Bitcoin / Биткойн

Подготвен си, пък не знаеш колко е голям блокчейна :) 330 гиги е, на 1/3 от терабайт.
Еми преди го имаше в blockchain.info, a днес не го намерих.
Колко терабайта ще стане ако уж стане пари, и това ли е големият пробив в икономиката? Зверско пилеене на електричество и дисково пространство. Това за всеки, който иска да си държи крипто портфейла при себе си, а не в мошенгии като MtGOX. После най-голямата борса затвори кепенците, отмъкна койните и избяга.
 
Нали затова е бавен Биткойн, защото блокчейна му се пълни с горе-долу фиксирана скорост - 1MB на 10 минути. Ако утре решат всички да го ползват, това няма да направи блокчейна изведнъж много по-голям. Просто ще се наредят милиони непотвърдени транзакции в mem pool-а и ще настане голямото чакане. Наистина в този си вид не е подходящ за световна валута, но това е положението.

Биткойн няма да изчезне защото ти не го харесваш, та дори и всички световни банки. Това е едно от качествата. Можеш да продължаваш да гледаш критично на криптовалутите, твой избор, но въпроса е има ли смисъл. Ако имаш биткойни е ситуационно - повече критика при експоненциална цена, по-малко при срив. Ако нямаш биткойни, значи да се бориш с вятърните мелници :)
 
Що пък да се боря с каквото и да било. Не съм против криптото, просто Биткойн е най-големият и примитивен динозавър. Почти всеки алткойн е по-добър от него, чисто технически.
Нали се чудиха в темата що не го дъвчем. Щото няма смисъл, тоя цирк не е нов за нас.
 
Що пък да се боря с каквото и да било. Не съм против криптото, просто Биткойн е най-големият и примитивен динозавър. Почти всеки алткойн е по-добър от него, чисто технически.
Нали се чудиха в темата що не го дъвчем. Щото няма смисъл, тоя цирк не е нов за нас.
Въпроса беше защо не го дъвчем при положение че се правят пари от него??? А не дали е балон или не. Определено сметам вече да вкарам ресурс в него но след спада вероятно няколко копачки интересно само после счетоводството как ще ми го осчетоводяват понеже ще го направя чрез фирмата като мъск.
 
Не е така.
Така е, и ти сам го каза - ток се харчи. Колкото повече ток се харчи, толкова повече електричество трябва за да се направи 51% атака. Технически е необходим хашрейт, но той е обвързан с тока. На по-малки койни им правиха 51% атаки, спомням си на ETC правиха преди няколко месеца. Сега то може да се спори и е въпрос на изчисления дали всичкото електричество дето се харчи не е многократно повече от необходимото за една достатъчна сигурност. Но това е, ако искаш да правиш 51% атака, последния койн на който ще тръгнеш да правиш това е Биткойн.

Още по-бързо се губят.
Те се губят и на нормалните пазари, и то повече. Там като търгуваш с leverage, толкова лесно се прекалява с това че не е истина. Аз съм пробвал и за мен е чудо ако оцелея няколко дена. При Биткойн, стига да не се занимаваш с leverage, е въпрос на време кога ще купиш и кога ще продадеш, което отново си е търговия. Но ето ти печеливша стратегия - когато всички казват колко по-ниско ще падне цената - купуваш. Когато расте експоненциално и графиката е вертикална - продаваш. Акумулиране и балон, не е толкова сложно. В тоя ред на мисли, сега нека приемем че сме в балон - ако си купил под 20к, продаваш и забравяш. Не е задължително да се купува при вертикална графика :) Да, има там едни такива неща като алчност и страх дето карат хората да набиват пари при вертикални графики и да разпродават при хоризонтални, ама Биткойн какво е виновен за това.
 
