Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Добре, значи никой не контролира развитието на изкуствения интелект според теб, нали това беше основното от което ги е страх?

Колкото е възможно да се контролира Интернет, толкова е възможно да се контролира и ИИ.

Ако питаш дали има някакви регулации - в момента няма. Трябва да има регулации, но в съвсем друга насока. Споменах комисионните върху съдържанието, което се използва за обучение.

ИИ няма да дойде да ни превземе като някакъв бог. Това са глупости, които се разпространяват от хора, които по принцип обичат да бълват глупости и са склонни да вярват на конспирации.

Повярвай ми рисковете да дойде да те набие някакъв робот са много по-малко спрямо рисковете за психиката на децата ти ако киснат по цял ден в Инстаграм или ТикТок.
 
Интернет ли, ами КНДР доказаха, че може да се контролира изцяло, просто нямат интернет;), шегувам се, а Китай пък контролират всичко, имат лицево разпознаване и скоро действително ще ги номерират или както е модерно чипират и тва не е никаква конспирация.

В "нормалните демократични общества" до колкото има такива в днешно време пак се контролира, но тайно, от време на време изтича информация.

"Глупостите за ИИ" от които ги е страх не се бълват само от глупави хора и привърженици на конспирацията, забравяш, че Илан Мъск беше до скоро противник на това, докато не разбра, че няма как да се спре и го въведе в Тесла.

Аз не вярвам на официална информация която се разпространява, щото манипулацията е повсеместна.

Децата да, там е бомба със закъснител, ще дойде време да търсим лекари от Зимбабве и тогава ще се молим изкуствения интелект да се е развил поне до степен слски фелшер:)
А на зъболекар ще ходим като в Индия не дай си боже....
 
Пак ще го повторя. Нито Интернет, нито ИИ могат да се ограничат.
Може да има опити за регулация и манипулация, но чисто технически няма как да бъдат ограничени.

Или според теб хората в Китай и Украйна нямат VPN и Starlink? Ако смяташ, че нямат мога да те препратя към колеги в Пекин.

Загуби ме в дискусията с "Нормални общества", "контрол", "Мъск така каза" и "чипиране".
 
Последно редактирано:
Не е възможно да се контролира развитието на ИИ. ChatGPT-4, примерно, се събира на една по-голяма флашка и може да върви на геймърски компютър. Въпрос на време е да изтече сорса на някоя от най-добрите системи. Има и open source такива, които не са толкова добри, но се развиват много бързо.

Обучението не е само на база на предварително въведена информация. Има и съществен дял самообучение. Съществуват доста системи, които изцяло се самообучават, но това става по-бавно и струва много скъпо. Например DeepMind тренират невронни мрежи без почти никаква начална информация. Един от проектите им е играещи футбол роботи, на които са дадени само правилата на играта и каква цел трябва да постигнат. После ги оставят да играят на едно заградено място. За няколко седмици са успели да измислят сами трикове и техники, каквито правят само професионалните футболисти. По същия начин може да се обучи ИИ на всичко останало, което може да се прави.
 
Добре аз като лаик в невронните мрежи, мога ли да си обуча сам една да ми върши специфични неща за които нямам време примерно?
Изобщо възможно ли е на днешен етап сам човек да го направи или трябва цял екип и в мрежата да се пусне свободно за да се само обучи?
Или примерно имам идея, но не знам от къде да започна и към кой да се обърна?
Има ли някой тук който е навътре в нещата и се е занимавал с невронни мрежи или ИИ?
Кое прави скъп целия процес, трябва да се наемат 1000 програмиста ли кое?

Знам, че в бъдеще ще е възможно, да обуча робота си на неща които обучавам и кучето си, но на този етап ми е интересно?
 
Ето какво ми отговаря ChatGPT:

Да, можете да създадете и обучите своя собствена невронна мрежа, ако имате необходимите знания и ресурси. Създаването и обучението на невронни мрежи изисква разбиране на машинното обучение и програмирането. Ето някои стъпки, които ще ви помогнат да започнете:

