Cloud Хостинг

Blinky

Owner
С тази тема бихме искали да Ви запознаем в няколко абзаца с една нова за *България услуга - Публичен Cloud хостинг.

Някои биха казали, че услугата не е нищо повече от VPS услуга, но се надяваме, че след края на тази статия или след като тествате безплатно услугата ще се убедите в предимствата и. В края на поста ще намерите промо код, който Ви предоставя безплатен Cloud сървър.

Какво представлява Публичен Cloud?
Услугата представлява 100% достъпна, еластична IT инфраструктура, разположена върху Blade системи и SAN Enterpise storage (RAID10) сървъри локирани в различни Дата центрове(в момента те са два). Централизираната инфраструктура предоставя контрол на всеки процес посредством допълнителен софтуерен слой.

Лесно управление!
За няколко минути имате възможност да създадете или редактирате сървърните ресурси, да добавите Load balacer пред тях, да настроите индивидуален Firewall или отдалечен Backup архив. Това са само малка част от възможностите на системата, които са достъпни за всеки
потребител на Cloud услугата.


predpr1.gif


Еластичност!
Cloud инфраструктурата Ви позволява да скалирате ресурси от 256 MB RAM до над 500GB RAM. Имате възможност да използвате до 224 CPU ядра и до няколко десетки TB в RADID10 Дисков масив с максимум IOPS. Всичко това става почти мигновено от уеб базирания интерфейс.

Скалиране!
Не е нужно да бдите над сървъра си денонощно и при всеки пик да уведомявате поддръжката, че Ви е нужен ресурс. Имате възможност да настроите система си по определени критерии, така че да завиши определени параметри и след като премине натоварването отново да възстанови по-ниските такива (Ауто-скалиране). Едно важно предимство, е че всяка промяна на параметрите не води до рестарт на машината Ви, освен разбира се ако не ползвате Windows OS.

prepr-autoscaling.gif



OS независим!

Имате възможност да инсталирате Cloud сървър за броени минути, без притеснение от Операционната система. Налични са над 100 дистрибуции Linux, Windows, Free BSD, като те непрекъснато нарастват. Ако имате нужда от определена дистрибуция, то ние ще я създадем за вас напълно безплатно и ще бъде включена в общия набор от шаблони.

predpr-rebuild.gif


Self healing!
Нито вие , нито ние трябва да се притесняваме от хардуерни проблеми. Системата разпределя ресурсите между множество физически нодове, така че дори и да настъпи хардуерен проблем Вашата услуга ще продължи да работи.

Цена/Billing

Освен по производителност и гъвкавост, Cloud хостинг услугата е
значително по ценово изгодна от други подобни (VPS, Dedicated). Благодарение на гъвкавото
си ценообразуване, Публичния Клауд спестява още повече. Не се заплаща месечна такса за параметри, които може никога да не използвате. Плащате само за това, което изразходвате, като заявен ресурс. Услугата предоставя почасово плащане, като по този начин дава възможност всеки час да имате различна цена за параметрите, които ползвате. По този начин прецизно определяте сумите, които плащате и оптимизирате разходите си до минимум. Не е нужно да доплащате всеки път, за да увеличите параметрите си , защото система ще се захрани автоматично от внесената от Вас сума за сметка на периода.

predpr-bill.gif


За да се убедите в предимствата на услугата може съвсем безплатно да я тествате използвайки промо код "30free-Cloud", който Ви дава отстъпка от 41.35 лв, което е равно на сървър с 1024mb ram, 1.2 Ghz CPU, 10GB RAID10 HDD, 50 mbps свързаност.

Научете повече на http://www.icn.bg/cloud-compare.html

Примери от действителността:
Услугата е унифицирана и дава възможност, различни организации или крайни потребители да я използват по различен начин за техните нужди.
Архитекти рендират 3D проект за 1 ден, като използват голям пиков ресурс, онлайн магазини използват cloud хостинга, за да поемат пикови натоварвания покрай Коледа, складова система, която не е нужно да бъде 24/7 онлайн използва и заплаща ресурса само във времто, в което е нужно да работи и др. На Cloud Хостинга практически можете да качите всичко, включително и игри, ако ви се струва достатъчно рентабилно :)


predpr1.gifprepr-autoscaling.gifpredpr-rebuild.gifpredpr-bill.gif
 
Последно редактирано от модератор:
От: Cloud Хостинг

Само да питам...

Цените на EC2 не са ли същите или малко по-ниски (миналата седмица ги свалиха) ?

Къде се намират дата центровете ви?

И най-важния въпрос за мен: коя платформа използвате (EC2, HP Cloud ...)
 
