Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin

Не съм в час с биткойните, затрил ли ги е наистина или вестникарите просто си пишат - Британец изхвърли биткойн богатство за 4 млн. паунда

Да, напълно възможно е това. Ако си държиш Биткойн портфела на хард и нямаш бекъп някакъв, загубиш ли харда губиш и Биткойните. Има много подобни истории и ще има все повече такива. Ето една интересна история за пици поръчани по 10000 Биткойна всяка. :) Може да видиш цялата тема ТУК първите и последни страници са интересни. темата е от 18 Май 2010.
 
От: От: Bitcoin

Да, напълно възможно е това. Ако си държиш Биткойн портфела на хард и нямаш бекъп някакъв, загубиш ли харда губиш и Биткойните. Има много подобни истории и ще има все повече такива. Ето една интересна история за пици поръчани по 10000 Биткойна всяка. :) Може да видиш цялата тема ТУК първите и последни страници са интересни. темата е от 18 Май 2010.

Това с пицата вече е епик наистина :D
 
От: Bitcoin

Хмммм. Това да не се окажат някакви наши измамници :)

BTC-E е един от трите водещи обменника на криптовалути (наред с Bitstamp и Mt. Gox).

Тези, които го държат печелят страшно много пари и нямат интерес да правят измами. Приходът им за последните 30 дни е над милион долара. Разходите им са за хостинг и служители по поддръжката (остава им доста солидна печалба). Лесно може сам да сметнеш колко печелят като умножиш обема на сделките по комисионната и резултата по две (два пъти вземат комисионна - от продавача и от купувача).

Ако са разумни не биха си рискували милиона месечно срещу еднократна печалба.

Фирмата им може и да не е регистрирана в България, а може да са си регистрирали офшорна българска фирма (в някоя от българските офшорни зони). Това, че на сайта им се споменава за България не значи непременно, че фирмата им е регистрирана тук. Фирма от всяка държава може да избере законите на България да бъдат приложимото право при възникване на спорове. Това е въпрос на договаряне.

Приемат плащания чрез банковите сметки на OKPAY и чрез други електронни пари. Името на фирмата им (или на фирмите им - може да имат няколко фирми за да редуцират риска) е известно само на доставчиците на платежни услуги, с които работят.

Предвид големите приходи, които правят е по-безопасно за тях да са анонимни (доколкото е възможно да си анонимен, ако ползваш Интернет). Тайните служби на повечето държави ги знаят кои са и най-вероятно даже си сътрудничат с тях. Доставчиците на платежни услуги - също. Liberty Reserve не искаха да сътрудничат и видяхте какво стана.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin

това което чета сега е че повечето хора смятат че Litecoinite ще достигнат 200$ до края на 2014 година, а BItcoina ще гони 2000$ - както се казва купувайте и дръжте, в момента много хора продават от страх и разбира се защото са ги купили или изкопали на ниска цена и сега генерират печалби, но има и много хора които те първа купуват и се запознават и те ги държат дака че според мен в дългосрочен план от 1 година цената им найситна може да достигне тези нива, още повече че скоро се очаква и някои други големи играчи - борси да признаят Litecoina и да може да се оперира чисто финансово с него.

Това е мое мнение и спокоино може да не ми вярмате, защото не ме познавате :) - късмет
 
От: Bitcoin

Когато таксиметровите шофьори започнат да говорят за криптовалути без да сте ги питали - значи е дошло времето да си продадете 1% от инвестицията. А когато POS терминалите и банкоматите започнат да работят с криптовалути - няма да има нужда да продавате криптовалутата си за декретни валути.
 
От: От: Bitcoin

BTC-E е един от трите водещи обменника на криптовалути (наред с Bitstamp и Mt. Gox).

Поправям се - четирите водещи обменника - BTC China е най-водещата от всички, защото там обемите са най-големи. Иначе извън Китай тези трите са най-големите (работещи с национални валути - иначе има и борси, които работят само с криптовалути, не им знам обемите).
 
От: Bitcoin

Сиктирдосах ги тези плужеци от Virwox да се размърдат малко. И между другото като врътнах BTC по курса дето е в BTC-e излиза, че са ми взели $25 на $100 - да им имам комисионите и неизгодните курсове.
 
