CPU пийкове и фрийзове на машината

IvanKarakov

Active Member
Здравейте.

От няколко дена се получава ето това...

cpupeaks.jpg

...и не мога да разбера защо.

Да, натоварил съм малко машината... но все пак чак да се получавам такива пикове, не мисля че е нормално. Ако беше сравнително равна cpu графиката, щях да се съглася че е от натоварването. Пък и машината не е като да е от най-слабите. Но все пак не съм голям разбирач.

Пусках рег клейнърс и някви други софтуери и пак същата работа.

Получават ми се едни 2-5 секундни фрийзове, което е много изнервящо. Та, някакви съвети... или направо да джаскам реинсталация на OS-то?
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Иди на таба с процесите и виж кой товари.
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Ами CPU-то се товари най-много от месенджъри като skype и facebook, обаче не смятам че е нормално да фрийзва машината от това. Все пак това е месенджър, не е програма за графична обработка, а и процесора е i5.
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

И на мен преди седмица някъде започна да ми прави подобни проблеми, след като смених видео картата. Фризва за няколко секунди и пуска пак ... така беше 2-3 дни, след това започна да замръзва окончателно и беше нужен рестарт за да се оправи, така няколко пъти докато не му играх шутовете в кутията и за сега е добре. При мен ми направи впечатление че Chrome и скайп товарят най-много ...
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Еми аз съм на латоп и не мисля че шута е решение, много е фина техниката... :)

Иначе да, браузъри и месенджъри товарят най-много. Ама пък без тях не може, трябват за работа и удоволствие.

Ще ми бия аз реинстала ми се струва ако продължава така, че не се трае на моменти.
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Добре де, защо все пак не погледнеш кое товари ???
Имал съм си много пъти взимане даване с подобни истории.
Погледни кое товари и сам ще си отговориш на въпроса, ако ли не ще помагаме.
Иначе.... товара и пиковете не са нищо особено, фрииза е в резултат на кофти версия на ОС, кофти версии на драйвери или претоварване.
 
От: От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Добре де, защо все пак не погледнеш кое товари ???

Ами CPU-то се товари най-много от месенджъри като skype и facebook, обаче не смятам че е нормално да фрийзва машината от това.

Да, ще ходи към реинстал, мисля че и крака, който използвам за OS-то може да е проблема, защото е един вид емулатор ли не знам как да го нарека, loader.

И драйвери преинсталирах скоро, за флашката за нета, може да се е получил някакъв оверлап и оттам да ми фрийзва.

Благодаря на всички включили се.

За финал, както пишеШЕ в едно сайтче... Life's too short for Windows. :)
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Life's too short for Windows

Това е весело но не съм съвсем съгласен.
Всичко зависи от това как си поддържаш системата.
Аз лично вече съм 4та година без преинстал на Win, a
инсталации на софтуер и разходки и разни и разнообразни
сайтове ми е ежедневие.
Ако питаш мен оправи си проблема, рано или късно пак ще се случи същото и тогава какво - пак ли преинстал .... ???
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Всичко зависи от всичко. :)

За мен е по-удобно да направя един реинстал 2-3 часа(заедно със всичкият ми нужен софтуер и драйвери), отколкото един два дена да търся решение на проблема.

А за поддръжката, през седмица проверка за дефрагмент, chkdsk на всичките partitions, reg cleaner, какво повече иска?

Може и наистина версията на OS-то, която ползвам да е зле, ама за без пари, толкоз. Интересно че проблема е от скоро и няма реална причина за него, ама направих още един chkdsk и уж се оправи, махнах и уиджетите на десктопа.... не показваха на графики да товарят толкова, ама като ги разкарах е много по-добре.
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

направи един лог с hijackthis и го пусни през това:
http://www.hijackthis.de/en
Няма да ти отнеме много време. Просто информативно.

Аз лично бих минал и с нещо от рода на malwarebytes преди да преинсталирам...

И опитай да не ползваш regcleaner. По мое мнение системата ти ще изкара доста повече...
 
От: От: CPU пийкове и фрийзове на машината

направи един лог с hijackthis и го пусни през това:
http://www.hijackthis.de/en
Няма да ти отнеме много време. Просто информативно.

Аз лично бих минал и с нещо от рода на malwarebytes преди да преинсталирам...

И опитай да не ползваш regcleaner. По мое мнение системата ти ще изкара доста повече...

Благодаря за съветите, сега ще проверя за malware.

След като анализирам логфайла и ми изкара резултатите, да прегледам тези на които ми пише "Nasty" и да трия файлове и регистри?
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Някакви глупости на някакъв тулбар на ask.com, който нямам в инсталирани програми, никога не съм инсталирал, нито ползвал(преглеждам си всички прозорци като инсталирам нещо)... но както и да е. Разкарах ги, рестарт, всичко ток... до момента в който всичко заби. Добре че ауто-сейва на уърда съм си го направил на 2 минути...

Утре ще играе големият лош формат и брат му двд-то. :)
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

А за поддръжката, през седмица проверка за дефрагмент, chkdsk на всичките partitions, reg cleaner, какво повече иска?

Някой би ли превел каква е тази проверка и смисъла от нея? Какво по-точно поддържа? И какви са тези програми?
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Някой би ли превел каква е тази проверка и смисъла от нея? Какво по-точно поддържа? И какви са тези програми?

Дефрагмент е разбъркване на файловете по хард диска. На теория това затормозява работата на уиндоуса, защото рови много да ги търси. Според мен обаче това е незначителен проблем.

Chkdsk проверява файловата система и самия хард диск за "лоши сектори" и повредени файлове. Добре е да се пуска от време на време.

Reg cleaner почиства стари, неработещи и повредени записи в регисъра на уиндоус. Също е добре да се пуска от време на време.

До автора. Има вариант и да прегрява лаптопа провери ли?
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

@rombeca мерси че обясни вместо мен.

Не, досега не съм държал темп-монитор. Но така на усещане, не е бил топъл. Аз съм пуснал на "efficient thermal dissapation", освен това лаптопа стои близо до отворен прозорец, пък вънка не е първа пролет. :)

Ето и скрийн от преди малко.

cputemp.jpg

Не мисля, че това са високи температури, въпреки пламъчетата... но наистина ще трябва да взема един cooling pad, да удължа живота на машината, не за друго. :)
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

Дефрагмент е разбъркване на файловете по хард диска. На теория това затормозява работата на уиндоуса, защото рови много да ги търси. Според мен обаче това е незначителен проблем.

Chkdsk проверява файловата система и самия хард диск за "лоши сектори" и повредени файлове. Добре е да се пуска от време на време.

Reg cleaner почиства стари, неработещи и повредени записи в регисъра на уиндоус. Също е добре да се пуска от време на време.

До автора. Има вариант и да прегрява лаптопа провери ли?


Благодаря ти за информацията :roll:. Щом са толкова полезни ще прочета повече за този вид поддръжка. По принцип не ми се е налагало дори да преинсталирам.
 
От: CPU пийкове и фрийзове на машината

@IvanKarakov, ок, ще следя темата. :) Единствено почиствам чарковете отвътре, ще взема и аз да пусна едно прочистване на системата.
 

Горе