Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Mtgox са в отпуска до 10 февруари когато ще кажат какво става. Съответно паниката е голяма.
Kаква отпуска, кой туй - отпуска на борса? Без това бавят с месеци плащанията, да не са теглили чертата, че да станат ясни митовете за криптото?
 
От: Bitcoin / Биткойн

А в този Electrum мога да си видя частния и публичния ключ
амчи то и в оргиналния клиент може да видиш - намери конзолата/някъде в дясно беше, последното меню и от там 2-рия таб/ и там команда help
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това с отпуската е сарказъм. Имали някакъв проблем (прекалили са с харченето на биткойни и сега не могат да плащат) и на 10 ще дадат повече информация какво става.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Тия какви диви милиарди могат да осребрят от тоя балон - просто ми се завива свят като помисля. Освен това на Гокса не им е за пръв път да затворят. Не знам предния път върнаха ли парите.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Правилно ли разбирам, че ги забраняват в Русия?

06.02.2014, Москва 18:42:18
Мониторинг ситуации с обращением так называемых виртуальных валют (криптовалют) показывает рост интереса к ним, в том числе в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем.
В этой связи в Генеральной прокуратуре Российской Федерации под председательством начальника Главного управления по надзору за исполнением федерального законодательства Анатолия Паламарчука состоялось заседание экспертной группы при Межведомственной рабочей группе по противодействию преступлениям в сфере экономики, посвященное вопросам использования на территории России анонимных платежных систем и криптовалют.
В работе данной группы приняли участие заместитель председателя Центрального банка России Дмитрий Скобелкин, руководители профильных департаментов Банка России, а также ответственные должностные лица ФСБ России и МВД России, сотрудники центрального аппарата Генеральной прокуратуры России.
В соответствии со ст. 27 Федерального закона «О Центральном банке Российской Федерации» «официальной денежной единицей (валютой) Российской Федерации является рубль. Введение на территории России других денежных единиц и выпуск денежных суррогатов запрещается». Получившие определенное распространение анонимные платежные системы и криптовалюты, в том числе наиболее известная из них – Биткойн, являются денежными суррогатами и не могут быть использованы гражданами и юридическими лицами.
Более того, отличительной особенностью Биткойна как виртуального средства для взаиморасчетов и накопления является отсутствие обеспеченности реальной стоимостью. Цена на него определяется исключительно спекулятивными действиями, что влечет за собой высокий риск потери стоимости и, как следствие, нарушение прав держащих его граждан и организаций.
При этом необходимо учитывать, что собственники криптовалют на сегодняшний день лишены на территории России и других государств возможности защиты своих интересов в судебном и административном порядке.
По итогам совещания намечены конкретные совместные действия Банка России и правоохранительных органов по предотвращению возможных правонарушений в сфере денежного обращения в России, принят ряд конкретных решений, направленных на предотвращение нарушения имущественных прав граждан и организаций, связанных с использованием криптовалют. С учетом зарубежного опыта определены дальнейшие направления работы по правовой регламентации данной сферы.
Развитие ситуации и выполнение вышеуказанных мероприятий будут обсуждены на следующем заседании экспертной группы.
http://www.rbc.ru/rbcfreenews/20140206184218.shtml
 
От: Bitcoin / Биткойн

В Русия другите валути освен рублата никога не са били разрешавани, ти питаш дали са ги забранили.

Няма някакъв нов закон, просто бюрократите напомнят, че не може така хората да се спасяват от инфлацията, трябва да потънат с кораба.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Между другото това заведение с БТК може яко да го надупят данъчните. Все още касов апарат с койни не съм срещал. Ако ги обменят за левове тогава гърмят и за търговия с валута.

Ако ползват BitPay, BIPS, PayPal и т.н. - няма да имат проблеми с данъчните. Просто си чукат касовия бон за сумата, която получават в лева.

