1 грам абонаментно златно кюлче Tavex

The Shuttle

New Member
Здравейте,

От скоро съм тук, защото съм решил да взема живота си ръце, докато все още съм млад и искам да осигуря бъдещето си, но това е тема за друг разговор.

В първия ми пост тук исках да попитам за вашето мнение относно абонамента на Тавекс, който съм споменал в заглавието и дали смятате, че е добре да се инвестира някаква сума в него.

Благодаря предварително за вашите отговори и извинявайте ако съм объркал нещо. Ще се науча с времето :)
 
защото съм решил да взема живота си ръце, докато все още съм млад и искам да осигуря бъдещето си, но това е тема за друг разговор.
Щом си млад значи трябва да се насочиш към по-рискови с висока доходност инвестиции а не към злато.


относно абонамента на Тавекс
Аз препоръчвам igold
 
Щом си млад значи трябва да се насочиш към по-рискови с висока доходност инвестиции а не към злато.



Аз препоръчвам igold
Наскоро започнах и с акциите, но все още проучвам пазара и се опитвам да взема решение от къде да започна. Знам, че трябва да се насоча към нещо различно от гигантите в акциите, които са по-скоро за запазване на парите от колкото към увеличаването им.
 
А какво мислите за абонамента? Мен ми изглежда яко да платиш 12 и да вземеш 1 безплатно.

Има ли проблем да се купува или да си търсим PAMP примерно? След като е Au 999.9 има ли значение производителя при по-нататъшна продажба?

Дайте акъли.
 
има ли значение производителя при по-нататъшна продажба?
Има, да. Например продуктите на рафинерията Valcambi са признати на всякъде и където и да отидеш по света, можеш да ги продадеш на борсови цени.

Има доста форуми за инвестиционно злато, където може да се намери повече информация и по- компетентни мнения
 
Абонаментните са на Nadir metal rafineri, продукта е по-скоро маркетингов, носи логото на търговеца. Ако няма проблем с търговеца, не виждам защо да не се инвестира. И аз се хванах на хорото, ще видим при евентуалното обратно изкупуване някога :)
 
Не знам какво могат да ти помогнат тия хора тук. 90% от тях са предприемачи на сайтове за жълти новини.
 
Нямам приятели в тези среди, така че нямам с кого другиго да се консултирам така или иначе. А и другите гледни точки никога не са в излишък поне според мен.
 
Абонамента на Тавекс много ми допада. 13-тото кюлче на практика ти елиминира спреда (разликата изкупува/продава). Това, че всяко кюлче е само грам също ми допада, защото при нужда мога да продам само толкова, колкото ми трябва. При по-големите кюлчета не можеш да си отчупиш парче, т.е. продаваш го цялото дори ако ти трябва доста по-малко пари. Когато на Тавекс им приключи промоцията ще мина на 2.5 грама кюлчета я от Valcambi, я от Pamp. Но докато я има тази промоция няма никакъв смисъл, защото дори и ако на Тавекс кюлчето би се изкупило с едни 5-6% под борсовата цена от някой друг, това пак ще е по-малка загуба от колкото е разликата м/у неговата цена и тази на Pamp и Valcambi в момента.
Бях писал и в една друга тема, но личното ми мнение е, че почваш с колкото кюлчета можеш и от там насетне купуваш всеки месец по толкова докато нещо не ти се случи или изпаднеш в някаква невъзможност да го правиш. Накрая ще имаш не лошо количество злато, на средна цена която нито ще е най-високата, нито най-ниската. DCA, с други думи.
 
Принципно не одобрявам инвестицията в злато на млади хора. Предполагам има и по-доходни активи. Ако си над 50 е разбираемо. Както и да е. Злато/кюлче е по-добре от алткоини.
Проблема при мен беше, защото си го мислих, трудното съхранение. Ако го държиш и вас не става, за трезор - трябва да плащаш.
Едни мои роднини преди 2 години ги обраха, обикаляли със златотърсач в къщата. Добре, че държали кеша и златото отделно.
Все пак добре си ориентирал- поздравления - Злато, сребро, диаманти. Пестене му е майката, докато не ти хрумне къде да ги вкараш.
С този акъл далеч ще стигнеш.
 
