FOREX - валутна търговия

От: FOREX - валутна търговия

Да се включа и аз.... Тъй като преди 1-2 месеца започнах по малко да се интересувам. Аз подхождам по най-баламския начин. Започнах на шега - отворих си сметка в Trader с малко над минимум - 300 лв. За 10 дни сметката стана на 402 лв., и после се върна до 380 лв. При мен няма стратегия, само усещане....., което е идиотско, само по себе си. Действам с малката печалба - 2-3-5 лв. на сделка. Тъй като бях отпуска и нямаше какво да правя по-цял ден цъках - купува / продава само с една валутна двойска - USD / BGN.

Тези 300 лв. ги отписах още с отварянето на сметката, така че и да ги загубя няма да е проблем за мен. ОБАЧЕ..... Започна да ми става все по-интересно и си дадох ясната сметка, че без знания и най-важното опит - човек клони към 0 (нулата). Както казаха и другите по-горе - алчността и страха - парализират. Хем си описал парите, хем не ти се иска да ги затриеш, като си видял, че си изкарал нещо.

Та така от мен.... Не знам дали ще стане трейдър от мен, но поне ще пробвам. След 5-6 месеца, може и да започнат да се получават нещата.
 
От: FOREX - валутна търговия

Здравей, искаш ли да пратя една книга, която аз чета :)
Давай, всичко, което помага е добре дошло. email: dimitkoster @ gmail.com
 
От: От: FOREX - валутна търговия

Защото виждам интерес към риск и доходност и вероятности, ще копна какво писах в другата тема:


Като цяло с увеличението на риска правя по-голяма възвращаемост! Обаче на ред 37 се вижда как в единият случай имам 3% загуба от капитала си а в другият случай 5.6% В единият случай на парично управление ще имам 180% а във вторият на по агресивно парично управление 438% - но всичко зависи от рисковият толернас! Ако видиш на една сделка да загубиш 5% и това ти действа на психологията и не можеш се справиш сваляш докато е по умерено! Колкото повече вдигаме риска толкова повече доходността расте, но толкова повече и риска за фалит расте!

Как ги правиш тези сини и червени линии, с няква опция в ексела ли е това?
 
От: FOREX - валутна търговия

Да се включа и аз.... Тъй като преди 1-2 месеца започнах по малко да се интересувам. Аз подхождам по най-баламския начин. Започнах на шега - отворих си сметка в Trader с малко над минимум - 300 лв. За 10 дни сметката стана на 402 лв., и после се върна до 380 лв. При мен няма стратегия, само усещане....., което е идиотско, само по себе си. Действам с малката печалба - 2-3-5 лв. на сделка. Тъй като бях отпуска и нямаше какво да правя по-цял ден цъках - купува / продава само с една валутна двойска - USD / BGN.

Тези 300 лв. ги отписах още с отварянето на сметката, така че и да ги загубя няма да е проблем за мен. ОБАЧЕ..... Започна да ми става все по-интересно и си дадох ясната сметка, че без знания и най-важното опит - човек клони към 0 (нулата). Както казаха и другите по-горе - алчността и страха - парализират. Хем си описал парите, хем не ти се иска да ги затриеш, като си видял, че си изкарал нещо.

Та така от мен.... Не знам дали ще стане трейдър от мен, но поне ще пробвам. След 5-6 месеца, може и да започнат да се получават нещата.

Явно и сам си разбрал, че само на емоция и усещане за пазара няма как да я караш. Хубаво е да следваш правилото за нисък риск, тоест търгувай минимални количества, така шансът ти да оцелее сметката е най-голям дори да правиш много грешки. Ако не си наясно с техничски анализ и други основни понятия е хубаво да почетеш нещо в нета или някоя книжка, но не задълбавай твърде много в много показатели. Може да си харесаш някаква работеща система от нета, примерно на BKFOREX има видеа в youtube, в които има доста стратегии за ежедневна търговия на Boris Schlossberg. Просто за него се сещам сега, не че няма и други - хващаш една стратегийка и търгувай само нея известно време с акцент на ученето, с малки количества и стриктно спазване на правилата, кога се отваря позицията, колко стоп и таргет и кога се затваря. Така ще добиеш реална представа за пазара с малко пари - ще видиш как се печели и понякога губи и как процесът общо взето е стъпка напред, стъпка назад, две напред, една назад и така. Не е права линия нагоре само и в края на месеца като теглиш чертата виждаш процентът печалба примерно колко е.
Желая ти успех:)
 
От: От: FOREX - валутна търговия

Да фалираш банката ли искаш? Като ви гледам колко сте зелени и си мислите, че квото хвърчи се яде. Не става само с ядене, демек четене, системи и други глупости. Иска се акъл. А тоя акъл е да се пази парата. Ако може да се увеличи с малък риск, добре дошло, ако не може здраве.

