирам съществуващ магазин там.

Откъм SEO - не може да се генерират / сменят bulk адресите на категории / продукти. Има някакво автоматично генериране, което изобщо не гледа titles, само ако натиснеш бутон, който пък ти генерира идиотски адрес с html накрая. Сиреч обикаляй като поп из всички категории.

Не може да имаш адреси на продукт в йерархична подредба спрямо категориите на продуктите, демек всички продукти са ти в root-a на сайта, заедно с категориите, невъзможно да се направи : "site.com/{category}/{parent-category} , или "site.com/{category}/{product} - Проблема бил, че имало продукти в много категории, и нямало как да се знае коя е главната??? сигурно това ще да е проблема, нищо че всеки продукт като Model си пази maincategory_id , а пък същата категория си има slug... Демек за да мога да променя и да направя истинска йерархия, ще трябва някой да обиколи в 500 продукта, да внимава като пише ръчно слуга, и да добавя там ръчно слуга за категориите и продуктите - LMAO



Не можеш да си редиш и да сменяш блокчета по началната страница - имаш само редакция на page, където може да си добавяш текст. Разни блокове / табове - невъзможно.

Дизайните, прости са, що годе прилично, но пак всички изглеждат еднакво защото не можеш да си променяш почти нищо откъм sections в сайта.

Ранта ми ще продължи като си довърша работата и излязат още проблеми.
Не се ебавай с глупости. За 5k € Станимир ще ти направи “сериозен и точен” онлайн магазин (каквото и да означава това).
 
Попринцип идеята на такива платформи е да ти прави живота по-лесен. Тоест да можеш да къстъмизираш всичко през админа чрез премахване и добавяне, без да се ръчка в кода. Това е идеята, реалността е друга.

Повечето от тия на нашия пазар взимат един open source къстимизират го и дори го правят по-лош и айде имаме си система. Печалните summer cart ползваха няква версия на opencart.

И след това се почва якия бълвоч в кода които след една година преработки и дороботки става почти неконтролируем за подобряване защото се получава ефекта на доминото. Бутнеш някъде да промениш нещо и по него се налагат на още 10 места преработване, щото първо никои не знае цялата блок схема на софтуера и второ тоя който някога е мислил нещо явно вече и не работи там.

Така че @ReminD това което искаш да направиш на пръв поглед изглежда лесно и логично за реализиране, обаче ние нямаме идея тия в какъв код са затънали и дали ако направят това което искаш няма да съсъпят url структирата на останалите си клиенти и един бог знае още колко неща.
 
Ем кажете коя платформа препоръчвате за БГ.
Послендо имах казус между Shopify и CloudCart.
Проблемът беше основно, че Shopify няма интеграции с БГ куриери. Да, може да се направи такава, но... Кажете все пак тук някой ползвал ли е CloudCart, доволен ли е и т.н.?
 
От MerchantPro някой да има впечатления? Тия дни попаднах на нея, но все още не съм тествала.
 
Е те са си така.
Гомбата са велики :D Ама имат повече клиенти от клаудкарт, които не са нещо кой знае какво, но от българските са добре.

merchantpro са старите shopmania - платформата е правена за техния си магазин, което е същото и с клаудкарт-а, те всички започват така, ама не на всички им се получава, щото се оказа, че да се направи нещо наистина добро сметките са поне двойни или тройни.
 
Последно редактирано:
Общо взето, пълно щастие няма! Аз закачих румънския сайт на моя клиентка към готов онлайн магазин на Plumtex и чакам отзиви от нея след около месец.

Прехвърлих и сайта на друг клиент също, буквално преди 3 дни.

Платформата не е перфектна, има какво да се желае, но според собственика, ту ду листа намалява всяка седмица и макар и догонващ в някои отношения конкурентите си, вече е ОК за работа.

Аз също съм изписал страница с забележки последния месец и някои вече са отстранени.

Да минат месец-два и ще споделя подробни впечатления.

И трябва да имаме предвид, че тези услуги са за стратиращи онлайн търговци, които тестват продуктите си онлайн и нямат бюджет за професионален магазин все пак.

Но също така познавам собственици на онлайн магазини в Шопико и в Плъмтекс и в Клаудкарт с месечен оборот около 15-20 хил лв, които засега не смятат да се местят и са си доволни.

Поздрави
 
Общо взето, пълно щастие няма! Аз закачих румънския сайт на..