  1. Изучете машинното обучение и невронни мрежи: Започнете с основите на машинното обучение и невронни мрежи. Можете да намерите онлайн курсове, учебни материали и ресурси за самообразование.
  2. Изберете платформа и библиотеки: Решете се за програмна платформа или библиотеки за машинно обучение. Популярни библиотеки включват TensorFlow, PyTorch и scikit-learn.
  3. Съберете данни: За обучението на невронната мрежа ще ви трябват данни. Съберете, подгответе и анотирайте данните си.
  4. Създайте архитектура на мрежата: Изберете архитектура на мрежата, като определите броя на слоевете и невроните във всяка част на мрежата.
  5. Обучете мрежата: Използвайте вашите данни, за да обучите невронната мрежа чрез алгоритми за обратно разпространение на грешката.
  6. Тествайте и оценете модела: След като обучите мрежата, тествайте я с нови данни и оценете нейната производителност.
  7. Оптимизирайте и настройте параметрите: Подобрете мрежата си чрез оптимизация на параметрите и регуляризация, ако е необходимо.
  8. Разпространение на модела: Използвайте модела си за решаване на конкретни задачи или интегрирайте го в приложения.
Създаването на невронни мрежи изисква време и усилия, но това е възможно с правилната подготовка и ресурси. Важно е също така да имате проект или задача, към която да приложите вашия модел.

А дали той може да създаде вместо мен, мисля, че да, но трябва да се използва правилния подход, освен ако няма ограничения, дори и в платената версия.
 
Изобщо възможно ли е на днешен етап сам човек да го направи или трябва цял екип и в мрежата да се пусне свободно за да се само обучи?
В днешния свят почти във всички области на познанието вече е на практика невъзможно за обикновен човек да постигне нещо сам. Или трябва да е почти гении или трябва добър екип. Обикновено в допълннение и много $$$
 
А дали той може да създаде вместо мен, мисля, че да, но трябва да се използва правилния подход, освен ако няма ограничения, дори и в платената версия.
Microsoft ползва ChatGPT, за да прави малки модели, които са строго специализирани, а не са с общо приложение. Резултатите са много добри и тези малки модели се справят по-добре със задачата, за която са направени от самия ChatGPT, който ги е обучавал.

 
Microsoft ползва ChatGPT, за да прави малки модели, които са строго специализирани, а не са с общо приложение. Резултатите са много добри и тези малки модели се справят по-добре със задачата, за която са направени от самия ChatGPT, който ги е обучавал.

Точно нещо такова имах предвид, нещо малко тясноспециализирано.
 
Добре аз като лаик в невронните мрежи, мога ли да си обуча сам една да ми върши специфични неща за които нямам време примерно?

Можеш. Разгледай https://huggingface.co/ Вече има много голяма open source общност.

Имай предвид, че невронна мрежa не е LLM. Вземи си някоя книга и прочети за основите.

Изобщо възможно ли е на днешен етап сам човек да го направи или трябва цял екип и в мрежата да се пусне свободно за да се само обучи?

Възможно е.

Или примерно имам идея, но не знам от къде да започна и към кой да се обърна?

Python е добро начало. Почти всичко около ML, NN и LLM е на Python.

Има ли някой тук който е навътре в нещата и се е занимавал с невронни мрежи или ИИ?

Моя опит е по-скоро заигравка, но имам колеги, които са доста напред и други, които завършиха в тази насока.

Кое прави скъп целия процес, трябва да се наемат 1000 програмиста ли кое?

Изчислителната мощ е скъпа. Провери колко струват видеокартите като Nvidia A100, които се използват от големите компании и имат по хиляди бройки.

Обаче за да се учиш не ти трябва нещо различно от обикновен лаптоп. Все пак бих препоръчал нещо с Apple Silicon, защото е оптимизиран за такива процеси (MPS acceleration). M1 и M2 например.

Програмистите не са важни, защото в зависимост от колко ти сече пипето за няколко месеца можеш да се научиш на основните неща.

Наемането на програмисти просто не си струва, защото почти винаги, когато става въпрос за технологии е по-добре да bootstrap-неш идеята си с приятел/познат, с който заедно да се учите.

Знам, че в бъдеще ще е възможно, да обуча робота си на неща които обучавам и кучето си, но на този етап ми е интересно?

Аз процедирам така:
- Някоя технология ми е интересна
- Сядам и мисля малък проект, който бих могъл да направя сам. Така станах SRE. Така направих малък страничен бизнес за хостинг. Така започнах и с финансови анализи с Python, Pandas и Numpy.
- В Medium, Udemy и Youtube е пълно с информация. Абонамента за Medium е много полезен. Аз имам статии там. :) В Reddit също има интересни хора, които можеш да питаш за въпроси.
- Ако след няколко месеца ще ме държи мерак имам два избора: собствен проект/бизнес или просто намирам работа, в която да използвам технологията.