Ще подмина заядливия тон за зелените, тъй като не страдам от мания за величие и въпреки годините опит мога и сам да са оприлича на зелен - винаги има какво да се учи, а и пазарите се променят.
Бих подчертал само ценното от мнението ти - а именно, че с малък риск е хубаво да се действа и да не се търси голяма печалба, тъй като първата цел е запазване на капитала и едва след това увеличаването му. Много начинаещи, в това число и аз, не осъзнават ясно, че всъщност с малки редовни печалби се получава доста солидна доходност за година натрупване например.
 
От: От: FOREX - валутна търговия

Ще подмина заядливия тон за зелените, тъй като не страдам от мания за величие и въпреки годините опит мога и сам да са оприлича на зелен - винаги има какво да се учи, а и пазарите се променят.
Бих подчертал само ценното от мнението ти - а именно, че с малък риск е хубаво да се действа и да не се търси голяма печалба, тъй като първата цел е запазване на капитала и едва след това увеличаването му. Много начинаещи, в това число и аз, не осъзнават ясно, че всъщност с малки редовни печалби се получава доста солидна доходност за година натрупване например.

Ее браво, един да разбере за какво иде реч. ММ-то е най-важно не само във форекса, но и във всеки друг бизнес.
 
От: FOREX - валутна търговия

Тъй като бях отпуска и нямаше какво да правя по-цял ден цъках - купува / продава само с една валутна двойка - USD / BGN.

Значи - направил си 80 лв след цъкане по цял ден в продължение на дни... Ако беше правил нещо друго - щеше да изкараш повече пари. И нямаше да се мъчиш няколко дена после да си попълваш данъчната декларация - всяка продажба се пише на отделен ред в таблицата - ужас...
 
От: FOREX - валутна търговия

Значи - направил си 80 лв след цъкане по цял ден в продължение на дни... Ако беше правил нещо друго - щеше да изкараш повече пари. И нямаше да се мъчиш няколко дена после да си попълваш данъчната декларация - всяка продажба се пише на отделен ред в таблицата - ужас...


Да, така е, Затова започнах, че съм го правил по най-баламския начин ;-)
 
От: От: FOREX - валутна търговия

Ми скалперите не ги виждам тогава. :mrgreen:

Затова който търгува много си регистрира офшорна фирма и на нейно име си открива сметка при брокер. Така пести от счетоводство. Представи си го счетоводителя как преписва от извлечението и пресмята по курса на БНБ колко е продажната цена и колко е цената на придобиване... И ако* обърка някоя цифра става интересно. Не ми е известно да има API към счетоводните програми, но може и да има.

* Почти сигурно е.
 
От: FOREX - валутна търговия

Някой от по опитните ще направи ли кратко разяснение защо сед новината на ЕЦБ за сваляне на лихвите се срина еur/usd.
Каква е връзката между ниска лихва и обезценяване на валутата?
 
От: FOREX - валутна търговия

Някой от по опитните ще направи ли кратко разяснение защо сед новината на ЕЦБ за сваляне на лихвите се срина еur/usd.
Каква е връзката между ниска лихва и обезценяване на валутата?

Принципно идеята е, че за инвеститорите по-ниската лихва ще бъде по-неатрактивна за депозити в евро например и няма да я купуват, демек цената и пада. Другата презумпция е, че явно ЕЦБ иска да стимулира икономиката с по-ниски лихвени нива, демек смята че икономиката е зле - респективно слаба валута.
Но това са само директните причинно-следствени връзки, затова на пазара често ще видиш точно обратната реакция например скок в цената при намаляване на лихвата. Това може да се дължи на вече отразените в цената очаквания на инвеститорите, да кажем те са си знаели че ЕЦБ ще намали лихвите и са продали евро, а след новините се оказва че вече няма продавачи достатъчно и цената се вдига:) Отделно големите играчи, хедж-фондове могат и да манипулират пазарите, да гонят стоповете на обикновените трейдъри и да си правят играта около важни новини, за да замаскират дейността си.
Като цяло е хубаво да избягваш риска от търговия при важни новини и да се придържаш към технически анализ. Дано съм помогнал, успех!
 
