онлайн продажба от България в САЩ?

zvetanbb

New Member
Здравейте, интересува ме следното нещо.
Имам намерение да си направя информационен сайт на който да се продава само един продукт. Плащането на продукта ще е чрез PayPal а доставката чрез Български пощи. Интересува ме следното как цялата тази работа да стане легална?
Имам фирма, но не знам дали се изисква нещо друго.
Благодаря предварително на отговорилите.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

И на мен ми е интересен отговорът на този въпрос
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Ами пускаш INVOICE фактура, плащане по банков път, начисляваш си ДДС, транспорт и прочие (които префактурираш) и ти влиза в дневника на продажбите.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Да, те от USA много обичат да купуват от балканите ;) ;)
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

За Сащ се прави износ, не следва да начисляваш БГ ДДСто.

В голями филми се вкарваш обаче с тези БГ пощи.. Намери си друг вариант за доставка
Бонус: тури си на сайта TOS, Return policy и Privacy policy
 
Последно редактирано:
От: От: онлайн продажба от България в САЩ?

За Сащ се прави износ, не следва да начисляваш БГ ДДСто.
Не обърквай човека - ДДС се начислява при всички случаи - каква му е ставката 0% или 20% зависи от
ЗДДС
....
Чл. 28. Облагаема доставка с нулева ставка е:

1. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика;

2. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната; тази разпоредба не се прилага, когато стоките са предназначени за зареждане, оборудване и снабдяване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.
Ако не е за лични нужди и другите изключения, ставката на ДДС е 0% и се записва в ОТДЕЛНА колона в дневника на продажбите. Ако е за лични нужди - става си нормална продажба с 20% ставка.

За да се докаже документално износа е необходимо:
Правилник за прилагане на ЗДДС
...
Доставка на стоки, изпращани или превозвани извън територията на Общността

Чл. 21. (1) Когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:

1. (доп. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) писмена митническа декларация, в която доставчикът е вписан като износител на стоките, заверена от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митническа декларация, съгласно митническото законодателство;

2. фактура за доставката;

3. документ за превоза на тези стоки.

(2) Когато стоките се изпращат или превозват до трета територия, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:

1. фактура за доставката;

2. документ за превоза на тези стоки;

3. писмено потвърждение от получателя, удостоверяващо, че стоките са пристигнали на територията на трета територия.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Само [FONT=&quot]разяснете термина [/FONT][FONT=&quot]TOS[/FONT][FONT=&quot] инак за другите два е ясно. И друго нещо аз не говоря за износ на продукт от 5 тона, че да минавам митница с ЧМР и други документи. Питам ако примерно продукта е „копчета за балтони” и продажбата е на дребно а не количества от по няколко тона за такава продажба няма да минавам със сайт а „право куме в очи” моля дайте ми пример с сайт нека да вземем ла редут той до скоро продаваше за България примерно поръчвам си гащи и те ми пристигат в пощенския клон отивам вземам ги. КАК РАБОТЯТ ЗАПАДНИТЕ ФИРМИ С НАС А НИЕ НЕ МОЖЕМ С ТЯХ?[/FONT]
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

TOS - Terms of service
Всичко можем, всякак работим - ама ти питаш общо, по принцип. И ние ти отговаряме в същия дух - общо и по принцип. Копчета за балтони можеш да продаваш и без всякаква документация, само с измислен инвойс, генериран на сайта. Но за да стане легално (както искаш) трябва да имаш:
1. фактура за доставката;
2. документ за превоза на тези стоки;
3. писмено потвърждение от получателя, удостоверяващо, че стоките са пристигнали на територията на трета територия. (виж дали няма да мине и с мейл)

За ла редут - европейска фирма, по всяка вероятност си получил гащите си чрез EMS, които работят с Български Пощи
 
От: От: От: онлайн продажба от България в САЩ?

1. 1. фактура за доставката;
2. документ за превоза на тези стоки;
3. писмено потвърждение от получателя, удостоверяващо, че стоките са пристигнали на територията на трета територия. (виж дали няма да мине и с мейл)
По първа точка касов апарат касова бележка и електронна фактура.
По втора точка беше ми казано в по горен пост „В голями филми се вкарваш обаче с тези БГ пощи” изборът не е случаен, ако някои от вас е изпращал извън България с тях знае, че отзад се лепят едни симпатични листчета, който имат за цел да посочите обявена стойност и съдържание легално за пред митническите органи издават си касова бележка и документ за услугата.
По трета точка Български пощи имат една услуга много европейска която е и доста скъпа тракинг номер мисля че той ще свърши работа.
Правилно ли мисля?
За ла редут се извинявам беше неуместен пример относно копчетата исках да покажа, че продукта е незначителен като тегло и цена.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Чакай, нали плащането беше през пейпал? Ако чукаш касова бележка, задължително се начислява ДДС (ако си регистриран де) и не говорим въобще за износ, защото мястото на сделката е в България. И тогава можеш да си пратиш стоката по който куриер си искаш без да се притесняваш за обявени стойности, потвърждения и прочие.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Да Pay Pal сега нали измислиха нов закон нашите. Тъка ще съм хем вълка сит хем агнето цяло поне според моята логика. Това че съм чукнал касов бон няма да означава че парите не съм ги взел нали? Поне моята логика е такава. А и до колкото знам НАП не признава Pay Pal като финансова институция. Накрая на месеца всички пари от продажба се прехвърлят от Pay Pal в сметката на фирмата и се прави месечния баланс.
Прав ли съм?
Така изпълнявам и новия закон да не вземам парите до определения срок.
P.S. В горния ти пост май ми казваш нещо което ме навежда на мисълта, че маи аз съм в друга логика я го разчепкаи малко.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

