Affiliate и има ли почва в БГ

etom

New Member
Здравейте, позволих си да започна една тема за афилиейт маркетинга и защо не работи той в България.

Както знаем повечето от нас, в Бълагария афилиейт маркетинга е развит доста слабо, като изключим няколко ниши.Надявам се в тази тема да разнищим причината :)
Наблюдавайки, някой от извесните платформи в БГ стигнах до извода, че повечето хора се надяват да сложат един банер в сайта си или да пуснат линк в фб и парите да завалят.Но за съжаление реалноста е малко по различна.Първото нещо което е добре да се знае според мен е, че афилиейт партньорството е доста по печеливш метод от всички РРС програми, особенно с цената на клик за БГ.И естествено като по печеливш метод за монетизиране, става и по трудно-иска работа.

Нека видим какво правят така наречените афилиати в Америка.Тръгваме от там че повечето слувай се изгражда сайт от 0 само заради един продукт, като най-често темата на сайта е отзивите за продукта.Ако пък сайта е вече готов и има трафик,евентуално някакъв тръст, се намира продукт същата ниша и започва да се предства на аудиторията в целия му блясък.Това се използва за продукти на амазон, през бетинг до кликбанк.Тъй като, всеки заинтересован клиент би потърсил мнения, когато намери такива при тях и те са положителни с добавените от тях отзиви пояснения и прочие, клиента решава че си заслужава и от линка на сайта, отива да купи вече проверения артикул.При бетингите няма отзиви, но също е сходно.

Да погледнем, кое върви в България.На първо място слагам беттинга или сайтове за прогнози и подобните им.Сигурен съм, че има хора които могат да потвърдят, че с не толкова голям трафик се вадят прилични приходи.Това е така, защото се спазва горната логика, а именно микронишов сайт, който представя своята прогноза за дадена игра и препоръчва къде е най-добре да го играете.
На втора място поставяме сайтовете за групово пазаруване.Там нещата се получават защото, отговарят на българския вариант за афилиейт, а именно слагам банерите и чакам, и тъй като се въртят силно намалени стоки и услуги, явно се привлича вснимание и нещата се получават до някъде.Но замислете се ако направите блог с мнения за хотели, които хотели се рекламират в сайтове за групово пазаруване,и с отзивите да сложите линк към офертата, дали процента покупки няма да е доста по добър от wallpaper-a на грабо в сайт на коренно различна тема.

Аз лично не се сещам за друга ниша, може и да има, в която може да се изкарат прилични пари в БГ.Евентуално при дрехите, предполагам, че там повече е на дропшик принципа.В същото време забелязвам, че има онлайн аптеки, онлайн магазини за хранителни добавки и други фитнес аксесоари, цветарски магазини и всякакви подобни от които може да се печели от афилиейт. Също никога не съм срещал сайтове който да предлагат, отзиви и мнения за даден продукт, магазин или услуга.Единствените места на които можеш да намериш някакво мнение за нещо са форумите.И тук идва въпроса защо в България, имайки предвид че форумите са в повечето случай микронишови, не се възползват от възможностите на афилиейт партньорството, а обикновенно нямат никакви реклами.

И така да обобщим причините да няма афилиейт маркетинг в България в размерите в които е в другите държави:
1.РРС може да е малко, но не се занимавам и е сигурно,така че дори и малко поне ще взема нещо.
2.Дали пък няма някой да ме мине и да не ми даде парите.
3.Практиката показва, че няма смисъл (практиката е да сложа афилиейт на грабо в сайт за игри)
4.Афилиейт платформите не полагат никакви усилия да научат афилиатите как да продават и предлагат продукти.

Какво е добре да направим за да развием този пазар:
1.Не слагайте афилиейт банери защото, някакси ви е празно мястото на сайта в този ъгъл (не го правите по красив).
2.На този етап, почти няма онлайн магазин, който да не ви предложи афилиейт програма, също така видимо конкуренцията в тези микронишови блогове и сайтове в БГ е доста слаба, така че преценете кое би се продавало и го похвалете добре :)
3.Представете си, че отивате с брокер да си наемете апартамент и брокера стои до врата и чака да си разгледаете без да каже нито дума, и след това отивате при друг, който ви обяснява всичко за апартамента, показва ви всичките му екстри, дори и недостатъци, и си помислете от кой бихте наели, след това го пренесете онлайн и не стойте до вратата :)

При нарасналата конкуренция в останалите ниши, ниската цена на РРС програмите за БГ пазара, се надявам темата да е актуална.
Целта на тази тема е да разчупи мисленето на webmaster-ите, сегашни и бъдещи, като примерите дадени по горе са използвани като популярни, и могат да бъдат подобни във всички сфери на онлайн пазара в БГ.
Нищо против грабо.бг, давам го за пример, защото е най-популярната и най-успешната афилиейт програма в България, според мен!
 
От: Affiliate и има ли почва в БГ

Аз, като създател на Affiliate платформа, със сигурност смятам, че правя всичко по силите си да информирам хората така, че дори и човек, който си няма и понятие от Affiliate маркетинг, да разбере за какво иде реч. Така се печели и доверие. Да, в България всичко е под съмнение, но не е трудно като влезеш в дадена Affiliate програма, след няколко минути разглеждане да разбереш дали си заслужава участието или не.
 

Горе