cPanel - Проверени алтернативи

Помогна ли ви темата?

  • Да

    Votes: 5 41.7%
  • Не

    Votes: 7 58.3%

  • Общо гласове
    12

Станимир И

Well-Known Member
Здравейте, както знаете, в последните месеци ценовите политики на cPanel претърпяха редица промени, заради пазар или лакомия, разбира се, това е нормално и беше въпрос на време да се случи. В тази малка тема ще изложа безплатни и платени алтернативи на cPanel тествани от мен през годините, виждам че, доста се търси като информация.

Ето сегашните цени за cPanel, като цяло цените не са вдигнати много, но явно има хора които търся алтернатива.

Брой акаунти:Текущи цени (на месец):Новите цени (на месец):
До 5 акаунта:30.00 лева33.60 лева
До 30 акаунта:42.00 лева48.00 лева

1.SPanel - https://www.spanel.io/ - доста прилича на cPanel като цяло има същите функции, изключително добра алтернатива на cPanel, лесно и удобно ще управлявате вашият уеб сървър.

Характеристика:
  • SPanel поддържа Nginx, Apache, LiteSpeed и други уеб сървъри.
  • Позволява ви да мигрирате уебсайтове без никакви проблеми.
  • Помага ви да управлявате имейлите с лекота.
  • Това е леко и по-бързо.
  • Предлага безплатен SSSL за всеки уебсайт, хостван с помощта на SPanal.
  • Тя ви позволява лесно и бързо да изберете желаната версия на PHP.
2.Plesk - https://www.plesk.com/ - е приложение за уеб хостинг, което позволява на администраторите да създават нови акаунти на дистрибутори, уебсайтове и имейл акаунти чрез уеб-базиран интерфейс, супер панел за много сайтове и лесно да предлагате услуга на всеки клиент или вашите сайтове, добра алтернатива на cPanel, дори доста Български хостинг компании го ползват.

Характеристика:
  • Той осигурява централизиран контролен панел за изграждане и управление на повече от един сайт.
  • Инструментът Plesk е съвместим на всички платформи.
  • Той предлага сигурен и универсален набор от инструменти за WordPress.
  • Можете да получите пълен корен достъп чрез SSH (Secure Shell) на VPS (виртуален частен сървър).
  • Може да се разширява с повече от 100 разширения.
  • Този инструмент дава стабилна защита на сайта и сървъра в мрежи, приложения и операционни системи.

3.InterWorx - https://www.interworx.com/ - доста добър панел според мен и много добра алтернатива на cPanel, има голям обем от различни инструменти и ако сте разработчик ще ви помогне доста.

Характеристика:
  • Той предоставя многобройни документации за документи за брандиране, клъстериране и защитна стена.
  • Ще получите поддръжка по имейл, телефон и билети.
  • Тя ви позволява да получите достъп до хостинг за работа в мрежа от командния ред.
  • Този инструмент предлага форуми на общността, свързани с контролния панел.
  • Можете да създадете множество администраторски акаунти.
  • Той криптира SSL (Secure socket Layer) протокол.
4.Directadmin - https://www.directadmin.com/ - Определено за мен е най-добър и лесен за ползване и дори доста евтин спрямо по-горните панели.

Характеристики :
  • Можете да създавате или променяте други администратори.
  • Тя ви позволява да зададете IP адреса на сървъра.
  • Този инструмент автоматично прехвърля DNS данни между две машини.
  • Администраторът може лесно да променя акаунти.
  • Тя ви позволява да добавяте и премахвате DNS записи.
  • Можете да разширите съществуващата функционалност на администратора.
5.Froxlor - https://froxlor.org/ - Froxlor е лек панел за управление на сървъри, написан на PHP скриптов език. Можете да използвате това приложение за създаване и организиране на споделени уеб хостинг сървъри.

Характеристики :
  • Можете да изберете за всеки домейн кой файл php.ini може да се използва.
  • Можете да определите кои портове да използват SSL.
  • Позволява ви да изберете IP4 и или IPv6.
  • Този инструмент ви дава достъп до всички основни функции чрез API.
  • Можете да съхранявате специален FTP, пощенски трафик, HTTP и да го преглеждате в графики.
  • Froxlor ви помага да презапишете основния CSS или да създадете своя собствена тема.
6.ISPmanager - ISPmanager е контролен панел за Linux сървър и уеб хостинг и за управление както на специализиран сървър, така и за VPS. Той предоставя споделени или дистрибуторски хостинг услуги, лесен и доста мощен панел.

Характеристики :
  • Можете да настроите и управлявате Linux сървъра, включително Nginx и Apache.
  • Тя ви позволява да настроите филтри за нежелана поща за домейн и пощенски кутии.
  • Можете да инсталирате SSL сертификати за защита на лични данни.
  • Може да се инсталира за CMS като Drupal, Joomla и WordPress.
  • Този инструмент осигурява резервни копия на външно хранилище като Amazon и Dropbox.
  • ISPmanager ви позволява да инсталирате защитната стена.
  • Можете да създавате и съхранявате бази данни без никакви проблеми.
7.Webmin - https://www.webmin.com/ - Този панел определено е доста стар и се ползва от доста Български компании и фирми все още, не се заблуждавайте от сайта, панела се обновява редовно. Webmin е уеб-базирано приложение за операционна система Unix. Можете да използвате всеки съвременен уеб браузър за настройка на потребителски акаунти, DNS, Apache и др.

