Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Освен че има стотици приложения, особенно в любимите копютри, но като изключим това ценността произлиза от свойствата на златото, които задоволява перфектно всички функции на пари и не случайно това е хилядолетен избор на пазара, друго нещо пазара не е измислил. Това разбира се отвъд ценността и олицетоворяване на богатство и красота отвъд аргумента ти за психологията. Аз ти говоря твърдо за фундамента на златото, и фундамента на фиатните пари, както и на койните, където нямаме различно мнение с теб.
 
От: Bitcoin / Биткойн

задоволява перфектно всички функции на пари и не случайно това е хилядолетен избор на пазара
Не, губи му се много важно свойство, за разлика от Биткойн. Да пътува със скоростта на светлината.
Освен че има стотици приложения, особенно в любимите копютри,
Промишленото потребление е на злато с малка чистота, и освен това е нищожна част от изкопаното злато. Огромната част от стойността на високотехнологично изделие е интелектуалният труд вътре.
Аз ти говоря твърдо за фундамента на златото
Освен психология - не се сещам друг. За фиатните пари - нямаме спорове.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Скоростта никога не е бил най-важният фактор или казано свойство. Да светкавично бързо е но има десетки такива технологии, но и те не са пари. Светкавично бързо е но няма реална физическа стойност. Като ти липсва едно свойство, то няма как да стане това пари.

Средно технологията гълта по 10% на година от общото търсене - да ноу хауа е важен, но тук говорим за хардуер. Иди замести електропроводимостта на златото с някой друг метал и виж какво ще стане я с цената, я с предлагането. С две думи няма как да замениш златото в електрониката, да не говоря за стотици други приложения.

Фундамент, не е равно на психология - ако искаш ще ти дам инфо защо точно златото и среброто е пари и защо е толкова ценно именно като пари отвъд всичко останало. Тук няма психология тук има чиста форма физични свойства, който задоволяват перфектно нуждите на пазара за разменно средство. Друго нещо като злаото не съществува, най-близкото е били фиатните пари, но поради свойството на печатницата демек не е проблем да увеличиш предлагането, се осра всичко.

Иди и увеличи от 1 тон на 10 тона злато и ще ти е нужна армия от тежкотоварно оборудване, труд и т.н разходи - именно тези физически реални разходи водят и до стойността на златото. Може да ги измериш и в друго, но да са пари трябва свойство висока ценност на единица + свойстовото на портативността и т.н.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Иди замести електропроводимостта на златото с някой друг метал и виж какво ще стане я с цената, я с предлагането. С две думи няма как да замениш златото в електрониката, да не говоря за стотици други приложения.
Потреблението е нищожно от общите запаси, да речем части от грама в един компютър.
А има и много други редки елементи. Златото е просто традиция. А каменната ера е свършила не защото са свършили камъните, или са станали оскъдни.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Предполагам, че допускаш, че това което говоря не го говоря ей така, а съм го учил и доста сериозно съм инвестирал времеви ресурс за да го говоря.
10% може да са ти малко или много, но си представи сега света без нет и всякаква електроника, пък дори и е под 1 грам в определени продукти.

Златото не е пари защото е рядко и златото не е традиция, просто е традиция, а златото е пари и обслужва обслужва нуждите на търговията и пазара и не случайно генезиса на парите е следствие на свободните пазарни отношения и то от времето на оно.

Защото не ми се пише повече ти давам лекция какво е пари като свойства и функции, сам ще достигнеш накрая до извода, че света не е измислил нищо по-добро от златото и среброто, като пари а и за сега няма изгледи да се случи.

[video=youtube;1GtejQUItuA]https://www.youtube.com/watch?v=1GtejQUItuA&index=6&list=PL3C9431F4ECECBDC2[/video]
 
От: Bitcoin / Биткойн

Предполагам, че допускаш, че това което говоря не го говоря ей така, а съм го учил и доста сериозно съм инвестирал времеви ресурс за да го говоря.
Колко грама злато има в един комп, като си учил и знаеш?
10% може да са ти малко или много, но си представи сега света без нет и всякаква електроника
Това пък защо? Не казвам, че е ненужно.
Златото не е пари защото е рядко и златото не е традиция, просто е традиция, а златото е пари и обслужва обслужва нуждите на търговията и пазара и не случайно генезиса на парите е следствие на свободните пазарни отношения и то от времето на оно.
Продукт като всеки друг. Смяташ му цената в напечатани фиатни пари. Не съм видял някой да си купи телевизор със златни монети. По същия начин мога да спестявам и в мед или цинк, само че ще ми трябва повече складово пространство.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Видя ли видеото, което ти дадох? Защото въпроса ти гравитира ту злаото не било пари към това, че фиатната система сега управялва и оборваш златото?

