40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Съгласен съм с всичко казано по темата за живота на помощи, но такива тук мисля че няма. Те не са по подобни форуми.
По темата как безработен нищо не прави мога да споря до откат. Със сигурност има лентяй, но аз съм безработен и не искам да бъда слаган под общ знаменател с останалите. Дълго време съм без работа, не съм спрял да търся, но не съм спрял да опитвам да направя нещо мое. Да, има проекти, но им трябва време. До тогава за да оцелея и да се справям се нуждая от работа. А такава без връзки няма. Това е. Сит на гладния не вярва и знам, че ще ми опонирате. Не пожелавам на никой да го научава сам. Както е казано по-горе: Положението е страшно. Преди 3-4 години от 10 изпратени получавах мин 5 обаждания за интервю. Сега и от 100 не мога да се похваля с 5. А за тези 3-4 годни съм натрупвал и друг опит, нали? Няма как да съм го загубил.
Не искам да напускам страната, но след толкова време и като виждам как приятели и познати бягат и се стабилизират навън прага ми на поносимост скоро съвсем ще се свие.
Казвате касовите апарати виновни. Аз съм на светло - данъци, осигуровки, фирма. Държавата ме следи и проверява. Никой не знае обаче нищо за онези на държавна службица, които "чукат частно" след 17ч. И те ми бутат и цените и клиентите. За тях и 50лв от монтаж са си 50лв. За мен няма как да са, защото са -35%. И не познавам някой, който ще се гърби 5-6 часа за 20лв, от които трябва да задели и за осигуровки.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Проблема на тая държава е че 44-45 г. разни шумкари унищожиха БГ предприемачите.
В момента ни управляват техните наследници, независимо дали са червени, сини, оранжеви, гербави.
И в същия дух в момента се мачкат и пречупват предприемачите, чрез бюрократичен рекет, глоби, недопускане до конкурси и еврофинансиране.
Или казано с 2 думи: Злоупотреба с Власт и Корупция (което би трябвало да означава едно и също)

Един пример случил се на мой приятел наскоро. Отваря ново магазинче и му искат план за противопожарна безопасност и действие при пожар (не помня буквално как се казва този документ). Та този приятел си плаща на една фирма да му го изготви на нормална цена. Но Бюрократа, който трябва да одобри плана категорично го отхвърля и праща приятеля ми в при други, които да му напишат този документ - срещу "скромната" сума от 300лв.

Е сега ми кажете, как един прохождащ предприемач ще успее, като още в началото му се искат едни неформални данъци и такси, които реално са си рекет.
И реално вместо да се насърчават младите да се развиват и да се захванат с нещо, то държавата им подлага крак при всеки удобен случай.


Та за да се оправи положението в тая държава, трябва значително да се намали корупцията и подобни злоупотреби.
А за еврофондовете положението е много по-зле.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

В момента има млади хора, които се опитват да работят, но не им позволява точно това правителство. Участвам в един екип, който разработваме проект в социалната сфера, който ще спести на държавата милиони, ако стане факт. Никой обаче не иска да го финансира, без да вземе рушвет ... това ако не е кражба от данъкоплатците не знам какво е..
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Ей ще ме навиеш да гласувам за БСП накрая,то и без това друг алтернатива не остана
Браво, защо не ти го казал когато влезе там ? :lol:


После гласувайте за ГЕРБ или СДС - от 2009 от 120 държавни предприятия - 80 са във фалит, после питайте защо няма работа за ТУ... Ще се сетите за Станишката и за социална политика, ама да не е късно само.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

В момента има млади хора, които се опитват да работят, но не им позволява точно това правителство. Участвам в един екип, който разработваме проект в социалната сфера, който ще спести на държавата милиони, ако стане факт. Никой обаче не иска да го финансира, без да вземе рушвет ... това ако не е кражба от данъкоплатците не знам какво е..

Има и други възможности за финансиране, освен държавата. Ако е толкова "добър" проекта, начин винаги има. В краен случай може дори чрез организация като Kickstarter (Европа мисля само проекти от UK могат да кандидатстват, но има алтернативи). Да не говорим за хилядите иновативни модели на финансиране, който има сега благодарение на социалните мрежи.

Който иска, намира. Останалото е оправдания и оплаквания.

