CDN - полза ако трафика е предимно от България?

jair

Well-Known Member
В моето форумче има доста снимки и картинки и почнах да се чудя дали да не инвестирам малка сума в CDN, евентуалната крайна цел е да ускори зареждането на сайта. Cloudflare ги бях отписал, защото най-близкия до бг сървър май е в Прага, а хич не ми се вижда смислено да пращам потребителите към Прага, при положение, че могат да теглят нещата от моя сървър в пиъринга и положително ще им е по-бързо.

Ама сега виждам, че Maxcdn имат точка в България и почнах да се чудя дали има смисъл. По принцип не би трябвало скоростта да ми е проблем, след като съм на VPS в България, където пиъринга е добре развит и не виждам особен смисъл, ама една камара народ дудне по нета cdn та cdn. Чудя се дали не изпускам нещо важно.

С две думи: ще ми се ускори ли сайта, ако ползвам CDN с точка в България или това няма да е много по-различно от зареждане на контента от собствения ми сървър при положение, че разполага с ресурс?
 
това е въпрос който ме затруднява понеже не съм им тествал точката от България за България незнам по скоро не би се видяло огромна разлика ако имаш ресурс


едно е сигурно сайт от България с макс цдн ще се забърза за света със сигурност :)
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Абе хич не съм фен да плащам 7 долара на месец заради единици чужди юзери, поне поне 80% от трафика си е бг, вероятно доста повече, но в awstats седят доста unknown. :)

Виждам, че браузера може да дърпа до 6 файла едновременно и това може да забави зареждането, проблем който cdn разрешавал...
 
как се зареждат картинките? имаш много картинки на една страница ? която продължава надолу

големите сайтове (и не само ;)) ползват lazy loading (зарежда се само видимата част и после дозарежда като скролне - създава добър юзер експириънс ....


иначе ти може да го излъжеш ако скрипта ти го поддържа или да си навит да си го преправиш :) преста шоповете например дават да си направиш събдомейни static1, static2, .... и да разпредели зареждането на картинките между тях :) коцепцията е интетесна браузъра го третира все едноче тегли от различни домейни
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

ми общо са 50-ина файла - js, css и картинки повечето във форума са малки - аватари, иконки и т.н. Но имам и фотогалерия към сайта и там са по-тежки снимките.

Абе май само си играя, върви си добре сайта, а когато не върви май е заради mysql-а, ма ще го мисля :)
 
ами най лесния начин да тестваш да го оптимизираш e https://developers.google.com/speed/pagespeed/module

от включи само lazy loading, colapse spaces, и евентуално priortirize critical css , тези работят без да чупят нищо при всички сайтове на който съм го тесвал

след това един по един гледаш кое работо добре за теб - вкючително да комбинира и инлаинва css - цената малко повече cpu около 10% за nginx верисята - вграден е в centmin мода който спомена и с който е Предприемач от почти месец :)

не включвай тези за рераит на имагес доста смъкват качеството и доста качва cpu поне дефултно


за mysql - mysqltunner каквото ти каже и ако таблиците са myisam пускай рипер всеки ден на тези който са с овър хед ще цъка като часовник
 
Последно редактирано от модератор:
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Няма смисъл. Не мреажата ти е проблем, а желязото и технологията отдолу от София до Варна латенцията е от порядъка на 8ms. CDN би ти помогнал в слчай на атаки, защото атакуващия бот/компютър или каквото и да е ще атакува само най-близката до него точка.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Няма никакъв снисъл да ползваш cdn за бг сайт с бг посетители. Казвам го от личен опит. Разликата изобщо не си струва.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Няма никакъв снисъл да ползваш cdn за бг сайт с бг посетители. Казвам го от личен опит. Разликата изобщо не си струва.

При сравнително голямо количество трафик има много голямо значение. Не само скоростта е по-добра. Чрез CDN може и да се намали натоврването над сървърите в пъти. Казвам го от личен опит и разлика в натоварването при 2 и при 6 appliaction сървъра в общо 3 дейта центъра, заявките се разпределят според локацията на клиента.

Всичко зависи от изискванията и типа CDN. Да, за 90% от хората тук няма никакво значение. Само че има едни други 10%, за които е неразделна част от работата.

