Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Между другото сетъпа, който направих се превърна в нещо като framework за нови проекти. :)

Има основните неща покрай на една нова апликация..
  • логин - потребител с парола, email с парола, SSO с Google
  • създаване на акаунт
  • логаут
  • активиране на профил през email
  • ресет на парола
  • напомняне за потребител ако си го забравил
  • повторно изпращане на код за активация
  • промяна на парола
  • промяна на email
  • промяна на профил
Всичко съм закачил към bootstrap темата https://adminlte.io/ със странички с базов дизайн, който се наследява от основния base.html. Бонус админа на Django има готова библиотека за adminlte, та и него разкрасих.

Почти изцяло кода е писан от ChatGPT, GIthub Copilot и Claude. Малка част от мен, защото вече посвикнах с Python и Django.

Следваща стъпка е Github + LangChain (векторана база) + ChatGPT, защото плъгините са леко бъгави, искам директен достъп до кода, да задавам въпросите си през VSC и да се грижи за Github pipelines за деплоймънт.

Аз пак да попитам програмистите тук? Колко време и пари ще ми искате за нещо, което ChatGTP направи за 7-8 часа? ;)
Ако нямаш акъл да събереш парчетата код които ти се дават все тая. Все пак това всичко ако не бъркам в админа на джанго си го има.
Отделно че да се пише уеб на питон е абсурдно.
 
Ако нямаш акъл да събереш парчетата код които ти се дават все тая. Все пак това всичко ако не бъркам в админа на джанго си го има.

Има го. Ама до преди 2-3 седмици нямах идея какво е Django. Знаех само как да го деплойвам като Docker контейнери в k8s и да му направя CI/CD пайплайн за да го използва бекенд екипа в офиса.

Камо ли да знам какво са модели, views, или да го свържа с произволен фронтенд за да изглежда добре. Споменах, че код не умея да пиша.

Освен bash. ;)

Отделно че да се пише уеб на питон е абсурдно.

Обоснови се, защото звучиш малко нелепо. Не съм произволен човек.

- Ако е заради перформънс май не си чувал за https://cython.org/ Мой колега е завършил Southeast University в Китай и може доста да ти каже.
- Ако е заради общност всички знаем, че в Python има библиотека за абсолютно всичко и е с една от най-развитите общности.

Когато правиш MVP технологичния стак няма абсолютно никакво значение. Единственото, което трябва да гледаш е колко бързо можеш да шипваш функционалности за да тестваш бизнес кейса си. Разгледай в https://www.ycombinator.com/ как са стартирали някои от големите компании.

Така или иначе каквото имаш като MVP ще се рефактрира на 100%, а ако не се рефакторира поне 80%-90% - значи не си вършиш работата правилно. Т.е. няма иновация.

В другия проект за хостинга избрахме Python, защото ако трябваше да правим нещата на Golang например щеше да ни отнеме 5-6 пъти повече време. Вместо това първоначалните функционалности около деплоймънт на сайтовете вече са факт и тестваме с първите клиенти. Даже сайт нямаме.

Със сигурност ще се пренапише, но ще след като има приходи. Като това не е моя теза. Има много книги и курсове по темата.

И в YC има супер много информация що се отнася MVP.
 
Целия ти фронт енд може лесно да се направи на Ларавел - в пъти по бързо се пише и е много по гъвкаво.
Което си е за питон се пише на питон и му се пращат задачи само кога какво да прави.

В момента точно това правя при мен, уеб и на асемблер може да се пише ама е абсурдно ако няма някаква причина за това. А при теб не виждам да има.
 
Но си прав де, важното е да тръгне проекта.
Щом си се оправил с джанго вземи погледни и Ларавел ако не си, там е още по бърз процеса от идея до краен продукт.
 
Не харесвам php по ред причини свързани със сигурността. Това е лично и малко субективно мнение покрай опит през годините.

А и Python мога да използвам в най-различни проекти. Data science, лични финанси, анализи на акции, автоматизация на инфраструктура и още куп други, които все още не съм се сетил. Че може уеб бекенд за мен е по-скоро бонус.

Също един от любимите ми инструменти за infrastructure as code е базиран на Python - Ansible.

Следващия език ще е Go. Php няма място в моя свят. :)
 
В момента ChatGPT изпълнява добре ролята на джуниър програмист.
Демек върши черната работа - бърка цимента и мъкне тухлите.

На малко по-специализирани въпроси често връща пълни глупости.
По "хай-левъл" теми обикновено връща генерализиран безполезен бълвоч.
 
В момента ChatGPT изпълнява добре ролята на джуниър програмист.
Демек върши черната работа - бърка цимента и мъкне тухлите.

На малко по-специализирани въпроси често връща пълни глупости.
По "хай-левъл" теми обикновено връща генерализиран безполезен бълвоч.

Колкото повече данни - толкова по-добре се справя.