Инвестирал съм време по линия фумданета. До колкото знам в дънната платка, видеото и рамта + процесора в пиновете общо има около 1.5% злато. Златото е в нищожни части, но не може без него да ти функционират с тази производителност.

Има места където и данъка можеш си го платиш в злато и е прието като платежно средство така, че не виждам пак какво питаш? Сякаш не си наясно с пропагандата за фиатната валута за последните няколко стотин години. Когато се спука фиатният балон, а това до няколко години ще е факт ще разбереш тогава за златото или ще видиш някой стоков стандарт, който ще се измести пак във всеобхватният златен.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Тая лекция е като за хептен начинаещи. В момента гледам това: https://savvyprofits.adobeconnect.c...?launcher=false&fcsContent=true&pbMode=normal
Сякаш не си наясно с пропагандата за фиатната валута за последните няколко стотин години.
Това, че съм наясно няма връзка с разговора ни.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това са свойствата и функциите на парите, CFD няма нищо общо с парите.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това са свойствата и функциите на парите, CFD няма нищо общо с парите.
Това ми е виждането за парите. В 21 век сме все пак. Ако се сговни някоя голяма валута - и аз ще скачам на злато или друг продукт.
 
От: Bitcoin / Биткойн

В миналото алуминият е бил много по-ценен от златото. Това да се храниш в алуминиеви съдове е било върха на гъзарията. Само най-богатите са имали тази привилегия. Сега алуминия го хвърляме в кофата за боклук след като си изпием напитката. Причината е, че тогава не са можели да добиват алуминий - не познавали електролизата. Сега добивът на алуминий е евтин, защото електрическата енергия е на много ниска цена.

Електроника може да се прави и без злато. Може да се замени с няколко други метала. Ако поевтинее приложението му в електрониката ще се разшири. Ако поскъпне - ще намалее. Това донякъде стабилизира цената на златото (трудно ще се доближи до цената на среброто и медта - винаги ще е значително по-скъпо от тези метали).

Но една сериозна част от цената на златото е формирана от приложението му като пари. Затова цената му може да се движи в доста широки граници.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Хепи, ужким си за свободните пазарни отношения и свободна търговия пък някак си не си наясно с генезиса на парите и свойствата на парите - що така? Другата глупост мерим цената на златото във фиатни хартийки - златото е реален актив и се мери с реални такива. А и по манипулируем актив от златото в момента няма, но Сингапур ще даде в най-скоро време контра на тази простотия наречена фючърсна търговия на злато със хартиено злато, където в COMEX 40 хартиени унции биват обезпечавани от 1 истинската. Само по този показател може да се смята цената пак във фиатни пари колко ще струва - ако 40 пъти е подценно и цената е около 1,3к за фиатен долар питанката се пита, колко трябва да е?
Рядкостта на един метал, не го прави пари! Най-малкото алуминият корозира и след време разрушава структурата - парите трябва да са дълготрайни нали?

Златото може да се замени в електрониката с какво? С някой реди метали или какво конвенционалните платина/паладии и т.н само където цената тотално ще се оскъпи на електроника и/или алтернативно ниска производителност и бързо корозираща.

Но и това не прави златото ценно - прави го функцията му на пари. Колкото и да се пъниш ти е пределно ясно, че няма друг метал злато/сребро, за последните 5 хилядолетия широко да бъде търсено и избирано за пари. Ако намериш, нещо да замени златото/среброто като пари те принзвам. Тук не говорим за фиатната системата.

