колкото повече чета,толкова повече се обърквам

ivo1017

Active Member
Привет на всички съфорумници!
И аз се захванах преди около месец с изграждането на блог.Отначало всичко вървеше добре.Идеи за статии и постове не липсваха и пишех с пълна пара.Но от около седмица нещата отиват на зле!Като се заинатих,че трябва да си оптимизирам блога и ела та гледай!Чета аз всяка свободна минута за хедъри,футъри,баклинкове,събмити и в главата ми стана още по-голяма каша!Разгледах няколко блога за сео,изтеглих си няколко книжки от всепризнати специалисти в областа,даже видеото от Lynda.com си дръпнах! Снощи и сео оптимизация сънувах!
Та искам някои да ме насочи за сайта,който е в подписа ми какво първо трябва да направя?Нека хората тук,които разбират,ако може с думи прости да кажат:"Това и това пипни,изчакай седмица,две и си пиши постове за блога!"Това пусто сео ми взе акъла з и сега де що има free seo tools проверявам блога като,че ли се готвя за състезание!
Еми това е в общи линии.Ще очаквам предложения!
 
Блогът е станал приличен, предлагам да се успокоиш малко, защото да сънуваш seo вече не е на добре. Ако се стараеш прекалено много, ще се престараеш и това няма да се отрази добре на serp. Продължавай да пускаш нови материали 1-2 пъти седмично. Няма да е зле да събмитнеш в директории, за да натрупаш линкове от повечко различни IP адреси. С подобна тематика можеш да събмитваш и в английските социални мрежи. Каква е целта на този блог?
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

малко кратки заглавия.
пример: "question to check" е много общо. Ако е resume checklist или нещо такова ще е по-добре или question to check on your resume and cover letter
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Ей радвам се,че толкова бързо получих отговор!
1.Относно целта на блога:за сега не съм решил по какъв начин да го монетизирам все още.Колебанията са ми между адсенс и продаване на чужди продукти и услуги(книги,програми за правене на мот.писма,достъп до различни сайтове за работа)
2.малко кратки заглавия-вече оправих последното заглавие на поста си,за което благодаря!
Хайде чакам още критики не ги пестете!
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Пробвай известно време с продажбата на чужди услуги/продукти ако тръгне ще е в пъти по-добре от Адсенс.

Можеш да си смениш H2 тагове в сайдбара да са ти H3 понеже статиите са ти с H2. Ето как става това :
Влизаш си Dashboard-a на wordpress-a от менютата стигаш до Appearance -> Editiror -> Stylesheet (style.css)
Там намираш :
Код:
#sidebar h2{padding:5px 0 5px 15px;text-transform:uppercase;font-size:1.1em;color:#D8DED3;}
и го сменяш с h3 за да изглежда така :
Код:
#sidebar h3{padding:5px 0 5px 15px;text-transform:uppercase;font-size:1.1em;color:#D8DED3;}
След отиваш на Sidebar.php и
<h2>Menu</h2> го правиш на <h3>Menu</h3>
<h2>Categories</h2> го правиш на <h2>Categories</h2> и т.н. със всички заглавия във сайдбара.

Не знам какви книги си дърпал и какви статии си чел, но виж това : googles-seo-starter-guide