От: Cloud Хостинг

Това, че вече в България има досъпен клауд хостинг е една наистина добра новина. Аз от близо 1 година ползвам клауд хостинг в САЩ и макар цената да е по-висока, качеството на услугата и съппорта е съвсем различно. Според мен всеки който държи на своя онлайн бизнес трябва да си измести сайтовете на облак. Така като гледам на какви достъпни цени се предлага тази услуга в БГ си мисля, че това е решението за всички които постоянно страдат от това, че сайта им си има сериозен даунтайм. ICN не сам ги ползвал и не мога да коментирам услугата им, но поне аз това което знам е, че при клауд хостинга на теория не трябва да има даунтайм.
 
От: Cloud Хостинг

Може въпросът ми да е тъп, но досега винаги съм ползвал споделен хостинг... на единият ми хостинг провайдер нещо заявките към базата данни се обработват бавно, а и колкото повече расте Wordpress, толкова повече мощ явно трябва... и се чудя, всъщност тези параметри, които се предлагат от ICN - RAM и CPU, как точно се разпределят... в смисъл такъв, очевидно определен ресурс е необходим на базата данни, те дали слагат някакви стандартни настройки или всичко, което е в този списък:
http://218.25.11.141/phpmyadmin/server_variables.php

може да се променя, както клиентът поиска? Тази памет, която се използва от MySQL включва ли се към плана.. и как, ако точно тези лимити в даден момент не достигат, системата ще се сети да ги промени...? След като има доста тънки настройки и доста на брой? Които самият аз не разбирам :( И въобще някой може ли да обясни CPU и RAM между какво се разпределят - например между файлов сървър, MySQL сървър, може би и друго?! Кое гълта най-много ресурс? Как се променят лимитите в MySQL, ако не достигат, дали е автоматизиран този процес?

Съжалявам, ако задавам лаически въпроси, но досега съм ползвал винаги споделен хостинг... и според мен не всичко е в превишаване на лимитите - понякога настройките са направени така, че вместо да превишиш лимитите, да се получава изчакване за части от секундата (или за няколко секунди) за дадени заявки, т.е. да се образува опашка... мисълта ми е, човек без да разбира от тези настройки и ако досега не ги е правил, може ли да ползва този тип cloud :)

Например настоящият ми хостинг, не ми казва, че имам проблем с лимитите, но примерно при търсене в огромната база на Wordpress, се получава изчакване от 7-8 секунди, докато се обработи заявката. В случая с клауд на ICN веднага ли ще ми се завишат лимитите за 24 часа, или какво ще стане...

Благодаря предварително за разясненията, дано постът ми не звучи прекалено объркано...
 
От: Cloud Хостинг

Човек осъзнаваш ли, че с този линк всички имат достъп до базите ти?
 
От: Cloud Хостинг

Намерих го в Гугъл по ключови думи от данните в моя сървър... не е мой сървър... да не разводняваме темата.
 
Като бях на семинара - i.seminari.bg в Кемпински Зографски*****, на iСеминар, на който ICN бяха спонсори, там имаше презентация за този тип хостинг - Cloud Хостинга. Идеята беше, че се ползва само при необходимост. Бяха дали пример с архитект, който имал работа само 2 пъти в годината и реално на него не му трябва да плаща за всички 12 месеца, а само най-много за 2. Като използва ресурса на този тип хостинг и всичко сложено на него. В неговия случай бяха Windows, някакъв софтуер за чертане и проектиране, още няколко помощни и това беше. Примерът беше добър, защото това е реално идеята на този тип услуга.

Другият пример беше за аптекарска верига, която за да оптимизира разходите си, те искаха от 22.00 до 8.00 да не работи, а да се плаща само минимални такси, най-вече за лицензи, като този на Windows. Те използват тази услуга само и единствено за вътрешната си IRP система, която е складова, счетоводна и друга. Няма сайт, няма нищо, което задължително трябва да е онлайн 24/7.

Имаше и нещо за оптимизацията му, но това май си е до вида и големината на уеб проекта.

Точно този семинар ме светна за този тип услуга и реално има смисъл от нея, ако сте на такъв режим работа. Пиша това, защото някои все още се чудят какво реално би им предложило този тип услуга. Да бъда честен и аз не знаех в началото. Тогава когато реално дойде като иде на нашия пазар. Бях го виждал преди, но тук дойде по-късно и реално не съм се замислял какво е.
 
От: Cloud Хостинг

AdSenser Аз със закаснение ще отговоря, сега го видях ама може пак да ти свърши работа а и на други.... По принцип тези въпроси относно как ти ъпдейтва ресурсите тряба да и зададеш на съпорта и да поискаш да ти ги разяснят...