Ето какво ми отговаря ChatGPT:

С ChatGPT няма да се научиш ако не задаваш правилните въпроси, а без да имаш поне някаква основа няма как да питаш правилните въпроси.

Също забрави за търсенето на информация на български език. Няма да ти се получи.
 
Последно редактирано:
Преди време бях пуснал, че ChatGPT може да се използва за да си вземете серитфикатите за различни Cloud платформи като AWS.

Днес се справя още по-добре. :) Съвсем спокойно може да изкарате някой друг сертификат ако ви е нужен за развитие в кариерата. Минава ги почти всички на средно до високо ниво, а много организации все още ги ценят.

Аз лично нямам сертификати и нямам намерение да се занимавам. Факта, че прост LLM може да ги мине доказва колко са безполезни.
 
"промпт инжинери" това звучи толкова жалко, даже повече от това да плащаш на такъв.

Иначе платена версия ли ползваш? Аз лично някъде преди 2 месеца спрях да го ползвам защото рязко понижи качеството и даваше грешен код + въобще не отразяваше ако му поискаш корекция. Навярно е нарочно с идеята да платиш и да получиш повече, ама знам ли.
 
"промпт инжинери" това звучи толкова жалко, даже повече от това да плащаш на такъв.

То и програмист инжинер звучи жалко ама... Хората изкарват пари. ;)

Иначе платена версия ли ползваш?

Платена. 4-ката е много по-добре.

Дава достъп до допълнителни модели, може да анализира файлове, които му подаваш (зип или tar.gz например), опция за достъп до Интернет в реално време и скоро ще има мулти моделна функционалност, която в САЩ вече е достъпна. Т.е. да комбинираш няколко модела.

Плюс няколко платени плъгина за да го интегрирам с други приложения и модели от други компании.

Започнах да разцъквам и https://github.com/KillianLucas/open-interpreter, защото искам всичко да става в конзолата, а не да ходя в браузъри.

Аз лично някъде преди 2 месеца спрях да го ползвам защото рязко понижи качеството и даваше грешен код + въобще не отразяваше ако му поискаш корекция. Навярно е нарочно с идеята да платиш и да получиш повече, ама знам ли.

Не е ли логично ако платиш да получиш повече? 🤔

Обясних ти по-рано - за да дава добри резултати трябва да има достъп до Github репото или файловете ти по някакъв начин. Също в промптовете трябва да си възможно най-подробен, а това е качество на програмистите, което почти винаги липсва. ;)

Изкарай си токен, пусни си плъгин да има памет (да използва стари промптове в сесията) и го обучи за твоя код/флоу.

Можеш и да го комбинираш с нещо, което да итерира промптовете и автоматично да верифицира докато получиш това, което очакваш.
 
  • Like
Реакции: Sky
Аз го ползвах в началото на проекта да прави черната работа ама затъпя...
То да бяха казали, че без пари толкова поне да знам да си платя.
 
Няма нужда да ти кават.
  • GPT3.5 има 175 милиарда параметъра.
  • GPT4 има 1.5 трилиона.
Има проучвания от няколко университета, в които заключиха, че в някои кейсове GPT3.5 се представя по-добре, в други GPT4. Всичко е много относително и с много нюанси.

Правиш си тестове и заключения според твоите нужди.

Имаш LLaMA (Meta), PaLM (Bard), GPT (OpenAI), Claude (това не го помня какво беше) и много други. Не е като да няма избор и поле за тестване.

Claude дават 100к токена btw.

Аз си го плащам, защото ми пести време и ми е интересно. Ето днес трябваше да вдигна няколко EC2 инстанса и го тествах да ми напише Ansible playbook. Отне ми 2 промпта и 2-3 минути. Аз уж вече 10+г. съм тази област ако го пиша това само да търся документацията и да ровя ще ми отнеме поне час.

Супер си работи момчето. Нищо, че с тия шелове и ignore_errors е изключително грозен плейбука. ;)

Код:
---
- name: Launch Ubuntu EC2 instance with Amazon's SSM managed role
  hosts: localhost
  gather_facts: False

  tasks:
    - name: Retrieve VPC details
      amazon.aws.ec2_vpc_net_info:
        region: eu-central-1
        filters:
          "tag:Name": "dev-vpc"
      register: vpc_info

    - name: Retrieve Subnet details
      amazon.aws.ec2_vpc_subnet_info:
        region: eu-central-1
        filters:
          "vpc-id": "{{ vpc_info.vpcs[0].id }}"
      register: subnet_info

