1 година на друга планета и 1 година на земята

Божествено ръкотворство - Тези снимки се обработват преди да се пуснат от НАСА и т.н.. - дава им се цвят и т.н.. - не ти се иска да виждаш оригиналите, не би разбрал нищо.

На какво прилича Вселената? две паралелни линии не само, че не се пресичат, но и се раздалечават. Другата теория, предполага, че се пресичат 2 пъти, и може да си представиш формата като на БАЛОН.

Какво представлява краят?
Студена вселена най-вероятно. Това ще го знаем, като знаем повече за тъмната материя и тъмната енергия.

Сътворението на Света - Последното изречение е точно, както и това, че всяка една точка от вселената, е център на вселената, понеже разширението е геометрично. Сложи на един балон 20-30 точки с фулмастер, и започни да го надуваш - всяка точка се разширява спрямо останалите точки, които си нарисувал. Всяка една точка ще ти изглежда като центъра на вселената, защото всичко се отдалечава спрямо нея.

Тея неща повече ще се знае, като има повече детайли за тъмната енергия и тъмната материя. Че вселената се разширява, това е факт - не е някакво твърдение, недоказано. Проблема е, че колкото по-далече гледаме, разширенето е все повече в червения спектър, което означава, че всичко се отдалечава от нас, че и ускорява.
Може да си го представиш като - на една маса да сложиш 2 ябълки - и ябълките да не се движат, но масата да се удвои и така разстоянието се увеличава между тях.
Та това ускорение, с което всичко се отдалечава от нас, наричаме тъмна енергия. Виждаме ефекта му, но не знаем подробности.

пс: примерите са простички колкото да може да разбереш много базови неща и да може да си ги визуализираш.
 
Божествено ръкотворство - Тези снимки се обработват преди да се пуснат от НАСА и т.н.. - дава им се цвят и т.н.. - не ти се иска да виждаш оригиналите, не би разбрал нищо.

На какво прилича Вселената? две паралелни линии не само, че не се пресичат, но и се раздалечават. Другата теория, предполага, че се пресичат 2 пъти, и може да си представиш формата като на БАЛОН.

Какво представлява краят? Студена вселена най-вероятно. Това ще го знаем, като знаем повече за тъмната материя и тъмната енергия.

Сътворението на Света - Последното изречение е точно, както и това, че всяка една точка от вселената, е център на вселената, понеже разширението е геометрично. Сложи на един балон 20-30 точки с фулмастер, и започни да го надуваш - всяка точка се разширява спрямо останалите точки, които си нарисувал. Всяка една точка ще ти изглежда като центъра на вселената, защото всичко се отдалечава спрямо нея.

Тея неща повече ще се знае, като има повече детайли за тъмната енергия и тъмната материя. Че вселената се разширява, това е факт - не е някакво твърдение, недоказано. Проблема е, че колкото по-далече гледаме, разширенето е все повече в червения спектър, което означава, че всичко се отдалечава от нас, че и ускорява.
Може да си го представиш като - на една маса да сложиш 2 ябълки - и ябълките да не се движат, но масата да се удвои и така разстоянието се увеличава между тях.
Та това ускорение, с което всичко се отдалечава от нас, наричаме тъмна енергия. Виждаме ефекта му, но не знаем подробности.

пс: примерите са простички колкото да може да разбереш много базови неща и да може да си ги визуализираш.
Бях чувал, че след разширяването ще започне да се свива. Това разширяване е било просто като инерция от първоначалния взрив или нещо подобно. Не помня точно как го обясняваха. А защо и да се разширява и че да е доказано. Малко конспирация ама то и преди слънцето се въртяла около земята и земята плоска, но ..
Може би си прав. Не съм чел толкова по темата признавам.
 
Тук няма конспирации, разширението става известно след Хъбъл, като започва да гледа все по-далече и далече, и учените забелязват, че всичко се отдалечава с все по-голяма скорост.
Иначе да - студена вселена като край /топла вселена / смачкване, и т.н.. - това са теории, които за да имат тежест, трябва да се разбира тъмната енергия какво е и това ускорение защо се случва



 
  • Like
Реакции: OSH
Тук няма конспирации, разширението става известно след Хъбъл, като започва да гледа все по-далече и далече, и учените забелязват, че всичко се отдалечава с все по-голяма скорост.
Иначе да - студена вселена като край /топла вселена / смачкване, и т.н.. - това са теории, които за да имат тежест, трябва да се разбира тъмната енергия какво е и това ускорение защо се случва



При мен когато напиша в Гугъл : “студена” и ми препоръчва да допълни “студена баклава”
Така че не се чуди. За сега не съм прочел нищо, а отивам до магазина
 
Не знам защо съм я пропуснал тая тема, но евала на @ReminD за лесно разбираемите обяснения. Разширяването на вселената настрана, по въпроса от темата на много хора вероятно ще им е много интересно да прочетат за ТО и СТО, и за времепростанството (или пространство-времето). Интерстелар ми е много любим филм и е базиран на тези теории, с изключение на последната част, където героя влиза в черната дупка. За тази част варианти има много, като най-вероятния е да е загинал много преди това, макар и за някой, гледащ го от разстояние, да изглежда все едно той постоянно влиза по-навътре, докато просто не изчезва заради разстоянието.

