Юридически въпрос за нтернет магазин

svremeto

New Member
Здравейте! Нов съм във форума. Простете юридическата ми некомпетентност.

Искам да попитам - би ли имало проблем, ако си напарвя сайт и търгувам примерно с електронни книги (или някакви други файлове) без да съм регистриран някъде и тн.?
Би ли имало проблем, ако направя сайт, в който продавам разни неща (материални) без да имам фирма, без да съм регистриран някъде и тн?

Все едно да си направя в hit.bg някакъв сайт и вътре да напиша продавам "еди си какво" за 100 лева.

Благодаря ви предварително и всичко добро!
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Здравей и от мен. :)

Според мен няма никаквъ проблем. Сещам се за пакети от е-books, които вървяха с рисейлърски права. За такива няма проблем, но е пълно яко с тях в мрежата. ;)

Еми хубаво е да имаш фирма, защото да отчиташ приходи, разходи, фактири и подобни.

Може да стане, ако си като аф. , тогава обяващяваш допълнително в декларацията доходите от това - като допълнителни, ако имаш нещо основно. ;)

По-конкретно: пазар? ниша? тип на бизнес модела (афф. или риселър). Дай малко инфо, за да видим кое ще ти е най ОК. ;)
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Ами примерно, ако имаш чисто нови мобилни телефони. И направиш един каталог в сайт - Еди си кой струва 300 лева, другия струва 400 и тн. И хората си поръчват и ти им ги пращаш. Но без да имаш фирма, без да си се регистрирал някъде. Все едно си излязъл на улицата и си разпънал сергията без да питаш никой. Все едно oragie.net/airpistols_main.htm

Би ли имало някакви проблеми? Могат ли да те съдят, да те глобят и тн. ?
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

ами като гледам повечето
такива магазини нямат ни телефон ни адрес
и се чудим хората как им имат доверие!
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Тези на улицата със сергия без фирма и касов апарат, не седят много там. Скоро ги прибират. :)

В горния пример си задължен да имаш фирма. Все пак трябва да им даваш фактури за тези продадени телефони. Няма да имаш проблеми, защото няма как да съществува горната схема без регистрация на фирма. Ще те глобят и може някой друг да повдигне обвинение, а трети ще те докладват. ;)
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Най-лесно правиш си акаунти в повечето известни сайтове за онлайн пазаруване - аукро, продавалник и тн..
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Най-лесно правиш си акаунти в повечето известни сайтове за онлайн пазаруване - аукро, продавалник и тн..


И? Да стана афилиейт ли?
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Тези на улицата със сергия без фирма и касов апарат, не седят много там. Скоро ги прибират. :)

В горния пример си задължен да имаш фирма. Все пак трябва да им даваш фактури за тези продадени телефони. Няма да имаш проблеми, защото няма как да съществува горната схема без регистрация на фирма. Ще те глобят и може някой друг да повдигне обвинение, а трети ще те докладват. ;)

А дали не може да се избегне, ако се каже, че нещата вътре са втора употреба, но се направи същевременно така, че клиентът да разбере, че са чисто нови. Не говоря само за телефони, а примерно за ножове, чинии и тн. Т.е. и неща, за които не би ти трябвала гаранция.
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Еми може да се избегне, само ако минаваш през сайт като аукро и става дума за отърваване от нещо ползвано или втора ръка, а не бизнес на база търговия. Има разлика, да знаеш. ;) Едното е сериозно и влизаш в света на бизнеса, другото е просто ей така - по-потребителско и мимолетно. Може да опипаш почвата, почвайки любителски и като видиш, че върви да минеш като истински търговец. Не го препоръчвам много много този вариант, защото в този интервал не знам дали някой няма да те подгони, но не знам какво да ти препоръчам за твоя случай. Лошото е, че при търговия и покупко продажба (многоповтаряща се) нямаш много голям избор освен да си регистриран търговец. ;) Просто закона го налага. ;)
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Принципно трябва, де факто - всеки сам решава дали и до колко да си сложи главата в торбата :) Варианти - много.
Да не се забравя - НАП имат бюджет за контролни покупки от е-магазините!!!
 
От: Юридически въпрос за нтернет магазин

Принципно трябва, де факто - всеки сам решава дали и до колко да си сложи главата в торбата :) Варианти - много.
Да не се забравя - НАП имат бюджет за контролни покупки от е-магазините!!!

Благодаря за това вмъкване. Улесни ми живота! :D
 

Горе