    - name: Delete IAM instance profile if it exists
      shell: |
        aws iam remove-role-from-instance-profile --instance-profile-name AmazonEC2RoleforSSM-Instance-Profile --role-name AmazonEC2RoleforSSM
        aws iam delete-instance-profile --instance-profile-name AmazonEC2RoleforSSM-Instance-Profile
      ignore_errors: yes

    - name: Create IAM role for SSM if not exists
      shell: |
        aws iam create-role --role-name AmazonEC2RoleforSSM --assume-role-policy-document '{"Version": "2012-10-17", "Statement": [{"Effect": "Allow", "Principal": {"Service": "ec2.amazonaws.com"}, "Action": "sts:AssumeRole"}]}'
      ignore_errors: yes

    - name: Create IAM instance profile for SSM
      shell: |
        aws iam create-instance-profile --instance-profile-name AmazonEC2RoleforSSM-Instance-Profile
        aws iam add-role-to-instance-profile --instance-profile-name AmazonEC2RoleforSSM-Instance-Profile --role-name AmazonEC2RoleforSSM
        aws iam attach-role-policy --role-name AmazonEC2RoleforSSM --policy-arn arn:aws:iam::awsolicy/AmazonSSMManagedInstanceCore
      ignore_errors: yes

    - name: Launch Ubuntu instance with Amazon managed SSM role and a public IP address
      amazon.aws.ec2_instance:
        name: "dev-ubuntu"
        vpc_subnet_id: "{{ subnet_info.subnets[0].id }}"
        instance_type: t2.micro
        security_group: dev-group
        network:
          assign_public_ip: true
        image_id: 'ami-06dd92ecc74fdfb36'
        tags:
          Name: dev-ubuntu
          Environment: Dev
        instance_role: 'AmazonEC2RoleforSSM-Instance-Profile'
      register: ec2
 
ChatGPT сигурно ни пести 4-5к долара месечно на моята компания, от гледна точка на това, че доста от копирайтинга и брейнсторминга се случва там, вместо аз или хората на които плащаме 40$ на час трябва да мислят всичко от нулата. Даже откакто излезна го карахме без копирайтър в екипът, тъй като беше трудно да намерим читав такъв дори в България на 25$ на час.

За моя радост намерихме най-сетне копирайтър и то добър за под 10$/час, но ChatGPT продължава да си е голяма помощ за много неща и да пести време, което го влагаме в по-трудни за автоматизиране процеси.

Но чак пък 400к заплата на година за промпт инженер е глупаво, защото трябва да ти спести тройно тези пари, за да си струва. Но всеки бизнес си гледа собствения, просто не мисля, че това е нещо, което и да го има ще просъществува, защото това са просто команди за изискване на информация и е въпрос на време преди повечето да бъдат общодостъпни и автоматизирани до болка, както всеки друг подобен тип работа.

Аз в момента ползвам MidJourney за един проект, който се надявам да го монетизираме за 1-2 милиона долара като е готов към края на годината, но това е на база ноу-хау, интереси и бизнес опит събрани в перфектната форма да се възполвам от Midjourney точно в този момент - т.е. има си потенциала да бъде генератор на такъв тип бизнес възможности. Но не за всеки и за всичко, не без доста помощ и апасване към бизнес реалностите, или поне не и на този етап.

Claude е генериране на художествени текстове по-скоро.
 
Но чак пък 400к заплата на година за промпт инженер е глупаво, защото трябва да ти спести тройно тези пари, за да си струва.

Това е твоята гледна точка. Имай предвид, че в САЩ в някои градове, в които се пръкват такива стартъпи $200к заплата е все едно 5,000лв. в София.

Claude е генериране на художествени текстове по-скоро.


Точно в генериране на художествени текстове ChatGPT изкарва доста по-добри резултати.

Claude засега е по-добър единствено за data science.
 
Аз го ползвах в началото на проекта да прави черната работа ама затъпя...
То да бяха казали, че без пари толкова поне да знам да си платя.
Ето за пари какво получаваш баце, ти си преценяш.

sky.png
 
По темата с изображенията. Midjourney, Dalle-3 и Adobe Firefly.

Та, защо бих платил за някой да ми прави изображенията? Особено ако е за стартъп идеа, където всяка стотинка е важна. ;)

4 примера заедно с промптовете.

F8IpKm0aIAAR-5y.jpeg
F8IpnwcaAAAkqHY.jpeg
F8IpVTmbcAAyCZU.jpeg
F8IpRvCboAAMxug.jpeg
 

Горе