Пиши повече за потребители пък ако на тях им хареса гугъл няма къде да иде :)
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Добре бе мама му... възрастна, вие всичките които "се захващате със блог" имате ли реална представа защо го правите и дали целите в крайна сметка нещо? Има две причини да го правите - за удоволствие и за пари!
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Привет отново!Тъкмо сега се прибрах от работа и ще гледам да се захвана с промяната на хедъра след малка почивка!Иначе съм чел относно SEO-то "seopressformula" на Brian Johnson(клиповете също си изтеглих,пак негови) и също книгите:"Get to the Top on Google"(David Viney),"A simple,Step by Step System For Better Results"(Dan Thies).
Добре бе мама му... възрастна, вие всичките които "се захващате със блог" имате ли реална представа защо го правите и дали целите в крайна сметка нещо? Има две причини да го правите - за удоволствие и за пари!
Стартирах блога с ясната идея,че един ден ще го монетизирам.Просто четох в блога на Васил Тошков,че не е хубаво да се поставя Адсенс на нов блог.Така,че или ще бъде Адсенс след няколко месеца,или ще бъде някакъв вид продажба на чужд продукт,услуга и т.н.
И само да добавя,относно моята сериозност,че сигурно малко хора от тук си правят краткосрочни,средносрочни и дългосрочни планове за техните сайтове,блогове и т.н.Също така,колкото смешно да звучи това за някои,имам и бизнес план относно блога,където нанасям и коригирам мойте грешки относно проекта.
Надявам се да съм отговорил на горният пост изчерпателно!
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Изчерпателно - до някъде. Но съвета ми е въобще да изключиш думи като "adsense" или подобни ppc простотии във бизнес плана си, освен ако не мислиш, че ще завладееш многомилионна ниша в която реално това би било някаква възвръщаемост, и особено ако съдържанието ти е насочено в Българската сфера и не предлага нещо иновационно или непознато на интернет пространството. И единствено ако няма абсолютно никакъв друг начин за монетизация в сферата. Не си продавай трафика бил той малък или голям на pcc акули като adsense.

Виж логиката е следната - мисли - търсиш комбинация от сравнително добро търсене, сравнително ниска конкуренция и сравнително предразположен за монетизация трафик. Ако трябва деформирай си малко тематиката но гледай да влезеш в златната среда по тези показатели - иначе просто няма да стане гарантирам ти го. Не и със усилия на сам човек и без стабилни инвестиции.
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Така да почна първо с това,че оправих хедърите,както беше писал Cybervn.Само да питам за това"<h2>Categories</h2> го правиш на <h2>Categories</h2>" не трябва ли да бъде така:"h2>Categories</h2> го правиш на <h3>Categories</h3>"?Просто следвам логиката на Cybervn.

Смъкнах книжката от линка по горе и ме изненада следното нещо:"Use unique descriptions for each page","Description meta tags are important because Google might use them as snippets for your pages".
А както споменах вече,в блога на Васил Тошков пише така:"Обръща се прекалено много внимание на метатаговете Това са отживелици и просто няма нужда да се занимавате с тях. Единствено за главната страница може да се направи “description” метатаг с цел да се даде добро описание за Вашата дейност на търсещия."
Ето защо се обърках толкова.В смисъл десет неща за сео да прочета,пет ще пишат за промяна на метатагове,а пет ще пишат,че това е отживелица!(Склонен съм да вярвам на съветите на Васил Тошков,защото когато напиша сео блог или seo blog той излиза като резултат на първо или второ място в Google.bg)
Логиката ми е,че щом на едно място пише така на друго е точно противоположното мнение!
Относно последното съобщение на IvoRusev
Не се обиждай адаш,но сигурно не се посетил блога за да видиш,че е на анлийски език,следователно не е за България.

http://marketing.atsense.com/
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

