Amazon EC2 Free Tier

r.stefanov

Well-Known Member
Не знам дали наистина никой не е писал на тази тема, но във форума не успях да намеря нищо свързано с безплатният (или по-скоро тестов) tier на Amazon. Това си е чисто и просто VPS от Amazon. Ни повече, ни по-малко.

Написах две подробни статии в блога, тук и тук, не ми е просто до линка, мисля че ще бъдат полезни на доста хора.

За проекти с аудитория извън България според мен е много подходящо решение. Още повече, че имате цяла година безплатен сървър. След като изтече този период също цените са поносими, че дори и много по-добри от българските VPS сървъри. Uptime-a и стабилността няма да ги коментирам. Единствено с дата центровете в щатите съм имал проблеми. Не забравяйте и друго - нито една българска фирма няма изградена cloud инфраструктура. Колкото и да ми се сърдят някои хора, че не предпочитам българско решение, това е факт. И не, никъде в статиите нямам aff линк, просто наистина мисля, че е полезно да се знае.

Все пак разгледайте цялата информация дадена на сайта им, защото има определени ограничения и ако ги надвишите следват такси. Които обаче са абсолютно минимални. За блога (и преди това други сайтове) съм пускал elastic ip, cloudfront, s3 плюс още няколко други и ми излизаше между $2 и $3 на месец след като изтече тази една година. Прави около 300-600 посещения дневно като картинките се кешираха на мои сървъри, а не от Amazon и минават през мои Nginx проксита за да тествам разни неща.

Параметрите са малко над 500 рам и 2.66GHz процесор. Играл съм си много и доста време различни части от блога са минавали през такъв сървър.

Също така от скоро вече можем да избираме и RHEL Linux 6.4 за операционна система към безплатният tier, което мен поне приятно ме изненада.

uname -a
Код:
Linux ip-* 2.6.32-358.el6.x86_64 #1 SMP Tue Jan 29 11:47:41 EST 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

cat /proc/cpuinfo
Код:
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 23
model name : Intel(R) Xeon(R) CPU E5430 @ 2.66GHz
stepping : 10
cpu MHz : 2660.000
cache size : 6144 KB
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 13
wp : yes
flags : fpu de tsc msr pae cx8 sep cmov pat clflush mmx fxsr sse sse2 ss ht syscall nx lm up rep_good unfair_spinlock pni ssse3 cx16 sse4_1 hypervisor lahf_lm
bogomips : 5320.00
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 38 bits physical, 48 bits virtual
power management:

free -m
Код:
total used free shared buffers cached
Mem: 590 567 23 0 39 402
-/+ buffers/cache: 124 465
Swap: 0 0 0
 
на амазон им е зле описана ценовата политика за масовия потребител се обърква http://aws.amazon.com/ec2/

значи първия път като им гледах сайта си помислих че фрии акаунта става на сам Standard On-Demand Instances Small (Default) $0.060 per Hour което прави по 45 долара на месец и не е много евтино даже никак...

после видях че има забутано между полетата на таблицата
Micro On-Demand Instances
Micro $0.020 per Hour

което е фриито и при 750 часа е $15 на месец


обаче никъде в описанието не видях да има безплатни гигабайти трафик към това фрии
http://aws.amazon.com/free/faqs/ затова отиваме на първия линкнат пейдж бай дефулт

значи да си знаете инкаминг трафика е фрии бай дефулт аутгоинг трафика е фрии за първия гигабайт
така че ви цъка някакви дребни долари всеки месец
$0.12 per GB за до 10 ТБ

а като мине безплатното цената ще е 15 долара + трафика ако ви е 50 гб (да кажем) още 6 долара или ако е 100 още 12 долара което не е по евтино от масовия впс или клауд сървър на други доставчици... даже е малко отгоре... а при другите поне е по ясно обяснено... :)

може да се поспести някой долар ако се ползва резервирана услуга при която предплащаш някаква сума за Micro $23 при едногодишен договор и $0.012 per Hour което е 9$ на месец + трафика си е на съшите цени

та затовам предполагам не е станало популярно а и не е само това

ама тук не е включен и сториджа той не е скъп и е фрии за първата година но отново е отделна услуга значи на втори прочит този впс ползва
Amazon Elastic Block Store до 30 гб фрии и след нея
$0.10 per GB-month of provisioned storage
$0.10 per 1 million I/O requests


та значи аз успях да си сметна кое какво и колко ще ми струва ама доста хора биха се объркали (визирам масовия потребител) който вижда крайна цена
 
От: Amazon EC2 Free Tier

Мда, нещо такова излиза. И аз не мога да го смятам все още :lol: Много хора не искат да го пробват именно зареди това, че е доста объркващо.

