GDPR и онлайн магазин

Ето ви един инструмент, който уж генерира GDPR съвместим privacy policy според зададени критерии. https://dsgvo-muster-datenschutzerklaerung.dg-datenschutz.de/?lang=en
Трябва само да си преведете генерираният документ, ако сайтовете ви не са на английски или немски език.
Ако се намери някой да го клонира за нашия пазар ще избие рибата ;)
 
Последно редактирано:
Колеги как според вас стои въпросът със сайтовете за малки обяви или работа например ? Например сайтовете за работа, там хората си публикуват името, телефон, адрес и имейл със надеждата някой да им се обади и да ги наеме на работа.
 
Колеги как според вас стои въпросът със сайтовете за малки обяви или работа например ? Например сайтовете за работа, там хората си публикуват името, телефон, адрес и имейл със надеждата някой да им се обади и да ги наеме на работа.
Там нали потребителите сами си ги предлагат? Мисля, че само ще се иска при изтриване да се изтриват наистина.
 
Там нали потребителите сами си ги предлагат? Мисля, че само ще се иска при изтриване да се изтриват наистина.
Да така е само че има и регистрация преди да могат да публикуват, име, имейл, град, адрес, телефон и т.н.
 
Защо намесвате неща които не разбирате? Знаете ли въобще какво е MAC адрес или просто сте чули нова думичка и тъй като не е на кирилица значи ви прави умни като я ползвате.

Не ми отговарайте, ясно е че не знаете за какво иде реч затова пишете и такива безумни мнения.

@otspace не се опитвай да разъждаваш, защото ще вземе някой да ти повярва. Според действащата вече директива на ЕС (прословутото GDPR) имената са лични данни - дали ги има на пощенски кутии или където и да е няма значение.

@Pavlin_Kralev май не си чел регламента?
Винаги потребителите си дават лични данни доброволно. Въпреки това ти трябва да ги информираш за какво ще ги ползваш, колко време ще ги съхраняваш и т.н.

@s1yf0x вече го написа. Започва се от това какви сте вие "администратори или обработващи". След това какви лични данни събирате и чак тогава идва всички останало.
 
Защо намесвате неща които не разбирате? Знаете ли въобще какво е MAC адрес или просто сте чули нова думичка и тъй като не е на кирилица значи ви прави умни като я ползвате.

Не ми отговарайте, ясно е че не знаете за какво иде реч затова пишете и такива безумни мнения.

@otspace не се опитвай да разъждаваш, защото ще вземе някой да ти повярва. Според действащата вече директива на ЕС (прословутото GDPR) имената са лични данни - дали ги има на пощенски кутии или където и да е няма значение.

@Pavlin_Kralev май не си чел регламента?
Винаги потребителите си дават лични данни доброволно. Въпреки това ти трябва да ги информираш за какво ще ги ползваш, колко време ще ги съхраняваш и т.н.

@s1yf0x вече го написа. Започва се от това какви сте вие "администратори или обработващи". След това какви лични данни събирате и чак тогава идва всички останало.

Не е голяма хвалба да знаете какво е MAC (Media Access Control) адрес. Тоа че за Вас е толкова чудно, не значи че за другите е. Уникален е и се тълкува като лични данни от няколко години (https://www.cpdp.bg/index.php?p=element_view&aid=1705) .

"...Относно поставеният въпрос: „Налице ли са основания да се счита, че разпознаването на МАС адрес попада в обхвата на специфичния надзор, осъществяван от Комисия за защита на личните данни?”

До толкова, до колкото разпознаването на Media Access Control адрес в конкретна хипотеза може сам или съвместно с друга допълнителна информация и данни да доведе до идентификация на конкретно физическо лице, същият може да попадне в категорията „лични данни” по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗЗЛД и в тази връзка, считам че попада или би могъл да попадне в обхвата на специфичния надзор, осъществяван от Комисия за защита на личните данни.
..."

Между IP и MAC адрес аналогия не се прави, но и двата са достатъчно ясни идентификатори за да се тълкуват, като лични данни. Вие нещо не сте дочел, което не пречи да си показвате тъпотията :). Достатъчно "уникален идентифификатор" на мрежовия ти имтерфейс е за да се ползва и като доказателство в съда, ако се наложи. Ползвано е, наред с IP. Не знам къде съм отрекъл, че потребителите си дават доброволно личните данни макар че, когато става дума за IP го даваш, щеш или не щеш (освен ако не ползваш някоя виртуална мрежа, прокси и т.н., където пак го даваш, но на "посредника")
Като гледам тук май Вие сте най-неорентирания, съответно с мение за компетентност. Чел съм го регламента, но определено не го знам наизуст. Не ми отговаряйте, наглостта върви със съответната тъпотия, така че знам какво можете да кажете. :)
 
Последно редактирано:
Не е голяма хвалба да знаете какво е MAC (Media Access Control) адрес. Тоа че за Вас е толкова чудно, не значи че за другите е. Уникален е и се тълкува като лични данни от няколко години (https://www.cpdp.bg/index.php?p=element_view&aid=1705) .