Теорията на относителността и времепространството са най-малко сложни за разбиране ако ги гледаш обяснени в клипче.
Ето едно готино по въпроса от темата тук
Ето и едно, опитващо да предположи какво би станало ако наистина можехме да се доближим толкова до черна дупка:

Много готина тема, макар и не за тоя форум.
 
А вярно ли е, че материята не се създава или умира ? Като енергията.

Според Wikipedia:
В теорията на относителността на Айнщайн е показано, че енергията и масата са едно и също нещо и не могат да съществуват едно без друго. Новото е, че материалните частици (съдържащи атоми) могат да бъдат превърнати в нематериални форми на енергия, каквито са светлината или топлината. По този начин в една изолирана система въпреки че материята и „чистата енергия“ могат да се превръщат една в друга, цялата маса и цялата енергия на системата остава константа с времето за всеки наблюдател. Ако енергия в каквато и да е форма напусне тази система, то масата на системата намалява в съответствие със загубата.
 
Последно редактирано:
Мисля, че тук отговорът е E=mc2 . Ама не знам, защото има материя, която може да няма маса. Сигурно @ReminD ще знае повече.
 
  • Like
Реакции: OSH
Мисля, че тук отговорът е E=mc2 . Ама не знам, защото има материя, която може да няма маса. Сигурно @ReminD ще знае повече.
Matter makes up all visible objects in the universe, and it can be neither created nor destroyed.

Науката казва това, но да видим и Remind дали няма да добави нещо друго
 
Е енергията си е свойство на материята. Енергията може да я въртиш от един тип в друг, но тя остава същата - не се променя

И енергията все пак е просто число, докато материята си е материя :) - има физически величини. Също има и маса - масата пак е свойство на материята, което пък е енергия.
E = mc2 променя доста неща, защото според Нютоновата механика - енергията в системата може да дойде само от движение, скорост, и т.н. докато при E=mc2 - масата допринася за енергията в една система - частица в покой, енергията и е съотносима спрямо само това, че има маса.
затова казват, че са свързани - но не материята, а масата.


Щото материята, ако кажем, че е нещо, което има маса, то масата е енергия ( тип /вид / енергия ).
 
Последно редактирано:
Това, което си пуснал е обида за всеки човек, учил астрофизика, на твое място бих го поставил в някоя от конспиративните теми.

Това особено е брутално гнусно написано и обидно:



Нямам думи... Дали първокласник го е превеждал и се е мъчил да прави преразказ от запомненото, но е под всякаква критика.

Та каква ти е идеята с тоя текст тука?
Искам да питам (с надеждата за прости и ясни - а не увъртолени в сто допълнителни научни формулировки, та да се промени и забрави първичният въпрос - обяснения). За произходът на вселената ме интересува:

От къде е? От популярната точка ли?
Тя от къде се е взела?
Ако има отговор, друг въпрос: от къде произхожда това, от което точката се е образувала?
Ако не е точка, а някакъв друг произход: от къде произхожда той? И от къде произхожда това, от което произхожда?

И друго:
Какво има след края на времето и пространството? И съответно какво е имало преди началото им? (Нищо ли е?)
 
Мисля, че тук отговорът е E=mc2 . Ама не знам, защото има материя, която може да няма маса. Сигурно @ReminD ще знае повече.
Може частици в покой, с маса 0 , пак да имат енергия - пълната формула на Е=мс2 е :
E2 = p2c2 + m2c4 - частици като фотоните, имат енергия, а нямат маса, защото имат импулс.


А вярно ли е, че материята не се създава или умира ? Като енергията.

@dimitur7 Материя се създава много лесно, както и унищожава :) - чрез енергия. Но МАСАТА - ЕНЕРГИЯТА не може.
 
Последно редактирано:
@етерИум Според по-горното, времепространството няма начало или край, то е функция на физичните закони. То си е просто начин за нас да разбираме и работим със средата, която познаваме и опознаваме, в това число вселената. Преди вселената е имало не нищо, а просто друго нещо, различно от вселената сега. Наи-вероятно можем да приложим почти всичко, което знаем, към невселената (ако има такова нещо). След като тя вече не е такава, каквото я разбираме, пак ще има друго нещо. Според мен, проблемът ни е че ние имаме начало и край (всички живи организми), а и разбираме времето като число показано на часовника, и от там смятаме че всичко работи така и трябва да спазва същите закони. Ако опиташ да разбереш времепространтвото, то не изисква никакво начало и край, поне не по начина, по който го виждаме и ние.
 
