Affiliate програми и ДДС данъци

boncho

New Member
Здравейте,

някой от вас ползвал ли е Affiliate програма от страна от ЕС и как стоят нещата с плащането на ДДС-то. С тези програми ситуацията еднаква ли е както с Google Adsense, кьдето Google са получатели на услугата и те си плащат ДДС-то в Ирландия или е необходимо ако получава юридическо лице пари от фирми като Zanox, Affilinet, TradeDoubler да си плаща ДДС-то в България?

Благодаря предварително!
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Ако фирмата, която е клиент на услугите ти (ти си българско физическо или юридическо лице) се намира извън ЕС никой не плаща ДДС (има изключение в закона за ДДС когато става въпрос за доставка на реклама). Обаче може да се наложи регистрация когато минават по-големи суми или поне така беше преди време когато питах. Въпреки наличието на регистрация ДДС не се дължи в този случай.

Ако обаче фирмата, която е клиент на услугите ти се намира в ЕС със сигурност се плаща ДДС обаче кой ги плаща не съм сигурен. Обаче със сигурност трябва да се прави регистрация по ДДС (ако няма).

Затова най-добре работете с компании извън ЕС.
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

И двете фирми се намират в ЕС. Българската фирма е регистрирана под ДДС. Въпросът е, кой е получателят на услугата и кой ще плаща ДДС?
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Получател на услугата е този, който дава парите. В случая с Гугъл Ирландия получателят на услугата (Гугъл Ирландия) дава парите и плаща ДДС-то в Ирландия. Предполагам, че във всички други случаи когато доставчикът и получателят са в различни страни от ЕС пак получателят на услугата плаща ДДС-то.

Разбира се в някои случаи е обратното - напр. ако се сключи договор с обезщетение може доставчикът на услугата да дава парите, които получателят на услугата ще получи като обезщетение, за това, че доставчикът на услугата не си е свършил работата.

Разбира се трябва да питаш счетоводител преди да започнеш да правиш бизнес.

Обаче имам подозрения, че само защото мислиш за правене на бизнес ставаш нарушител на данъчните закони, защото не си се регистрирал като самоосигуряващ се по БУЛСТАТ тъй като извършваш това мислене на свой риск и за своя сметка (това беше шега, но няма да се учудя, ако се окаже вярно!). Както би казал Джордж Оруел, това е престъпмисъл.

В един форум за счетоводители се шегуваха, че ако си безработен и си чоплиш в носа трябва да се регистрираш като самоосигуряващ се по БУЛСТАТ и да си плащаш осигуровките, защото чопленето в носа го правиш на свой риск и за своя сметка.

Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП <-- ако някой се обърка да работи с Google като физическо лице да чете тук
 
Последно редактирано:
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Мерси за инфото! Както ти казах фирмата е българска и е регистрирана по ДДС. Всичко е наред. Просто ми се иска да съм наясно с плащанията на ДДС-та относно тези Affiliate програми.
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Аз не съм счетоводител, но предполагам, че само ще трябва да внимаваш при попълването на декларациите за ДДС-то и да не се объркаш да начислиш ДДС при писане на фактурите за тези услуги, които фирмата ти извършва.

Само внимавай фирмата ти да не рекламира сайтове за хранителни добавки, които се продават чрез сключване на договор от разстояние, защото тази реклама може да се тълкува като предлагане по смисъла на закона за защита на потребителите и поради тази причина фирмата ти става нарушител на този закон (българските закони забраняват продажбата и предлагането на хранителни добавки чрез сключване на договор от разстояние).

Затова някои си регистрират фирми в други държави (всяка друга държава от ЕС е подходяща и даже ще може да продава и рекламира тези хранителни добавки в България, защото на границата не могат да ги спрат - има закони, които защитават свободната търговия). По този начин законът за защита на потребителите ощетява българските потребители, които трябва да плащат и за транспорт (защото стоката се изпраща от друга държава) и българските компании, които трябва да прекратят тази дейност за да може собствениците им да си регистрират фирми в чужбина и да вършат същата дейност законно.

Аз лично съм се сблъсквал със закона, който на теория трябва да ме защитава. Исках да си купя една хранителна добавка, но не можах, защото като потребител не мога да си я поръчам онлайн законно, а в аптеките, които проверих не се продава. Само лица, които не са потребители по смисъла на закона, могат да си поръчат хранителна добавка чрез сключване на договор от разстояние.

Аз обаче нямам фирма и затова не можех да направя покупката (без да се моля на някой, който има фирма). Например ако имах фирма... фирмата би могла да купи хранителната добавка и после да ми я продаде чрез сключване на договор не от разстояние. Аз като служител на собствената си компания бих могъл да продам стоката на себе си, но само ако го направя на пазарна цена (защото сме свързани лица).

Разбира се бих могъл да се помоля на някой, който има фирма, фирмата му да купи продукта чрез сключване на договор от разстояние и после да ми го продаде като се сключи договор не от разстояние. Обаче не е ли абсурдно? Какво точно се променя когато стоката минава през посредник, който не е потребител по смисъла на закона за защита на потребителите?

Променя се това, че ще трябва да се плаща на посредника. От този закон печелят посредниците между търговеца, който продава стоката чрез сключване на договор от разстояние и потребителят (по смисъла на закона за защита на потребителите), който купува стоката от посредника чрез сключване на договор не от разстояние.

Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Затова сме далече от горните позиции в индекса за икономическа свобода. И затова сме бедни (говоря средностатистически). Защото не ни пука, че се финансират закони, които са от полза на малък брой лица, които са финансирали тези закони.

