Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin

Аз само не можах да разбера какво представлява конкретният "mining". Какви са тези алгоритми, които машините разгадават, от къде идват и къде отиват? Другото ясно - имагинерна валута, като всяка останала........ инфлации, спекулации, плащане на убийства, наркотици, оръжия за треторазрядни страни и прочие.

Убийства и други лоши неща могат да се плащат с всякаква ликвидна валута или даже със стоки. Отиди при някой наркодилър с лаптоп - с удоволствие ще ти вземе лаптопа и ще ти даде дрога. Ако е достатъчно умен ще приеме и биткойни, и левове, и долари...

Инфлация е много трудно да се постигне при биткойните, защото количеството им е ограничено - към 2033 година ще бъдат изкопани всички налични. Да бъдат изкопани повече е все едно да излъжеш някого, че числата от 1 до 10 са повече от 10 - т.е. че има някакво друго число (примерно Мосем, което се намира между Осем и Девет). Все едно да ти дадат банкнота с номинал три лева и ти да я приемеш, като знаеш, че банката никога не е печатала банкноти от три лева...

Какви са алгоритмите може да видиш като отвориш сорс кода, който е отворен. Гледат го хиляди (или даже милиони) хора по света. Ако имаше някоя уязвимост, до сега щеше да се разбере - цената на валутата щеше да падне до нула и някой щеше да стане много богат. Има много доставчици на платежни услуги, които ще бъдат щастливи да ти дадат по $14 за всеки биткойн, който им дадеш. Така че ако смяташ, че си по-умен от останалите и знаеш как да правиш биткойни от нищото - прави ги и ги продавай за пари!
 
От: Bitcoin

Не казвам, че е лошо просто казвам, че няма разлика м/у биткойна и декретните пари, освен факта че едните са книжни другите 1 и 0 :)

До сега се опитвах да обясня, че това не е така. Разликата е, че биткойните са в ограничено количество, което ще намалява съвсем слабо след 2033 година (защото хората ще си губят парите като плащат по погрешка на невалидни адреси или си забравят паролите). Докато хартиените пари лесно се печатат.
 
От: Bitcoin

Т'ва ясно... аз друго питах. Where do the tubes go? :)

Въпросът ти е неясен. Пиши на прост български. Виж често задаваните въпроси, отговори на които има на сайтовете за Биткойн. След това може да напишеш отговора тук за да не се налага другите да се мъчат с английския.
 
От: Bitcoin

Какво значи "много имагинерно"? Та нали и парите, които сега ползваш са още по-имагинерни - защото могат да се печатат неограничено? Биткойкните са защитени от силна криптография. Единствения начин да се разбият е огромна изчислителна мощност, която не се очаква в близко, а и далечно бъдеще да съществува.

Хайде ти пробвай да "промениш скриптовете" и да правиш биткойни. То ако беше толкова лесно, досега цената им щеше да се е сринала (защото някой е решил да прави пари буквално). Миньорската дейност е ограничена от изчислителната мощност. Продават се даже специализирани машини за копаене на биткойни, които не са особено евтини. Даже има случаи на служители, които ползват машините на фирмите, в които работят, за нелегално производство на биткойни... Има и цели ботнети, които вместо да пращат спам се занимават с копаене на биткойни. Копаенето на биткойни е скъпо - също както и копаенето на злато.

Имагинерна валута, казах ти същата е като декретните пари, така че 100% съм съгласен. Това което май не мога кажа с точност, понеже нямам ИТ грамотност е че всичко може се промени и разбие щом има 1 и 0 и някой го е създал, то друг може да го разбие. Да не забравя и самите създадетели могат на Х хора този майнинг им върви 10 пъти повече от друг или викаш няма как :)

Много добре знаеш, че валутата/парите трябва да имат реално обезпечение с реални блага, нямат ли то са декретни/имагинерни/измислени/хартийки и т.н ...
 
От: Bitcoin

До сега се опитвах да обясня, че това не е така. Разликата е, че биткойните са в ограничено количество, което ще намалява съвсем слабо след 2033 година (защото хората ще си губят парите като плащат по погрешка на невалидни адреси или си забравят паролите). Докато хартиените пари лесно се печатат.

Има ли монопол над парите и няма ли реална физическа обезпеченост, е обречено на провал. Най-добрите пари са стоковите или парите с вътрешна стойност, стойноста се извлича не защото е казал че имат, а просто защото има и това ги прави ценни. В 1 или 0 има толкова ценност, колкото и в 220 волта прав ток.
 