@ivo1017 блога ти е хубвав, лично на мен ми харесва, ето едни съвети от мен:
Направи форма за контакт с която потребителите могат да ти задават въпроси относно тези cover letter :)
Започни да използваш социалните мрежи - www.socialmaker.com тук има много популярни, регистрирай си акаунт във всички и започни да добавяш всяка новина там, на бас че ще забиеш много добри ключови думи :)
След това започни да добавяш сайта си във директории със пр по висок от 5 :)
След това си направи един сателитен блог във блогспот, на него му направи някаква оптимизация да кажем 300 директории или линкове от подписи, след това линкни от този сателитен блог към твоя нормален блог, пак ще помогне на серпа(класирането)
След това този сателитен блог може да го използваш за 3way link exchange със други тематични блогове :) Пак ще помогне на серпа.
Възможни грешки, които най вероятно щеше да допуснеш:
1. Да добавиш сайта в прекалено много директории
2. Да започнеш да разменяш линкове /2 way
3. Да направиш сателитния блог със копирано съдържание - лошо.
И това е от мен :) Иначе можеш да правиш много такива сателитни блогове ;) Те са много добро оръжие :)
П.П. Стига си го слушал този васил тошков, нищо лично към него, но това че има блог който се класира добре нищо не значи. Според мен истинските специалисти нямат сео блогове, защото надали биха си споделили тайните си и т.н., а пък във сео блоговете се дъвче едно и също нещо винаги ;)
П.П.2. За тази "консултация" бих взел пари, но за теб специално - безплатно ;) Нещо в този блог ми подсказа че този блог заслужава да му се обърне внимание, защото помага на хората ;) Никога не бих написал такова нещо за блог за безплатни мп3ки ;) Успех!
 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Така да почна първо с това,че оправих хедърите,както беше писал Cybervn.Само да питам за това"<h2>Categories</h2> го правиш на <h2>Categories</h2>" не трябва ли да бъде така:"h2>Categories</h2> го правиш на <h3>Categories</h3>"?Просто следвам логиката на Cybervn.

Смъкнах книжката от линка по горе и ме изненада следното нещо:"Use unique descriptions for each page","Description meta tags are important because Google might use them as snippets for your pages".
А както споменах вече,в блога на Васил Тошков пише така:"Обръща се прекалено много внимание на метатаговете Това са отживелици и просто няма нужда да се занимавате с тях. Единствено за главната страница може да се направи “description” метатаг с цел да се даде добро описание за Вашата дейност на търсещия."
Ето защо се обърках толкова.В смисъл десет неща за сео да прочета,пет ще пишат за промяна на метатагове,а пет ще пишат,че това е отживелица!(Склонен съм да вярвам на съветите на Васил Тошков,защото когато напиша сео блог или seo blog той излиза като резултат на първо или второ място в Google.bg)
Логиката ми е,че щом на едно място пише така на друго е точно противоположното мнение!
Да H3 трябва да е, извинявай ако съм те подвел не е умишлено. А за метатаговете просто пробвай сам. Ще ти коства колко 1-1:30 мин. да започнеш да пишеш релевантни описания и ключови думи на постовете. Между другото "отживелицата" присъства и в цитирания от теб блог.
Тази част в десния сайдбар : Meta - Log in, Valid XHTML и т.н. са си само за теб и според мен не е нужно да разсейваш потребителите с нея.
Щях да те питам защо не използваш странициране, а всички постовете са ти на главната ?
Ето още някои неща:
1. Нямам си идея защо но ти липсва страница за грешка, отвежда към главната ... пробвай примерно realcoverletter.com/asd
2. Явно след като си публикувал няколко статии си сменил структурата на урл-тата и в момента има индексирани, които водят на ... никъде. Можеш да ги премахнеш от GWT или да си погираш доста и да ги пренасочиш с 301 към сегашните им url-та (това е с нисък приоритет, в последствие гугъл сам ще се справи)
3. Ако ти се занимава можеш да добавиш на статиите които си написал вече Excerpts ( и на бъдеще да пишеш ) като направиш категориите да изкарват тези Excerpts и да ги оставиш да се индексират
 
Последно редактирано:
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

виж сега, тва чудо сеото не е точна наука по една много проста причина, колкото повече ние се мъчим да хванем цаката на търсачките, толкова повече техните програмисти се чудят как да избегнат схемите, които измисляме.

