чек от PPC партньор в САЩ

trafikant

New Member
здравейте.
насъбраха ми се кинти при PPC-то
първият път ще пращат чек, но ме питат за SSN и данъчен номер
някой получавал ли е чекове от САЩ?

да им напиша ЕГН-то си вместо данъчен номер? понеже нямам фирма.
съпорта им ми написа да се консултирам в местната данъчна служба (щот не знаят какви са умници тука)
дали да не отида в някоя банка да питам?
 
От: чек от PPC партньор в САЩ

Няма как да дадеш SSN, при положение, че нямаш такъв.

Мисля, че трябва да попълниш формуляр W-8BEN и да го пратиш на платеца на дохода.

Когато получиш чека, отиваш в някоя банка и там ще ти вземат парите, не се притеснявай.

Най-добра банка за осребряване на чекове (стара тема).

Датата на получаване на дохода, съгласно ЗДДФЛ, е датата на получаване на чека. Тоест когато получиш чека в пощенската кутия, още същия ден може да го занесеш в банката. Умножаваш доларите по курса на БНБ за този ден за да разбереш колко ти е дохода съгласно българското законодателство (в лева).

Гледай датата на получаване на дохода да бъде датата, на която си занесъл чека в банката (защото не можеш да докажеш кога си получил чека в пощенската си кутия). В банката ти дават копие от бланката във връзка с инкасирането на чека - там пише дата.

Обърни внимание, че датата на получаване на дохода съгласно закона няма нищо общо с датата, на която действително си получил парите в банковата сметка. Може примерно да получиш чека днес, да го занесеш пак днес в банката, обаче да получиш пари по сметката си след два-три месеца. Данък дължиш, независимо дали реално си получил парите - получаването на чека е основание за плащане на данък, не получаване на парите по сметката.
 

Горе