Колкото повече ток се харчи, толкова повече електричество трябва за да се направи 51% атака. Технически е необходим хашрейт, но той е обвързан с тока. На по-малки койни им правиха 51% атаки, спомням си на ETC правиха преди няколко месеца.
Една от най-широко разпространените заблуди е, че Биткойн е по-сигурен.
CEX.IO на няколко пъти стигаха до 49% хешрейт, и самИ натиснаха спирачката да не се прострелят в крака и да развалят приказката.
Обратно, BTC се копае само на ASIC, с което пазарът се държи от 2-3 производителя на копачки. BTC е най-монополизираната "валута", която се копае. Половината от койните ги държат един самолет хора, и то може да ги събереш в Боинг 737. При това говорим за брой портфейли, зад тях стоят още по-малко количество хора.

Каква изобщо ценност може да ми е това, че да налея 50К$ за виртуална крипто стотинка? Цените хвърчат из небесата именно поради незнанието на хората, и неразбирането на технологията. Съответно боготворението ѝ.
Технически - от всички криптота BTC е най-зле. Единственото му предимство е, че по чисто исторически причини има най-голяма поддръжка.
Screen-Shot-2014-06-13-at-11.17.16.png
 
@IvanKirov, добре де, разбрахме че биткойна и въобще койните не те кефят. Тогава кой начин за разплащане те кефи повече, кое е по-добро от койните и защо?
 
@IvanKirov, добре де, разбрахме че биткойна и въобще койните не те кефят. Тогава кой начин за разплащане те кефи повече, кое е по-добро от койните и защо?
И откъде тия крайни заключения? Криптото е супер като идея, само дето приказката се върти само около чистата спекула. Само и единствено за това се говори, не за реалната полза от безбанкови разплащания.
Почти всеки алткойн е по-добър от Биткойн.

Етер вкара смарт контракти дето също са неизползваеми,
TON твърди, че е решил проблема със смешната скорост на транзакции на Биткойн,
Golem събира процесорно време и го продава,
NameCoin oще преди 8 години да не е и повече реализира непроследяемост.
Някви колосални идеи чувам за proof of stack, върха на острието, нещо което реализира PeerCoin пак преди близо десетилетие.
Tether гарантира, че ако платиш днес то до утре НЯМА да се окаже, че се обезценил с 30%.
Ripple твърдеше, че има gateway към реални банки.
Последно чух, че monero се копа само на процесор.

Не на последно място - някои от гореизброените криптота въобще не хабят ток, колкото средно голяма държава.
Биткойн не притежава и едно от гореизброените качества.
Ей тия младежи също като мен се съмняват, че Мъск просто манипулира пазара, ще обрули пазара и шараните ДГД след него.
Биткоин е по-скоро цирк, тука има тука нема, но не и валута.
Може би най-бруталната пирамида в историята на човечеството.
 
Последно редактирано:
Айде нов пост, че стана дълго. Преди малко намерих че едно приятелче земеделец не е и чувал за Биткойн.
Още много шарани има за обиране, просто трябва да се изчака 3 години, на толкова върви поредната крипто истерия за неразбрали.
Той Мъск въшлив с пари, пусна Тесла 3 крипто и го докара повече маркет кап и от Биткойн.
Чак сега разбрал за мега далаверата.
Голям майтап!
 
Айде нов пост, че стана дълго. Преди малко намерих че едно приятелче земеделец не е и чувал за Биткойн.
Още много шарани има за обиране, просто трябва да се изчака 3 години, на толкова върви поредната крипто истерия за неразбрали.
Той Мъск въшлив с пари, пусна Тесла 3 крипто и го докара повече маркет кап и от Биткойн.
Чак сега разбрал за мега далаверата.
Голям майтап!
Само да спомена, че Мъск купи криптото преди около година, а не сега. Просто сега го обявиха да вдигнат малко цената.
 
Именно защото разглеждате криптото ЕДИНСТВЕНО като база за спекулации, съм скептичен за бъдещето им.
Цената на криптото е рулетка, аз хазарт не играя. Запознат съм с техническата реализация, това визирах.
Кво, нахапа ли се с евтини койнчета? Айде, ще поскъпват, свърши, не остана!
Това са някакви твои фантазии, че се ползва само за спекулация....

