Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Според мен да. Ще излязат други работни места, които са много различни, но няма да успеят да наваксат.
Ще се появят социални професии, ще се обръща внимание на съвсем други неща.
 
Темата е в офтопик неслучайно, не претендирам и не смятам да издавам научна дисертация.
Прекалено сериозно приемаш нещата.

Мързела е полезен да, не говоря за мързеливеца, говоря за мързела, дори и най-работния човек го домързява.
И когато го домързи, а трябва да се свърши нещо, той е принуден да мисли, тоест мързела е стимул за растеж/прогрес в известен смисъл и не само той разбира се...

За мен прекалента прагматичност е вредна, трябва всичко да се приема по-философски.

Да, темата е офтопик, но е хубаво да се обсъжда и да има мнение на всеки, разбира се, твоето мнение е важно доста, защото това е мнението на много хора, хората не трябва да се плашат от AI, според мен винаги кадърните ще имат работа, аз лично бих дал на човек да ми направи логото, просто ще хване детайлите, не забравяй, че повечето хора имат много детайли изисквания и винаги AI няма да задоволи техните искания. В моята работа редовно клиентите се ядосват за сянка от 3px или 1 см наляво от стандартното за вид.



Поздрави.
 
Обикновено различни онлайн "медии" пускат такива статии на първи април, какво са измислили учените, което ще замени човека. Доскоро беше за писането на книги, сега за рисуването.

Компютъра може да прави предварително зададени действия, или такива, където се учи от човека. Т.е. няма как да замени учителя си.

Аз миналият месец си играх да направя няколко хиляди рисунки с A. I. тъй като ми трябваха за един от проектите ми, и макар да имаше и добри резултати, 95-98% от тях са фира. Да, 2% добре нарисувани неща от компютър са окей за моите цели, но това е просто поредната програма. Ако искаш хора със 7 пръста на ръката от които 5 приличат на пипала, A. I. рисунките са перфектни. Защото кпомпютъра следи за повтарящи се елементи, но няма усета колко пръста е нормално да има човек, а това го знае и 2-годишно дете. Защото компютъра учи от картинки, а не от учебници по биология или от наблюдаване на реални хора/предмети.

Увеличаването на резолюцията го има от 5 години, проста математика, просто намериха приложими варианти за това, което навремето го имаше главно за векторните файлове.

Когато компютрите почнат да пишат музика, поезия, новели и да рисуват собствени композиции, тогава пак ще си говорим. Дотогава предлагам да избягваме смешните хайпове по такива революционни технологии и разните там Мъск-ове, NFT-а и крипто-простотии, защото ми писна да слушам за дисръптване на кафената индустрия с чаши за кафе в cloud-а, които могат да ти кажат, когато кафето ти изстине с 3 градуса.

No time for BS.
 
Да, темата е офтопик, но е хубаво да се обсъжда и да има мнение на всеки, разбира се, твоето мнение е важно доста, защото това е мнението на много хора, хората не трябва да се плашат от AI, според мен винаги кадърните ще имат работа, аз лично бих дал на човек да ми направи логото, просто ще хване детайлите, не забравяй, че повечето хора имат много детайли изисквания и винаги AI няма да задоволи техните искания. В моята работа редовно клиентите се ядосват за сянка от 3px или 1 см наляво от стандартното за вид.



Поздрави.
След години дори код няма да се пише..
Ще е лесно. Пишеш че искаш меню еди си къде и т.н и е готово без да пишеш код.
 
След години дори код няма да се пише..
Ще е лесно. Пишеш че искаш меню еди си къде и т.н и е готово без да пишеш код.
Какво мислиш, че ще стане?
 
Какво мислиш, че ще стане?
Хората ще се занимават с други неща. Опазване на околна среда, социални и подобни професии. Или ще останат без работа и въпреки това ще живеят добре, защото ще имат всичко или пък ще станат зависими. Не знам, но е далеч
 
Хората ще се занимават с други неща. Опазване на околна среда, социални и подобни професии. Или ще останат без работа и въпреки това ще живеят добре, защото ще имат всичко или пък ще станат зависими. Не знам, но е далеч
Едва ли, ще го доживеем този ден. Ще се намери баланса.
 