Колкото до автора: това, което аз бих ти препоръчал е да изнесеш картинките на под домейн и да забраниш cookies за него. Така значително ще намалиш размера на http заявките (т.е. по-малко пакети) и ще спестиш трафик. Също така повечето модерни браузъри имат ограничение за едновремени изпратени заявки към сървъра (не се сещам точно кой колко). Един под домейн (или повече от един), на който са картинките ще "излъже" браузърите да заредят сайта по-бързо. Но пак казвам, зависи от изискванията, опита и сайта.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

С какво би помогнало доставянето на снимки от сървър в Америка на един посетител от София? Лично при мен не виждам особена разлика в бързината на един сайт който е на maxcdn.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

С какво би помогнало доставянето на снимки от сървър в Америка на един посетител от София? Лично при мен не виждам особена разлика в бързината на един сайт който е на maxcdn.

Не знам за другите, но аз не съм споменавал сървъри в Америка или където и да е освен в България.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Мерси, отделянето на поддомейн май ще е по-разумното решение. Малко гърч ще ми е да си го направя сам, но от спестените пари ще си заслужава.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Най-лесният и евтин вариант е да си направиш нещо като симулация на CDN ( Ето как можеш да си направиш CDN на собствен хостинг за Wordpress ).

Естествено това е по-скоро бюджетно решение, което ти подобрява зареждането на сайта. Важно е да отбележа, че тук пропускаш една от основните идеи на CDN, а именно да се зарежда съдържанието възможно най-близо до потребителя и да не ти товари сървъра на който е сайта ти заради обемно статично съдържание като големи картинки или мултимедия.

Има далеч по ефикасни методи, като например да си купиш специално за целта отделен хостинг и с някакъв скрипт да си качваш статичното съдържание на него примерно след всяка нова публикация, но като изпълнение е по-сложно. Имах някаква идея на VPS да си сложа сайта и да си mount-на от далечна машина wp-content, като идеята беше като качвам нещо през WP, автоматично да се качва на отдалечен сървър. След което с помощта например на WP Super Cache да си задам да взима съдържанието от remote машината.... и разни такива схеми, понеже примерно за Български сайт аз лично не бих ползвал услуга, която няма CDN с локация България.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

CDN-ите работят на принципа най-близка точка. В случая, някъде из Европа. За сайт с предимно български посещения, няма абсолютно никакъв смисъл да плащаш за допълнителни услуги. Ползвай lazy loading, както спомена coolice.
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Колкото до автора: това, което аз бих ти препоръчал е да изнесеш картинките на под домейн и да забраниш cookies за него. Така значително ще намалиш размера на http заявките (т.е. по-малко пакети) и ще спестиш трафик. Също така повечето модерни браузъри имат ограничение за едновремени изпратени заявки към сървъра (не се сещам точно кой колко). Един под домейн (или повече от един), на който са картинките ще "излъже" браузърите да заредят сайта по-бързо. Но пак казвам, зависи от изискванията, опита и сайта.

Как мога да направя cookieless subdomain след като си ползвам главния. Четох в мрежата, че не става. Има ли някакви хакове?
 
От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Как мога да направя cookieless subdomain след като си ползвам главния. Четох в мрежата, че не става. Има ли някакви хакове?

Попитай хостинг провайдъра си. Те ще ти кажат, защото те знаят как им е конфигурирана системата.

Ръчно става така:

Apache:
Код:
<FilesMatch "\.(html|htm|js|css|gif|jpeg|png|pdf|txt|zip|7z|gz|jar|war|tar|ear|java|pac)$">
  <IfModule header_module>
  Header unset Cookie
  </IfModule>
</FilesMatch>

Nginx:
Код:
server { 
  ... 
  server_name  static1.example.com  static2.example.com ... ; 
  root ... ; 
  location / { 
    ... 
  } 
}
 
Re: От: CDN - полза ако трафика е предимно от България?

Как мога да направя cookieless subdomain след като си ползвам главния. Четох в мрежата, че не става. Има ли някакви хакове?

Като зададеш кукидомейна да е за ввв.домейн.ком не домейн.ком (без ввв)

в твоя частен случай за още скорост може да пробваш добавиш статик събдомейните към пейдж спиид сървиса на гугъл и на всеки да зададеш да се зарежда на още 4 места от първата опция в конфига... :)
 

Горе