"...Относно поставеният въпрос: „Налице ли са основания да се счита, че разпознаването на МАС адрес попада в обхвата на специфичния надзор, осъществяван от Комисия за защита на личните данни?”

До толкова, до колкото разпознаването на Media Access Control адрес в конкретна хипотеза може сам или съвместно с друга допълнителна информация и данни да доведе до идентификация на конкретно физическо лице, същият може да попадне в категорията „лични данни” по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗЗЛД и в тази връзка, считам че попада или би могъл да попадне в обхвата на специфичния надзор, осъществяван от Комисия за защита на личните данни.
..."

Между IP и MAC адрес аналогия не се прави, но и двата са достатъчно ясни идентификатори за да се тълкуват, като лични данни. Вие нещо не сте дочел, което не пречи да си показвате тъпотията :). Достатъчно "уникален идентифификатор" на мрежовия ти имтерфейс е за да се ползва и като доказателство в съда, ако се наложи. Ползвано е, наред с IP. Не знам къде съм отрекъл, че потребителите си дават доброволно личните данни макар че, когато става дума за IP го даваш, щеш или не щеш (освен ако не ползваш някоя виртуална мрежа, прокси и т.н., където пак го даваш, но на "посредника")
Като гледам тук май Вие сте най-неорентирания, съответно с мение за компетентност. Не ми отговаряйте, наглостта върви със съответната тъпотия, така че знам какво можете да кажете.
Ти остай другото, ами кажи как ще им вземеш мак адреса след като той се вижда само в локалната мрежа :D
 
Защо намесвате неща които не разбирате? Знаете ли въобще какво е MAC адрес или просто сте чули нова думичка и тъй като не е на кирилица значи ви прави умни като я ползвате.

Не ми отговарайте, ясно е че не знаете за какво иде реч затова пишете и такива безумни мнения.

@otspace не се опитвай да разъждаваш, защото ще вземе някой да ти повярва. Според действащата вече директива на ЕС (прословутото GDPR) имената са лични данни - дали ги има на пощенски кутии или където и да е няма значение.

Те утре могат да отменът и земното притегляне, но това неозначава че няма да го има. Тоест те утре и номера на обувките могат да ти ги направат лични данни, но това неозначава че са такива.
 
Ти остай другото, ами кажи как ще им вземеш мак адреса след като той се вижда само в локалната мрежа :D
Не се вижда само в локалната мрежа. Той мисля че е в каналния слой на прословутия OSI модел. Да, не е лесно, излизаш с MAC на рутера, но когато решиш да ползваш произволна мрежа, например шпублична, (ако щеш и в някое кафе), единствената непроменлива е точно MAC адреса и реално тежи повече, като доказателство в съда.

https://www.predpriemach.com/threads/Как-да-си-скрия-променя-mac-адреса.68299/
 
Последно редактирано:
Те утре могат да отменът и земното притегляне, но това неозначава че няма да го има. Тоест те утре и номера на обувките могат да ти ги направат лични данни, но това неозначава че са такива.
А Вие какво имате провтив да по читавото упрявление на личните ни данни? Да не би ",малкият размер" на глобите :) да Ви притестнява (в регламента става дума за едни мааалки глоби. Прочетете го и сама се сетете към кого е насочен реално...)?
 
Ти остай другото, ами кажи как ще им вземеш мак адреса след като той се вижда само в локалната мрежа :D
Иначе може да се направят достатъчно неща, за да се затрудни максилмално проследяванете. Фирмите за парични преводи го правят, но въпреки това, когато ти пипнат комповете и трябва да "съдействаш" е по-добре да го направиш. Иначе може и нищо да не си сторил, но липсата на съдействие е достатъчна за да те затворят дори. Интересно ще е обяснението кам " не искаш да им покажеш данните" догкато ти събират обвинение за "възпрепятстване на работата на органите на МВТ, ДАНС, прокуртура или кой знае кои. Смешното ще е, че реално нямаш причина да не показваш личните даннни, както и да не ги съхраняваш. Акцента на целия регламент е не върху "несъбиране на лични дании", а върху "безопаснто им съхранение и обработване", както и правото на потребителите частично да управляват тези процеси.
 