П.П. - защо някои хора не остават без работа, а други винаги някой им е виновен? Предполагам знаете отговора :)
 
От: От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Има и други възможности за финансиране, освен държавата. Ако е толкова "добър" проекта, начин винаги има. В краен случай може дори чрез организация като Kickstarter (Европа мисля само проекти от UK могат да кандидатстват, но има алтернативи). Да не говорим за хилядите иновативни модели на финансиране, който има сега благодарение на социалните мрежи.

Който иска, намира. Останалото е оправдания и оплаквания.

П.П. - защо някои хора не остават без работа, а други винаги някой им е виновен? Предполагам знаете отговора :)

Аз никога не съм оставал без работа, но при положение, че съм данъкоплатец и има държавни фондове, които трябват да субсидират определена дейност да дрънча по социалните мрежи е смешно. Не се оправдавам, просто казвам, че проекти се печелят САМО от приближени на ГЕРБ, или такива, които дават рушвети. Както съм обещал в друга тема скоро ще дам и подробности.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

От едно време ми се върти една идея в главата...
Аз виждам няколко основни проблема пред българската, а и почти всички останали икономики.
1. Корупционните структури, действащи в държавата, създаващи несвободна конкуренция.
2. Твърде свободно навлизане на външни инвеститори, които изсмукват паричен обем от държавата и го изнасят.
3. Позволение на големи международни структури на вмешателство във финансовата и законодателна политика на държавата, което води до един вид завземане. Примери за това са ЕС и МВФ.
4. Твърде свободна форма на капитализъм, позволяваща бързо изтегляне на паричният обем в ръцете на малцинство от хора. Страхът от бедност кара хората да трупат капитал... който става пасивен.

Та... идеята ми.
1 стъпка. Налагане на динамичен дисбаланс между входящите и изходящи капитали, чрез използване на математически формули.
Какво имам предвид. Примерно за текущият период печалбите от износ са 100 млрд.лв.; загубите от внос са 150 млрд.лв. Минуса за държавата е 50 млрд.лв. За два периода това са 100млрд. 100млрд от 300млрд са 0,33%. За да осигурим не само възвръщаемост, но и печалба, повдигаме до 40%. Ако цифрите са същите в следващият период, 0.40х150млрд.лв.=60млрд. Баланс за двата периода -> Износ 100+100+60(от данък)=260 Внос 150+150-60=240 => 20млрд. доходи в държавната хазна.

Идеята е всички данъци и такси да се изчисляват динамично, за отделни периоди. За да може да се следи и реагира адекватно на икономическите промени. В момента са сложени някакви правила и каквото сабя покаже. Като се надупиш... сабята по-лесно влиза. :)

2. Премахване на вътрешно-държавните корупционни структури. /Under construction/

2. 90% данък върху чистата печалба на всеки бизнес. За бизнеси с печалба над 100 хил.лв. данъка да се увеличава съответно според сумата до 99,9%.

Част от събраните сума да се разпределят за образованието, здравеопазването(което да е безплатно), културата, инфраструктурата, транспорта(безплатен градски транспорт), НАУКАТА и всички други обществени блага. Всички обществени блага да са безплатни за използване.

С друга част от сумата етапно да се покрият всички външни дългове и да не се създават нови.

С друга част от сумата да се поддържа държавен резерв, който да служи при кризисни ситуации и за осъществяването на проекти.

Останалата част от сумата да се разпредели поравно на всички български граждани.

2.1. Обмислям и някакъв вариант, по който процента данъчно облагане да се определя от стойността на БВП, броят на фирмите и броят на населението. Отново чрез математически формули. Не по-друга причина... просто те са обективни.

3. Данъчното облагане за банките да съответства с тяхната "капиталова адекватност"(мисля, че така се нарича). Това с цел да не се създава инфлация.

4. След като се установи един достатъчно раздробен паричен обем на левове, да се спре издаването на нова валута... и да не се обвързва българската валута с никакви други финансови инструменти.

Неща като излизане от ЕС са ясни.... :)

Общо взето, създаване на "бавен капитализъм" + "социална осигуреност". Тоест хем има грижа за обществото, както би трябвало според конституцията... хем се дава възможност на индивидите да си правят каквото си искат. Но така, като всеки е осигурен.... той ще може да прави каквото си пожелае, без да се страхува от бедността. Така ще се използват вътрешните заложби на всеки човек и обществото ще върви много по-бързо нагоре.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

2. 90% данък върху чистата печалба на всеки бизнес.