Едва ли, ще го доживеем този ден. Ще се намери баланса.
Ами за сега нищо не прави тоя изкуствен интелект, но той се развива бързо. Но ще е за базови неща. А това за което се говори не знам кога, но е далеч.
 
Ами за сега нищо не прави тоя изкуствен интелект, но той се развива бързо. Но ще е за базови неща. А това за което се говори не знам кога, но е далеч.
Развива се до границата. Не се притеснявай.
 
  • Like
Реакции: OSH
Нека да видим какво мисли АИ-то по темата..

This is a tough question because the answer is different for each sector and every role.
My advice is to arm yourself with information about how the skills that apply to your job are evolving and THEN ACT ACCORDINGLY.
 
Малък тест с chatGPT. Подаваш какво искаш да направи. Отзад върви OpenAI.

Това е само началото. Програмистите да му мислят. ;)

Hello World на Go.

Screenshot 2022-12-02 at 13.25.38.png

Функция да дърпа данните за S&P500

Screenshot 2022-12-02 at 13.28.10.png

Функция да сравни две променливи.

Screenshot 2022-12-02 at 13.29.09.png

Простичка невронна мрежа.

Screenshot 2022-12-02 at 13.34.02.png
 
Обикновено различни онлайн "медии" пускат такива статии на първи април, какво са измислили учените, което ще замени човека. Доскоро беше за писането на книги, сега за рисуването.

Компютъра може да прави предварително зададени действия, или такива, където се учи от човека. Т.е. няма как да замени учителя си.

Аз миналият месец си играх да направя няколко хиляди рисунки с A. I. тъй като ми трябваха за един от проектите ми, и макар да имаше и добри резултати, 95-98% от тях са фира. Да, 2% добре нарисувани неща от компютър са окей за моите цели, но това е просто поредната програма. Ако искаш хора със 7 пръста на ръката от които 5 приличат на пипала, A. I. рисунките са перфектни. Защото кпомпютъра следи за повтарящи се елементи, но няма усета колко пръста е нормално да има човек, а това го знае и 2-годишно дете. Защото компютъра учи от картинки, а не от учебници по биология или от наблюдаване на реални хора/предмети.

Увеличаването на резолюцията го има от 5 години, проста математика, просто намериха приложими варианти за това, което навремето го имаше главно за векторните файлове.

Когато компютрите почнат да пишат музика, поезия, новели и да рисуват собствени композиции, тогава пак ще си говорим. Дотогава предлагам да избягваме смешните хайпове по такива революционни технологии и разните там Мъск-ове, NFT-а и крипто-простотии, защото ми писна да слушам за дисръптване на кафената индустрия с чаши за кафе в cloud-а, които могат да ти кажат, когато кафето ти изстине с 3 градуса.

No time for BS.
Нещата, които казваш са така, но само в сегашно време. Явно не можеш да предвидиш какво ще се случи. Така мислеха и хората преди 20 години, които смятаха компютрите за пълна глупост и мислеха, че никой няма да ги използва за нищо, освен за игри.
 
Ето още един пример. Пише по-чист код от повечето "програмисти". ;)

Screenshot 2022-12-02 at 13.43.28.png

Код:
def number_to_text(num):
    if num == 0:
        return "zero"

    # Create a list of string values for each digit
    digit_text = ["one", "two", "three", "four", "five", "six", "seven", "eight", "nine"]

    # Create a list of string values for each place value (ones, tens, hundreds, etc.)
    place_value_text = ["", "ten", "hundred", "thousand", "million"]