От: FOREX - валутна търговия

Някой от по опитните ще направи ли кратко разяснение защо сед новината на ЕЦБ за сваляне на лихвите се срина еur/usd.
Каква е връзката между ниска лихва и обезценяване на валутата?

Бях казал, че заради онзи трол няма да пиша в темата, но щом има хора, които имат трудности ще направя изключение и на тях да пиша!
С две думи Драги свали лихвата на 0,05%, което е практически нулево ниво - това е лихвата, която ЕЦБ желае банките да се кредитират една друга! Да не описвам целият процес, а само последиците:
- ниска лихва основно води до отлив на капитали
- ниска лихва е равна и на по-високо кредитиране от там опасения за инфлация

Като вкараме, че и ЕЦБ ще изкупува активи за 40 милиарда евра на месец - т.е. ново печатане на евра, това допълнително обезценява валутата!

То това е фундаменталното обяснение! Най-лесно си го представи всяко сваляне на лихва от Централна банка е равно на увеличение на парична маса - от там обезценява! Процеса е много прост - Банката казва Х ще е лихвата, която банките ще се финансира отива на откритият пазар и разменя ново емитирани резерви за ДЦК в повечето случаи това води до повече пари в банковата система и и от там сваляне на лихвите! Банките по лесно се финансират една друга не разчитат толкова на депозантите - лихвите там падат, с новите пари банките надуват кредитната експанзия! Нови кредити водят ръст на парична маса, от там и инфлацията! Новите хартийки обезценяват общата стойност от там девалвира спрямо останалите валути! Всичко не става от днес за утре, но такива са очакванията и пазара калкулира всичко предварително та и затова се срути еврото! А и като вкараш, че е не очаквано това намаление допълнително увеличи спада!

Стоповете на биците бяха под психологическото ниво от 1,31 - нямаше какво ги спре чак до 1,30 там вече е много сериозно ниво и ще си проличи какво ще става!

П.С. Недей разчита 100%, че всичко е праволинейно - пазара реагира на новината както той реши не винаги всичко е по учебник, просто защото пазара е съставен от хора, а ние не сме праволинейни и рационални 100%!
Давам ти пример по-милият месец Централната Банка на Нова Зеландия вдигна лихвите, а кивито се срути и ми отнесе стопа - иди го разбери! Няма нужда се опитваш да разбираш пазара и защо го прави, просто се случва! Целта ти е да се движиш с пазара или да прогнозираш какво би правил пазара и да се възползваш от движението! Но някой път просто някоя новина те стопира както мен, затова е добре се избягват открити позиции когато има важни новини!
 
Последно редактирано:
От: FOREX - валутна търговия

blackout8, много добре аргументиран отговор. В тази връзка искам да те попитам, дали може да препоръчаш материали - онлайн или книжки от книжарници, които да подпомогнат "навлизането" във фундаменталния анализ?

Аз разчитам главно на ТА и тук таме на ФА и засега е добре, но ми се ще да се "образовам" и за ФА и ТА, за да правя по-точни прогнози.
Благодаря предварително! :)
 
От: От: FOREX - валутна търговия

Затова който търгува много си регистрира офшорна фирма и на нейно име си открива сметка при брокер. Така пести от счетоводство. Представи си го счетоводителя как преписва от извлечението и пресмята по курса на БНБ колко е продажната цена и колко е цената на придобиване... И ако* обърка някоя цифра става интересно. Не ми е известно да има API към счетоводните програми, но може и да има.

* Почти сигурно е.

А трябва ли да се декларират доходи, които не са изтеглени от брокито? Защото доколкото знам не трябва, а само това, което се изплати като печалба в банковата сметка?
 
От: FOREX - валутна търговия

blackout8, много добре аргументиран отговор. В тази връзка искам да те попитам, дали може да препоръчаш материали - онлайн или книжки от книжарници, които да подпомогнат "навлизането" във фундаменталния анализ?