Тогава кой ще прави бизнес? И кой бизнес ще е на светло. т. е да обяви чистата си печалба? Аз лично не бих работил за да платя 90 % данък.., на това което съм спечелил.. Освен това всички инвеститори ще избягат ако има подобен данък..
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Ванка, ти от кога премина в крайно левите убеждения.

Само с данъците ще съсипеш 90% от бизнеса а с регулациите и на пълно икономиката.

Шанса ние е тотална резачка на административния апарат, реформа в съдебна власт и либерализиране на секторите, д-вата трябва се оттегли от почти всички сфери, като трябва единствено да съблюдава правилата на играта.

Капитализъм и социална политика води до едно ФАЛИТ. Знам че не си неук в икономиката, запомни ми думите защото те първа ще видиш мателизираните фалити пред себе си.

П.С. Реших ти дам леко насоки.

За да се изсмуче този капитал от БГ, се предлага нещо в замяна, това става само със стоки и услуги. Това е основно! Ние не произвеждаме, а внасяме всичко - ще си отговориш ли защо?
Ние смятам знаеш не издаваме нова валута, под формата на печатане - ние издаваме нова валута при ръст на валутните резерви.
Ако искаш решение на проблема директно минаваме на златен стандарт - така политиците и банките няма как да мърдат - ще има жестоки репреси и ограничения на глупости но това е което имаме нужда в такива моменти изчистване на система. Когато имаш либерализиран пазар + златен стандарт, то тогава имаме форумлата за перфектния икономически растеж в дългосрочен план и ръст на жизнения стандарт. Стандарт базиран на производство, а не на хартийки е реален стандарт.

Д-вата трябва да разпределя под 10% от БВП това трябва да е заложено в конституцията.
За всяка икономика е добре да е открита и да играе на светвния пазар, има много примери за икономики, които се затварят и там се случва пълен батак. Запомни търговията за да се породи има взаимна изгода за двете страни. При наличие на специализация и висока производителност при открит пазар, местната икономика расте!
Когато го видиш това на лице, ние ще сме десетки пъти по-мощни от което сме сега. Но това означава политиците да играят 2 или 3та цигулка, а те няма го позволят. Ще се борят да стават по и по-големи, а това води до все по-лошо и по-лошо.
 
Последно редактирано:
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Нямам крайно леви убеждения, нито крайно десни. Бягам от такива категории... аз мисля, какво може да се направи. И се опитвам да измисля начин, по който да взема позитивното от социализма и от капитализма. Бавен вътрешно-държавен капитализъм... за да са осигурени всички хора... и силен международен капитализъм, за да дърпаме спрямо другите държави. Разбира се... остава и варианта и други държави да се съгласят на идеята и финансовата политика спрямо тях да е неутрална.

Кой ще работи ли? Всеки. Всеки ще работи и то каквото желае. В днешно време почти всеки иска да е бизнесмен или "звезда"... защото взимат много пари. Колко таланти никога няма да бъдат открити... колко айнщайновци вместо да откриват следващата теория за относителността ще анализират движения на валутни двойки... и прочие. Ако имаш да кажем едни 600лв, които да ти идват всеки месец... работи си каквото си искаш за да си искараш отгоре.
Като видиш, че не ти се отдава или не ти харесва... почваш друго, докато си намериш "призванието". Обаче винаги си имаш пари с които да живееш спокойно.

Аз външни инвеститори не харесвам. Ако си оставят дохода в България, окей... ама това са си вече вътрешни инвеститори. Като избягат "външните" инвеститори... ще се появят вътрешни. Така разпределените пари ще позволят създаването дори на обществени предприятия и т.н. Примерно някой предлага идея... и събира хора (инвеститори), които да се включат, ако им хареса идеята.

Смисъла тук е, че ще оцеляват проекти, основани единствено на реална обществена полезност. Освен това, държавата ще се развива на базата на човешки способности и талант, а не на капитал. И прилагането на по-стриктна международна финансова политика ще предотвратява източване на ресурси от държавата. Защото затова средно-статистическият българин обеднява. Защото парите или бягат извън държавата, или бягат концетрирано в джобове на малък брой хора.

Идеята ми е нито дясна, нито лява.... идеята ми е добра, поне за мен. Имам още много да разсъждавам по нея, това ми е ясно. Но с малки стъпки ще стигна до където искам.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Ванка, Всички би било чудесно, в някаква паралелна вселена в които няма икономически закони и човешките предпочитания, както и времевите предпочитания са константна.