Последно редактирано:
@Pavlin_Kralev много текст, малко знания. Чул си нова модерна дума и я ползваш. Няма да споменавам че цитираш тема в която е обяснено че твоите думи са далече от истината (да не използвам думата лъжа).

@otspace като отменят земното притегляне ще мислим как да действаме, но това как влияе на текущите действащи закони и директиви. Глобата е минимум 20 милиона евро, така че интерпретирай - твое право е, но не заблуждавай другите.
 
@AMitrev , в стремежа си да изпъкнеш, се чудиш каква глупост да измислиш. Вече и децата рацбраха какво е MAC адрес и че е лични данни. Това, че не ти харесва как се притискат злоупотребяващите с лични данни дава някои доста интересни изводи. Друго е и как не можеш да свържеш MAC адреса със сегашната тема. :) Цитатът е от текста в качения по горе сайт. Ако го беше разгледал щеше сам да забележиш на коя организасия е, както и да намерш съвсем лесно цитирания пасаж.
 
@Pavlin_Kralev лични данни е само ако е обвързано с други такива като име, телефон, етц. Също като IP адреса, сами по себе си те не са лични данни.

Какви изводи? Ти въобще разбра ли какво съм написал?
Дал си линк към тема от форума, така че какви ги говориш?

Повече може да се прочете на https://www.eugdpr.org/
 
@Pavlin_Kralev лични данни е само ако е обвързано с други такива като име, телефон, етц. Също като IP адреса, сами по себе си те не са лични данни.

Какви изводи? Ти въобще разбра ли какво съм написал?
Дал си линк към тема от форума, така че какви ги говориш?

Повече може да се прочете на https://www.eugdpr.org/
Сега, бавничко, като за теб...ИДИ ДО ЦИТАТА И ПОГЛЕДНИ ТОКУ НАД НЕГО !!!
 
Последно редактирано:
Никой няма да те пита. Идват конфискуват, след това доказваш, че нямаш сестра. Примери в нета бол. Като почнеш от читанка и стигнеш до показните акции за борба с пиратството. Даже си мисля, че скоро ще има няколко показни акции за сплашване на гаргите. Тук не говорим за Пенчо и Генчо с електронен магазин с 10 продукта. Според мен целта е да се регулират по-големите, малките не са интересни, макар, че пък тях по-лесно могат да ги притиснат.

Добре де, аз сериозно питам дали някой знае как точно би се извършила една такава проверка. Това , че някой може да конфискува компютрите е ясно, ама в тях какво ще види? Те базите данни и цялата платформа са дистрибутирани по целия свят, ще ходят да ми конфискуват всички локации за да ме проверят дали нещо не лъжа ли?:)

На компютрите ще намерят един браузър и това е.
 
Добре де, аз сериозно питам дали някой знае как точно би се извършила една такава проверка. Това , че някой може да конфискува компютрите е ясно, ама в тях какво ще види? Те базите данни и цялата платформа са дистрибутирани по целия свят, ще ходят да ми конфискуват всички локации за да ме проверят дали нещо не лъжа ли?:)

На компютрите ще намерят един браузър и това е.
Ти пък какво си се запритеснявал? Щом нямаш нищо на компа значи не оперираш директно с лични данни. Кой и за какво въобще да идва при теб?
 
Последно редактирано:
За такава проверка не знам. Правили са ми само за софтуер (искаха фактури, дискове и преброиха компютрите в помещението). Викали са ме да давам обяснение в РПУ-то за сайт който съм правил - продаваше реплики. Като цяло машината е тромава и като ти дойде призовката вече мислиш по друг начин. Тия надежди с "няма да им дам достъп" умират на третото ходене до районното и вече си готов да им дадеш и паролата на майка си за абв-то само и само да те оставят на мира.
 
За такава проверка не знам. Правили са ми само за софтуер (искаха фактури, дискове и преброиха компютрите в помещението). Викали са ме да давам обяснение в РПУ-то за сайт който съм правил - продаваше реплики. Като цяло машината е тромава и като ти дойде призовката вече мислиш по друг начин. Тия надежди с "няма да им дам достъп" умират на третото ходене до районното и вече си готов да им дадеш и паролата на майка си за абв-то само и само да те оставят на мира.
Чувал съм и за доста по-брутални проверки, но и това си е мъчение. Направо си срува да заведеш дело за клевета срещу жалбоподателя, когато това свърши.
 

Горе