Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Толкова ли е трудно да търгувате без посредник?
Не ми се разменяше бтк за дрк (walleta ми е в няколко флашки които са в банка и ставаше дълга и широка).. Идеата беше вечерта при спада да се купи и го направих, ама не предполагах, че за някви си 100 лв. ще се направят (цената се дигна 300% от тогава и в момента са вече 300 лв. и добре, че купих от друго място в последствие). Удобно ми е да ги ползвам защото имаха плащане с епей и ставаше за секунди, ама явно не е чак толкова удобно в крайна сметка.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Няма логика да си държиш биткойните в банка. Ами ако обявят „банкова ваканция“ и достъп до трезорите няма?

Ако искаш сигурност - направи копия на различни места и ги защити с парола (протокол BIP38). Обърни внимание, че криптирането по друг начин не е толкова ефективно, защото декриптирането по протокола BIP38 е направено така, че да изисква излишно голяма изчислителна мощност. Тоест обикновените програми за криптиране (като GPG, тези вградени в WinRAR и подобни) са оптимизирани така че декриптирането да става бързо. Което дава възможност да се налучка паролата, ако е къса. При протокола BIP38 декриптирането става бавно дори и да знаеш паролата - тоест изпробването на различни пароли (brute-force attack) е изключително неефективно дори и при кратки пароли.

Затова може да пазиш и подсказка за паролата на съвсем други места. Примерно слагаш си копия на криптирания частен ключ в сейфа, в компютрите на приятели, във флашки пръснати у дома, а подсказката за паролата - примерно яхтата, в лятната резиденция, във вилата, в нашийника на кучето (ако е зло и хапе лошо). Ако някой намери подсказката за паролата, но не намери частния ключ - няма да може да открадне парите, дори и да разбере какво значи подсказката.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Нали ще става повсеместна валута? Какви пароли, вили, яхти и самолети? Леля Пена с телефона не се оправя, ама ще си пази парите с двойно криптиране?
 
От: Bitcoin / Биткойн

малко реклама http://www.bitcointrezor.com/

The Hardware Bitcoin Wallet. A step in the evolution of Bitcoin towards a completely safe payment system.
Tуй е доста старо. Може би има някакъв смисъл, ако прегледаш добре сорсовете, изкомпилираш и флашнеш сам. То пък в тоя случай що да не си сглобя платката сам? Последно искаха по един биткойн за платчица, не са ли малко нагли?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Не мога да едитвам. Май някакви други са тия, само 100 и нещо $. Ако не дават сорсове - не им вярвам.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Нали ще става повсеместна валута? Какви пароли, вили, яхти и самолети? Леля Пена с телефона не се оправя, ама ще си пази парите с двойно криптиране?

Няма проблем да се опрости работата с биткойни като се напечатат банкноти обезпечени с биткойни. Така няма нужда даже и от компютри - леля Пена ще си плаща за удобството да ползва банкноти и монети (банката ще ги продава на 5% по-висока цена от номиналната за да си избива разходите по производство). Сега данъкоплатците плащат за печат на банкнотите. Справедливо е само потребителите на банкноти да плащат.

Няма проблем и банките да предлагат дебитни карти с електронни пари обезпечени с биткойни. Въпрос на търсене и предлагане. И на законодателство. Ако се напишат закони, според които е забранено на банките да предлагат електронни и хартиени пари обезпечени с криптовалута - няма да стане.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Няма проблем да се опрости работата с биткойни като се напечатат банкноти обезпечени с биткойни.
Добре де, що не обезпечат с лайткойни, що не гридкойн? Що не злато?
Уникалното на Биткойн е базата, файла на няколко стотин машини.
Защо баш Биткойн трябва да е? Кое е толкова ценно на 15 гигабайта файл?
 
От: Bitcoin / Биткойн

По-горе няколко пъти обясних, че не е ценен 15 гигабайтовия файл, а високата ликвидност. Другите криптовалути нямат такава ликвидност. Затова е логично, който е решил да ползва криптовалути, да ползва именно Биткойн, а не някоя друга. При другите криптовалути, ако правиш голяма покупка или продажба, това ще промени цената повече (в неизгодна посока).

Би било чудесно да се наложат електронните пари, обезпечени със злато, обаче нашите господари не разрешават. Те предпочитат да си печатат хартийки - така им е най-удобно. А какво е удобно и изгодно за робите - за господарите няма значение. Те гледат личния си интерес.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Биткойн и добъвът им не е по-различно от печатането на хартийки. Шепа хора държат сорса, могат да променят правилата когато и както си искат. А половината койни ги държат един самолет хора. Дори доларът е по-справедливо децентралициран.
че не е ценен 15 гигабайтовия файл, а високата ликвидност
Малко като за кокошката и яйцето. Аз пък не искам Биткойн, прекалено много несъвършенства има. На практика всяко останало крипто го подобрява в едно или друго отношение.
 
От: Bitcoin / Биткойн

И аз не харесвам доларите, ама си ги държа и разменям за левове (които пак не харесвам). Защото са ликвидни. Мога да ги разменя бързо за неща, които ми трябват.