Това, което искаш е крайна утопия.Това, което искаш вълка сит и агнето цяло.

Няма как да държиш цяла държава, и тази д-ва да е в ръцете на корумпирани хора и пипалата на д-вата да са навсякъде и същевременно да искаш мощен външен капиталистически обмен.
Всеки сам преценява, какъв ще стане и как ще се реализира. Няма как някой друг да ти каже какво да се случва.

Запомни, дори и в природата важи принципа яж или бъди изядем когато там се промени, значи човешките ни действия ще са изменени. До тогава, без значение строя и системата, винаги ще има успели и неуспяли, реализирани и нереализирани, бедни и богати.

Това, което искаш ти ми се струва на авторитарен режим и ти да дърпаш всичко.
Запомни икономиката е наука, която се занимава със задоволяването на неограничени потребности с ограничени блага.
Радвай се че все още имаме свободно предприемачество и то да дърпа напред цялото общество инак ако го чакахме на д-вата .......

А по-линия на инвестицийте, щом има печалба и има ползи, то винаги ще има конкуренция както на местни така и на чужди инвеститори. Ако чуждия притежава, нещо което местния не може произведе, но се желае от местните, то той няма какво да направи освен измисли алтернативи. В БГ предприемчивото е яко заспало от 60 години..... А ако случайно местен иска да се конкурира но не може, то тогава д-вата е проблемна.

Пак повтарям, либерализация, стопиране на политиките за мързел и поемане на лична отговорност, само това ще ни спаси. Ще станем свидетели, как западните модели ще рухнах а те са именно прекалена соц. политика, ще видим как решението на проблема е винаги едно и също, но политиците не го искат, що ли :)
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Може би не съм успял да формулирам мислите си правилно.

НЕ искам тоталитарен режим.
НЕ искам връщане на социализма.
НЕ искам чист капитализъм.
НЕ искам държавното управление да е субективно. => Искам изграждане на обективни(математически) методи за контрол на финансовите потоци.
НЕ ме интересува какво изучава икономиката.
НЕ вярвам в сегашната икономическа парадигма(по-скоро догма, луда работа). Не може да решиш един проблем със същото мислене, с което си го създал.
НЕ искам да се примиря с корупцията в държавата и да я приема за нещо нормално.
НЕ искам да се примиря че "това е човешката природа"
НЕ мисля, че едно истинско общество(като онова, за което се говори в конституцията) може да бъде изградено по законите на джунглата.
НЕ искам българският народ да робува на международните корпорации.
НЕ искам да казвам на никого, как да се реализира. Именно в това се корени идеята ми.

Предприемачеството дърпа напред, задкулисните игри дърпат надолу. Можеш да си направиш графиката комбинирата сила накъде е.

Точно това целя и аз - либерализация. Един човек с осигурени базови необходимости е много по-либерален от един гладен просяк.
Това е моят начин да поема лична отговорност.

За кейнсиянството... ще добавя, че Кейнс според различни източници е бил спонсориран от Ротшилд. Който както иска да ме разбира. Не приемам икономиката като чиста монета. Икономиката стана като религията. Както християнството е довело до "the dark ages", същият ефект има в момента и капитализма. Блокиране на човешките възможности. Фабриките работят на макс, човешкият мозък работи на минимум.

А, да.... НЕ искам утопия. Просто искам нещо по-добро. Перфектни неща няма. Живота не позволява да се появяват "перфектни" неща. Ако един човек стане "перфектен", неговият живот става безСмислен. Същото се отнася и до всяка една система и наука.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Виждам, че имаме някой съпадения.
Но виждам също, че имаш и липси в някой сфери и доста емоционален е поста ти - което разбира се показва, колко присърце ти е.

И аз искам много неща и не приемам много неща, но това не означава да не живея в реалността. Д-вата е в бизнеса на изземането на блага това както и да искаш и не искаш го приемай винаги е било и ще бъде.
Хората сме рационално емоционални индивиди подвластни на много действия, които в повечето случаи са продиктувани пак от любимата д-вата. Но в основата сме си част от природата, все още действат и ще действат тези закони. Не ме разбирай погрешно, това което искаш е хубаво но е идеалистичен и противоречиво в доста случаи. Просто историята е доказала, няма как онази ти работа да е в нея и душата в рая.