От тая гледна точка нищо чудно, че колкото повече четеш толкова повече се объркваш:
- първо не всичко, което четеш е актуално,
- второ не се знае в какъв контекст е писано (на простия въпрос "Какво е времето навън?" ще получиш стотици различни отговори дори от хора, които се намират на едно и също място)
- и трето оптимизацията на класирането на един сайт не е рецепта за бъркани яйца. За свястна оптимизация трябва да подходиш индивидуално към всеки един сайт в зависимост от платформата (блог, форум, сайт), тематиката, таргет аудиторията, ширината на нишата и т.н.

Според мен най-важното нещо е: състави прост план и го следвай неотлъчно. Няма начин от постове и блогове да разбереш дали таговете например са важни. Състави си план от няколко точки, мисля че Сами беше направил доста читав списък по-горе. Напиши си тези точки на отделни листи и просто на всеки лист описвай датата и извършената оптимизация. Дай срок на промените да проработят и едва тогава евентуално променяй нещо, но ако това ти е първия сайт и смяташ наистина да се учиш на сео, по-добре експериментирай с промени на втори, трети и т.н. блог или сайт.

Обикновено следвам следния ред за оптимизация на сайт, но както вече казах всичко е строго индивидуално:

1. Оптимизация на сайта
- проучване за ключови фрази - виж Google adwords за брой търсения на месец и съпостави с резултати за фразата в кавички в Google така ще добиеш представа за съотношение търсения/резултати т.е. за ширината на нишата и конкуренцията. На първо време не ти трябва софтуер за хиляди долари за да оптимизираш един малък сайт. За мен ключовите фрази са основата - запиши ги някъде и винаги ги имай предвид при последващата оптимизация на сайта си. А и опитай се да стесниш нишата, много по-добре е да се класираш на първа страница при търсене на фраза "как да кандидатствам за работа без трудов стаж" отколкото на престижната 12 568 страница при търсене на далеч по популярното "автобиография"
- оптимизация на сайта: не знам дали таговете са важни, аз ги пиша. За всяка страница пиша различни тагове за title. keywords, content, все още има търсачки, които ми извеждат като описание на сайта това което съм записал в метатаговете. Опитвам се да изведа по две-три ключови фрази за всяка важна страница от уебсайта си. Тези фрази се повтарят на няколко места в текста с различен шрифт или Н.
- Вътрешни линкове - трябва ли да казвам, че вътрешните линкове не са "кликни тук" а определената ключова фраза за съответната страница. Към вътрешните линкове включвам и ясната навигация, колкото и тъпо да звучи все още има милиони уебмастери, и то дяволски добри в дизайна, които смятат навигацията за нещо, с което трябва да се съобразяват само автопроизводителите. Има си стандарти за навигация - не мисля, че тук му е мястото да се проявява творчество. При блоговете този проблем си е решен още в темплейта, въпреки че и там има какво да се подобри - не случайно са измислени категориите.
- не забравяй за кого пишеш: за себе си (не очаквай много посетители - за всеки човек има само една най-интересна личност на света - неговата собствена), за Google - ако правиш нещо за три-шест месеца с цел да го шътнеш за стотина долара ок, но ако искаш трайни и верни посетители и постоянен и нарастващ доход пиши за посетителите. Те най-обичат уникалното и наистина полезно съдържание и се отплащат за него с кликове, покупки и добри препоръки
2. Изграждане на линкове - по принцип най-чистия начин е самите ти потребители да правят това и ако спазваш последната подточка от предното изложение те наистина ще го правят. Можеш да се придържаш обаче към следната последователност за да помогнеш на посетителите си да намерят по-лесно сайта ти:
- регистрирай сайта си в подходящи директории. Не ти трябват обяви от рода 1000, 2000 или 5000 директории само за 10 долара. Трябват ти тематични директории с добър фийдбек. Простичко казано: тези, в които се регистрираш трудно, където има одобрение на сайта от редактор преди да бъде включен в листинга, които съществуват от доста време. Има безброй фирми и хора, които предлагат ръчен субмит по директории, но много малко от тях могат наистина да ти свършат качествена работа. Препоръчвам във всяка директория да субмитваш различен текст за описание - търсачките го приемат за свеж контент, а не за една и съща фраза натикана на хиляди места.
- намери си аудиторията: тя е по специализирани форуми, по специализирани блогове. Най-простия начин: учи се от първите в своята категория - задай твоята ключова фраза за търсене и виж беклинковете на първите сайтове те ще те отведат до местата, където се намират твоите потенциални посетители - блоговете и форумите. Там вече просто пиши смислени неща. "Посетете най-прекрасния сайт на .... тема" не е смислено нещо. Отговаряй на въпроси, на постове, коментирай за потребителя и просто добави линк към сайта си. Няма здравомислещ блогър или модератор, който да бастиса един качествен коментар, просто защото има линк към външен сайт. Но най-мразеното нещо сред уебмастерите е спама и те могат да ти го върнат тъпкано.
3. Дисциплина: да, тая мръсна дума е най-важната. Каквото и да избереш, правиш график в началото и го спазваш. Заложил си, че трябва да пуснеш 50 коментара в блоговете, които линкват към основния ти конкурент. Това значи, че наистина трябва да го направиш и то бавно и качествено. Наложи си всеки ден да пишеш по два коментара, но наистина смислени и пълни с ново съдържание.