От: Bitcoin

Цената на всички пари се основава на следните неща:
1) Ограничено количество.
2) Трудно се правят - цената и риска за направата (фалшифицирането им) е по-голяма от пазарната им цена.
3) Вяра, че струват нещо - ликвидност. Това се дължи до голяма степен на 1 и 2.

Биткойните са в ограничено количество. Трудно се правят - цената за направата им (mining) е малко под пазарната им цена. В бъдеще ще бъдат изкопани всички и количеството им няма да нараства. Тоест инфлация е много трудно да се получи - ще се случи ако държавата ги забрани или ако в резултат на научно-техническия прогрес стане по-лесно/евтино да се произвежда енергия и други неща.
 
От: Bitcoin

Има ли монопол над парите и няма ли реална физическа обезпеченост, е обречено на провал. Най-добрите пари са стоковите или парите с вътрешна стойност, стойноста се извлича не защото е казал че имат, а просто защото има и това ги прави ценни. В 1 или 0 има толкова ценност, колкото и в 220 волта прав ток.
В 220 волта си има стойност. Както и Bitcoin-a си има стойност. В момента е около 10$. Като всяка друга валута може да се обезцени или да поскъпне (според мен ще се дига нагоре и то много). Може да си поръчаш килър да трепне конкуренцията, може да си поръчаш и други работи. Следователно има обезпечение и то доста физическо (на килър не може да платиш с физически пари, освен ако не си в по особени среди).
 
От: Bitcoin

Цената на всички пари се основава на следните неща:
1) Ограничено количество.
2) Трудно се правят - цената и риска за направата (фалшифицирането им) е по-голяма от пазарната им цена.
3) Вяра, че струват нещо - ликвидност. Това се дължи до голяма степен на 1 и 2.

Биткойните са в ограничено количество. Трудно се правят - цената за направата им (mining) е малко под пазарната им цена. В бъдеще ще бъдат изкопани всички и количеството им няма да нараства. Тоест инфлация е много трудно да се получи - ще се случи ако държавата ги забрани или ако в резултат на научно-техническия прогрес стане по-лесно/евтино да се произвежда енергия и други неща.

Я ме светни те реално ли копат нещо или нешо дигитално. Това, че малък ограничен кръг ги приемат и имат доверие е добре, но не значние че утре някой може измайнва стил ЦБ няколко десетки единици и се радват всички. Нали това е централизирано, от някъде тръгват тези биткойни, създват се от майнинга а той се контролира.

Виж примера за златото, колкото и да го майнваш няма как да направиш 10000тона от въздуха :)
 
От: Bitcoin

Има ли монопол над парите и няма ли реална физическа обезпеченост, е обречено на провал. Най-добрите пари са стоковите или парите с вътрешна стойност, стойноста се извлича не защото е казал че имат, а просто защото има и това ги прави ценни. В 1 или 0 има толкова ценност, колкото и в 220 волта прав ток.

Няма монопол на биткойн - те са peer-to-peer. Също като торентите. При торентите има ли монопол? Някой може ли да изключи системата с едно натискане на бутона?

Обясни ми механизма на монопола при биткойн.

Математическите правила са зададени и няма как да се променят. Дори и главните разработчици да се опитат да променят алгоритмите, така че да забогатеят лично те, никой няма да ползва модифицираната версия. Дори и някой да се обърка - мнозинството няма да направи тази грешка и грешните транзакции ще бъдат невалидни.

Можеш ли да убедиш някого, че съществува седми ден от седмицата или някакво друго цяло число, което се намира между 8 и 9?

Донякъде биткойните имат вътрешна стойност - това е цената на хардуера и тока, които се хабят, за да се изкопаят съответните биткойни. Веднъж когато хората се убедят, че една валута е "реална", те продължават да я ползват по инерция - виж например долара. Доларът може да отпадне когато много хора решат, че доларовата инфлация е твърде голяма и има по-добри алтернативи. При биткойните не може да има инфлация, подобна на доларовата, защото биткойните не могат да се печатат неограничено.
 
От: Bitcoin

В 220 волта си има стойност. Както и Bitcoin-a си има стойност. В момента е около 10$. Като всяка друга валута може да се обезцени или да поскъпне (според мен ще се дига нагоре и то много). Може да си поръчаш килър да трепне конкуренцията, може да си поръчаш и други работи. Следователно има обезпечение и то доста физическо (на килър не може да платиш с физически пари, освен ако не си в по особени среди).

Брех да му се навиди знанията ми по пари, банки и кредит май е било напразно ..... :D
А щом се разменят срещу декретни хартийки имат дериватна стойност на тях, а както знаем те са хартийки без стойност. Найс :)
 
От: Bitcoin

Нали това е централизирано, от някъде тръгват тези биткойни, създват се от майнинга а той се контролира.