Поздрави

Много нескопосан опит да си рекламираш платформата, не сме вчерашни :D Доста те нахраниха когато я пусна, помня темата
 
Много нескопосан опит да си рекламираш платформата, не сме вчерашни :D Доста те нахраниха когато я пусна, помня темата

Платформата не е моя, аз се занимавам с маркетинг. От думата нескопосан към човек, който не познаваш, ми става ясно нивото ти. Ако исках да рекламирам нещо, щях да сложа линк вероятно.

Само споделих скорошен опит. По принцип аз лично не бих си направил магазин на готова платформа и не го препоръчвам на клиенти, но опитах да съм полезен.
 
Не се ебавай с глупости. За 5k € Станимир ще ти направи “сериозен и точен” онлайн магазин (каквото и да означава това).
И пак ще е по на далавера от тия услуги. :) Станимир прави магии, вие се базикате с него. :)

Клауд кард имат някакво взимане даване е Зора, иначе няма логика да си позволят да сложат там магазина си, но те си знаят, не знам кой им е взел това решение. Сайтът изглежда добре, не се разбира, но сигурно е претърпял много къстам изпълнение, а за обикновени клиент едва ли ще е това. ;)

И гледам сериозни клиенти имат. Хм, явно селс тима им е добър. ;0
 
И пак ще е по на далавера от тия услуги. :) Станимир прави магии, вие се базикате с него. :)

Клауд кард имат някакво взимане даване е Зора, иначе няма логика да си позволят да сложат там магазина си, но те си знаят, не знам кой им е взел това решение. Сайтът изглежда добре, не се разбира, но сигурно е претърпял много къстам изпълнение, а за обикновени клиент едва ли ще е това. ;)

И гледам сериозни клиенти имат. Хм, явно селс тима им е добър. ;0
Аз щях да започвам работа при тях, имат много качествени кадри и заплатите никак не са лоши! Отказах се в последния момент, защото реших, че ще си работя сам. Стигат ми 18 години стаж на заплата. А Зора не знам наистина как са се решили на този тип услуга, сигурно имат други отношения или някой се е объркал. И 100% има доработки по сайта, но нямам знания да ги видя
 
https://cloudcart.com - тези ползва ли ги някой? Все по-често ги засичам, увеличават капитализация май? Дали на добра технология, или заради грешки фундаментални в съмъркарт /шопико/ гомба?
 
https://cloudcart.com - тези ползва ли ги някой? Все по-често ги засичам, увеличават капитализация май? Дали на добра технология, или заради грешки фундаментални в съмъркарт /шопико/ гомба?
пускай престашоп супер е кво се занимаваш с такива..
 
Аз само ги документирам, виж темата от коя година е.

https://apidocs.cloudcart.com/2.0/overview

Връщам си думите назад, това АПИ е показателно, защо шопифай е платформа, за разлика от тях. Та разглеждах дизайните, и вариантите как да се сменя темата - ами няма как - нямаш достъп до някакъв template engine като шопифай - това е мега глупаво, колко години нито една от тези платформи не разбра, че това е важното да имат ако искат да вземат капитализация и в други страни.

А може би това няма да и допадне, защото ще се намалят additional services, които струват пари, защото ги правят от фирмата, а не външни лица. Очаквах поне при тези да има някакъв напредък, ама не - нищо по този въпрос.
 
Българските SaaS са много орязани и реално всички къстъмизации трябва да се правят от техният екип ... погледнах ги почти всички налични на пазара и нъкъде не видях опция сам да си направя темплейт.

Не съм задълобачавал да преглеждам АПИ-то какви възможности имат за къстъм модули ама ако не можеш един темплейт да си направиш то работата е много тегава...
 
Българските SaaS са много орязани и реално всички къстъмизации трябва да се правят от техният екип ... погледнах ги почти всички налични на пазара и нъкъде не видях опция сам да си направя темплейт.

Не съм задълобачавал да преглеждам АПИ-то какви възможности имат за къстъм модули ама ако не можеш един темплейт да си направиш то работата е много тегава...

Да да, апито е само за продукти, статии, артикули, наличности - разни неща за req към ERP евентуално, и webhooks. Не може теми, и аз това ми стана странно, че уж тея имах надежда, че ще се развият в правилната насока, не в най-лесната, но съм грешал.
 

Горе