Tesla buys $1.5 billion in bitcoin, plans to accept it as payment​

Miami Pushes Crypto With Proposal to Pay Workers in Bitcoin​

Bitcoin's big moment: Mastercard jumps on the bandwagon​


Ето ти 3 заглавия, които копирах от едно търсене в Гугъл. Мога да ти намеря и още 30... това, че в България не можеш да платиш никъде в Биткойн не озачава нищо. В цивилизования свят можеш да си купиш кафе, пилешки кълки и каквото още се сетиш с Биткойн и останалите крипто валути.

А това, че биткойн е overbought от FOMO investors и следва голяма корекция в цената съвсем скоро е вече съвсем отделна тема.
 

Tesla buys $1.5 billion in bitcoin, plans to accept it as payment​

В цивилизования свят можеш да си купиш кафе, пилешки кълки и каквото още се сетиш с Биткойн и останалите крипто валути.
Именно тия простотии имам предвид като цирк за инфантили. Имаш ли идея колко е тАксата за Биткойн транзакция, че да си купиш кълки? По едно време беше прехвърлила 100$, предната истерия. Кога падна от 25 000$ на 4 000$ за Биткойн.
Отделно дето се чакаше по една сЕдмица, ако не ти се дават 100$.
Нова икономика, нямало транзакционни тАкси, пък надминаха алчността на банкерите. 100$ за транзакция не знам да има банка да събира.
 
Последно редактирано:
Именно тия простотии имам предвид като цирк за инфантили. Имаш ли идея колко е тАксата за Биткойн транзакция, че да си купиш кълки? По едно време беше прехвърлила 100$, предната истерия. Кога падна от 25 000$ на 4 000$ за Биткойн.

Изобщо не говорим само за биткойн. При LTC таксите са минимални, трансакциите бързи. Същото е и при XRP, въпреки обвиненията от SEC. Към момента биткойн е по-скоро възможност да защитиш спестяванията си от инфлацията и най-вече - да се възползваш от децентрализация. Всички знаем какво стана с КТБ, а много хора си държаха спестените пари там. Дори в момента се сещам за една българска банка, чиито акции бяха купени изкуствено на много висока цена от държавата чрез ББР и нищо чудно да се окаже поредната банка-балон по нашите географски ширини.

ПП: Аз съм харчил BTC от Binance картата ми и таксите изобщо не са големи. Пращането на биткойни е различно от плащането в магазин и заведение. Освен това, таксите се намаляват двойно на всеки 5 години и това следва да се случи тази година. Бъдещето е в DeFI монетите, както и LTC/XRP/BCH за трансакции, BTC и ETH за спестявания. Така е, колкото и да го отричаш.
 
Така е, колкото и да го отричаш.
Айде още един ме обвинява, че отричам криптото.
Просто смятам, че истерията около БИТКОЙН е поредният цирк, дето става на всеки 3-4 години. Воден единствено от алчността и желанието за лесни пари.
Приказката за лакомото дупе мисля я знаете. Погледна ли горното видео, пичовете са точно на моя акъл, ще отида да ги поздравя!
 
Да твърдиш, че с биткойн ще бориш инфлацията е все едно да гасиш вода с бензин. За такива финансови съвети се лежи в затвора!
 
Да твърдиш, че с биткойн ще бориш инфлацията е все едно да гасиш вода с бензин. За такива финансови съвети се лежи в затвора!
Не знам какво означава да "гасиш вода с бензин", може би си искал да кажеш нещо друго. И не аз гася огъня с бензин, а тези дето печатат непрекъснато пари. Явно, че всички корпорации, влезли с по няколко стотин милиона в биткойн правят същото според теб...

Предимството на Биткойн от гледна точка на инфлацията е, че към него има все по-голям интерес и монетите в обръщение са лимитирани. А долари не спират да се печатат, в резултат на което в момента долара буквално се движи около съпорт нивото си и е много вероятно да продължи надолу, въпреки така гръмко рекламирания stimulus deal.

И защо си мислиш, че давам финансови съвети? Аз не съм финансов съветник и нямам компетенциите да бъда такъв. Това е форум и всеки може да изрази мнението си. Ако приемаш казаното във форум за финансов съвет проблемът си е изцяло твой. Точно ти би трябвало да го знаеш..
 

Горе