До сега точно това писах - не е централизирано и никой не го контролира. Никой. Веднъж стартирана системата никой не я контролира. Даже и разработчика на софтуера не може да контролира системата! Никой не може.

Пробвай се да я контролираш. В най-добрия (за теб) случай ще може да отмениш транзакции, които ти си направил (да си върнеш парите обратно). Но за това трябват огромни ресурси.
 
От: Bitcoin

Няма монопол на биткойн - те са peer-to-peer. Също като торентите. При торентите има ли монопол? Някой може ли да изключи системата с едно натискане на бутона?

Обясни ми механизма на монопола при биткойн.

Математическите правила са зададени и няма как да се променят. Дори и главните разработчици да се опитат да променят алгоритмите, така че да забогатеят лично те, никой няма да ползва модифицираната версия. Дори и някой да се обърка - мнозинството няма да направи тази грешка и грешните транзакции ще бъдат невалидни.

Можеш ли да убедиш някого, че съществува седми ден от седмицата или някакво друго цяло число, което се намира между 8 и 9?

Донякъде биткойните имат вътрешна стойност - това е цената на хардуера и тока, които се хабят, за да се изкопаят съответните биткойни. Веднъж когато хората се убедят, че една валута е "реална", те продължават да я ползват по инерция - виж например долара. Доларът може да отпадне когато много хора решат, че доларовата инфлация е твърде голяма и има по-добри алтернативи. При биткойните не може да има инфлация, подобна на доларовата, защото биткойните не могат да се печатат неограничено.

Писах ти нямам техническа подготовка, но ти ми обясни от къде и как се увеличава тази стойност, щом всичко е онлайн. Тук за някой малък сегмент може и да мине, но за нещо сериозно просто не вярвам. Силно вярвам в природните закони и на всяко действие си има и противодействие. И доларите са най-съвършените но ги фалшифицират. А щом това е онлайн просто няма начин да не се намери някой да го мине. Не съм чувал, за съвършенна защита. Анонимните свалят сайтовете и сървърите на най-мощните институции, тук си говорим за опън сорс...
 
От: Bitcoin

Спирам просто от техническата тема нямам компетенцията, но имам съмнения и затова нямам вяра в нея, като да си държа активите в биткойни.

Кажи ми тези майнинги, кой им определя тема на добив?
 
От: Bitcoin

Писах ти нямам техническа подготовка, но ти ми обясни от къде и как се увеличава тази стойност, щом всичко е онлайн.
То по тая логика и акциите които купуваш Online нямат стойност и нито се увеличават, нито намаляват. BTC-то си е вид акции и в всеки един момент в който решиш, затваряш позицията и си ги теглиш при някой от многото купувачи, които с радост ще ги изкупят от теб и ще ти преведат парите по Paypal, MB, WU или банков превод.

А какво ще кажеш за e-gold които нямаха реално покритие в злато или сребро и въпреки това имаха обороти над милиарди преди да ги погне САЩ за пране на пари.
 
От: Bitcoin

То по тая логика и акциите които купуваш Online нямат стойност и нито се увеличават, нито намаляват. BTC-то си е вид акции и в всеки един момент в който решиш, затваряш позицията и си ги теглиш при някой от многото купувачи, които с радост ще ги изкупят от теб и ще ти преведат парите по Paypal, MB, WU или банков превод.

А какво ще кажеш за e-gold които нямаха реално покритие в злато или сребро и въпреки това имаха обороти над милиарди преди да ги погне САЩ за пране на пари.

В грешка си , купувам дял от бизнес, който има фундамент, бизнеса има реални активи и генерира блага. Аз имам право на собственост от бизнеса, спрямо броя акции.
Да не забравя, по всяко време мога да ида в централен депозитар и да си взема акциите на хартиен носител.

Тук говорим за съвсем различно нещо, което е изцяло онлайн.

Чакайте, чакайте сега аз мога да кажа и за Пирамидите и Фараонните и балъци за милиони.

Идеята е да има стойност, солидност, доверие, преспективна, сигурност, стабилности и т.н неща които правят едно нещо ИСТИНСКИ ПАРИ! Сигурен съм, че златото и среброто ще пребъдат всички модерни ел. пари. С темповете на безкешовите транзакции е въпрос на време да се надуее балона и се спука. За 50 години създадохме такива чудовищни дисбаланси, само защото зад парите ни няма реална стойност!
 
От: Bitcoin

Да не забравя, по всяко време мога да ида в централен депозитар и да си взема акциите на хартиен носител.

