Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Според теб кои ще са професиите, които няма да бъдат заменени от AI или последни.
Аз лично отдавна чета от интерес и срещам различни мнения.
Говорим за висококвалифицирани професии. Според мен счетоводители и финансисти ще бъдат от първите. Програмистите на по-късен етап. Последни ще са например психолози и такива, които изискват емпатия например.
Има доста професии, които хората не са чували дори. Някой от тях също може да станат търсени.
Счетоводителите трудно, ще бъдат заменени, особено ако са счетоводители на мафията :)
 
момче лекувай се, ето тук виж този линк
За съжаление на теб вече никой не може да ти помогне. С по 10-15 години опит във всички възможни области психозата ти е доста запусната през хилядолетния ти живот бе съответната медицинска помощ :D
 
За съжаление на теб вече никой не може да ти помогне. С по 10-15 години опит във всички възможни области психозата ти е доста запусната през хилядолетния ти живот бе съответната медицинска помощ :D
yoda-the-empire-strikes-back-1536x864-349144518002.jpg
 
Според теб кои ще са професиите, които няма да бъдат заменени от AI или последни.
Аз лично отдавна чета от интерес и срещам различни мнения.
Говорим за висококвалифицирани професии. Според мен счетоводители и финансисти ще бъдат от първите. Програмистите на по-късен етап. Последни ще са например психолози и такива, които изискват емпатия например.
Има доста професии, които хората не са чували дори. Някой от тях също може да станат търсени.
Висококвалифицираните професии не изчезват. В най-екстремните случаи се видоизменят в полза на хората, които ги работят, но в повечето си остават непроменени. Например когато през Средновековието Гутенберг създава печатарската машина, това не оставя без работа преписвачите на книги. Те просто минават в печатарския бизнес или остават на старата си работа, създавайки луксозни продукти ръчна изработка. Професията на учителите остава непроменена през хилядолетията, а развитието на технологиите не само, че не ги остави без работа, но ги направи по-добре платени и ги улесни като цяло.
Изчезват само нискоквалифицираните професии. Едно време жътварите/сеячите са били ключови за хранителната промишленост. Сега такава професия няма, но това не е причинило никакви проблеми. Работник с ниска квалификация може да смени професията си за две седмици и това хич не го бърка.
Най-масовата професия, която ще изчезне е тази на шофьорите. Първо са тези, които транспортират стоки, а след тях ще са возещите хора. Финалът на процеса ще е тоталната забрана превозни средства, движещи се по пътищата, да се управляват от хора. Това на практика ще доведе до край на катастрофите с жертви и ранени. Те ще са толкова редки, колкото самолетните. Управлявани от хора превозни средства ще има само по велосипедните алеи, където ще караме разни дребни електрички за кеф.
 
Ето и една статия написана изцяло и преведена от ChatGPT, например замени работата за 1 статия, на 1 копирайтър.

Сега не е топ, но пък бива, де да знам. С много малко насоки и 5 минути чакане получих крайния продукт.
 
Много готини клипчета има в мрежата и то хубаво обяснени от умни хора. И преди много години, хора като нас не си спомнят но същото било и с чичо гоогле, майтапи, подигравки, смях в залата и накрая, картинката е ясна а чичо ако не изкара някое зайче от шапката си скоро, ще разбере кон боб ядели. Не го казвам аз, казват го умните хора, казват също, че времето е най ценно. И защо да го губиш в търсене на информация като за мига може да получиш отговор на своя въпрос. Или казано по простичко, Чичо казва къде са намира отговора на твоя въпрос и не гарантира за истинността му а с това новото направо получаваш отговор на въпроса си, без да губиш време.
Също умните хора, казват, че много хора ще загубят работата си в различни професии, много сайтове, че станат излишни но дали са прави времето ще покаже.
 