Мен лично ме устройва като се замисля над това колко възможности има и какви неща могат да се добавят с няколко кликвания. Предпочитам да дам $10 повече, но знам за какво ги давам value for money му викаха в UK. Аз още доста ще си поиграя, когато съм свободен и по натам ще пусна в детайли кое колко струва и ще го съпоставя с това да имаш колокация или VPS в български дата център.
 
най гърбещ е трафика :) хаха 1 терабайт е 120 долара колкото приличен дедикейтед с поне 10 терабайта :) ама за някой на който не му трябва толкова много е изгодно ама правишли над 50 100 гб отива по скъпо от други западни доставчици

пп те има и калкулатор ама пурвия път като реших да го тествам калкулатора така и не разбрах какво от всичко ми трябва и какво не и ходих да чета дългата тема от първия линк :)

ппп сега ми е трудно да открия за над 30 секунди линка за калкулатора :D a амзаон бяха тези деот бяха казали че 1 секунда забавяне на сайта пи зареждане води до отлив на 1% процент бизес (по спомен) файда няма никаква ако зареди секунда по бързо а после клиента дълго не може да разбре кое колко му струва :D

значи цъка се на EC2 pricing в лявото меню

и после в първия абзац текст е линка до калкулатора

http://calculator.s3.amazonaws.com/calc5.html
 
От: Amazon EC2 Free Tier

А ти правиш ли сметка какво трябва да хостваш за да правиш този трафик? :lol: Всичко по-полулярно аз бих го изместил на custom сървър, нямам вяра нито на Amazon, нито на Google, нито на който и да е. Все пак там няма как да им кажеш: ама искам 15000rpm дискове за mysql или дайте ми SSD-та за swap-a :p

П.П. - форума колко прави?

П.П.2 - аз изчетох доста caste studies и много хора твърдят, че излиза по-евтино от local data center. И то с 50-60% по-евтино.
 
Последно редактирано:
сложи нещо да се сваля с права който ти притежаваш и ще скочи бандуита в небесата :)

въпроса за форума не е в бандуаита а тези който правят по 50-60% сейв спрямо датацентър не им е била оразмерена услугата отначало добре

а в това че не го виждам форума на микро... форума в 600 рам ще го сместя с мъка щото тази рам е и за mysql-a и за php то та поне ми трябва а на смалл от 45 долара на месец да кажем най малкото на толкова защото не е само той... предприемач нет прави двойно посещения на форума в някой дни като не броим другите бази който държа за който ще трябва нещо отделно и не излиза сметката с амазон (mysql- ми заема 470 мб рам с дефултните настроики който не са най бързите и яде от процесора много с с mysqltunner като отговоря на минимума препоръки отива на 870 мб) ако го направя както си знам от четене на форуми включително и убехостинг талк отива над два гигабайта :) ама върви мазно мазно сърча зарежда за 0.01 тествано на стария сървър :)

този впс на амазон е смятан да си плащаш отделно за втори за базите днани http://aws.amazon.com/rds/ сметката не отива никъде а колко е рама на смалл съдя от базите

иначе ако става дума за евтинджос спрямо амазон ако вземем server4you който ги научих покрай другата тема с колегата начинаещ оптимизатор има оферти за 8 ядрен оптерон по 84 долара и си признавам че това ми звучи изкушаващо (то пише 68 долара ама ако не платиш 199 сетъп фии става на на 84)


намерих ги колко е смала http://aws.amazon.com/ec2/instance-types/

е извинявам се ама за 45 долара General purpose m1.small 32-bit or
64-bit 1 1 1.7 рам 1 x 160 - Low
One ECU provides the equivalent CPU capacity of a 1.0-1.2 GHz 2007 Opteron or 2007 Xeon processor. без бърст :)

а на микрото дават само шорт бърст http://docs.aws.amazon.com/AWSEC2/latest/UserGuide/concepts_micro_instances.html или ще те ъпгрейднат на смалл

вместо смалл от амазон ще вземеш еко :beer: съръврче като на пича в другата тема с 4 гигра рам ще ти е по изгодно

ПП Може да се спести ако на истина ти трябва само малко впсче :)
 
От: Amazon EC2 Free Tier

Да, прав си до някъде. Само че опитай да направиш failover и load balance на въпросният сървър. Много е относително и зависи какво точно хостваш, какво искаш и какво смяташ да правиш.

За тестови и учебни цели или малък сайт обаче не можеш да отречеш, че си струва. Аз обичам да си играя и да чупя, ако имаха Gentoo щеше направо да ми е перфектно, но уви :)
 

Горе