По принцип услуги като PayPal и BitPay се ползват от онлайн магазините, но няма технически проблем да се ползват и офлайн. Проблемът е, че е неудобно - клиентът трябва да има смартфон и да знае как да го ползва. Който няма смартфон - може да си плаща с банкноти.

Клиентът може да има примерно долари, но те се обменят от PayPal в съответната национална валута (при неизгоден валутен курс). Така по сметката на търговеца постъпва национална валута и в счетоводните отчети на фирмата присъства получената сума в национална валута. За сега PayPal предлага обмяна само на национални валути, но конкуренцията на PayPal (BitPay, BIPS и т.н.) предлага обмяна на криптовалути.

Не е забранено на българските фирми да ползват услугите на BitPay и BIPS по същата причина, поради която не им е забранено да ползват PayPal, MoneyBookers и други.

Реклама*:

[video=youtube;i7wrUbTdvg4]http://www.youtube.com/watch?v=i7wrUbTdvg4[/video]

* Не препоръчвам да ползвате услугите на PayPal.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Приемането на плащания във валута различна от лев също не е нарушение на българското законодателство, ако търговецът не извършва сделки с валута в наличност по занятие (а ако извършва - трябва да има лиценз за това).

Предмет
Чл. 1. Този закон урежда:
1. сделките и плащанията между местни и чуждестранни лица;
2. презграничните преводи и плащания;
3. сделките с чуждестранна валута по занятие;
4. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2011 г.) сделките с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия с и от тях по занятие, тяхното пренасяне през границата на страната и преработката им;
5. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2011 г.) пренасянето на парични средства през границата на страната;
6. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 96 от 2011 г.) събирането, поддържането и предоставянето на статистическа информация за платежния баланс и международната инвестиционна позиция на страната;
7. упражняването на валутен контрол.

Свобода за извършване на сделки, действия и плащания
Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 2011 г.) Доколкото със закон не е установено друго, всички действия, сделки и плащания по чл. 1, т. 1 - 5 се извършват свободно.
(2) Добиването на благородни метали и скъпоценни камъни от находища, които са публична държавна собственост, се извършва при спазване на изискванията, установени в действащото законодателство.

Извършване на сделки като обменно бюро (Загл. изм. - ДВ, бр. 24 от 2009 г., в сила от 31.03.2009 г.)
Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2003 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Сделки с валута в наличност по занятие може да извършва лице, регистрирано по Търговския закон, както и лице, регистрирано като търговец по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по споразумението за Европейското икономическо пространство, което е вписано в публичния регистър на лицата, извършващи дейност като обменно бюро.
(2) Физическите лица - търговци, както и членовете на управителните или контролните органи и неограничено отговорни съдружници в юридическите лица по ал. 1 не трябва да са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и да са били членове на управителен или контролен орган или неограничено отговорни съдружници в дружество, прекратено поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори.
(3) В Министерството на финансите се води и поддържа публичен регистър на лицата, извършващи дейност като обменно бюро. Вписването в регистъра се извършва в 14-дневен срок от подаването на всички документи, изискуеми в наредбата по ал. 5.
(4) За вписването в регистъра по ал. 3 се събират такси по тарифа, одобрена от Министерския съвет.
(5) Министърът на финансите издава наредба, с която определя условията и реда за вписване в регистъра по ал. 3, както и изискванията към дейността на обменните бюра.
(6) (Отм. - ДВ, бр. 24 от 2009 г., в сила от 31.03.2009 г.)
(7) (Отм. - ДВ, бр. 24 от 2009 г., в сила от 31.03.2009 г.)
(8) (Отм. - ДВ, бр. 24 от 2009 г., в сила от 31.03.2009 г.)

Валутен закон

Разбира се може и да греша (ако в някой друг закон пише, че е забранено). Не е правен съвет, четете и мислите на свой риск.

Трябва да се има предвид и това, че размера на плащания (независимо в каква валута) е ограничен до 15 000 лева (според Закона за ограничаване на плащанията в брой).