Значи относно рама и базата данни имаш една и съща рам която се разпределя според пхп конфигуарция и в конгигурационния фаил my.cnf....
дефуилтните настроики варират според операционната ситстема която си избереш... ОБАЧЕ и винаги е възможно да туикваш много по добре от дефултните... например първо пускаш mysqltuner и гледащ какво ти дава като съджешчани има няколко теми и постове във форума за такива туикове предимно писнаи от ктомов... аз също имам виждане по темата ама зависи от това с какво разполагаш вече...

!!! Винаги може да компенсираш процесорна мощ за базата данни с РАМ отделен за кеш с повече кеш в моят случай смъкнах процесорното натоварване три пъти като разположих повече от базата в кеша или можех да си ползвам дефултните настроики с трипъти по мощен процесор при същия резултат :)... освен това може да изтискаш още до няколко пъти процесорно време с оpкоде оптимизатор http://en.wikipedia.org/wiki/PHP_accelerator

а тези малки неща си играят роля до какво ти трябва и могат да ти спестят пари затова добрите сисадмини взимат дебели заплати :)

В случай като твоя клауд услугата е удобна че след инсталацията и конгигурирането на клауд услугата може да пестиш а ако ти потрябва мощност я имаш

пп и да не забравиш кеширането да ползваш аз за шеърд и урд прес съм доволен от Hyper Cache а ако имаш опкоде оптимизтор и контрол над машианат може да изтискаш максимум с W3 Total Cache
 
От: Cloud Хостинг

Много полезна тема. Благодаря за труда и подробното разискване на нещата.

Чудя се, ако се използва Cloud-а за видео сайт примерно с 50 000 посещения и доста качвания на клипове какво място би било нужно и най-важният момент е къде в чужбина, защото тук в Бг няма да стане.
 
Последно редактирано:
Ами за къде в чужбина е доста проблемно ако хостваш клипчетата не може в Холандия например нищо че може да линкваш или да е торент... някъде по сингапур или хонк конг евентуално
 
От: Cloud Хостинг

Vbox примерно къде и как си хостват видео файловете?

Ти имаш ли адвокатите на Vbox? :) или ако стане гаф ще кажеш на прокурора "МИ виж Vbox-а какво правят, кво ме занимаваш?"..... в България не важи прецедентното право, избий си го от главата. Хостват ги на собствени машини, сериозни машини... приложението си е тяхно.
 
От: Cloud Хостинг

Ти си помисли, че ще правя Vbox8.com ? Спокойно, няма да съм аз :)

А това за прокурора и адвоката не е уместно да го говориш, след като сме се скрили зад някакви измислени имена... :) Та нито ме знаеш какъв съм що съм, нито пък аз теб.

Въпроса ми е друг, и явно не към теб. Как се придобива правото да се хоства мултимедийни файлове за които нямат авторско право?

Ти имаш ли адвокатите на Vbox? :) или ако стане гаф ще кажеш на прокурора "МИ виж Vbox-а какво правят, кво ме занимаваш?"..... в България не важи прецедентното право, избий си го от главата. Хостват ги на собствени машини, сериозни машини... приложението си е тяхно.
 
От: Cloud Хостинг

Ти си помисли, че ще правя Vbox8.com ? Спокойно, няма да съм аз :)

А това за прокурора и адвоката не е уместно да го говориш, след като сме се скрили зад някакви измислени имена... :) Та нито ме знаеш какъв съм що съм, нито пък аз теб.

Въпроса ми е друг, и явно не към теб. Как се придобива правото да се хоства мултимедийни файлове за които нямат авторско право?

Аз не се крия, даже ми има лъсната физиономията навсякъде. Имаш няколко положения:
1. Уреждаш си авторските права за орепделен тип съдържание
2. Пишеш в общите условия, че не носиш отговорност (т.е. позоваваш се на чл. 16 ал1. от Закона за ел. търговия)
3. Дефинираш ясна политика за сваляне на съдържание при установено нарушение или предявени претенции за нарушени авторски права
4. Спазваш разпоредбите на българското законодателство и предоставяш необходимата информация, когато същата бъде изискана по надлежен ред и при спазени процедурни изисквания.

Хайде сега пак си помисли към кого беше насочен въпроса? Знам че отговора не се харесва на 99% от потребителите на форума, но това е действителността тук.

П.С. да се поправя за написаното в предния пост. Съда може да вземе под внимание решение на ВКС и позовавайки се на него да отсъди по същия начин (т.е. до известна степен прецедентното право важи).
 

Горе