И преди много години, хора като нас не си спомнят но същото било и с чичо гоогле, майтапи, подигравки, смях в залата
Няма такова нещо - това като аргумента на бъткойнърите, че и навремето 'интернета мислили, че е скам', 'имейла мислели, че е скам' , докато технологията не била адоптната навсякъде.
На гугъл никой не се е смял защото серпа им работи и върши работа, бяха едни от малкото дето оцеляха dotcom балона.

cousj1e7yd5a1.jpg
 
Между другото, има негласно споразумение между компаниите, които се занимават с AI в публични изявления да се подценяват възможностите му. Умишлено не се демонстрират наподобяващи човека версии. Нали се сещате, че тези текстови чатове спокойно могат да са под формата на гласови разговори, като се разпознава речта на човека и се синтезира отговорът с глас по избор. Ако следите медийните публикации по въпроса ще забележите и, че буквално през ден се налага някоя от компаниите публично да отрича, че техните AI имат съзнание.
Относно грешките, запознатите с механизма на работа на изкуствените невронни мрежи знаят, че един от ключовите моменти при тях е да се залага умишлено допускане на определен процент грешки. Преди години, когато започнаха по-сериозните опити с AI, бързо се разбра, че безгрешните електронни мозъци веднага "полудяват". Тоест, AI който не греши, не може да се развива.
Друга подробност, около която също не се шуми е, че е трудно да се проследи процесът, който води до крайния информационен продукт на AI. Тоест, не е на 100% ясно защо отговаря точно така на въпросите, които му задавате. За разлика от безмозъчния софтуер, при който всяко действие може да бъде проследено в най-микроскопичните детайли.
 
Какво значи "греши" и тоя АйИ дали и как разбира че е сгрешил :D
Инак за картел на АйИ-тата още не бях чувал :D
 
Понеже за моите нужди не ми трябват данни от 2022г. започнах да използвам Chatgpt за проверки на граматически и пунктуационни грешки за блога на английски език.

Справя се много по-добре от различните добавки за браузър и стандартните спелчекъри.
 
Всъщност по-интересни са няколкото други кейса, които тествахме с колеги:

- Направи доста сложен CloudFormation темплейт на база подадени изисквания. Тук не мина на 100%, защото се опитва да създава ресурс, който не съществува вече, но това е така, защото данните в модела са стари и няма как да знае за промените. Самия темплейт е напълно валиден.
- Оптимизира Github actions workflow като съкрати стъпките с 28%...
- Създаде malicious PDF файл, който препратихме на HR отдела, но SentineOne го хвана. :)
- Минава успешно тестовете на AWS за някои сертификати. Накратко копипействаш въпросите и отговаря перфектно. Общо взето за всякакви онлайн тестове е просто абсурдно...
- Оптимизирах си няколко баш скрипта, които ме мързеше да ги оправям ръчно.

Както казах - няма как да замени техничарите все още, но до 4-5г. е много вероятно да имаме OpenAI интеграция за почти всичко. :)
 
Какво значи "греши" и тоя АйИ дали и как разбира че е сгрешил :D
Инак за картел на АйИ-тата още не бях чувал :D
По същия начин разбира както човек. Или като му покажеш къде е сгрешил, или сам си намира грешката, когато приложи на практика идеята си и тя не работи според заданието. Затова в природата всички разумни същества правят много грешки.
 
По темата с писането на код.

Друг проект AlphaCode са участвали в състезание за програмисти с около 5000 участника. Платформата се е представила по-добре от 45.7% от програмистите.

Както казах по-рано - нещата много бързо се развият и ще се развиват все по-бързо. Особено със съзряването на рекурсивното самоподобрение.
 
Да му мислят и аниматорите. Този път нещо от MoFusion на Alibaba Group. https://ofa-sys.github.io/MoFusion/

Това е дифузионен модел за унифициран синтез на движение, способен да генерира от текст движение, завършване на движение и др.

Зомбито доста ме разсмя. :)
 
Да му мислят и аниматорите. Този път нещо от MoFusion на Alibaba Group. https://ofa-sys.github.io/MoFusion/

Това е дифузионен модел за унифициран синтез на движение, способен да генерира от текст движение, завършване на движение и др.

Зомбито доста ме разсмя. :)
Много странни хора сте! Защо неглижираш работата на един творец? Да това би му помогнало в рутината да създаде Х на брой различни движения, но да го замести... пишете в тая тема колкото да не заспите май! Голяма работа стана с тоя ии дайте всички да си направим ритуално сепуко, че ставаме излишни.
 

Горе