ПП Както и златото е много годишна традиция на изток и то пак по линия на харакетеристиките му и пак защото е кинти - примерно за една Индия златото основно отива по линия чийзовете.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Ако всичкото злато в състава на Земята се извлече на повърхността - ще стане океан по цялата повърхност, с дълбочина до коленете. Не си го измислям.
Инвестиционното злато е с висока чистота. Промишлеността работи с малка чистота. И да, може да бъде заместено от среброто в електрониката, но е по-скъпо.
Златото е психология и фетиш, и аз не отричам и омаловажавам това като функция на цената му.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Цялото злато от началото на човешката цивилизация, което е иззето от земята ще състави куб със страна от 20 метра. Свойството на парите е, че не трябва да бъде в изобилие, но не и в оскъдност - това най-лесно се парира с темпа на увеличение, а той от времето на оно си е бил с една и съща скорост на увеличение. Не искам споря фетиш ли е или не, просто фактически е форма на пари и там е стойността му - основната. А за фетиша, ами друг метал не задоволява така потребността да се кичиш с него както златото и среброто. А за второто има огормни приложения заради свойствата си.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Електронните пари, обезпечени със злато имат потенциала да бъдат добри пари (в комбинация с физическо злато). Обаче господарите не разрешават. Ако стане това цената на златото ще се стабилизира.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Електронните пари, обезпечени със злато имат потенциала да бъдат добри пари (в комбинация с физическо злато). Обаче господарите не разрешават. Ако стане това цената на златото ще се стабилизира.
То имаше една такава, ама както спомена за господарите... утрепаха я преди Биткойн да се появи.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Имаш предвид LibertyReserve. Или E-gold.

То и сега има, обаче не са много популярни.

WebMoney също предлага електронни пари, обезпечени със злато, както и Liberty Reserve, но разликата е, че събира личните данни на потребителите и ги споделя със службите на "правилните" държави - затова не ги удрят.

c-gold.com продължава да функционира.
 
От: Bitcoin / Биткойн

За какво злато говорите, някой въобще притежава ли физически от този метал и използва ли го да търгува с него? Те дори златните пръстени вече са само позлатени. Златото по света е скрито в разни добре заключени подземни хранилища:

https://www.youtube.com/watch?v=CTtf5s2HFkA
https://www.youtube.com/watch?v=rPsVjUqadXY

И толкова. Кой търгува с това? Ние дори не определяме цената на долара спрямо тази на златото, а обратното. Златото е по-голяма илюзия и от хартиения долар. Определено не си представям как го изкарват от хранилищата и го превръщат в жълтици, по-скоро ще си го пазят така докато на обикновените хора напълно спре да им пука за него.

Бъдещето най-вероятно е на виртуалните валути. Може да е една, може да са много, със сигурност ще се случват разни проблеми и промени докато ги възприемем, но натам отиват нещата :)
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

За какво злато говорите, някой въобще притежава ли физически от този метал и използва ли го да търгува с него? Те дори златните пръстени вече са само позлатени. Златото по света е скрито в разни добре заключени подземни хранилища:

https://www.youtube.com/watch?v=CTtf5s2HFkA
https://www.youtube.com/watch?v=rPsVjUqadXY

И толкова. Кой търгува с това? Ние дори не определяме цената на долара спрямо тази на златото, а обратното. Златото е по-голяма илюзия и от хартиения долар. Определено не си представям как го изкарват от хранилищата и го превръщат в жълтици, по-скоро ще си го пазят така докато на обикновените хора напълно спре да им пука за него.

Бъдещето най-вероятно е на виртуалните валути. Може да е една, може да са много, със сигурност ще се случват разни проблеми и промени докато ги възприемем, но натам отиват нещата :)

Сигурно си завършил УНСС, те в учебниците им я оставят една страница за злато я не.

Много ми е интересно, как си нямаш понятие от фундманета на златото, а си тръгнал да го оплюваш. Това, че не търгуваш и си нямаш понятие, не знам защо го взимаш за фундамент на твоята логическата индукция слагайки всички под общ знаменател.

В момента най-трудното е да намериш злато в големи количества. И бъдещето ще принадлежи на всичко с реална стойност.

Да не си се ушил на високите нива на койните, че така запалено пишеш в подкрепа на нещо, нищо 1 и 0, което по стечение на технологическите обстоятелства в основата си не минава без злато?
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

И да, и не. Това, което прави парите пари сме ние! Ако искаме ще са виртуални, ако искаме ще са хартийки, ако искаме не може да е злато щото няма толкова, та сичко освен злато става :) - останалото от нас зависи
 

Горе