Искаш да ядеш - искат левове. Искаш да $§№*(§@ - пак левове. Тоалетната хартия - и за нея искат левове. И аз какво да правя - купувам левове. С долари...
 
От: Bitcoin / Биткойн

Искаш да кажеш, че и биткойните не харесваш, ама ще ни се наложи да ги ползваме? Така прозвуча.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Не съм убеден, че proof of stake и другите методи са по-добри от proof of work.

В един идеален свят електронните пари обезпечени с ценни метали (злато, сребро) и други суровини (петрол, електроенергия, вода) може да се ползват за разплащане.

В реалния свят обаче (крони капитализъм, планово-пазарна икономика, капиталови контроли и т.н.) няма как да се наложат масово такива електронни пари, защото за съществуването им се изисква разрешение от господарите.

За криптовалутите обаче няма нужда от разрешение. Системата просто си работи - без някой да е разрешил.
 
От: Bitcoin / Биткойн

proof of work
Биткойн има много недодялана концепция по всички фронтове. Не говоря само за proof of stake. Биткойн е като първите лампови компютри. Едва ли някой е очаквал че навеки ще работим с такива.
Мен лично най ме бърка уязвимостта от кражба, липсата на сторниране, огромните файлове... и много други. Това няма как да стане световна валута. Хората не са прости да наливат богатството си на един самолет притежатели на половината БТК. Това не е proof of work. И изключително много ме дразни безсмисленото пилеене на стотици мегавати, съответно още парникови газове. Може на повечето да ви е смешно, но не са малко хората, дето мислят като мен. И ще го бойкотират дори само за това.
При все, че има много начини да го няма това безсмислено "копаене", поне не в превръщане на компютрите в духалки.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Биткойн и добъвът им не е по-различно от печатането на хартийки. Шепа хора държат сорса, могат да променят правилата когато и както си искат. А половината койни ги държат един самолет хора. Дори доларът е по-справедливо децентралициран.

Малко като за кокошката и яйцето. Аз пък не искам Биткойн, прекалено много несъвършенства има. На практика всяко останало крипто го подобрява в едно или друго отношение.

- сорса е отворен, всеки може да го види.
- правилата и да ги изменят, това ще стане със hard fork, като при това старите правила си остават и ако има нежелание сред миньорите и обменниците, може да има съществуване на 2 различни block chain-a, нещо като буквата "Y" и двата имат обща част, но след блока Х стават различни
- половината койни, най-вероятно са ги забравили/изгубили, смехотворно е да се твърди, че малко хора ги държат, а тука искам да вметна, че като създадох темата, имахте възможност да сте от тези "един самолет хора" и сега да сте със 100000% напред, ама на...
 
От: Bitcoin / Биткойн

1. - правилата и да ги изменят, това ще стане със hard fork, като при това старите правила си остават и ако има нежелание сред миньорите и обменниците, може да има съществуване на 2 различни block chain-a, нещо като буквата "Y" и двата имат обща част, но след блока Х стават различни
2. - половината койни, най-вероятно са ги забравили/изгубили, смехотворно е да се твърди, че малко хора ги държат, а тука искам да вметна, че като създадох темата, имахте възможност да сте от тези "един самолет хора" и сега да сте със 100000% напред, ама на...
1. То остава и още един форк да цъфне! Малко са още 200 криптота! Съвсем ще изчезне от хоризонта.
2. Тая мантра не се ли изтърка? Знаех от 2010 година за тоя Койн. И по-шантави идеи са правили някои хора богати. С какво тази е по-различна? Просто не вярвах, че ще има хора да инвестират реални пари срещу този въздух под налягане. Ама наинвестираха се де! На 30% от пиковата цена сме, при стабилен тренд в юго-изток. Останалите алткойни (цветни им викаха :) ) паднаха по 16 и повече пъти, ако изобщо оцеляха.
И всичко това - ако не ги е гепил някой като Гокса и десетки други крадци! За благодарност ся продават личните данни на "инвесторите". Най-грандиозната измама, която съм виждал.
п.с. А, да, и да не забравим и ФБР, че и те имат навика да щипват по някой друг портфейл! С някакви безумни оправдания, примерно, че продавачът ти бил набедено крими. Туй е нещо, което не подлежи на собственост.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Rabin, как се продават данните - не е ли всичко криптирано със супронайсет на квадрат защити?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Rabin, как се продават данните - не е ли всичко криптирано със супронайсет на квадрат защити?
Документите, с които се регистрираш в Гокса са сканирани, подробни и с висока резолюция. Прекрасна база за злоупотреба с лични данни.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Документите, с които се регистрираш в Гокса са сканирани, подробни и с висока резолюция. Прекрасна база за злоупотреба с лични данни.

Яката работа, сигурно навсякъде е така ...
 
От: Bitcoin / Биткойн

На правителствата не им пука за криптовалути по обясними причини. Толерират всякакви измами, да се наплашат юзерите и да се връщат в лоното на банките. Най ми е смешно дето за пенсия щели да отварят партиди в Биткойн.
 

Горе