Ако почнеш да мислиш за злато и сигурност чак на 50, ще си доста закъснял и неподготвен. Нищо не те спира да го правиш отсега, и да си правиш и по-рисковите инвестиции заедно със златото. Аз не съм спирал да купувам BTC, например.
 
Принципно не одобрявам инвестицията в злато на млади хора. Предполагам има и по-доходни активи. Ако си над 50 е разбираемо. Както и да е. Злато/кюлче е по-добре от алткоини.
Проблема при мен беше, защото си го мислих, трудното съхранение. Ако го държиш и вас не става, за трезор - трябва да плащаш.
Едни мои роднини преди 2 години ги обраха, обикаляли със златотърсач в къщата. Добре, че държали кеша и златото отделно.
Все пак добре си ориентирал- поздравления - Злато, сребро, диаманти. Пестене му е майката, докато не ти хрумне къде да ги вкараш.
С този акъл далеч ще стигнеш.
Да, съгласен съм, че може би трябва да се насоча към нещо по-рисково. Просто понякога като тръгна да се информирам към една част и стигам до някакви задънени улици, а реално парите ми стоят и се обезценяват с всеки изминал ден. Но да, това не е оправдание като цяло, наистина трябва на тези години да се насоча към нещо по-рисково.
 
Ако почнеш да мислиш за злато и сигурност чак на 50, ще си доста закъснял и неподготвен. Нищо не те спира да го правиш отсега, и да си правиш и по-рисковите инвестиции заедно със златото. Аз не съм спирал да купувам BTC, например.
Това също е добра идея. Като цяло този абонамент на Тавекс не е никак скъп и спокойно мога да заделям за него всеки месец и пак да имам по-рискови стъпки. Имам такава възможност поне засега.
 
Да, съгласен съм, че може би трябва да се насоча към нещо по-рисково. Просто понякога като тръгна да се информирам към една част и стигам до някакви задънени улици, а реално парите ми стоят и се обезценяват с всеки изминал ден. Но да, това не е оправдание като цяло, наистина трябва на тези години да се насоча към нещо по-рисково.
Идеята ми беше, че правилно си се ориентирал независимо в какво ще инвестираш. Темата е доста дълга, ще опитам да обощя как го виждам аз.
Ако нямаш много свободно време или сериозни интереси, златото и недвижимостите са вариант, но със малък марж според мен. Защото се ползват за защита на парите, а не за печалба.
Прието е, човек докато е по-млад да гони печалбата и като поостарее да търси начини да я запази с по-малко усилия.
Също така по-рисковите операции могат да ти дадат опита който пасивното инвестиране не дава. Примерно какво би научил всеки месец само купувайки злато. Това е просто пример.
Но ако примерно имаш интереси в областта на търговията, може да научиш доста повече, може и да загубиш, но опита си е опит. Срещаш различни хора, маркетинг мениджмънт, изчисляване на приходи разходи, прогнозиране и т. н.
Или дори да вземеш права за дадено приложение или програма и да го предлагаш в Бг, пак ще създадеш контакти и ще придобиеш опит.
Седял съм на маса със строители, седял съм на маса с компютърни инженери, с хора от малкия бизнес и с предприемачи с няколко бизнеса. Повярвай, нещата за които си говорят на всяка маса са коренно различни, за мен най-ползотворни са били срещите с хората от големия бизнес. Някакси техните виждания за нещата и като цяло опита им е на друго ниво. За това и като цяло са по успешни, просто мотивацията им е по различна.
Но пак казвам, всичко опира до това ти къде искаш да си и какви са ти приоритетите в живота. Също и с какво време разполагаш и можеш да осигуриш в бъдеще. Важно е да се познаваш добре, за да не се и надцениш, това би било грешка също.
И накрая, независимо по кой път ще поемеш, важно е че си осъзнал, че парите в банката не е вариант. Те трябва да работят.
 
