CMS War :)

ivo.apostolov

Well-Known Member
Та коя е най-добрата система (визираме само топ 3, другите е ясно, че са много назад):
WordPress - лесна за употреба от всеки
Joomla! - трудна за лаиците, шарена за писачите
Drupal - рая за писачите, енигма за лаиците

:)
 
WordPress, разбира се :)
 
От: CMS War :)

И защо? Кое я прави по-добра? Моите наблюдения са, че от SEO гледна точка WP се избутва много по-бързо напред, но оттам нататък в дългосрочен план Джумла! се справя по-добре и заема дългосрочно по-добри позиции в SERP...
Лично мнение - темата е да споделяме опит и знания, не да се плюем ;)
 
От: CMS War :)

Аз най-често ползвам WP, най-вече заради хипeр многото темплейти в themeforest, докато при joomla ми е по-трудно да си харесам дизайн, даже и платен.
И също имам някакво усещане, че по-лесно и чисто се модва, незнам защо....

Иначе основния ми сайт е джумла, ама мисля че WP последните 1-2 години дръпна доста.
 
От: CMS War :)

За темплейите: WP има много, ама адски много. И голяма част са добри. Но платените на rockettheme, joomlart, yootheme, joomlapraise никой не може да ги бие и до ден днешен (според мен).
За модване: Не мисля. Единственото предимство е, че не трябва да сваляш и качваш нищо, от гледна точка на организационна структура и API Джумла! е години напред пред WP и Drupal. Сравнение примерно на BuddyPress и JomSocial долу горе дава представа докъде се простира едната система и от къде започва другата (лично мнение)
Друпал от своя страна е номер 1 в интеграцията на външните модове в самата система, не мога да отрека, че при тях всичко се интегрира лесно (доколкото нещо може да е лесно в Друпал) и се адаптира в самия CMS. Друпал обаче е кошмар за дизайнерите и нормалните хора.
 
От: CMS War :)

Аз само ше фърла една бомбичка и ше напусна стаята понеже ми се доспа нещо. Утре може да прбвам да напиша нещо смислено.

ПС: автоът на оная статия горе леко тъп май ама карай..
 
От: CMS War :)

Зависи за какво е наистина. Ако искаш да правиш добър блог... по-добро от Джумла! няма. Ако искаш да правиш сателит... WP :)

П.П. Автора наистина е тъп :)
 
От: CMS War :)

Ами значи специално тая войната WP - Joomla, така да се каже, е много интересна, щото дълго време вървяха рамо до рамо, ама изведнъж (поне според мене, аз така ги виждам нещата) WP спечели много по-голямо community и това наклони везните рязко.

Значи няколко интересни работи - първо пуснаха dofollow линкове от страниците на плъгините към личната страница на автора. Отделно може да си пъхаш линкчета в описанието колкото искаш. И някой като търси превод на различни езици - раздава линкчета от описанието и хората се избиват кой да го преведе :)

И това направи голяма битка за кой ще направи по-якия плъгин - някой като надуши, че нещо може да стане по-добре го пуска и краде юзърите. Отделно многото им блогъри, дето ти линкват към плъгинчето и тн.
Тоест голяма далавера е да направиш готин плъгин, и аз съм пускал там - хвана с първия ъпдейт ПР4 и старицата на плъгина ПР3 без да събмитвам никъде - изцяло natural. И за 2 седмици направи стотина коментара в блога. А тия конкурентните плъгини като видят и веднага пускат нова версия, че там ги сортира по дата и първия обира юзърите :) С две думи - яка битка.

И затова такива legacy плъгини, писани от едно време с кофти СЕО и тн не се застояват много. Докато при джумлата, тоя главния плъгин за обявите (непомня как беше) съм си играл няколко месеца да му оправям само сео-то и то с някакви хакове, щото не беше писан за 1.5. И много други също - и като ги резнем с теслата, после като каже че има нова версия и - ееее зарежи, то си ба мамата :)

На джумла АПИ-то е доста по-добре направено, обаче от програмистка гледна точка. Докато при WP е супер каруцарщина, но пък държи някакъв странен баланс между лесно за разбиране от непрограмисти и вършещо прилична работа. Всмисъл всеки сериозен програмист би му се изплюл, обаче мисля че точно това е едно от нещата, дето им донесоха многото дивиденти. Там почти всеки може да си бръкне в кода и да си оправи нещо, не е никак страшно.

Подобно е и това с безплатните темплейти на техния сайт - ако имаш готин темплейт там получаваш ПР6 или 7 линк от техния сайт, плюс линк във футъра на огромно количество блогове. Съответно хората и за там се трепат и ония много трудно одобряват темплейт, нищо че е безплатен. Ръчно ти правят ревю на целия код, връщат, ала бала.
И хората знаят че от там си взимат супер готин темплейт, качват го за 5 мин и така градят community-то.
А при джумла готини безплатни темплейти не съм виждал, поне не и много.

И още един момент е че джумлата е по-плашеща за неразбиращи юзъри - дизайнера дето бачкам с него като му казах джумла последния път и вика - аааа зарежи бе, това съм се мъчил супер много време, много е зле, много е страшно.... Викам - споко бе, глей са като го пипне стария - и накрая разправя - верно бе, то готино било :) Но много от по-неразбиращите (а и не само) отиват на WP, а те далеч не са малко и това пак допринася за community-то.

Е такива на вид дребни неща мисля че много изиграхя роля в дългосрочен план.
 