моля дайте ми пример с сайт нека да вземем ла редут той до скоро продаваше за България примерно поръчвам си гащи и те ми пристигат в пощенския клон отивам вземам ги. КАК РАБОТЯТ ЗАПАДНИТЕ ФИРМИ С НАС А НИЕ НЕ МОЖЕМ С ТЯХ?

Разбира се, че можеш да работиш по този начин, просто не го препоръчвам. Западните фирми изпращат стоките с друг транспорт, който в БГ се обслужва от български пощи. Освен EMS знам, че и DHL предлагат подобна услуга.


Ами пускаш INVOICE фактура, плащане по банков път, начисляваш си ДДС, транспорт и прочие (които префактурираш) и ти влиза в дневника на продажбите.

тео, прочетох го набързо и реших, че го съветваш винаги да слага 20% отгоре. Моя грешка :)
 
Последно редактирано:
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Да Pay Pal сега нали измислиха нов закон нашите. Тъка ще съм хем вълка сит хем агнето цяло поне според моята логика. Това че съм чукнал касов бон няма да означава че парите не съм ги взел нали? Поне моята логика е такава. А и до колкото знам НАП не признава Pay Pal като финансова институция. Накрая на месеца всички пари от продажба се прехвърлят от Pay Pal в сметката на фирмата и се прави месечния баланс.
Прав ли съм?
Така изпълнявам и новия закон да не вземам парите до определения срок.
P.S. В горния ти пост май ми казваш нещо което ме навежда на мисълта, че маи аз съм в друга логика я го разчепкаи малко.

Издаването на касов бон определя мястото на сделката - на каса - т.е. при теб в България. Това означава, че американецът е цъфнал при теб в магазина и си е купил нещото и после сам ще си го изнася. Следователно, ако ще правиш износ, то фактурата ти трябва да бъде задължително с банков превод.

Пейпал не се признава от НАП естествено (те са тъкмо излезли от бартерната размяна на стоки и услуги) за това във фактурата посочваш - банков превод. От счетоводна гледна точка парите ги получаваш, когато ти се захрани сметката от пейпал. Лек счетоводен казус се получава при определянето на контрагента (получателя е един, а получаваш пари от пейпал - нищо че не ги признават, чували за тях и няма да мине номера, да им кажеш, че те са ти клиент :D), за това, ако искаш да се презастраховаш трябва да си правиш превод към сметката ти със точната сума на издадената фактура.

@Caprice няма проблем :)
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Тео ти си много ГОЛЕМ ДА ЗНАЕШ. Точно тука ми се късаше връзката. Значи спасение няма според нашето законодателство.
Защо?
Ако разгледаме случай българска фирма предлага на българи чрез онлайн магазин стока.
1. Трябва да не взимаш парите определено време
2. Трябва да издадеш касов бон, които да придружава пратката в противен случай НАП прави контролна покупка и си в кюпа. РАЗНОГЛАСИЯТА: за да издадеш касов бон трябва парите да влязат в касата инак НАП прави проверка парите не отговарят на оборота по касов апарат глоба. И в двата случая все си глобен според мен това са разногласия в закона.
Случая продажба на хора от цивилизования свят.
В случая, че всяка транзакция трябва да я прехвърлям от PayPal в сметката това значи, че в крайна сметка аз ще правя дарения, защото всяка сума приведена към сметката се одържа такса най изгодно е да прехвърляш големи суми в противен случай губиш много. (Само за справка при превод одържа PayPal +банката към която прехвърлям начислява прехвърляне от чужд пост + обмен на валута )
В крайна сметка тука се получава, че работя да храня PayPal+ банката
И какво правим в случая?
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Ставаш полулегален :) - обявяваш си в сайта цената с ДДС + транспорт и всички разходи, при поръчка и превод в Пейпал не издаваш касова бележка и му пращаш стоката да си я получава. В края на месеца си нареждаш парите от Пейпал в ЛИЧНАТА сметка, теглиш си парите на каса/банкомат и отиваш да чукаш касови бележки и тогава си вкарваш парите във фирмата :)
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