От: Bitcoin

Взимат ти комисиоона първо за Пейпал превод, после за промяна към тяхната валута после за промяна кум Биткойн и накрая за теглене. А курса долар - Биткойн е този на Mtgox май, който е най скъпия. Режат здраво за услугата PayPal - BTC

Между другото колеги дайте да пуснем един обменник и ние да направим някой лев. Не се шегувам :)
 
От: Bitcoin

Взимат ти комисиоона първо за Пейпал превод, после за промяна към тяхната валута после за промяна кум Биткойн и накрая за теглене. А курса долар - Биткойн е този на Mtgox май, който е най скъпия. Режат здраво за услугата PayPal - BTC

Нещо такова се получи.

Да питам аз като по-прост този курс BTC-e защо е по-нисък? И като още по-прост да питам аз не мога ли да ги купя от там на евтино и да ги врътнав Mtgox на скъпо. Къде е уловката?:rolleyes:
 
От: От: Bitcoin

Нещо такова се получи.

Да питам аз като по-прост този курс BTC-e защо е по-нисък? И като още по-прост да питам аз не мога ли да ги купя от там на евтино и да ги врътнав Mtgox на скъпо. Къде е уловката?:rolleyes:

Много добър въпрос, но и аз се чудя същото! Понеже не разбирам от трейдинг и също ми е много интересно как така цената е различна. Начина на определяне на цената ми е горе долу ясен, но как така примерно ако в MTGOX изведнъж цената скочи да речем с $300 как скача веднага и в BTC-e но с $220 примерно. Ръчно ли се прави това? Или се взима от някъде? хаха незнам

Преди една седмциа се запознах с един китаец и мислихме как аз да купувам Лайткойни от БТЦ-е а той да ги продава в Китайска борса където са %20 по скъпи и го измислихме, но така и не му се доверих... Все пак има риск след 5-6 транзакции когато сумата стане достатъчно висока да си бие камшика и да прибере койна заедно с парите.
 
От: Bitcoin

Така да ви кажа за разликата в курсовете.
1426716_728671193829712_1093950666_n.jpg
Голямата разлика е в това, че да кажем в BTC-E си правиш акаунт без лична карта, без верификации и простотии само с един e-mail.
Само хората които нямат верифициран акаунт в MtGox не знаят какви простотии искат и поне няколко пъти ще ви искат друг документ.
 
От: Bitcoin

Между другото колеги дайте да пуснем един обменник и ние да направим някой лев. Не се шегувам :)

И аз това си мислех 8)

Но ще е доста сложно да се организира.

Аз най-накрая съм верифициран в ок пей :) Сега мога да зареждам там директно с трансфер през токуда банк чрез унистрийм, което май е най-лесния начин за нас :)

След това от ок пей към бтц-е и съм готов за първия си лайткойн :D :D
 
От: Bitcoin

И аз това си мислех 8)

Но ще е доста сложно да се организира.

Не чак толкова трудно. Вече има Open Source софтуер за обменник на Биткойн. Маркетинговата стратегия ще е "Обменника за всеки" или нещо подобно. Като идеята ще е хора с по малки възможности да купят малка част от Биткойн, така ще тръгне лека полека с малки транзакции, ще набере популярност и тръст като се отлепи от земята ще регистрираме една фирма в Кипър, където живея (такс фрии) с банкова сметка в банка която не е повлияна от кризата която беше тук преди лятото, тука са зажаднели сега за свежи капитали и няма да правят проблеми. След като обменника се активизира ще може да поеме и малко по големи транзакции и така нагоре. Също така в началото може да се концентрира и повече на обмяна от и към Биткойн към останалите крипто валути и ще печели от комисиоони и от постоянно растящата цена. Трябва също добър програмист и човек който е експерт по работа с API-та. Всичко останоло го има налично.
 
От: Bitcoin

Този лайткойн нормално ли е така да пада от 47 USD на 27.42 USD?

Аз най-накрая съм верифициран в ок пей

Колко време отнема това верифициране и какво се иска, че немам акаунт там?:)

PS: Онези бастуни хич не са трогнаха от сиктирдосването ми. На кратко от мейла им става ясно, че щом съм ползвал PayPal ме броят за негър и ще чакам до напролет.
 
Последно редактирано:
От: От: Bitcoin

Ами при мене отне около седмица да ме верифицират. Искат сканирана лична карта от двете страни + сканирани сметки с твоето име и адрес или някакъв друг подобен официален документ + мобилен телефон и поща.

