CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

ivan.tsukev

New Member
CDN идва от Content Delivery Network. Представлява група високо оптимизирани за скорост и кеширане сървъри из цял свят.

Идеята е, че си качваш статичните файлове в CDN и те вече се зареждат от там, като CDN подава тези дайлове от сървърите, които са най-близо до потребителя.

Става въпрос за файловете като изображенията от дизайна, JS, CSS и всички статични файлове от съдържанието като например изображения или видеа.

За твоя сървър остава само да изгенерира динамичното съдържание като Html-а за страницата, без да се затормозява и с другите операции.

Ако трафикът ти е международен - няма две мнения по въпроса. Сайтът ти започва да "лети" с всичките предимства за от бързо зареждащ се сайт и за потребители и за Google.

Въпросът ми е - някой тествал ли го е за сайт, който има основно потребители от България?

Не съм сигурен дали тук това ще е е добра идея, защото повечето доставчици силно орязват скоростта за чужбина, докато bg peering-а е доста бърз. Да не се окаже, че в България това ще забави вместо да ускори сайта?

Някой има ли опит с CDN и български сайт?
 
От: CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

Аз лично много съм търсил по темата, но досега не съм попаднал на подходящ CDN провайдър, който да има сървъри в БГ.

Като услуга използвам http://www.cloudflare.com/ за статичните елементи (css,js,icons) помага за облекчаването на натоварването на сървъра откъм рикуести. Ако имаш 500 хил. импресии на сайта и средно 5 статични елемента това са доста заявки :) Плюс по-доброто им кеширане и събрикуести осигурени от Cloud Flare.

Мислил съм и варианта статичните файлове да се изнесат на отделен хостинг (задължително с Nginx), но поради естеството на сайтовете, които имам това е невъзможно.
 
От: CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

...., защото повечето доставчици силно орязват скоростта за чужбина, докато bg peering-а е доста бърз....

Защото местни доставчици купуват международния трафик от Tier1 и Tier2 достачиците на една много приятна цена :) Мога да ти покажа оферта изготвена от Level3 за международен трафик и ще ти стане ясно защо е такова положението в БГ. Някой CDN-и имат storage и в български колокационни центрове, потърси различни варианти, свържи се техническата им поддръжка и ще се ориентираш към кои да се насочиш. Тук масово се използва CloudFlare просто защото имат безплатен вариант, а не че е най-доброто. И се използва за намаляване на дисковите операции в акаунта, което оказва положително влияние и върху разхода на процесорно време. Някой във форума беше споменал, че използването на CloudFlare водело до намаляване на mysql заявките, но това може да стане само ако си изкенсеш базата данни на тяхна услуга. ИНаче си чист static cache.
 
От: CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

По принцип използването на CDN няма как да е излишно. С използването на CDN може да си позволиш да използваш евтин хостинг план, вместо VPN CLoud или бизнес план. При зареждането на изображенията и използването на CDN се постига възможност, при която няколко изображения се зареждат наведнъж, когато са с външен адрес и т.н. Някои даже използват CDN на същия сървър, където се хоства и сайтът, това вече е друг въпрос дали е от полза.
 
bgextensions, вземи прочети какво значи CDN, че последното ти изречение е абсолютна тъпотия.
 
От: CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

Аз го пробвах на cloudflare CDN-а, дето върви със суперхостинг и малко се позабави сайта. Не съм правил кой знае какви тестове, само на око така, ама се забелязваше лекичко забавяне.

Реално ако CDN-ите им не са в бг няма как да е по-бързо зареждането, просто щото бг пийринга е много бърз. Иначе за смъкване на товара, да, ама в моя случай не е кой знае какво. Ако имаш супер много снимки на сайта, тогава може и да е далавера вече (само за бг сайтове говоря).
 
От: От: CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

По принцип използването на CDN няма как да е излишно. С използването на CDN може да си позволиш да използваш евтин хостинг план, вместо VPN CLoud или бизнес план. При зареждането на изображенията и използването на CDN се постига възможност, при която няколко изображения се зареждат наведнъж, когато са с външен адрес и т.н. Някои даже използват CDN на същия сървър, където се хоства и сайтът, това вече е друг въпрос дали е от полза.

Аз нищо не разбрах,... честно.
 
От: Re: CDN - Има ли смисъл за сайт с потребители от България?

bgextensions, вземи прочети какво значи CDN, че последното ти изречение е абсолютна тъпотия.
Много добре знам какво е CDN. Използвам MaxCDN, но преди това използвах възможността на плъгина за Wordpress W3 Total cache за self hosted CDN, който дава възможност да използваш собствения си сървър за CDN и дори така пак има малка полза, заради другите причини, които съм написал.
 

Горе