    # Convert the number to a string
    num_str = str(num)

    # Create a list to store the string representation of each digit in the number
    digit_list = []

    # Iterate over the digits in the number, starting from the rightmost (ones) digit
    for i, digit in enumerate(reversed(num_str)):
        # Convert the digit to an integer and use it to get the corresponding string value from the digit_text list
        digit_str = digit_text[int(digit) - 1]

        # Get the corresponding string value for the place value from the place_value_text list
        place_value_str = place_value_text[i]

        # If the place value is "hundred" or greater, add the "and" conjunction before appending the digit string
        if i > 1:
            digit_list.append("and")

        # Append the digit string and the place value string to the digit_list
        digit_list.append(digit_str)
        digit_list.append(place_value_str)

    # Reverse the digit_list so that the digits are in the correct order (from left to right)
    digit_list.reverse()

    # Join the strings in the digit_list into a single string with a space between each string
    text = " ".join(digit_list)

    # Remove any leading or trailing spaces and return the result
    return text.strip()
 
@metaverse какво се опитваш да кажеш с тези фрагменти от код? Ако ще конкурираме "препълнения стек" кажи да стягаме коланите!
 
@metaverse какво се опитваш да кажеш с тези фрагменти от код? Ако ще конкурираме "препълнения стек" кажи да стягаме коланите!

Нищо конкретно. Забавлявам се.

Ето пример и за "копирайтърите". Подаваш текст и получаваш резултат. ;)


Screenshot 2022-12-02 at 15.06.25.png
 
e7b8c7d6ba9cbc2fcc9040283de30d2b.png


LOL :D


You vs the guy she tells you not to worry about

Код:
function(a,b) {
return a > b;
}


r_336340_TFCLL.jpg




Тоя код от AI-то е бая начинаещ, функции окей, няма нужда дори и от AI - ама друго е цяла система да се напише по задание и конкретика. Пълен ъбсурд.
 
Последно редактирано:
Нещата, които казваш са така, но само в сегашно време. Явно не можеш да предвидиш какво ще се случи. Така мислеха и хората преди 20 години, които смятаха компютрите за пълна глупост и мислеха, че никой няма да ги използва за нищо, освен за игри.

Да, само че компютрите се ползват за неща различни от игри още от Втората Световна и явно само ти така си си мислел.

Като говорите пълни глупости, поне не ги преписвайте на други хора.
 
Снощи си поиграх още малко с chatGPT.

Оказа се, че може да реши сложни технически въпроси без никакъв проблем. Използвах задачи и въпроси от интервюта за работа и ги решава много приемливо. :oops:

Също направих малък експеримент с писане на контент чрез chatGPT. Генерираните статии са абсолютно уникални.
С колега ще направим добавка за Wordpress за експеримент, в който плъгина ще прави съдържание веднъж дневно според предварително зададени теми.

Както казах по-рано - да му мислят копирайтърите :D.

Между другото само за няколко дни след пускането си платформата е получила над 1,000,000 регистрации.
 
Аз тествам https://www.topazlabs.com/gigapixel-ai
Много добре се справя с недобре фокусирани снимки, абе корекция на изображения вече ще е на практика на автомат, като се има предвид, че и фотошоп въведоха много такива филтри базирани на изкуствен интелект.
 
Т'ва е брутално. Значи смятайте - занимавам се с технологии, уеб и сървърни шитс вече към 17г. и съм напълно изумен.

Един тъп AI е способен да отговори на технически въпрос след 1-2 секунди и отговора съвпада 1 към 1 с това как съм решавал подобен проект. С изключението, че аз бих използвал DYI k8s в Hetzner, а не AWS, но все пак не съм му подал изискване за бюджет.

Много е вероятно за почти всичко OpenAI да даде по-добър отговор от повечето техничари във форума.

П.С. - аз лично започнах да го използвам в комбинация с Google. Много добри отговори връща. За по-сложните въпроси трябва да му подадете повече контекст и данни. Колкото по-конкретен въпрос - толкова по-добър отговор.

Screenshot 2022-12-07 at 0.09.33.png
 

Горе