Последно редактирано:
От: CMS War :)

Моето мнение е, че тая "война" е безпредметна и абсолютно безсмислена.
Доводите ми за това са както следва:
1) Всеки използва това което му е удобно.
2) За човек като мен, както казах вчера на една известна форумна фигура, нито дизайнер, нито кодер нито каквото и да е било - wordpress ми е перфектен. Изчел съм codex-а на 90% и знам кое и какво ще ми свърши работа.
3) Тук идва мястото на лесната редакция по темплейтите, възможноста да си вкараш какъвто желаеш темплейт таг (което е плюс в полза на worpdress)
4) Идва и мястото на версия 3.0.*, която вече по-ми се нрави, на фона на 3.0 при която имах проблем при кирилишките слъгове (ботовете на гугльо влизаха в безкраен лооп и даваха грешка при редирекшъна), което явно е оправено в 3.0.1 предвид днешния ми тест. Няма как да не споменем къстъм пост фийлдовете, възможноста да си ги разположиш където желаеш, както и нововъдението в 3.0 - къстъм пост тайп, което според мен ще изтреля системата на първо място в проучванията и различните cms тестове.

НО! Тук идва едно голямо НО.
1) Предполагам, че всичко от гореизброеното е възможно както с Joomla, така и с Drupal
2) Предполагам, че дори може дори да съществуват възможности които не подозирам в тези 2 системи, които изобщо не са планирани в бъдещото развитие на Преса.

Моето заключение е, че всеки работи с това което му е удобно. На Иво Joomla-та му е подходяща, познава я, което не мога да кажа за себе си. Не мен Wordpress-а ми е повече от полезен за нуждите.
Не забравяйте, че както може да направите магазин на тези три системи, така може да отворите прост блог, сайт за запознанства, сайт за обяви или каквото там желаете. Единственото което прави разликата между тях е КОЛКО Е УДОБНА ЗА ВСЕКИ ЕДИН ОТ ЖЕЛАЕЩИТЕ ДА Я ПОЛЗВАТ.
Това е.
 
От: CMS War :)

Само да вметна, аз ползвам и WP и Drupal и двете ги познавам доста добре.
WP е много подходяща за определен тип сайтове. Drupal още не съм видял за какъв тип сайтове може да е по-подходящ, ползвам го по-скоро с академична цел...
 
От: CMS War :)

Блазе на тези като нас, които ползват и двете системи :D
За по-големи сайтове - основно Joomla. Има си своите плюсове. По-лесно я модвам, а без модване няма на къде. Недостатък на Джумла! са изключително многото файлове, но какво да се прави ... Също недостиг на качествени (безплатни) темплейти, но се преживява. Така или иначе на почти всеки сайт правим късъм темплейт, а темплейт системата им е доста лесна (макар и понякога да се мъча за разни прости неща).
Wordpress - основно за сателити и някакви бързи сайтове или блогове, за които не съм имал предварително начертан план. Предимството му е, че има доста по-малко файлове и по-голям избор от темплейти, инсталацията става по-бързо (тъп пример, но факт).
Колкото до линковете и комюнитата. Джумла също го предлага. Има си extension directory с PR9, а първия плъгин който цъкнах е с pr6 :) Отделно има над xx компонента, които позволяват плъгини в сайта им и отново линкове с висок PR (K2, JomSocial, CB ...) За темплейтите е същата работа :)
Място за сравнение между функционалност на различни плъгини или компоненти между двете системи няма. Джумла e на светлинни години пред WP, не само с JomSocial, но и с всички останали, които се разработват.

Едит: Недостатък на Джумла са също многото генерирани заявки на различните компоненти, но това си е основно проблем на разработчиците на компонента ...
 
От: CMS War :)

Джумла беше първият ми ЦМС. Първият, от който съм взел пари, за това че съм го инсталирал и настроил за клиент.
Чудесен админ панел - дава голям контрол само оттам, иеален за всички дето си падат по дисциплината "Информационна Архитектура". До голяма степен пасва на образованието и бекграунда ми.

В един момент реших обаче че фронтенд частта, барабар с дизайна са ми по-интересни. Е Джумлата е голяма пръчка в това отношение - опакова контента в таблици; другата опция - с дивовете, таман беше излязла, ама на практика не бачкаше (сега не знам как е). Освен това не предлагаше читава семантична хтмл структура - гледаш и си блъскаш главата как да го стайлнеш при положени че няма как да го адресираш от CSS-а. Единственият вариант е да попренапишеш ПХП темплейт файловете за да генерират някакъв смислен хтмл, което примерно правеха тия сериозните разработчици на жумла темплейти - рокеттеме, айстеме и т.н. Нашибваха по няколко мегабайта къстъм функции само за тая цел. За съжаление това не е по силите и интересите на нормален фронтендър.

За толкова дърт ЦМС това си е голяма издънка в момент, когат всички реват за уеб стандарти. Не знам сега какво се е променило, ама така или иначе Джумлата изтърва влака. В световен мащаб дори все по-рядко се споменава и общото впечатение е, че е на смъртно легло. Отворете примерно authenticjobs.com и ще добиете представа в какво се специалират топ компаниите. От фрий ЦМС-ите Друпал се споменава най-често. Джумла няма да мернете никъде освен по индийските, българските и други страни от 3-тия свят обявички.

Затуй се преместих на Вордпреса - чуден за бърникане, можеш да му промениш каквото ти душа сака. Пък и оттогава не ми се е налагало да градя някакъв структурно чак толкова сложен сайт, нито пък съм имал интереси към такива проекти. С Друпал контактът ми не е бил голям, но пък е бил положителен. Не ми е оставало време да се пробвам да видя колко зор ще е да направя някаква средноприлична темичка. Пък и човек не е хубаво да се мъчи да става специалист по всичко.

По модулите и плъгините - доколкото знам Друпал правят качествен контрол на всичко, което се поства от външни разработчици и лайняно написани неща не се листват на официалния сайт. А Джумлата се "надгражда" от всякакви мангали.
 
Последно редактирано:

Горе