Аз пратих личната карта и сканирана фактура от Глобул, врътката е, че искат документа на български и английски от компания за легализация и превод. Така, че трябваше да преведа сметката на английски. И после чаках и днес ми писаха, че съм одобрен. В понеделник ще вкарам пари през унистрийм и от там през ок пей в BTC-e :)

Този лайткойн нормално ли е така да пада от 47 USD на 27.42 USD?



Колко време отнема това верифициране и какво се иска, че немам акаунт там?:)

PS: Онези бастуни хич не са трогнаха от сиктирдосването ми. На кратко от мейла им става ясно, че щом съм ползвал PayPal ме броят за негър и ще чакам до напролет.
 
От: Bitcoin

Доста несериозно от тяхна страна, явно са забравили да си обновят информацията на лимитите при теглене.

Защо казваш, че има изискване за $1000 минимум при теглене? Аз като се логна в моя акаунт (направих го за проба, не съм правил транзакции с тях) виждам, че имат минимум 500 USD (7% такса), максимум 2500 USD. Да не би за няколко часа да са го сменили?



[video=youtube;wf8wURH4xJ4]http://www.youtube.com/watch?v=wf8wURH4xJ4[/video]
 
От: От: От: Bitcoin

Много добър въпрос, но и аз се чудя същото! Понеже не разбирам от трейдинг и също ми е много интересно как така цената е различна. Начина на определяне на цената ми е горе долу ясен, но как така примерно ако в MTGOX изведнъж цената скочи да речем с $300 как скача веднага и в BTC-e но с $220 примерно. Ръчно ли се прави това? Или се взима от някъде? хаха незнам

Причината цените в различните борси да са различни е същата, поради която цените на доматите в различни градове и села се различават, котировките EUR/USD се различават при различните Forex брокери и чйндж бюра.

Поради усложненията свързани с прехвърлянето на национални валути (такса за банков превод при изпращане, такса за банков превод при получаване, такса на банките кореспонденти, времето за пращане на банковия превод, изискват се документи за отваряне на сметка при OKPAY и подобни доставчици, което забавя процеса, понякога банките отказват трансфери категорично или изискват сканирани документи и се бавят и т.н.).

За да бъдат цените еднакви на различните борси (за домати, за валута, за биткойни) се налага арбитражна търговия. Например за да се изравнят цените на доматите се налага някой търговец да купи от борсата, където доматите са по-евтини и да ги продаде в борсата, където са по-скъпи. Това ще му струва разходи за бензин, за заплата на шофьора и т.н. При борсите за биткойни е същото - изисква се труд и плащане на банкови такси.

Самият ти много добре си обяснил какви са пречките при извършване на арбитражна търговия с цел печалба от разликата в цените между китайските и европейските борси:

Преди една седмциа се запознах с един китаец и мислихме как аз да купувам Лайткойни от БТЦ-е а той да ги продава в Китайска борса където са %20 по скъпи и го измислихме, но така и не му се доверих... Все пак има риск след 5-6 транзакции когато сумата стане достатъчно висока да си бие камшика и да прибере койна заедно с парите.

Теория на игрите. Ако има печалба - той няма изгода да те лъже, защото от измамата ще спечели по-малко, а от редовните сделки (арбитражна търговия) ще печели редовно, като общата печалба от арбитражна търговия ще е по-голяма.
 
От: Bitcoin

Голямата разлика е в това, че да кажем в BTC-E си правиш акаунт без лична карта, без верификации и простотии само с един e-mail.
Само хората които нямат верифициран акаунт в MtGox не знаят какви простотии искат и поне няколко пъти ще ви искат друг документ.

При BTC-E също може да се наложи да пращаш сканирани документи. Това може да се избегне ако ползваш OKPAY директно вместо да пращаш пари в банковата сметка, която е посочена от BTC-E (това е същата банкова сметка, която ползват и OKPAY, но е предназначена за получаване на пари от лица, които не са клиенти на OKPAY). От OKPAY предварително ти правят верификация и така няма нужда да се верифицираш при BTC-E.

Таксата за захранване на сметката при BTC-E чрез OKPAY е нула процента (минимум $1 - символична такса).
 