Продължение на темата: Ние сме овце и заслужаваме да ни стрижат, доят и колят
 
Последно редактирано:
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Ако бачкаш с еу, да трабва ти ддс рег и плащаш ама тука вече е по сложно

за щастие почти всички големи фирми за извън еу - с изключение на една - всеки знае коя е тя - ама като правят проблеми не баякайте с тях

и ето ти го отговора на въпроса - бачкай само с фирми извънх еу

важни съвети:
като минеш 50,000лв - НЕЗАБАВНО подай искане за ддс рег до данъчните да ти дадат писмен отказ , НЕЗАВИСИМО от това какво те съветва счета ти , е това важи само ако си ако бачкаш извън еу де ...

още НИКОГА не купувай от еу неща ... там се иска вече задължитлен ддс рег , ако купиш нещо може да стане дебела
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

До къде я докарахме... Нали се борихме за свободен пазар, да може да купуваме от всяка страна в ЕС свободно. А то какво се оказа - искаш ли да купиш нещо от друга страна в ЕС - регистрация по ЗДДС...
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

До къде я докарахме... Нали се борихме за свободен пазар, да може да купуваме от всяка страна в ЕС свободно. А то какво се оказа - искаш ли да купиш нещо от друга страна в ЕС - регистрация по ЗДДС...

то това не е ли само за фирми ... то остана и за физ лица да е същото
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Няма значение дали си фирма или физическо лице - трябва да се регистрираш.

Може да не се регистрираш, ако отидеш лично в магазина и си купиш стоката. Обаче, ако я поръчаш чрез сключване на договор от разстояние ще ти докарат много главоболия.
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Последно като проверявах нямаше нужда нито от регистрация, нито от плащане. След като обаче фирмата започне да отговаря на условията за регистрация (оборот над някаква сума - май беше 50 000 лв), фирмата трябва да се регистрира, но дори и след като се регистрира няма да плаща ДДС върху продажбите на реклама когато клиентът получава услугата в САЩ (адресът на получаване се счита, че е седалището на фирмата получател на услугата или там, където тя извършва дейността). За подробности виж в ЗДДС. Не вярвам да са направили промени, но не е изключено.
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Някой може ли да ми поразтълкува новия член 21 от зддс, при който се определя мястото на стопанска дейност.До миналата година нашите сделки бяха базирани там където е получателя на услугата.Но сега гледам има някакви допълнения, в зависимост от това дали получателя е данъчно задължено или не лице.

Първия въпрос е как да се разбере дали нашите афилиейтни мрежи са данъчно задължени или не.Май повечето са такива, ама кой ти казва.Да ги питаш само с писъмце е доста несериозно.

И освен това да не се окаже че в някой случаи дължим и тук ддс, ако не са данъчно задължени.

Какво мислите по тези въпроси?Някой консултирал ли се е с счет по въпроса?
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Може да пуснеш една тема във форума на Иван Минков. Предполагам, че няма промени в закона и ако фирмата, която плаща за реклама е в САЩ (или друга държава извън ЕС) никой не дължи ДДС по сделката.
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

Когато купуваш услуги трябва да плащаш ДДС-то в България (сам си го начисляваш и плащаш - американската фирма, от която купуваш хостинг ще ти продава всичко без ДДС, но е задължително фирмата, която ти продава хостинга да знае, че го продава на фирма, а не на физическо лице).

Някои фирми (не само американски) си мислят, че може да минат между капките и не начисляват ДДС когато продават хостинг на клиенти от ЕС, които са физически лица. За сега им се разминава. А може да има някакво изключение в закона, което само те си го знаят и не го казват...

Сигурен ли си, че не прекаляваш с параноята (да питаш други счетоводители дали твоя е наред)? Не, че и аз не го правя ;)
 
Последно редактирано:
От: Affiliate програми и ДДС данъци

абе остай тая параноя на мира

ти ся това от счет ли си го чул или си е твоя измишлйотиня(в което няма да се учудя)?
 
От: Affiliate програми и ДДС данъци

абе остай тая параноя на мира

ти ся това от счет ли си го чул или си е твоя измишлйотиня(в което няма да се учудя)?

Единият от горните два сайта които си псочил е мой. Но понеже напоследък никът ти много нашумя в интернет, да знаеш, че следя изявите ти във всички форуми (вкл. и анонимните ти изяви - това във връзка с параноята). По едно време даже те приех на сериозно и ти пратих телефон за да уточним среща, но ти така и не се обади.
По едн време имаше фирма в щатите и се интересуваше какви данъци ще плащаш тук, после се оказа, че имаш фирма тук и не можеш да прецениш местно лице ли си или не си, после искаш някой да ти разтълкува чл. 21 от ЗДДС. Добре ама те всичките ти теми са толкова обширни, че ак някой ги подхване направо ще направи един докторат.
И започнах да се чудя - някаква дпломна работа ли пишеш или си скоро завършил и си мислиш, че си намерил някакъв много оригинален начин да се дообразоваш.
Та да ти направя сериозна оферта - ако си подраставащ младеж и искаш да се образоваш, мога абсолютно безплатно в продължение на 1 час да отговоря на всичките ти въпроси. Можеш да се обадиш на телефона който ти пратих, за да уточним мястото на срещата.
А ако наистина развиваш някакъв бизнес(малко вероятно, но случаи всякакви) - просто отдели пвече време на работата си, за да изкараш някакви кинти и остави счетоводителят ти да си свърши рабтата както прецени, че е най-добре.
 

Горе