РАЗНОГЛАСИЯТА: за да издадеш касов бон трябва парите да влязат в касата инак НАП прави проверка парите не отговарят на оборота по касов апарат глоба. И в двата случая все си глобен според мен това са разногласия в закона.
Относно това, че чукаш касов бон, а парите не са в касата - имаш издаден документ от спедитор за наложен платеж. В касовата ти книга той трябва да бъде заведен с номер, дата и сума като "Други безналични" ако не ме лъже паметта и съответно сумата се приспада от касовата ти наличност за деня.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

То ще е голям спорт с чукане на бележки в края на месеца. Добре нашия НАП нали си получава данъците при превод от Пеи пал разпечатката от там може да покаже кои и колко е платил защо не го признават като документ?
Обаче в последния пост ме хвърляш в голям размисъл. Ще обясня защо това не е решение на въпроса.
1 Банките следят транзакциите и съобщават на ДАНС ако има голямо движение по сметката справка ДАНС раздел „Критерии за съмнителни сделки, операции и клиенти” .
(изловен си за около два месеца)
2 НАП едва ли ще ме съжалят и ще ми опукат такава глоба, че ще ми се завие свят. А и счетоводно не мога да си коригирам разходите „транспорта”. Все пак ще ги пращам от името на физическо лице. Тръгна ли да ги пращам от името на фирмата веднага ще има проверка по въпроса и изгарям защото обороти не съвпадат.
Качамака е пълен.
 
От: От: онлайн продажба от България в САЩ?

Издаването на касов бон определя мястото на сделката - на каса - т.е. при теб в България. Това означава, че американецът е цъфнал при теб в магазина и си е купил нещото и после сам ще си го изнася. Следователно, ако ще правиш износ, то фактурата ти трябва да бъде задължително с банков превод.

Пейпал не се признава от НАП естествено (те са тъкмо излезли от бартерната размяна на стоки и услуги) за това във фактурата посочваш - банков превод. От счетоводна гледна точка парите ги получаваш, когато ти се захрани сметката от пейпал. Лек счетоводен казус се получава при определянето на контрагента (получателя е един, а получаваш пари от пейпал - нищо че не ги признават, чували за тях и няма да мине номера, да им кажеш, че те са ти клиент :D), за това, ако искаш да се презастраховаш трябва да си правиш превод към сметката ти със точната сума на издадената фактура.

А сега да попитам:

Ти си в БГ. Извършваш услуга на някой в щатите и той ти се отблагодарява с малко пари по PayPal

И хоп - проблем!

Място на сделката - щатите - не се начислява ддс или е 0% не знам
Ти обаче работиш - следователно дължи осигуровки и данък в БГ!

Да приемем че имаш фирма и този PayPal е фирмата (бизнес сметка)

Как ще го осчетоводиш този приход? Какви документи ще приложиш?
Ще издадеш ли фактура? А касова бележка?

Този казус е дискутирам много пъти от много хора. Аз не съм счетоводител и нямам представа кое как е, но понеже съм любознателен, е нещо което ми е любопитно.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Вариант 1 - физическо лице
стока + транспорт + други разходи + ДДС = 6,00лв обявена продажна цена на сайта ти.
правят се поръчки за 10 бр. през месеца. Получаваш си парите в пейпал, прехвърляш си 60 лв в джоба (като физическо лице) и чукваш 1 касов бон за 10бр. х 6лв = 60 лв. Дължиш 10 лв ДДС на държавата за следващия месец. Ако вържеш пейпала с кредитна карта издадена в чужбина и теглиш на банкомат през нея - ДАНС да вървят да си играйкат с кукли и камиончета.

Вариант 2 - фирма износител
стока с 0% ддс = 4лв обявена на сайта цена. При поръчка се добавя 1 лв допълнителни разходи - транспорт и такси. Издаваш фактура за 5 лв. (разбита по пера) с разплащане по банков път и твоята банкова сметка във валута!, към която фактура (твоя екземпляр) прикрепяш документите от Български Пощи, които удостоверяват, че стоката е напуснала страната. Прикрепяш и екземпляр от поръчката, удостоверяващ лицето, което я е направило. В края на месеца си захранваш банковата сметка от пейпал с ТОЧНАТА сума на всички издадени фактури от теб и прилагаш разпечатка кой ти е платил. Ако всичко го водиш в 1 банкова и 1 счетоводна сметка и числата съвпадат, не би трябвало да ти направят проблем.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

По принцип благодарноста изразена в пари без значение кой ги е изказал се облагат с данък 10% в регионалния НАП и си чист като момина сълза. Но не трябва да забравяме годишната данъчна декларация.
 

Горе