Абонамента на Тавекс много ми допада. 13-тото кюлче на практика ти елиминира спреда (разликата изкупува/продава). Това, че всяко кюлче е само грам също ми допада, защото при нужда мога да продам само толкова, колкото ми трябва. При по-големите кюлчета не можеш да си отчупиш парче, т.е. продаваш го цялото дори ако ти трябва доста по-малко пари. Когато на Тавекс им приключи промоцията ще мина на 2.5 грама кюлчета я от Valcambi, я от Pamp. Но докато я има тази промоция няма никакъв смисъл, защото дори и ако на Тавекс кюлчето би се изкупило с едни 5-6% под борсовата цена от някой друг, това пак ще е по-малка загуба от колкото е разликата м/у неговата цена и тази на Pamp и Valcambi в момента.
Бях писал и в една друга тема, но личното ми мнение е, че почваш с колкото кюлчета можеш и от там насетне купуваш всеки месец по толкова докато нещо не ти се случи или изпаднеш в някаква невъзможност да го правиш. Накрая ще имаш не лошо количество злато, на средна цена която нито ще е най-високата, нито най-ниската. DCA, с други думи.
Не продаваш нищо, стейкваш и вземаш заем. :)
 
Гледам че при Тавекс златото е хвръкнало много... Който си купи миналата година по това време кюлчета по 1 гр за 100-110 лв много спечели в момента, а уж не било за краткосрочна инвестиция...
 
Започна да скача още бая преди бития кон.. РЕЖИСУРА брат Пит, Т Е А Т Ъ Р, който в крайна сметка така или иначе няяя как да догони дори инфлацията.. АМА блажени са веруЮщите, че са на далавера 😆
 
Нормално е златото да скача: Руско-натовска война в бившата УССР, война Израел - Хамас, предстояща израелско-иранска, американско-йеменска, предстояща китайско-тайванска(американска), потенциален разпад на Пакистан.... Приказки за нови пандемии и какво ли още не, плюс усещането във все повече хора, че тая работа с имотния балон няма да я бъде. Добре си се ориентирал към златото. Ако всеки месец трупаш по малко злато, след 5-10 години ще имаш прилична сума, част от която можеш да обърнеш в пари и с нея я да инвестираш в имоти и акции, я да правиш бизнес. По моя сметка обаче, 13-тото кюлче на Тавекс не е чак такава оферта, освен ако 100 и няколко лева не са ти таванът на възможностите месечно. За дребни инвеститори/стакъри най-добрата опция е или златен австрийски дукат (от 3,44 гр. с лика на император Франц Йозеф на него, струва към 500 лв в момента, преди няколко месеца беше на 430-440), или 20 франка Наполеон III (или въобще еквивалентни суверени от 6,45 грама), или една четвъртинка суверен на Елизабет II или Чарлз III (особено на дядо Карл, щото вероятно няма да управлява дълго и ще имат нумизматична стойност). Кюлчетата са изгодни, ако говорим за по-голям грамаж и сума. Въпреки че заради 20-те % ДДС много хора биха те посъветвали да не го правиш, според мен помисли и за сребро (златото на бедните, както му викат). Цените му все още са достъпни, за 64-65 лева си взимаш 1 тройунция, а според редица сериозни анализатори, след някоя друга година естественото състояние на нещата ще се върне, т.е. съотношение от 15 към 1 сребро/злато и тогава ще си на печалба. За последните 20 години цената на среброто е скочила със 100 % грубо казано. PS Но най-важното е докато си млад и работоспособен, да бачкаш здраво и да пестиш много. Докопай всеки възможен източник на кинти и го направи докато все още имаш тази възможност, защото живеем във време, когато много лесно безработицата може да се увеличи десеторно и да си купуваме хляб с ръчна количка с пари, докато пред панелките падат ракети и дронове-самоубийци.
 
По моя сметка обаче, 13-тото кюлче на Тавекс не е чак такава оферта, освен ако 100 и няколко лева не са ти таванът на възможностите месечно.
Можеш сам да си опредеряш тавана, според възможностите. До 5 броя месечно, което вече е колкото месечната ипотека :D И съответно получаваш 5 на дванадесетия месец...
 
Последно редактирано:

Горе