От: Bitcoin

По-горе поясних защо е нормално цените на криптовалутите, националните валути, доматите и краставиците да са различни на различните борси (обменници, чейндж бюра, форекс брокери и т.н.) - защото има пречки за правене на арбитражна търговия. А при търговия с неща, цената на които е много волатилна - рискът при арбитражна търговия е по-голям. Например докато прехвърляш биткойните, цената им може да падне и да загубиш (затова трябва да държиш резерви на двете борси, което изисква да имаш повече капитал). Освен това е възможно да няма достатъчно ликвидност - при опит да купиш да се окаже, че няма достатъчно продавачи и цената да се повиши в резултат от твоята поръчка. И обратното - когато продаваш може да се окаже, че няма достатъчно купувачи и това да доведе до поевтиняване (и ефективната цена, на която продаваш да е по-ниска от очакваната - сделката, която правиш променя пазарната цена на съответната борса).

Колкото по-малко са пречките пред арбитражната търговия, толкова по-малко се различават цените на различните борси. Затова курса EUR/USD се различава съвсем малко, докато курса BTC/USD се различава значително.

Причините за посоката на разликата в цените е по-сложна. През повечето време цената на Mt. Gox е по-висока от тази на Bitstamp. Но през последните дни имаше моменти когато това се обърна - цената на Bitstamp беше по-високата.

Mt. Gox е по-удобен за купуване и неудобен за продаване на криптовалути. Затова цената на доларите при Mt. Gox (MUSD) е по-ниска от доларите при Bitstamp (BUSD). Тъй като новаците ще се чудят какво е MUSD/BTC и BUSD/BTC по сайтовете изписват котировките като USD/BTC.

Новаците си мислят, че биткойните струват различно в различните борси, но всъщност цената на доларите е различна, а на биткойните е същата. 1 биткойн струва 1 биткойн навсякъде, разликата се дължи на проблемите при прехвърляне на националните валути. Разбира се и обратната гледна точка е вярна, но само ако си промените гледната точка. (Концепцията за относителността се схваща трудно от повечето хора, така че ако не разбирате какво ви пиша не се притеснявайте.)

Mt. Gox - лесно се купува, трудно се продава (теглят долари) - затова цената на биткойните излгежда висока (но в същност доларите им са евтини).

Bitstamp - лесно се купува, лесно се продава. Затова цената там е средна.

BTC-E - само за потребителите на електронни валути (OKPAY, PerfectMoney, Egopay и т.н.) е лесно купуването и продаването. За потребителите на банки е трудно да се плаща, защото има големи банкови такси заради банките с които работи OKPAY - те взимат големи такси заради високорисковите клиенти - често се налага да ги гледат под лупа, да им искат документи и т.н. Самите OKPAY имат малки такси за прехвърляне между техни клиенти, захранването на сметката чрез OKPAY има нула процента такса от страна на OKPAY (мин. $1, което е символична такса, отделно OKPAY имат такса за прехвърлянето, която е 0.5% (min. $0.01, max. $2.99)), но вкарването на пари в OKPAY е скъпо (ако го правите чрез банков превод или в Токуда банк чрез Унистрийм*). BTC-E е една от малкото борси, които дава възможност да се теглят пари чрез PayPal (въпреки голямата такса от 7%) и един куп електронни валути (при Bitstamp няма такава възможност, при Mt. Gox май имат OKPAY, но изискват сложна верификация и отказваха на някои компании от офшорни зони когато последно ги проверявах, сега не знам как е - може да имат друга политика). Затова BTC-E се ползва предимно от потребители, които си продават криптовалутите и теглят чрез PayPal и други електронни валути (с цел да си харчат електронните валути директно при търговци, които приемат плащания или да теглят парите с дебитни карти, които се предоставят от множество доставчици на платежни услуги като OKPAY, които приемат различни електронни валути при сравнително ниски цени на транзакциите). Трудността при захранване на сметката е калкулирана в пазарната цена USD/BTC при този обменник - банките кореспонденти „си взимат“** банкови такси при трансфера, освен това BTC-E ползва „скъпи“ банки заради рисковите си клиенти. Въпреки, че BTC-E са много удобни за някои купувачи на криптовалути (които имат вече пари при OKPAY - например защото са продали стоки и услуги чрез OKPAY) се оказва, че продавачите на криптовалути са повече и натискат цената надолу. Макар BTC-E да нямат изисквания за верификация, банките на OKPAY имат - затова понякога се налага да пращате сканирани документи.

* Между другото някой успя ли да си захрани сметка при OKPAY чрез Унистрийм? Преди време имаше оплаквания, че не приемали плащанията заради проблеми с адреса?

** Те не крадат, те си взимат. Напълно легално.
 

Горе