Характеристики :
  • Можете да управлявате системата от конзолата или дистанционно.
  • Тя ви позволява да конфигурирате почти всички директиви и функции на Apache.
  • Можете да създавате и редактирате DNS записи, опции BIND (Berkeley Internet name domain), домейни и изгледи.
  • Този инструмент ви позволява да видите отчети за използването на честотна лента по порт, протокол и хост в Linux система.
  • Можете да инсталирате и управлявате теми и модули на множество сървъри.
  • Webmin ви помага да създавате, актуализирате, изтривате и групирате потребители на много сървъри.
8.aaPanel - https://www.aapanel.com/index.html - AaPanel е контролен панел за уеб хостинг, който работи на CentOS, Debian и Ubuntu. Тя ви позволява да управлявате уеб сървъра чрез уеб-базиран GUI.

Характеристики :
  • Можете лесно да създавате и управлявате уебсайта.
  • Той осигурява FTP (File Transfer Protocol) за достъп до уебсайт.
  • Можете бързо да управлявате проекти на python, като използвате онлайн aaPanel редактор.
  • Той предлага докер платформа, за да доставя софтуер в пакет, наречен контейнер.
  • База данни и крон заявки през лесен интерфейс.
 
И сега някой ако си поизграе да направи една таблица с компании предлагащи гореописаните панели, за крайни клиенти, и темата се счита за завършена :)
 
От известно време ползвам aaPanel на VPS и се държи прекрасно. Има още какво да се желае, но е доста удобно.
 
@Noke давай че ме мързи да проверявам от къде userca e копирал тоя бълвоч
 
И сега някой ако си поизграе да направи една таблица с компании предлагащи гореописаните панели, за крайни клиенти, и темата се счита за завършена :)

Привет, ще отделя време и ще се опитам да направя една таблица, вярно ще е полезно за крайният клиент. :)

Поздрави,
Станимир И
 
Понеже движещата сила на едно евентуално преминаване към някое от изброените решения е цената на цпанела, наистина би било добре да се посочи колко би струвало за крайните клиенти една такава миграция(понеже е посочена и цена за цпанела). И освен гореизброените функционалности е хубаво и да се посочат и евентуални недостатъци на всяка една от възможните опции с които би се сблъскал бъдещия клиент.
 
1.SPanel - https://www.spanel.io/ - доста прилича на cPanel като цяло има същите функции, изключително добра алтернатива на cPanel, лесно и удобно ще управлявате вашият уеб сървър.

Това е дело на NS1, продава се с vps!
 
резултатите от анкетата са покъртителни....
 
Ти ли говореше за народопсихилогията... ;)


"Ти акъл не ми давай, пари ми дай.."
Именно, и ако си ме разбрал правилно, ще знаеш, че резултатите подкрепят на 100% тезата ми за народопсихологията.
 
Абе говеда сме, нема кво да се лъжем :D Ама аз имам теория, че това ни един от начините за оцеляване ахахаха Иначе, отдавна да бехме вече под друг "флаг"
 
резултатите от анкетата са покъртителни....

Привет, ако искаш дай предложение за анкета, явно има много злоба или не знам и аз вече. Но мисля че, мога да я сменя със изброените алтернативи, принципно и без анкета може да мине темата, просто искам да разбера повече за форума. Прочем, ако имате предложения за алтернативи ще се радвам да бъдат споделени.

За цените на крайните клиенти съм се заел вече да подготвя таблица и ще бъде качена тези дни, просто съм леко натоварен.

Поздрави,
Станимир И
 
Вие уж сте сериозен ЕКИП и обслужвате сериозни бизнеси, а такива пейзански неща като хостинг панели са ви релевантни?!

Немате ли си ДевОпс нещо, AWS/Azure, или поне едно линукс админче в екипа?
Какви са тия проекти за по 50к дето ги слагате на цПанел? :)
 
Привет, ако искаш дай предложение за анкета, явно има много злоба или не знам и аз вече. Но мисля че, мога да я сменя със изброените алтернативи, принципно и без анкета може да мине темата, просто искам да разбера повече за форума. Прочем, ако имате предложения за алтернативи ще се радвам да бъдат споделени.

За цените на крайните клиенти съм се заел вече да подготвя таблица и ще бъде качена тези дни, просто съм леко натоварен.

Поздрави,
Станимир И
Аз мога да ти дам много предложения но не намирам смисъл в това.

1. Не търси потупване по рамото, ако не си готов да отнесеш критика (визирам коментара за злобата). Какво целиш с тази анкета, някой да ти каже "Благодаря" или да те наеме за съпорт?

2. Ако искаш да имаш информационен дивидент от анкетата, просто задай тривиалния въпрос:

"Бихте ли сменили cPanel с безплатна или по-евтина алтернатива"

Повярвай ми, 90% от запитаните не могат да ти отговорят.

3. Даваш като алтернатива Plesk, а собственици са същшия фонд, които са собственици и на cPanel - общо взето е въпрос на време да сменят ценовата политика и да стане, не отпред, ами отзад.... все са го набили на крайния клиент. Казвам крайния, защото доставчиците на хостинг просто ще го калкулират в цената.

4. За да ги наречеш "проверени" трябва да имаш опит с тях като администратор, а не като позлвател. да го хванеш от инсталационен скрипт, да го инсталираш, да го настроиш, да го рестартираш поне 2 пъти, да го тунинговаш, да се опиташ ад го счупиш и ако не успееш да го дадеш на крайния клиент.

5. Има алтернативи, като Kloxo, virtualmin, centmin mod, centos webpanel, ajenti ако си фен на NodeJS, които не знам защо са отпаднали от класацията, след като вършат работа.

Но наистина това, което каза Noke важи в пълна сила. Големите брандове и enterprice клиентите искат автоматизиран процес по built и deploy. На тях не им трябва шарен интерфейс, който да изпълнява елементарни linux команди във фонов режим.
 

Горе