Проблем е обаче, ако БНБ не съобщава какъв е валутния курс на валутата, с която се плаща:

Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
(2) Алинея 1 се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 15 000 лв. Равностойността в български левове се определя по курса на Българската народна банка в деня на плащането.

В закона не е уточнено какво се прави, ако се ползва валута, за която БНБ не дава курс.

Освен това ако плащате с Биткойн, но биткойните не са отпечатани на хартия е възможно този закон да не е приложим:

Чл. 1. Със закона се уреждат ограниченията при плащанията в брой на територията на страната.

Тоест плащането с Биткойн може да се твърди, че не е плащане в брой.

Друга причина, поради която законът може да не е приложим е това, че в закона пише "чуждестранна валута", а Биткойн не е емитиран от чужда държава. Между другото и доларите не са емитирани от чужда държава (емитира ги частната банка "Федерален резерв", който е толкова "федерален" колкото и частния куриер "Федерал експрес").

Не ми се търси сега дефиниция за "чуждестранна валута"...

Накрая може да излезе, че тъй като Биткойн не е чуждестранна валута, няма нужда от лиценз за обмяната му. Обаче може да се наложи да се облага с ДДС.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

В Русия другите валути освен рублата никога не са били разрешавани, ти питаш дали са ги забранили.

Няма някакъв нов закон, просто бюрократите напомнят, че не може така хората да се спасяват от инфлацията, трябва да потънат с кораба.
Какво му пречи на руснака да забрани разплащания на публични места с БТК?
Tия лафове сме си ги хортували, ама китаеца само като намекна за забрана и ЛТК - 5 и нещо пъти надолу! 80% спад ли идва от 48 на 9 и нещо $. БТК тия дни уж гонеше 900 $ за кой ли път, за малко дали не мина под 700 ... Народът почна да се окопитва за митовете и легендите. Вече и на бабите по пицериите почнаха да го обясняват за легендарния Сатоши Матоши.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

амчи то и в оргиналния клиент може да видиш - намери конзолата/някъде в дясно беше, последното меню и от там 2-рия таб/ и там команда help

Въпросът ми е в това, че ползвам само Електрум и не мога да си открия нито частния ключ, нито публичния. Всъщност те за какво се използват?

Имам само 5 рисийв адреса с които мога да получавам койни
 
От: От: От: Bitcoin / Биткойн

Много от държавите имат закони, които забраняват обмяната на валута без лиценз и изобщо ползването на валута различна от "законното платежно средство" (legal tender). Няма държава, която да е приела специални закони заради криптовалутите. Дейностите свързани с валути различни от националната валута са просто забранени или силно регулирани открай време - още от преди да бъдат измислени криптовалутите.

По-горе обясних защо няма проблем българските физически и юридически лица да приемат плащания във валута различна от законното платежно средство (българския лев). Само дейността като обменно бюро по занятие изисква един куп бумащина (но като гледам броя на обменните бюра ми се струва, че бумащината, която се изисква не е много голяма пречка).

Нищо не са забранили, просто властите напомнят за съществуващите закони.

Американските бюрократи обявиха, че не им трябват нови закони за да противодействат на престъпленията, извършвани с криптовалути. Сегашните закони са достатъчно рестриктивни и създаващи пречки. Нужно е да имаш купища пари за да може да си позволиш да имаш лиценз за money transmitter. Затова таксите на Western Union и подобните им са толкова високи - защото има сериозна бариера пред възможната конкуренция. Скъпите закони против прането на пари и финансирането на тероризма (AML, "патриотични" закони и т.н.) се плащат от крайния клиент.

Нормално е тоталитарни държави като Китай и Русия да напомнят от време на време на овцете, че господарите им са написали закони, които трябва да се спазват.

Наскоро направиха показни арести на потребители на сайта localbitcoins.com. Ченгета под прикритие си купиха биткойни, като предварително съобщиха на продавача на биткойни, че ще ползват биткойните за престъпна дейност. Продавачите бяха достатъчно глупави за да не се досетят, че купувачите са ченгета и бяха арестувани. Някой, който има повече от две мозъчни клетки и половина ще се сети и ще откаже транзакцията, обаче...