Аз разчитам главно на ТА и тук таме на ФА и засега е добре, но ми се ще да се "образовам" и за ФА и ТА, за да правя по-точни прогнози.
Благодаря предварително! :)


Такива коментари ми показват, че това което говоря се цени и помага :)
Като цяло ФА е функция на анализ на икономически, финансовите, политически и социалните фактори, които въздействат над търсенето и предлагането.
Демек това, което го учим в университета - Микро, Макро икономика - целият икономикс, всички видове на финанси, и форми на търговия, бизнес и инвестиции! С две думи много дисциплини се учат! Бих препоръчал лекциите на най-добрият ни лектор

[video=youtube;INPhEyH_gH0]https://www.youtube.com/watch?v=INPhEyH_gH0&list=PL3C9431F4ECECBDC2[/video]
Това е много добър курс по макро, както тук има много инфо за другите дисциплини:
https://www.youtube.com/user/kmpetrov/playlists

Като цяло препоръчвам, четене на Австрийската икономическа школа - това е най-чистият и най-правилният икономически подход! Всички други правят нещата на опаки от стотици години на сам!

Нооооооооооооо, техническият анализ е перфектен за анализиране на пазар - той е функция на решенията на пазарните играчи, а те се движат в определени модели :) ФА и ТА са много добри, но ФА е много трудно приложим за трейдинг! Най-малкото ФА няма ти каже сега е време да купуваш със стоп тук цел там и т.н :) ФА е по приложим за инвестиране, не за спекулации - изцяло ФА се ползва от инвеститорите!
 
От: FOREX - валутна търговия

Мерси за инфото.

ФА ме интересува, за да съм "на ти" с пазара в дългосрочен план. За мен ще е полезно и спомагателно да мога да правя добре фундаментален анализ като "спомагателен инструмент" за определяне на движението на който и да е инструмент. Все пак според мен пазара е "албум от картини с различна големина" и трябва да се следят всичките или поне да се "хвърля поглед", за най-голяма точност!

А иначе казваш, че ФА не е полезен във форекса, но даде една фундаментална обосновка на движения, които се реализираха и "изрисуваха технически" на графиката, пълнейки джоба на едни и изпразвайки джоба на други трейдъри. Така, че според мен е добре да се комбинира ФА и ТА, най-малкото, за да се избягват или използват движенията при силно волатилен пазар.

Защото дори ТА да е прецизен, изтряскаш ли някоя сделка по време на важна новина и тя бъде "обратна" на очакванията, става едно доста неприятно закачане на стопове, благодарение на гадни шипове като после пазара се връща там на където е тръгнал според ТА.
 
От: FOREX - валутна търговия

Мерси за инфото.

ФА ме интересува, за да съм "на ти" с пазара в дългосрочен план. За мен ще е полезно и спомагателно да мога да правя добре фундаментален анализ като "спомагателен инструмент" за определяне на движението на който и да е инструмент. Все пак според мен пазара е "албум от картини с различна големина" и трябва да се следят всичките или поне да се "хвърля поглед", за най-голяма точност!

А иначе казваш, че ФА не е полезен във форекса, но даде една фундаментална обосновка на движения, които се реализираха и "изрисуваха технически" на графиката, пълнейки джоба на едни и изпразвайки джоба на други трейдъри. Така, че според мен е добре да се комбинира ФА и ТА, най-малкото, за да се избягват или използват движенията при силно волатилен пазар.

Защото дори ТА да е прецизен, изтряскаш ли някоя сделка по време на важна новина и тя бъде "обратна" на очакванията, става едно доста неприятно закачане на стопове, благодарение на гадни шипове като после пазара се връща там на където е тръгнал според ТА.

Бъркаш - дадох обосновка защо? А не прогноза, че това ще стане :)
Ако ползваш ФА за трейдинг, това като цяло се приема да играеш новините, всичко е много хубаво НОООО, за да играеш това трябва да знаеш 2 неща предварително, които няма как да ги знаеш и двете:
- каква ще е новината - ти като тредйър на дребно няма как и да искаш да я знаеш, само вътрешните лица ще го имат и такова инфо знаеш, колко струва
- не знаеш как ще реагира пазара - дори и да знаеш новината, то не знаеш как ще реагира пазара! Додох пример Юли месец Нова Зеландия вдигна лихвата бях купил кивито и продадох ози срещу новозеландица - 30 секунди след като излезе новина я обновиха до тогава пазара тръгна в моята посока след това запраши срещу мен и стопа ми замина после ..... Това е именно не знаеш как ще реагира пазара!