Тва е от мене. Надявам се, че помогнах
Баси, риплея излезе де
 
Последно редактирано:
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Създадохте ми толкова много домашно,че сега закачам принтера за да мога да разпечатам постовете!
Ще се помъча да дам отговори по реда на коментарите.
1.IvoRusev-лично мене много ме зарибиха няколко твои поста("Как се краде качествено и креативно" и "3 правила за да победите силна конкуренция") и мисля да стана твой редовен читател.Първо тях съм заложил на принтера за печат.
2.Sammy-няма да ти казвам,че поста ти направо ми "стопли душицата" и снощи написах два поста за моят блог от раз!Личното ми мнение е,че когато човек пише със "сърцето си",се получават най-хубавите му неща,а прочетеното ми даде точно този заряд,от който имах нужда!Благодаря за безплатните съвети и вече,заделям в папката си,раздел "SEO",джоб с надпис "Съветите на Sammy".
3.Cybervn-радвам се,че съм хванал логиката и го направих точно така за хедърите!Ще гледам да действам по другите точки,за които си споменал!
4.newebie-съгласен съм,че оптимизацията не е за всеки!Точно за това има хора,които се занимават с уеб дизайн,други с оптимизация,трети с поддръжка и хостинг и т.н.Както няма универсална рецепта за отслабване,така съм сигурен,че няма и такава за оптимизация!Ще гледам да следвам съветите ти също!
Съжелявам,ако поста е малко "off topic",ама след днешният напрегнат ден на работа и куп финансови проблеми,думите ви ми дойдоха като глъдка свежа вода!
Хайде стига съм писал толкова,че кафето ми истина,пък и работа ме чака!


 
От: колкото повече чета,толкова повече се обърквам

Привет отново!
Възникнаха няколко прблема,с които не можах да се справя.Започвам пак да питам.Дано не ви се струва досадно вече.
1."Защо не използваш странициране,а всички постове са ти на главната?"-Значи ли това,че трябва да променя настройките за публикуване.Да задам статична начална страница ли се има впредвид?
2."...липсва ти страница за грешка,отвеждаща към главната..."От къде на Wordpress се прави тази настройка и има ли значение как се озаглавява страницата за грешка?И още нещо относно това.В админ.панела на моят хостинг акаунт има опция"Redirects"-Permanent(301),Temporary(302).Това за същата ли цел служи?
3.Относно промяната на метатаговете-ползвам плугина "All in One Seo Pack".Въпроса ми,е когато публикувам статия,най-отдолу има споменатият плъгин,където има полета за промяна на Description,keywords и т.н. От там може ли да се сменят въпросните тагове?
 

Горе