За по-сложни неща трябва да му дадеш достъп до кода, да го накараш да го анализира с подходящ промпт и после според анализа да ти върне отговор.

Все пак от това, което съм говорил с колеги често връща говнокод, но за елементарни и базови неща за да си подкарам апа на мен не ми дреме особено, защото после ще го пренаписвам.
 
В момента ChatGPT изпълнява добре ролята на джуниър програмист.
Демек върши черната работа - бърка цимента и мъкне тухлите.

На малко по-специализирани въпроси често връща пълни глупости.
По "хай-левъл" теми обикновено връща генерализиран безполезен бълвоч.
Аз полека лека спрях да го ползвам.
Абсолютни глупости почна да ми връща. Бетер индиец е кода му.
 
В момента ChatGPT изпълнява добре ролята на джуниър програмист.
Демек върши черната работа - бърка цимента и мъкне тухлите.

На малко по-специализирани въпроси често връща пълни глупости.
По "хай-левъл" теми обикновено връща генерализиран безполезен бълвоч.

За да ти върне по-конкретни отговори трябва да му подадеш възможно най-много информация. Например достъп до кода през Github, code interpreter или по друг начин.
 
Няма страшно. Всички професии AI скоро ще може да ги върши по-добре от най-добрите специалисти на света. Както изискващите висока квалификация, така и всякакъв вид физическа работа, с помощта на съвременната роботика. За нас остава само да измислим как да се забавляваме, защото няма да има особена нужда да се работи. Поне няма да е задължително.
а сметките АИ ле ще ги плаща ?
 
Основните неща ще бъдат безплатни, а строго индивидуалните нужди ще се плащат с безусловния базов доход.
 
Основните неща ще бъдат безплатни, а строго индивидуалните нужди ще се плащат с безусловния базов доход.

Вече беше доказано от няколко университета и чрез няколко експеримента в различни държави, че базовия доход не работи и всъщност ще увеличи бедността (броя на бедни хора).
 
Разбира се, че няма да работи, когато задължително трябват хора, за да се върши всичко - от физически дейности, които не изискват никаква мисъл, като брането на плодове и зеленчуци, до комплексни задачи като програмирането, изискващи двуцифрен брой години обучение (тук включвам всичко от първи клас и нататък). Отговорът ми е в контекста на зададения въпрос.
 
Разбира се, че няма да работи, когато задължително трябват хора, за да се върши всичко - от физически дейности, които не изискват никаква мисъл, като брането на плодове и зеленчуци, до комплексни задачи като програмирането, изискващи двуцифрен брой години обучение (тук включвам всичко от първи клас и нататък). Отговорът ми е в контекста на зададения въпрос.

Всъщност за повечето задачи хора не са нужни. Съвсем на друго място е проблема с UBI и е по-скоро ментален.

Между другото да програмираш не са ти нужни двуцифрен брой години обучение. В заблуда си. Средно 1г. до 3г. в зависимост от капацитета на човека. Това е официална статистика.

Т.е. и най-големия идиот при достатъчно желание може да стане добър програмист за 3г. ;)
 
  • Like
Реакции: Sky
Всъщност за повечето задачи хора не са нужни. Съвсем на друго място е проблема с UBI и е по-скоро ментален.

Между другото да програмираш не са ти нужни двуцифрен брой години обучение. В заблуда си. Средно 1г. до 3г. в зависимост от капацитета на човека. Това е официална статистика.

Т.е. и най-големия идиот при достатъчно желание може да стане добър програмист за 3г. ;)
Абе поне малко акъл се иска.
 
Абе поне малко акъл се иска.

Nope. Не си специален.

В днешно време това е просто още едно умение, което да допълни кариерното ти развитие ако търсиш такова. Подобно на VBA + LAMBDA -> Excel ;).

А и през 2023г. cost of entry е изключително нисък.
 
Остави ме мене, коденето е като всяка друга работа.
Та най-големия идиот не може да я върши тая работа ако ще и 100 години да учи.
 
Остави ме мене, коденето е като всяка друга работа.
Та най-големия идиот не може да я върши тая работа ако ще и 100 години да учи.

Средно ако си с IQ око 90 е напълно достатъчно. Повечето хора са 90 до 109, като при 90 се водиш от по-глуповатите. :)

Под 70 са хората с умствено изоставане и някакви увреждания.

Т.е. всеки нормален човек човек до 3г. ще може да бъде програмист. Колкото и да не ти се вярва. :)

90-iq-score.png
 
Всъщност за повечето задачи хора не са нужни. Съвсем на друго място е проблема с UBI и е по-скоро ментален.

Между другото да програмираш не са ти нужни двуцифрен брой години обучение. В заблуда си. Средно 1г. до 3г. в зависимост от капацитета на човека. Това е официална статистика.

Т.е. и най-големия идиот при достатъчно желание може да стане добър програмист за 3г. ;)
Нали изрично съм написал, че го броя от първи клас нататък.
 

Горе