Както написах, в всеки момент мога да ти кажа къде може да си обмениш парите в хартиения (долари евро и т.н.) еквивалент на BTC-to. Както при акциите, цената се дига и пада и при BTC се дига и пада. Какво не може да разбереш се чудя? Акциите на facebook на какво се базират? Цената им е толкова висока заради платформата им, която е изцяло Online. Не броим сървърите които си имат стойност, но едва ли от там им идва цената на акциите ...
 
От: Bitcoin

Както написах, в всеки момент мога да ти кажа къде може да си обмениш парите в хартиения (долари евро и т.н.) еквивалент на BTC-to. Както при акциите, цената се дига и пада и при BTC се дига и пада. Какво не може да разбереш се чудя? Акциите на facebook на какво се базират? Цената им е толкова висока заради платформата им, която е изцяло Online. Не броим сървърите които си имат стойност, но едва ли от там им идва цената на акциите ...


Стойността на цената на фейсбук е равна на дисконтирани бъдещи потоци, не случайно от 45 се срути под 20 и 20 е адски много, защото са реално в пъти надценени. Все пак имат милярди долари кешовица така, че не имагинерно + реални активи. Стойността им е сравинтелно висока заради бранда, но утре се осерат и заминават това е разлика реално и нереално обезпечение.

За да имаш истински пари то не трябва да флуктоира паричната маса - да се разширява и свива, стане ли това значи вече има монопол над парите. Ако е това, което ми казваш значи ясно на къде отиват нещата. Смятам, че говориш падат и качват спрямо хартиените пари.

Въпроса ми е каква реална стойност има 1 биткойн на колко домати ще е равен. Искам да знам ако биткойна е Х а доматите се произведат 2 пъти по-вече, дали ще им падне цената двойно или не?
Искам да разбера дали няма никакъв начин да се разбие тази система, така че някой лица да се облажат?
 
От: Bitcoin

Стойността на цената на фейсбук е равна на дисконтирани бъдещи потоци, не случайно от 45 се срути под 20 и 20 е адски много, защото са реално в пъти надценени. Все пак имат милярди долари кешовица така, че не имагинерно + реални активи. Стойността им е сравинтелно висока заради бранда, но утре се осерат и заминават това е разлика реално и нереално обезпечение.

За да имаш истински пари то не трябва да флуктоира паричната маса - да се разширява и свива, стане ли това значи вече има монопол над парите. Ако е това, което ми казваш значи ясно на къде отиват нещата. Смятам, че говориш падат и качват спрямо хартиените пари.

Въпроса ми е каква реална стойност има 1 биткойн на колко домати ще е равен. Искам да знам ако биткойна е Х а доматите се произведат 2 пъти по-вече, дали ще им падне цената двойно или не?
Искам да разбера дали няма никакъв начин да се разбие тази система, така че някой лица да се облажат?

Ако Facebook произведат Х нови аплицакии, цената ще се качи или падне ? Това ли питаш ? Начин да се разбие няма. В началото е имало защото е имало много малко клиенти. В момента на всеки компютър на който има Bitcoin портфейл се пази около 5 ГБ файл в който се пазят всички транзакции от създаването на системата ? При всяка транзакция, се пускат до поне 100 нод-а (на произволен принцип) информацията за транзакцията. След това същите 100 пускат към още 100 всеки. По този начин се проверява транзакцията дали е истинска или не. Системата работи от 2008 и до момента няма пробив. Единствения начин за пробив е заразяване на компютъра и кражба на файла wallet.dat . По същия начин и кражбата на данните ти за банкиране = изпразване на сметката.
 
От: Bitcoin

Съжалявам извинявам се пак, но не вдявам много точно.

И за протокола едно е акция съвсем друго е пари. Разбира се, че стойността ще се увеличи ако фейса създава доходностни проекти. Но това няма нищо с парите. Парите за една страна са относително, парите служат за транзакции. Една страна/икономика може да функционира както с 1 милион единици така и с 100 милиона, разликата ще е в номиналното изражение на цените.

Така давам пример, златото има темп на увеличение спрямо добива, т.е. до 2-3% на година т.е. с толкова се увеличавало предлагането.
Идеята ми е биткойните по какъв начин се увеличават, колко е темпа на увеличение и кой го залага? Има ли какъвто и да е начин за разбиване на система или пък за манипулирането и по някакъв друг начин?
Ако няма то това би било чудесно. Това ми бе основното притеснение.
Процеса на обезпечение как става. Щото да не се събудим един ден ужким имаш биткойни за 1 апартамент а да се окаже че и за 1 чаша кафе нямаш :)
 

Горе