Franchising книга

viking

Active Member
Здравейте. От известно време се оглеждам какво мога да направя, първо начинание с малък капитал и от скоро се заинтригувах от франчайз. Огледах офертите на първо четене от фирмите, които го предлагат за България и за района, в който живея, но може би има какво още да се чете за франчайзинга преди да се захвана окончателно. Попаднах на книга специално по темата, искам да попитам дали някой я е чел, защото се чудя дали да я поръчвам. Книгата е на Светослав Билярски от франчайзинг.бг (не знам дали мога да постна линк)
Приемам всякакви мнения и препоръки по темата "Франчайз".
Благодаря!
 
От: Franchising книга

Здравей, не си я купувай.

Кажи къде да ти я пратя да я прочетеш, после ще разчитам да ми я върнеш. Не ти трябва за постоянно да ти е в библиотеката. Не е сред най-ценните книги.

За сериозните франчайз трябват сериозни пари. За нещо с 5-10-20000 не се и хващай. Събуей е добър вариант, но не съм сигурен, че 40000 ще стигнат. Мисля също, че ти нямаш толкова пари и може би ще трябва да се огледаш повече.
 
От: Franchising книга

За Събуей 500 000, не 40, а иначе защо не удобряваш франчайза с по-малък капитал? Аз си мислих, за нещо като Dry Car Care автомивка с нано технологии, понеже тук няма, а в Европа е навлязло вече и като капитал не е много за оборудване и начало - 7000лв, поне като за начало, другото, което си мислих, но не е свързано с франчайза е да вкарам китайски стоки за 2-3к и да ги продавам в интернет, без да правя онлайн магазин, като цяло не откривам топлата вода, а и интернет е пълен с такива, но все пак от някъде трябва да се почне, каквото и да е, докато съм още млад и в момента не бих загубил нищо, освен сума пари.
 
От: Franchising книга

Искаш ли да ти пратя книгата?

Франчайзите с малък капитал, като цяло са гола вода. Минало покрай франчайза и се опитало да закачи.

Идеята на Фанчайза е познаването на бранда и изграденото доверие у клиента + подкрепата на всички нива от франчайзингодателя. Дай да видим кои франчайзи с малък капитал предлагат тези две условия.
 
От: Franchising книга

http://franchising.bg/bg/купи-бизнес/globowax-franchise-безводно-миене-на-автомобили-франчайз/
За това говорих по-горе, за изградено доверие у клиента не мисля, че можем да говорим, защото хората не познават бранда, защото и не познават този тип услуга.
Относно книгата, благодаря ти за предложението, но за сега съм пас. Благодаря.
 
От: Franchising книга

http://franchising.bg/bg/купи-бизнес/globowax-franchise-безводно-миене-на-автомобили-франчайз/
За това говорих по-горе, за изградено доверие у клиента не мисля, че можем да говорим, защото хората не познават бранда, защото и не познават този тип услуга.
Относно книгата, благодаря ти за предложението, но за сега съм пас. Благодаря.

В такъв случай от какъв зор ще им дадеш 7 бона като никой не ги знае, по добре отиди и си купи сам продуктите..
 
От: Franchising книга

http://franchising.bg/bg/купи-бизнес/globowax-franchise-безводно-миене-на-автомобили-франчайз/
За това говорих по-горе, за изградено доверие у клиента не мисля, че можем да говорим, защото хората не познават бранда, защото и не познават този тип услуга.
Относно книгата, благодаря ти за предложението, но за сега съм пас. Благодаря.

Имам я, чела съм я. Мен не ме кефи и според мен са общи приказки има някое друго интересно нещо, но само толкова. Може би е въпрос на заинтересованост.
 
От: Franchising книга

Много главоболия ще си спестиш, ако не се занимаваш с франчайз. Особено пък автомивка...На българския пазар ще пласираш по-лесно автомивка "При бай Венци", отколкото Globalwax dry car care. Повечето ще имат затрудения с произнасянето на предното.
Да не споменавам, че процесите на франчайза са оптимизирани спрямо западните (главно) стандарти и не са съобразени с българския пазар. Говоря за цени на технологията, заплащане на час и т.н.
Кебапчииница, дюнерджииница прави в пъти повече възвръщаемост от разни събуей, макдоналдс, бъргър кинг, кфс и т.н. Просто защото българския пазар е различен.

И се замисли какво получаваш за 7 бона - knowhow и бранд. Ти каза, бранда е напълно непознат, следователно го отписваме. А know+how...все пак говорим за автомивка.
Франчайза е тотална загуба на пари и време по нашите географски ширини.
 
От: Franchising книга

Ако имаш капитал: намери автобусна спирка,където винаги се събират много хора и отвори пред спирката "баничарница", и ще видиш как докато чакат рейса, ще ти купуват банички и бозички : - )
 
От: Franchising книга

Благодаря ви за участието в темата, полезно е. :)
 
От: Franchising книга

Ако имаш капитал: намери автобусна спирка,където винаги се събират много хора и отвори пред спирката "баничарница", и ще видиш как докато чакат рейса, ще ти купуват банички и бозички : - )

+ 1
аз също си помислих за Форнети :)
 

Горе