А за икономиката да прав, особено факта че Кейнсианството ни докара до тук. Бях ти писал чети за авастрийската икон, школа и ще прогледнеш, до преди и аз бях доста заслепен и мислих като теб, докато не дойде момента видя кое как е.

Сам си стигнал до извода и си противоречиш - просто това е д-вата, това сме ние хората. Само умните оцеляват защо? Защото са поели отговорност и зная, че на д-ва да се осланяме само лошо става.

Бих ти задал един въпрос, защо сегашния "капитализъм" става чист социализъм/фашизъм и няма нищо общо с истинския капитализъм, който е довел света до огромен жизнен стандарт!? Отговора знам, че ще го намериш но не знам дали ще ти хареса, защото това е д-вата, която стои в среда, която ебава майката на всичко! Сигурен съм, че ако прочетеш какво е било истинския капитализъм и в какво живеем сега - чист фашизъм сам ще искаш да дойде строя на благоденствието. И не си прав, проблеми икон, нямаме - те са следствие на нашите човешки, защото това е нашата природа, тя не се сменя.

Дано съм се изразил точно и си разбрал какво искам ти кажа. Умно момче си така че от писания във форуми смятам знаеш няма променим реалността, тя ще стане с реални действия, които са подкрепени с отговорни стъпки :) Не случайно е казано трябва да дадеш за да получиш. Нашият проблем е че никой не иска да дава :)

Не е решение твърде голяма д-ва, данъци, закони, регулаци и т.н в името на масата, която не го заслужава. А именно така се оправда всичко за политика в името на слабия :D И в негово име монополизираме всичко.....
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Във Франция дигнаха данъка на 75% (по спомен) и бизнеса избяга - Белгия УК и тн.

В БГ такова нещо не може да се случи и при 90% данък никой няма да избяга щото в БГ вече бизнес няма - останали са само едри монополисти дето какво и да гепят все им е кяр :)
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Във Франция дигнаха данъка на 75% (по спомен) и бизнеса избяга - Белгия УК и тн.

В БГ такова нещо не може да се случи и при 90% данък никой няма да избяга щото в БГ вече бизнес няма - останали са само едри монополисти дето какво и да гепят все им е кяр :)

Има и решение за това. Налагат се данъци за износ на паричните ресурси, преди да започнат да се дига облагането върху печалбата... Нека бягат, ама да си оставят паричките за хорицата.

Ще направя графика скоро, за да демонстрирам какво имам предвид. :)
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

... за да са осигурени всички хора...
От това по-ляво не знам.
Искаш неграмотен, мързяло го да завърши осми клас, да живее еднакво обезпечен с един инжинер, икономист, певец, писател и т.н.?!
Откъде ще произведе един лентяй и неграмотник екзистенц минимума? Как? Да копае картофи ли? Картофи отдавна не се копаят.
Някога нещо отглеждал ли си? Нещо "лесно" и "елементарно" като цветя или рибки? Опитай. И ще видиш колко знания ти трябват за тези "лесни и елементарни" дейности. Труда е отделно.
Грешно е да се разсъждава с числа. Дори за семеен бюджет. Трябва да се разсъждава с принципи.
Формулите са обективни, но какво ще изобразяват, ще е субективно, защото ги съставя субективно същество.
Значи ако имам доход 100 000, ще платя данък 10 000 - както е сега. И ще ми останат 90 000. Ако изкарам 100 001, ще ми вземеш 90 000. и ще ми останат 10 001. Ето ти липса на принципно данъчно облагане, а наличие на числово данъчно облагане.
Когато ми останат 90 000, аз ще ги похарча. Дори всичките да дам за една нова кола, например, ще съм създал потребление. От потреблението следва създадено производство. А производството означава доходи за производителите и държавата.
Ако ми останат 10 001, ти ме превръщаш в един съвременен български пенсионер - енергия, вода, хляб и кисело мляко.
Държавата никога не успява да преразпредели полезно данъците. Пак поради субективността на преразпределящите.
Защо законите по света се увеличават и усложняват? Непрекъснато!
За теб идеите може и да са добри, но за една система, каквато е държавата, няма да сработят, дори и да си в режим на хунта.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Има и решение за това. Налагат се данъци за износ на паричните ресурси, преди да започнат да се дига облагането върху печалбата... Нека бягат, ама да си оставят паричките за хорицата.
Е, е, е, е! Пак безпринципен случай.
Тук въобще не си помислил. Ще сложиш ограничения за година-две. Хубаво. Богатите ще си оставят/заебат паричките. Те винаги могат да си изкарат.
А като ти напуснат държавата що ще чиниш? Имаш да управляваш държава десетилетия напред- на практика вечно.
 