Принципно не е препоръчително да имаш отворени позиции по време на новини, но да трейдваш новини си е живо наказание и шансовите провал са много големи!

ФА е много важно за икономически анализ и бизнес анализ! Като цяло да видиш в каква среда живееш заложена от правителството това е ФА и как да лавираш и какво да правиш - в случаят живеем вече в свят на количествени улеснения вече ЕЦБ влезе в клуба, всичко с цел дърпане на икономиката, която да реши и дълговите проблеми! Но това е форма да решим проблема с дълга, като издадем нов! В момента света е много по зле от колкото 2008 - каква ти е алтернативата или възможност да пазиш стойност на богаството си или да натрупаш нови - ами всичко, което не се манипулира и не е в системата на банкерите именно реални активи - злато сребро, суровини и земя + НИ! Виждаш какво става с банките ни и мита всичко е ликвидно и че е гарантирано - всичко това както и редица неща съм писал от много време и излизат една по една, ей затова ФА е безценен и най-вече Австрийска икономическа школа!

ФА е добре да знаеш икономически какво става! Просто пример Япония от както Курода пое кормилото на ЯЦБ - политиката е една брутални количествени улеснение и обезценяване на йената - посока е само една девалвация на йената! Реално тренда ти е зададен фундаментално йената ще пада! Можеш да отиграваш корекциите и да влизаш срещу йената! Но това е лонг терм инфо! Няма как да ползваш ФА дневно и в рамките на няколко дни, можеш да ползваш само новините, но се връщаме по-горе :)

За това, като имаш търговска система и умел ММ, влизаш при всяка възможност демек добра сделка, ако си по правилата дори и новината да е удари стопа, това е част от играта, това по никъв начин не говори че ти е кофти системата или си кофти трейдър! Продължаваш на татък, до следващата добра сделка!

Та по тази линия една много важна книга:

One Good Trade[h=1][/h]
 
От: FOREX - валутна търговия

Отново благодарско за доброто включване. :)

Ясно ми е, че фа не помага при скалпиране или интрадей трейдинг като цяло, но пак е добре да се има понятие.

Но все пак според мен има полза. Например, знаейки в какво състояние е икономиката на САЩ например, ще е по- лесно логически да се прецени какви биха били нивата на да речем лихвените проценти, или нивата на безработица или друго, което в повечето случаи оказват влияние на цената на долара, а оттам и на златото, с което примерно търгувам.

Тоест на база вече известни факти ще може да се направи някакъв анализ, чрез който да се прецени що годе до някаква степен какво да се очаква като решение, при оповестяване на резултати от икономически календар...

Мисля, че при равни други условия може да се направи точен фа анализ, от който да се извлече финансова полза.


Търгувала съм при силно волатилен пазар и знам за какво иде реч и доста пъти очакваните прогнози са се реализирали на практика. Иначе да, доста е опасно да се търгува в такъв период и то най-вече, когато са налице не 1, а няколко новини, понеже се получава обърквация на пазара и стаеа едно неприятно обиране на сточета.

Ще дам и едно примерче.

Когато преди няколко седмици се заформи ескалиращо напрежение в Украйна, златото скокна нагоре, въпреки добрите новини за подобряването наикономиката на САЩ и съответно поскъпването на долара. Тоест се очакваше по прогнози да има положителни новини и поевтиняване на златото. Но заради последващите едновременно излезли новини за Украйна-Русия стана манджа с грозде.

И обратно. Когато нещата се поуспокоиха,а и мина доста време, пак имаше важни новини за сащ, които се очакваше да повишат долара и съответно да се понижат цената на златото. И прогнозите се оказаха верно' но паралелно с тези новини се появиха и такива за отново нарастващо напрежение в Украйна, но напук на нагласите за дълго злато, пазара не реагира на новините за Украйна и златото си тръгна на където си знае, защото пазара явно бе свикнал със ситуацията.

Така, че може и да се търгува според ФА, но трябва да се избягва търговия според Фа, когато на пазара има дразнител, който може да го обърка.

Така, че ТА е добре да се кмбинира с ФА поне по отношение на входове и изходи...
 

Горе