@етерИум Според по-горното, времепространството няма начало или край, то е функция на физичните закони. То си е просто начин за нас да разбираме и работим със средата, която познаваме и опознаваме, в това число вселената. Преди вселената е имало не нищо, а просто друго нещо, от вселената сега. Наи-вероятно можем да приложим почти всичко, което знаем, към невселената (ако има такова нещо). След като тя вече не е такава, каквото я разбираме, пак ще има друго нещо. Според мен, проблемът ни е че ние имаме начало и край (всички живи организми), а и разбираме времето като число показано на часовника, и от там смятаме че всичко работи така и трябва да спазва същите закони. Ако опиташ да разбереш времепространтвото, то не изисква никакво начало и край, поне не по начина, по който го виждаме и ние.

Мда, съгласен и аз. Етериума пита някакви въпроси, на които никой не знае отговора. Знаем, че се разширява вселената - и то във всички посоки, тоест в някакъв предишен период е било всичко по-близо. И това още 30-те години Хъбъл е установил, че в момент от времето, тая система е била много близо една в друга. Нещо е предизвикало тази 'експлозия', която благодарение на тъмната енергия, не само, че не намалява скоростта си, а се увеличава и то в далечни много такива галактики, скоростите са близки до светлинните.

@етерИум Погледни теория на струните, може да ти се види интересна.



Намерих ти и много готина документалка, последно я бях гледал преди 10-тина години от арената - пускам да си припомня, много добре беше направена. И за виктор и димитър пак - много готино филмче!
 
Последно редактирано:
Тоест:
- Преди Вселената е имало просто друго нещо.
- Време-пространството е безначално и вечно (и няма нужда да има начало).
- "Времепространството няма начало или край, то е функция на физичните закони", но няма никакъв отговор на "От къде произхождат физичните закони". На "Защо произхождат" също, но няма и нужда да има причина (вероятно се питам - аз и много други - за причината, поради обусловеностите на моето собствено съществуване.)

Но е 100% сигурно, че нещата за наличието на Първоизточник, Вечно съществуваща първопричина за всичко, Бог и т.н. от религиозните доктрини и разните наречени "духовни" учения, са пълна измислица. (Макар че на тия въпроси "никой не знае отговора".)

Вие ми говорите за безначално, безкрайно и безпричинно съществуване явно (за което дори не било необходимо обяснение). От което заключавам, че сме в тема за божественото естество на съществуването, примерно.
Така излиза.
:)
 
Е то виж само как звучи : "преди време пространството какво е имало". Това е като да те попитам и да ми кажеш как е и какво е преди да си се родил :) . Пък дано скоро да има някакъв пробив откъм тези неща.
 
Еми ше го изчакаме с надежда тоя пробив, пък дотогава ще изкараме на лични вярвания (научни и който каквито други има).
 
Тоест:
- Преди Вселената е имало просто друго нещо.
- Време-пространството е безначално и вечно (и няма нужда да има начало).
- "Времепространството няма начало или край, то е функция на физичните закони", но няма никакъв отговор на "От къде произхождат физичните закони". На "Защо произхождат" също, но няма и нужда да има причина (вероятно се питам - аз и много други - за причината, поради обусловеностите на моето собствено съществуване.)

Но е 100% сигурно, че нещата за наличието на Първоизточник, Вечно съществуваща първопричина за всичко, Бог и т.н. от религиозните доктрини и разните наречени "духовни" учения, са пълна измислица. (Макар че на тия въпроси "никой не знае отговора".)

Вие ми говорите за безначално, безкрайно и безпричинно съществуване явно (за което дори не било необходимо обяснение). От което заключавам, че сме в тема за божественото естество на съществуването, примерно.
Така излиза.
:)
Има хора, които описват съществуването на Бог и че той е създал всичко. Просто в религията е обяснено, така че да се разбере лесно.
Така сякаш Бог е онзи, който е създал вселената, а както виждаш ние не знаем как е създадена. Аз лично вярвам, че е така, но как и защо е написал книгите и как го е разбрал не знам
 
Материя се създава много лесно, както и унищожава :) - чрез енергия. Но МАСАТА - ЕНЕРГИЯТА не може.
Matter makes up all visible objects in the universe, and it can be neither created nor destroyed.

Не те разбрах..
 
Има хора, които описват съществуването на Бог и че той е създал всичко. Просто в религията е обяснено, така че да се разбере лесно.
Така сякаш Бог е онзи, който е създал вселената, а както виждаш ние не знаем как е създадена. Аз лично вярвам, че е така, но как и защо е написал книгите и как го е разбрал не знам
А кой е създал Бог?o_O
 

Горе