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Колеги ще ви помоля без епитети... леви... десни... едни и същи са. Сегашните леви и десни, и двете групи са фашисти, което е още един епитет. Така че няма смисъл от игра на думи. Нека да разгледаме основата на идеята, а не епитета, с който да я опишем. По темата:

Кокошката или яйцето?
Мързеливият човек или структурата?

Погледни ги и от тоя аспект нещата. Точно това имах предвид под похабяване на човешкият ресурс. В момента има една голяма разлика между "целта"(тоест най-богатите и влиятелни хора, които виждаш, докато растеш) и старта(израстнал си в семейство на чистачка и хамалин). И направо си казваш... ами не, аз не мога. Другата причина много млади да не правят нищо е защото ги насилват да ходят да учат нещо, което не им харесва, във време, което не им харесва, за да работят нещо, което не им харесва. По моята идея, когато всеки човек е осигурен.... ще може да е по-свободен да избира какво иска да прави в живота си.

Има възможност мама и тате да са те пратили да учиш икономика или дентална медицина.... пък ти всъщност тайно някъде в себе си да искаш да си градинар и да имаш потенциала да станеш уникален градинар.

За парите... Да, от 100 000 ще дадеш 90 000 за данъци. Да приемем че ти си малко над средно-статистическото ниво, което да кажем е 80 000. Да кажем, че нужното финансиране за обществените блага е 30 000 от един средно-статистически доход за даденият период.

Тоест ти като част от обществото ще получиш обратно 50 000, което ще прави общите ти пари за "потребление" в даденият период 60 000. Освен това имаш безплатно здравеопазване, безплатен обществен транспорт, осигурена средно-статистическа пенсия и др. неща, които по-принцип ти се полагат като български гражданин.

Смятам че с времето, нещата до голяма степен ще се изравнят и няма да има толкова голяма разлика между низша и висша класа... Един вид ще има само средна класа.

Добавка за второто мнение:
Предполагам имаш предвид предприемаческите възможности като загуба.
Моят отговор е, че е грешно схващането че намаляването на данъчно облекчаване с цел привличане на инвестиции е полезно за обществото. А ни го пропагандират като такова. Обяснявам веднага.

Данъците се правят ниски, защото има недостиг на БВП/глава на населението в държавата и е нужно да се привлекът "инвестиции" за "стимулиране" на икономиката. Инвеститорите идват и почват да трупат личен капитал, който е един вид отнемане на парчета от общественият капитал.
След това идва точка две, стимулацията е постигната, но не можем да отнемем стимула, защото ще изгубим инвеститорите.
Резултата: Бавно и постепенно прехвърляне на пари в ръцете на инвеститорите, обедняване на населението и следователно допълнително намаляване на данъците, за привличане на още повече инвестиции за захранване на системата... става едно спираловидно обедняване на населението. Така разгледано, инвеститорите са по-скоро паразит, а не манна небесна.

Решението не е привличане на инвестиции, а продажби на стоки и услуги към други страни.
Затова и аз се опитвам да създам този модел, в който вътре в държавата ще има правилно разпределение на паричният ресурс между гражданите. А международните отношения ще се градят върху Кейнсианството(ще изнасяме повече, отколкото ще внасяме), тоест ще се опитваме да вземем парите от другите държави и да подобрим реално благосъстоянието на средно-статистическият гражданин.


Нека да си тръгнат, нима ние не можем да бъдем добри предприемачи и сами да създадем условия за подем. В момента сме във форума "предприемач.ком", така че не мисля че си в състояние да оспориш това.
По-добре ние да си тренираме предприемачи, отколкото да даваме хляба на децата си на чуждестранни предприемачи, които да ни "оправят" за 1001 нощи, без вазлин. :)

PS: Имах много грешки в поста, съжалявам. Мисля, че го оправих вече. :)
 
Последно редактирано:
От: 40 % от младите българи са безработни. Местата за овчари са на изчерпване.

Проблема е комплексен, и в овците и в овчаря
 

Горе