В САЩ не може да пръднеш без да нарушиш някой закон (13 годишен ученик арестуват за пърдене).

Всъщност те за какво се използват?

Трябва най-напред да прочетеш как работи системата и да помислиш.

Публичния ключ (биткойн адрес) служи за получаване на плащания. Показваш го на лицата, които ще ти дават пари.

Частния ключ си го пазиш като парите. Никой не трябва да го вижда (освен теб). С него се подписват транзакциите, които правиш. Обикновено частния ключ стои "под капака" и ти не го виждаш. Обаче ако изгубиш файла, където е записан - губиш парите си. Затова е добре да направиш архив на частния ключ (или на ключовата фраза, с която е направен детерминирания портфейл - вж. deterministic key generation).
 
От: Bitcoin / Биткойн

Хепи, под 700 е в момента, няколко дни в свободно падане. Хич, ама хич не може да се управлява от правителствата. Само дето дося няма и едно изключение да са успели.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Хепи, под 700 е в момента, няколко дни в свободно падане. Хич, ама хич не може да се управлява от правителствата. Само дето дося няма и едно изключение да са успели.
цената е падала и друг път виж заглавието във Форбс Това е краят на Bitcoin - http://www.forbes.com/sites/timworstall/2011/06/20/so-thats-the-end-of-bitcoin-then/ но това не попречи да достигне 1200$ скоро ще бъдат изкупени огромни количества въпрос на дни е да се случи
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това не е "свободно падане". Такива колебания в цената са напълно нормални и очаквани.

Ето тук малко графики от преди време за да видите, че такива колебания е имало и в близкото минало. Не очаквам в близките месеци да има сериозно намаляване на колебанията в цената.

През последните 6 месеца цената беше между 1.163 и 0.085 USD/mBTC. Мисля, че е изключително малко вероятно да удари дъното от последните 6 месеца през следващите няколко месеца. Може би няма да успее да падне до 0.2 USD/mBTC. А под 0.7 е малко вероятно да се задържи за дълго.

Разбира се всичко това е предположения, няма как да прогнозирам с точност какво ще се случи.

Докато за златото мога да кажа със сигурност, че няма да падне под няколко пъти цената на медта или среброто*, за Биткойн нулата е долната граница.

* Тъй като златото успешно може да замести среброто и медта в електрониката, смятам че цената му няма как да падне под цената на тези метали (и даже е възможно изобщо да не достигне цената им умножена по едноцифрено число). Цената на добив не определя долната граница, тъй като е възможно купувачите да купуват от тези, които имат злато на склад, а не от миньорите.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Имаме 2-ра вълна на срив в цената, в момента пада с всяка минута, а ето и причината:

Dear MtGox Customers and Bitcoiners,

As you are aware, the MtGox team has been working hard to address an issue with the way that bitcoin withdrawals are processed. By "bitcoin withdrawal" we are referring to transactions from a MtGox bitcoin wallet to an external bitcoin address. Bitcoin transactions to any MtGox bitcoin address, and currency withdrawals (Yen, Euro, etc) are not affected by this issue.

The problem we have identified is not limited to MtGox, and affects all transactions where Bitcoins are being sent to a third party. We believe that the changes required for addressing this issue will be positive over the long term for the whole community. As a result we took the necessary action of suspending bitcoin withdrawals until this technical issue has been resolved.


Addressing Transaction Malleability
MtGox has detected unusual activity on its Bitcoin wallets and performed investigations during the past weeks. This confirmed the presence of transactions which need to be examined more closely.


Non-technical Explanation:
A bug in the bitcoin software makes it possible for someone to use the Bitcoin network to alter transaction details to make it seem like a sending of bitcoins to a bitcoin wallet did not occur when in fact it did occur. Since the transaction appears as if it has not proceeded correctly, the bitcoins may be resent. MtGox is working with the Bitcoin core development team and others to mitigate this issue.


