онлайн продажба от България в САЩ?

От: От: От: онлайн продажба от България в САЩ?

А сега да попитам:

Ти си в БГ. Извършваш услуга на някой в щатите и той ти се отблагодарява с малко пари по PayPal

И хоп - проблем!

Място на сделката - щатите - не се начислява ддс или е 0% не знам
Ти обаче работиш - следователно дължи осигуровки и данък в БГ!

Да приемем че имаш фирма и този PayPal е фирмата (бизнес сметка)

Как ще го осчетоводиш този приход? Какви документи ще приложиш?
Ще издадеш ли фактура? А касова бележка?

Този казус е дискутирам много пъти от много хора. Аз не съм счетоводител и нямам представа кое как е, но понеже съм любознателен, е нещо което ми е любопитно.

Фактура (не касова бележка) ще издадеш когато парите си ги прехвърлиш по банковата ти сметка (фирмената). В пейпал може всеки да направи бизнес сметка и на папата, ако иска. Осчетоводяваш го като приход от дейността. Ако си фирма (ет - самоосигуряващ се или на трудов договор) - така или иначе се осигуряваш - едното няма нищо общо с другото.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Вариант 1 - физическо лице
стока + транспорт + други разходи + ДДС = 6,00лв обявена продажна цена на сайта ти.
правят се поръчки за 10 бр. през месеца. Получаваш си парите в пейпал, прехвърляш си 60 лв в джоба (като физическо лице) и чукваш 1 касов бон за 10бр. х 6лв = 60 лв. Дължиш 10 лв ДДС на държавата за следващия месец. Ако вържеш пейпала с кредитна карта издадена в чужбина и теглиш на банкомат през нея - ДАНС да вървят да си играйкат с кукли и камиончета.

Ако си вържеш пейпала с кредитна карта,издадена в чужбина продължаваш ли да дължиш тези 10лв на НАП:).Тези 10 лв(от 60-те лв) идват от данъка като физическо лице 14%,нали така?
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Ако си вържеш пейпала с кредитна карта,издадена в чужбина продължаваш ли да дължиш тези 10лв на НАП:).Тези 10 лв(от 60-те лв) идват от данъка като физическо лице 14%,нали така?
Ако кредитната ти карта е издадена в чужбина - няма да могат да ти хванат спатиите - не извършваш никаква дейност (търговска, трудова) на територията на страната и не си им в юрисдикцията. 10-те лв е ДДСто, което е формирано при продажбата 50лв без ДДС + 10лв ДДС и като продаваш с касова бележка ги дължиш на хазната (ако си регистриран по ЗДДС).
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Принципно съм съгласен с казаното. Но само гърците издават на чужди граждани карти дали дебитни или кредитни. Бях питал скоро една американска банка любезно отговориха че след като им посоча адрес в щатите ще ми кажат най краткия път до клона и лично очи в очи ще им стана най добрия клиент. С две думи отрязоха ме любезно.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Аз пък се интересувам от друго... имам продукт, който желая да продавам САЩ . Бих могъл да изпратя да речем 100-на бройки до мой приятел там, който ще отговаря за местния шипинг, но искам да попитам някой би ли се наел да изработи сайт по техен стандарт+оптимизация?
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Така прочетох темата за картите. Мнението ми е, че е доста рискова операция поне на пръв поглед. Ще се задълбоча да видя какво ще стане. Интересно ми беше да науча някоя Американска банка няма ли която да предлага дебитна карта със сметка.
Кой са предимствата PayPal не взима такси ако прехвърляш към американска банка. Банката е извън EU. И все пак това е Америка.
По случая само да спомена до колкото знам на студенти заминаващи на бригада им се издават такива карти. Моля някой ако знае нещо по въпроса да сподели.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

В пейпал може всеки да направи бизнес сметка и на папата, ако иска

Ами veryfication? Не става то така!

Ако си вържеш пейпала с кредитна карта,издадена в чужбина
Ще ти поискат документи от paypal и ако не им ги изпратиш губош акаунта.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Ами veryfication? Не става то така!

Ще ти поискат документи от paypal и ако не им ги изпратиш губош акаунта.

Изказах се фигуративно.
Активацията на кредитната карта става с 4 цифрен код
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Фактура (не касова бележка) ще издадеш когато парите си ги прехвърлиш по банковата ти сметка (фирмената).

X праща по твоя (на фирмата ти) пейпал пари. Част от тях ги харчиш за хостинг. друга част отиват по банковата ти сметка. Издаваш фактура, и? Кой е контрагента по фактурата, Х? Какво я правиш тази фактура? На кой я даваш? На нап ли само? очевидно на Х не му трябва, защото сумата е друга.... Ами ако Х иска фактура за цялата сума дето ти е изпратил по пейпал какво правим?

Мисля че не е много правилно твоето становище.

Другите какво мислят?
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Ако искаш да си изряден, трябва да пуснеш фактура за цялата сума, постъпила по банковата ти сметка, за стоки и услуги, които си предоставил. Как ще платиш за хостинг не е проблем на НАП, а уви твой.
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Ако искаш да си изряден, трябва да пуснеш фактура за цялата сума, постъпила по банковата ти сметка, за стоки и услуги, които си предоставил. Как ще платиш за хостинг не е проблем на НАП, а уви твой

Не мога да разбера горното.

Пайпал не е банкова а платежна сметка. Ясно че пускаш фактура за цялата сума по банковата сметка.

Въпроса е какво правиш с разликата между сумата която си получил по пейпал и тази по банкова сметка?

Х праща 100 лв. по пейпал. Ти харчиш 10 лева за нещо. Останалите 90 ги засилваш към банката. Плащаш такса и ти остават да речем 87лв по банковата сметка.

Издаваш фактура за 87 лв на Х ... и той се чуди защо...

--------

Или чукаш касова бележка за 100 лв. по пейпал - осчетоводяваш като приход някакъв от извършени услуги в държава извън ЕС. После харчиш 10 лева за хостинг - прилагаш фактурата от хостинг компабията на името на твоята фирма и го осчетоводяваш като разход.

Таксата за пейпал -> банкова сметка я осчетоводяваш като нормална такса взимана от банка, плащане на пос, и прочие - не знам как точно, но мисля не е проблем.

87лв не ги отразяваш никъде (пари на път за времето от което иницираш трансфера то момента в който ти влизат в банката, примерно) - то е все едно да местиш пари между 2 сметки на една и съща фирма... няма фактура.

Ако Х иска фактура му пишеш една за 100 лв. и закащаш касовия бон

Аз като човек който не разбора мисля че така трябва.

-----------

Въпроса е дали може да се мине чисто без касовата бележка за 100 лв а само с фактура за 100лв ?
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

Касова бележка се издава САМО ако сделката е станала на територията на страната и си взел парите КЕШ, В БРОЙ или НА РЪКА.
ЗДДС пише:
чл.118
(2) Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация. Фискална касова бележка (фискален бон) е и касовата бележка (системен бон), издадена от одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.


Покрай цялото счетоводно бърборене, съвсем пропуснах - как си представяте да си вържете пейпала с фирмените сметки? С личните ви кредитни карти - да, но с фирмените? Ако има начин - искам и аз :D
 
От: онлайн продажба от България в САЩ?

чл.118
(2) Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация. Фискална касова бележка (фискален бон) е и касовата бележка (системен бон), издадена от одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.

А когато продажбата не става в търговски обект?
 

Горе