ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

brad1985

New Member
Последно редактирано:
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

И от това дали е наем или услуга с какво с епроменя задължението за регистрация по чл. 97а и наем да е, и друга услуга да е пак трябва да се регистрира човекът.
По скоро това тълкувание с наема може да засегне задължението за осигуряване, но не и задължението за регистрация по ДДС.
 
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

Наема като услуга ли се интерпретира?
Въобще не съм убеден!
По кой член от зддс, който отдава нещо под наем е длъжен да се регистрира?
 
Последно редактирано:
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

По същия член, по който би трябвало да се регистрират и останалите хора извършващи услуги. Да не говорим, че отдаването под наем на нещо от местно лице на чуждестранно носи такива задължения за получателя на наема, че е по добре да не се третира като наем.

А че наема е услуга въобще не мисля да ви убеждавам. Много ми е интересно според вас какво е наемът, ако не е услуга.
 
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

Да, като услуга е в счетоводството.
Направо бях изключил за това.
Тамън да се зарадвам и ти ме отрезви.
Какви промени могат да настъпят относно осигуровките в този случай?
 
Последно редактирано:
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

Малко встрани от темата, но да попитам - ако купуваш реклама от Adwords като физическо лице пак ли трябва да се регистрираш по ДДС ?
Няколко пъти мярках такива работи, но може да не съм разбрал... Ако е така, каква е разликата дали купуваш примерно хостинг от фирма в ЕС или реклама от Гугъл?
 
Re: От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

Малко встрани от темата, но да попитам - ако купуваш реклама от Adwords като физическо лице пак ли трябва да се регистрираш по ДДС ?

Трябва, да. А май и ддс ще трябва да платиш тука.

Няколко пъти мярках такива работи, но може да не съм разбрал... Ако е така, каква е разликата дали купуваш примерно хостинг от фирма в ЕС или реклама от Гугъл?

Няма разлика.
 
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

Ей това е най-забиващото, само Ads/Adw е в Ирландия, другите услуги са Inc.
Аз се питам дали въобще ще останат бг рекламодатели за Adw с тази регистрация.
И без това никакви ги няма и сега.
 
От: Re: От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

Трябва, да. А май и ддс ще трябва да платиш тука.

Няма разлика.

Хах, значи независимо какво купуваш от ЕС - хостинг, домейни, темплейти, .... трябва регистрация по ДДС ? Вече само от щатите ще взимам, да им имам улеснената търговия на тия....

А те в такъв случай не трябва ли да изискват някакви допълнителни данни за ДДС-то, поне ЕГН ?
 
Последно редактирано:
От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

Това с хостинга не знам да ли е така ама малко прекалено ми се вижда вече. В такъв случай ако отскоча през Дунав мост и си купя домати от Румъния ще трябва да се регистрирам по ДДС ли щото е от друга страна членка на ЕС?:wink:
 
От: От: ADSENSE и ЧЛ.97 А от ЗДДС - тълкуване

През цялото време става въпрос за услуги, така че домати можеш спокойно да си купиш от пазара в Букурещ.

А относно това дали наема е услуга само в счетоводството - много ми е интересно какво е наема от някаква друга гледна точка.

А относно осигуровките - осигуровки се дължат само за извършвана трудова дейност (става въпрос за социални осигуровки). Доходите от наем не са доходи от трудова дейност.
 

Горе