Technical Explanation:
Bitcoin transactions are subject to a design issue that has been largely ignored, while known to at least a part of the Bitcoin core developers and mentioned on the BitcoinTalk forums. This defect, known as "transaction malleability" makes it possible for a third party to alter the hash of any freshly issued transaction without invalidating the signature, hence resulting in a similar transaction under a different hash. Of course only one of the two transactions can be validated. However, if the party who altered the transaction is fast enough, for example with a direct connection to different mining pools, or has even a small amount of mining power, it can easily cause the transaction hash alteration to be committed to the blockchain.

The bitcoin api "sendtoaddress" broadly used to send bitcoins to a given bitcoin address will return a transaction hash as a way to track the transaction's insertion in the blockchain.
Most wallet and exchange services will keep a record of this said hash in order to be able to respond to users should they inquire about their transaction. It is likely that these services will assume the transaction was not sent if it doesn't appear in the blockchain with the original hash and have currently no means to recognize the alternative transactions as theirs in an efficient way.

This means that an individual could request bitcoins from an exchange or wallet service, alter the resulting transaction's hash before inclusion in the blockchain, then contact the issuing service while claiming the transaction did not proceed. If the alteration fails, the user can simply send the bitcoins back and try again until successful.

We believe this can be addressed by using a different hash for transaction tracking purposes. While the network will continue to use the current hash for the purpose of inclusion in each block's Merkle Tree, the new hash's purpose will be to track a given transaction and can be computed and indexed by hashing the exact signed string via SHA256 (in the same way transactions are currently hashed).

This new transaction hash will allow signing parties to keep track of any transaction they have signed and can easily be computed, even for past transactions.

We have discussed this solution with the Bitcoin core developers and will allow Bitcoin withdrawals again once it has been approved and standardized.

In the meantime, exchanges and wallet services - and any service sending coins directly to third parties - should be extremely careful with anyone claiming their transaction did not go through.

Note that this will also affect any other crypto-currency using the same transaction scheme as Bitcoin.


Conclusion
To put things in perspective, it's important to remember that Bitcoin is a very new technology and still very much in its early stages. What MtGox and the Bitcoin community have experienced in the past year has been an incredible and exciting challenge, and there is still much to do to further improve.

MtGox will resume bitcoin withdrawals to outside wallets once the issue outlined above has been properly addressed in a manner that will best serve our customers.

More information on the status of this issue will be released as soon as possible.

We thank you for taking the time to read this, and especially for your patience.

Best Regards,
MtGox Team

Истина ли е с този "бъг" или ни пишат глупости?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Бъг има и е известен от 2011 година (тогава е показано как може да се смени TX-ID-то). Това не ви позволява да създавате или да харчите биткоини от въздуха. Проблема е, че съпорта на MtGox не е бил обучен както трябва и според тяхно твърдение, някой е използвал този бъг и е поискал по 2 пъти трансфер на биткойните си. Според мен истината е, че са проиграли парите и сега се чудят как да избършат насрания си зад***к като обвинят биткойн протокола. Никой не им вярва и сега почват да усещат, че си вкараха още по голям автогол. Реално ако са продали преди време бтк-тата на висока цена и сега почнат да ги изкупуват за да ги върнат на клиентите е добре да си ги изтеглите веднага. Другия вариант е да затворят кепенците и да обявят истината.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Винаги съм се чудел, как едно нищо, може да е виртуална валута и да поскъпва спрямо другите валути стотици пъти?
Също така се чудя, какво точно предимство може да има това виртуално нищо, при условие, че има безброй много начини
за електронни плащания, кой от кой по-сигурни и лесни. Все пак сме 2014-та година. Не ме разбирайте погрешно, просто не мога да схвана?
Също така не разбирам, с какво точно е обезпечена тази виртуална валута?

P.S. Просто питам, че от доста време покрай Биткойн данданията се чудя, ама отговор не намирам!
 
Последно редактирано:

Горе